Okur
SS
TAKİP ET
SS
@Serapserpil
Ankara
Kadın
1079 okur puanı
25 Ağu 2019 tarihinde katıldı.
189
Kitap
13
İnceleme
1.187
Alıntı
208
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
SS
İyi Hissetmek'i inceledi.
630 syf.
·
33 günde
·
Puan vermedi
Selam millet, Dr. David Burns’un psikonet yayınlarından çıkan iyi hissetmek yeni duygudurum tedavisi adlı kitabı hakkında naçizane bir şeyler yazmaya karar verdim. Umarım sizler için de faydalı olur. İyi hissetmek, kişisel gelişim kategorisinde değerlendirilmemesi gereken bir kitaptır. Bu kitap kendine yardım kitabıdır. Sunduğu çözümler; pratik, yol gösterici ve uygulanabilir nitelikte. “Bütün olumsuz düşünceler bizim üretimimiz” bunu kitapta o kadar çok vurguluyor ki sevgili Burns; sonrasında hak veriyorsunuz. Birde testleri çözüp gereken direktifleri uygularsanız çok faydasını görürsünüz.işin ilginç tarafı kitap genellikle psikologlar ve psikiyatristler tarafından öneriliyor kitabı okuyup kendi dertlerinin farkına varıp çözüm bulanlar tekrar psikoloğa gitmeye gerek duymuyor. En azından ben artık gitmiyorum. Kendi topuklarına sıkıyorlar acaba farkındalar mı? Kitabın sonradan eklenmiş olan son 100 sayfasını okumadım sebebi ise ilaç klavuzu olması. Psikiyatrist ilaç verirken prospektüsü okumayın, yan etkisi olmasa bile okuduğunuz İçin varmış gibi hissedebilirsiniz bilhassa evhamlıysanız demişti.siz okuyabilirsiniz tabii :) Sevdiğim insanlara tavsiye etmeye başladım bile. Bu etkinin daha fazlasını Hayatı Yeniden Keşfedin de görmüştüm. Sıraya koymamız gerekirse öncelik Hayatı Yeniden Keşfedin sonrasında ise İyi Hissetmek Keyifli ve verimli okumalar diliyorum efenim.
İyi Hissetmek
8.7/10
· 5,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
SS
Genç Werther’in Acıları'ı inceledi.
132 syf.
·
4 günde
·
8/10 puan
Selam arkadaşlar, öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki incelemelerimi kendim için yazıyorum... ilerleyen zamanlarda kitapla ilgili neler hissetmişim diye dönüp baktığımda hatırlamak için! Bu nedenle size yol gösterici olur mu bilmiyorum ama fazla bir şey beklemeyin derim. Öncelikle Werther’e acayip bir çoşkuyla başladım çünkü çok yerde duymuş çok yerde de (okuduğum kitaplarda) denk gelmiştim. Beni şaşkınlıkla karşılayabilirsiniz ama şunu söylemeden geçemeyeceğim; kitap bende istediğim etkiyi bırakmadı. 1. Bölüm zaten öyle havada geçiyor gibi geldi bana, 2. Bölüm daha iyiydi. çaresiz bir aşkın sonucunun ne olacağını daha kitaba başlamadan biliyordum zaten. Kitabı 2 hafta içinde yazmış goethe ve yayınlandıktan sonra intihar sayılarının artması nedeniyle bir dönem yasaklanmış... İnsan bu kadar sevince kendini öldürmeli mi diye sordum bir kaç kez kendime! Cevabım hep hayır oldu. Evet arkadaşlar kalpsizlikle suçlayabilirsiniz ama ben böyle düşünüyorum.
Genç Werther’in Acıları
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
SS
Bay Alkol'ü Takdimimdir'i inceledi.
%35 (80/223)
·
Puan vermedi
İlk kez bir kitabı yarım bırakmanın üzüntüsünü yaşıyorum.hapşırmaktan ve gözlerimi silmekten okuyamadım kitabı.alerjik bünye kötü iş valla, eski basım veya tozlu kitapları okuyamadığımı anlamış bulunuyorum. Kitaba gelince; ilk 60 sayfa yazarın alkol ile imtihanını anlatıyor. Bunu öyle güzel,yalın ve akıcı yapıyor ki; bazı yerlerde güldürüyor bile. Sonraki sayfalarda Halit Çapın abimizin röportajları ve milliyet gazetesindeki köşe yazıları yer alıyor. Okuyabildiğim kadarıyla o kısımlarda keyifliydi. Kitabı temin edebilecek arkadaşlara tavsiye ederim.
Bay Alkol'ü Takdimimdir
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
29
SS
Cehenneme Övgü'ü inceledi.
277 syf.
·
6 günde
·
10/10 puan
Yaşam, gecenin konusudur.
Yazarımızın adının Gündüz olması ve daha ilk bölümün “geceye övgü” olması beni mest etti. her bölümü bir sonrakinden örnekler vererek daha sağlam gidilmeye çalışılmış . Günlük hayatımızda bilmeden dahil olduğunuz totaliterelere tutulmuş bir ayna gibi. Totaliter toplumu oluşturan unsurların bütünü bireydeki yaşam kalitesini hem içten içe yok ediyor hem de bir yandan sizi yalancı dünyanın içerisinde " -mış gibi yapmak " oyununu farkında olmadan oynatıyor. Bunu kitabı okudukça fark ediyor ve kendi kendinize vay be diyorsunuz. Hatta ben bu incelemeyi tuşlara basarak yapıyorum (kitabı okuyanlar burayı anlayacaklardır. Hatta yine düşünmeye sevk edecektir.) Her türlü kavrama başkaldıran,bildiğimiz/yaptığımız her şeyin totaliterleşmenin bir parçası olduğunu yüzümüze çarpan, bir çok yerini çizmekten kitabın rengini değiştirdiğim etkileyici bir kitap.
Cehenneme Övgü
8.7/10
· 4.643 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
45
SS
Engereğin Gözü'ü inceledi.
168 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
Tabiki Livaneli yine şaşırtmadı ! Çok güzeldi
Padişahın hadım kölesinin dilinden anlatılan bu romanla Livaneli’ye bir kez daha hayran kaldım. Adam akıcı yazıyor arkadaşlar okuduğum 3. Kitabıydı . Kardeşimin hikayesi ile başladığım Livaneli yolculuğuna serenad ile devam ettim ve bu kitap ile şimdilik nokta koydum. Sevdiğim insanlara Livaneli kitapları önermekten hiç imtina etmedim , etmeyeceğim. Küçük bir çocuk iken Habeşistan'daki ailesinden koparılıp, yolculuğu esnasında hadım edilen (çok acıklı bir hadım edilişti ) ardından Osmanlı sarayına satılıp Harem ağalığına kadar yükselen bir kölenin (Süleyman) gözünden Kösem Sultan ve Deli İbrahim döneminde yaşananları anlatıyor. Saray, harem, entrikalar, Osmanlı halkı, cellatlar hepsinin dolu dolu anlatıldığı akıcı bir kitaptı. Tarih kitabı gibi görünse de ne bir padişah ne de vezir isimlerinden bahsedilmiş.Biraz tarih bilgisi ve küçücük Google aramasıyla dönemi anlayabiliyoruz. İnsan psikolojisinin güç karşısındaki değişimini bize zorlamadan , sıkmadan , akıcı bir üslupla aktaran bu kitabı bir çırpıda bitireceğinize eminim .
Engereğin Gözü
8.2/10
· 9,5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
32
SS
Algernon'a Çiçekler'i inceledi.
325 syf.
·
8 günde
·
10/10 puan
Ah be charlie
''Ben akıllı olmak istiyorum. Benim adım Charlie Gordon. Donnerin fırınında çalışıyorum. 32 yaşındayım.'' Bir fırında çalışırken mutlu, öğrenme isteği ile dolu bir adam. Çocukluğuna götürüyor bizi. Charlie, babası ve Alice bu kitabın en güzide karakterleri. Çünkü insanı olduğu gibi kabul eden bir yapıları var. Kitabı okumaya başladığımda ilk dikkatimi çeken şey kitabın konusundan ziyade kurgusu gereği sayfalar boyunca yapılan yazım yanlışları, eksik olan noktalama işaretleriydi.Bunun sebebini sonradan anlayacaksınız . Bilimsel bir deney için kobay olarak seçilen Charlie'nin ıq seviyesi yükseldikçe, eskiden yaşadıgı aşağılanmaları farketmesi ve akıllandıkça giderek yalnızlaşması cok etkileyici. Zekâ ve sosyal ilişkiler, ahlak ve cinsellik, birey ve toplum ilişkileri olağanüstü bir doğallıkla kaleme alinmis.Zekâ geriliği olanlara karşı toplumun yanlış önyargılarını silip atıyor. Ahlâkî konularda çocuk gözü ile başlayıp bir yetişkin gözü ile yerinde tespitlerde bulunuyor. Seni çok sevdim Charlie, tüm anlama kabiliyeti zayıf olan insanlara çok saygı duydum. düşük bir IQ ile dünyaya gelmiş kimseyi düşlerime kattığımı, onları anlamaya çalıştığımı hatırlamıyorum. Bu zamana kadar engelli insanlar için empati yapmış iken “kör,sağır,uzuv eksiği olan için” IQ geriliği olanları nedense hiç hesaba katmamışım ! yaşadığı zorlukları , ötekileştiriliyor olmalarını , alay konusu olduklarını ve bunun farkına bile varmamaları etkileyici ve açık bir şekilde dile getiriliyor ... Üzülecek, Ağlayacak Ve sonunu tahmin edebiliyor olmanıza rağmen öyle olmaması için içten içe ümitle sayfaları çevireceğiniz bir kitap . Okuyun , okutun ....
Algernon'a Çiçekler
8.8/10
· 4.840 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
53
SS
Aylak Adam'ı inceledi.
192 syf.
·
7 günde
·
10/10 puan
Arkadaşımın tavsiyesi ile okumaya başladığım, bundan sonra kütüphanemde bulunacak ve her sevdiğim kişiye önerebileceğim bir kitap. İlk başta ne oluyor yahu falan deyip sonrasında olayın ahengine öyle bir kapılıyorsunuz ki sormayın gitsin. Kitabı bitirdikten sonra hala içimde yaşattığım sayılı kitaplardan. Bende Bay C gibi kendimi yolda yürürken insanların mesleklerini tahmin ederken yada ne sıkıntısı var acaba diye düşünürken buluyorum .Son alıntımda da belirttiğim gibi “bir aylak adam geçti hayatımdan süperdi”
Aylak Adam
8.1/10
· 37,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
34