1000Kitap Logosu
Kaan
TAKİP ET
Kaan
@Sfumato
7832 okur puanı
20 Mar 2018 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
1.130
Kitap
147
İnceleme
17,4bin
Alıntı
47
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Kaan
bir alıntı ekledi.
(...) bugünün tarihsel etkenleri parlamentolar dışında bulunuyor; bunlar: ekonomik gruplaşmalar, ekonomik gelişmeler ve uluslararası olaylardır. Örneğin, bugün hepimiz oyumuzu kullandık ama, hükümet bizi hiç de temsil etmiyor.
11
Kaan
bir alıntı ekledi.
Doğru zaman kaçırılmışsa, diye düşündüm, eğer insan bir şeyi kendinden bunca sene esirgemişse, bir şey ondan bunca zaman esirgenmişse eğer, büyük bir güçle başlasa ve coşkuyla desteklense bile, artık çok geç kalınmış demektir.
1
15
Kaan
bir alıntı ekledi.
Bu kitap güzeldir dediniz mi, bu, onu güzel bulmayanları "suçlu sayıyorum, ya da içinde buiunduğum toplumun bu kitabı güzel bulmasını istiyorum," demektir. İşte, kırıcı olan bu istektir. Bir istek, ne türlü olursa olsun, karşımızdakinin özgürlüğünü ön­ceden kabul etmektir her zaman. Bir insandan an­cak eiinde olan bir şey istenebilir. Bir insan özgür değilse, ondan bir güzellik yargısı isteyemem: Çün­kü, o adam, bu yargıda beğenilerinin kölesi olacak­tır. Ben kendim de bu kitap güzeldir sözüyle karşımdakinin onu güzel bulmasını isterken, demin dediğim gibi, kendimi düzenli bir yaratış karşısında, benim özgürlüğüme başvurulmuş durumda görürüm (...) Demek ki, estetik yargı, üç şeyi kabul etmek oluyor: biri karşımdaki özgürlük, yaratıcının özgür­lüğü. Öteki karşımdaki nesne ile benim ilişki kur­man, kendi özgürlüğüm. Üçüncüsü de, aynı koşullarda, başkalarının da aynı özgürlüğe sahip olması gerekliliği. Bundan ötürü, estetik ortamda düşünü­len bir kitap, bir özgürlüğün bir başka özgürlüğe seslenişi; estetik beğeni de, nesne karşısında özgürlüğün uyanması, bilince varmasıdır.
13