1000Kitap Logosu
Sezgin Turan
Sezgin Turan
Sezgin Turan
TAKİP ET
Sezgin Turan
@Sezgin45
lisans
istanbul
15 okur puanı
16 Ağu 2019 tarihinde katıldı.
24
Kitap
4
İnceleme
20
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sezgin Turan
bir alıntı ekledi.
Boğazlıyan Kaymakamı
Divanı hard de ilk idam kararı da çıkmıştı. Nemrut Mustafa diye anılan Mustafa Nazım Paşa başkanlığındaki mahkeme Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey'i Ermeni göçü sırasında Boğazlıyan'da Ermenileri öldürdüğü gerekçesiyle idama mahkum etmiştir. Kemal Bey'in 10 Nisan 1919'da Beyazıt Meydanı'nda asılması İstanbul'da büyük tepki yaratmış Kemal Bey'in cenazesine büyük bir katılım olmuştur. İngiltere halkın Tepkisi konusunda rahatsızlığını ifade etmiş hükümette cenaze töreni ile ilgili olarak bazı memurları cezalandırma yoluna gitmiştir.
5
Sezgin Turan
bir alıntı ekledi.
Hukuk Devleti Temelleri
Tanzimat Dönemi'nde hukuk alanında batıdan örnek alınarak çok önemli yenilikler yapılmasına rağmen İslam hukukunun yanında modern hukukunda uygulanmaya başlanması zaten bozuk olan hukuk birliğini iyice parçalamıştır, ancak tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen Tanzimat Döneminde yapılan reformlarla "hukuk devleti" olma yolunda önemli adımlar atılmış hatta bugünkü hukuk düzeninin temelleri atılmıştır.
1
Sezgin Turan
bir alıntı ekledi.
Osmanlı Ekonomi iflas
Tanzimant döneminde ekonomi alanında oldukça önemli gelişmeler yaşanmıştır İlk kağıt paranın 1841 de basıldığı ve kullanılmaya başlandı. Devletin mali işlerini düzenlemek üzere Maliye Bakanlığı'nın kurulduğu iltizam sisteminin sonlandırıldığı, gayrimüslimlerden de alınan Cizye Vergisinin kaldırıldığı bu dönemde, devletin ekonomisi büyük bir çıkmaz için içindedir. Osmanlı yöneticilerinin 1854'te Kırım Savaşı'nın giderlerini karşılamak amacıyla yüksek faizli Dış  borçlanma yolunu tercih etmeleri Osmanlı maliyesinin batılıların sıkı denetimi altına girmesine neden olmuştur. Hatta bu süreçte aldığı borçlarının faizlerinin bile geri ödeyemeyecek duruma düşen Osmanlı Devleti 1875'te iflas ettiğini ilan etmiştir.
Sezgin Turan
bir alıntı ekledi.
Kalem Kırma
İdam kararları sonrasında hakimlerin kalem kırması Cumhuriyetin ilanından sonra ortaya çıkan bir gelenek.Bu konuda bir yönetmelik yazılı bir zorunluk bulunmamasına rağmen Hakimler verdikleri idam kararlarından sonra kalemlerini kırıyorlar. Adli çevreler Türk Yargısına özgü bir gelenek olarak gösterdikleri kalem kırmanın amacına ilişkin iki farklı açıklama yapıyorlar. Buna göre idam cezası veren hakim " Bir daha böyle bir karar vermek istemedim göstermek için kalemim kırılsın da bir daha idam cezası vermek kısmet olmasın." anlamında kalemini kırıyor. Kalem kırmanın bir diğer anlamı ise " İdama mahkum edilen sanık hakkında artık yazılabilecek hiçbir şey kalmadığından" diye ifade ediliyor.
İzzet Durak
Sayfa 79 - Karahan Kitapevi
5