1000Kitap Logosu
Murat
TAKİP ET
Murat
@Sancak123
Doktor
İstanbul
695 okur puanı
26 May 13:50 tarihinde katıldı.
34
Kitap
3
İnceleme
31
Alıntı
9
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Murat
tekrar paylaştı.
Murat
Siyasetname'yi inceledi.
365 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Büyük Selçuklu Devletindeki en büyük 2 hükümdar olan Sultan Alparslan ve Alparslan oğlu Sultan Melikşah'a Vezirlik yapan Nizâmülmülk'kaleminden dökülen eser bizlere siyaset anlamında pek çok temel atmaktadır. Bir yöneticinin, aynı zamanda standart bir insanın ulaşması gereken ölçüleri barındıran eser kitapda adalet, liyakat ,hürriyet,eğitim vb. konular üzerinde yoğunlaşıp bu gibi değerlere ne kadar değer verebilirsek,elimizde tutabilirsek o kadar ayakta kalabileceğimizin vurgusunu yapmakta aksi takdirde hiçbir düzenin hiçbir devletin devam etmeyeceğini belirtmekte. Kısacası Siyaset üstadından bu alanda oluşturulmuş Üstün bir Şaheser.
Siyasetname
8.4/10
· 1.982 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
103
Murat
tekrar paylaştı.
Murat
İvan İlyiç'in Ölümü'ü inceledi.
88 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Kimimiz son nefesinde ölür, Kimimiz zaten ilk nefesinde ölmüştür.
Lev Tolstoy un betimlemeleri ile dolu bir eseri daha... Tolstoy bu eserde Yargıçlık yapmakta olan İvan ilyiç'in orta yaşlarda amansız bir hastalığa yakalandıktan sonraki mücadelesini,geriye dönebilme çırpınışlarını ve giderek ufalan umutlarını yaptığı tasvirlerle okuyucuya yaşatmaya çalışmış. Başrolümüz İvan İlyiç bu süreçte hastalığını unutmaya çalışıp geçmişine,hayatına ne kadar dalmaya çalışsada aslında yaşadığını sandığı hayatının sadece çocukluk dönemini yaşadığını geri kalan zamanlarını hiçte zevkli olmayan makam,mevki,para üçgeninde geçtiğini farkeder.Maalesef bu fark ediş Cahit Sıtkı Tarancı nında Yaş 35 şiirinde 'Geç fark ettim' dediği gibi geç olmuştur ve geri dönüşü yoktur. Bu kitap bizlere bir insanın son nefes verişini, son kalp atışını,son düşüncesini bize adeta yaşatmaktadır. Bu kitap 'Ölmeden ölümü öldürmek.' Sözünü bize yaşatmaktadır. Bu kitabı okuyanlarda acaba ben bu zamana kadar Nasıl yaşıyordum, Nasıl Yaşarım,Nasıl yaşıyacağım sorgusu başlar.
İvan İlyiç'in Ölümü
8.3/10
· 21,7bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
91
Murat
tekrar paylaştı.
Murat
İki Dirhem Bir Çekirdek'i inceledi.
212 syf.
·
Puan vermedi
İskender Pala'dan okuyabileceğiniz küçük ama anlamlı hikayeler. İskender Pala bu eserinde çeşitli deyimleri, Atasözleri oluşturan hikayeleri bizle paylaşmakta. Yer yer şaşırdığınız,bu söz burdanmı geliyor dediğiniz,yer yer güldüğünüz güzel bir eser. Okurken keyif alabileceğiniz güzel bir kaynak.
İki Dirhem Bir Çekirdek
Okuyacaklarıma Ekle
1
113
Murat
tekrar paylaştı.
Eğer kuvvet ve zorbalıkla dünya ele geçseydi, kartallar serçe kuşlarına rızık bırakmazlardı. Hz Ali 
1
149
Murat
tekrar paylaştı.
Murat
bir alıntı ekledi.
İlaç fayda etmeyince, eskiden iyileşmeyi umarak duyulan acılar daha beterinden korkup dinerler. Geçmiş bir kazaya kederlenmek yeni bir kazaya yol açmak olur. Talihsizlik kaçınılmaz bir şeydir, ama sabırla tesirsiz bırakılabilir.Soyulduğu halde gülen adam hırsızdan bir şey çalmış sayılır; boş yere kederlenense kendi kendini soyar.
1
147