1000Kitap Logosu
Sitâre
TAKİP ET
Sitâre
@Ssowls
Yeni hayaller, Yeni mutluluklar..
Bilinmez
163 okur puanı
19 Ağu 2021 tarihinde katıldı.
17
Kitap
3
İnceleme
158
Alıntı
44
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
83 syf.
·
10/10 puan
Satranç
İnsanın hayatta bir amacı olmasaydı ve hiçlik insanın tüm Zerrelerine işlemiş olsaydı ne olurdu ? İnsanın ayakta kalmasını sağlayan şey içindeki yaşama ihtiyacı mıydı ? Stefan Zweig İnsanın kendisini meşgul eden bir düşünce ile yüzleşmesini, İstemediği şeyleri düşünmek zorunda oluşunu, belirsizliğin verdiği korkunun çaresizliğini çok iyi yansıtmış.. İnsanı tam anlamıyla çıldırtan bu düşüncelerden kurtulmanın yolu beyni yoracak başka şeyler düşünmeye olanak sağlayacak yeni bir iş bulmaktır. Peki bu kaçış yolu olarak gördüğümüz yeni düşünceler bizi iyileştirecek mi? Yoksa kontrol edemediğimiz bir hastalığa mı dönüşecek?.. Satranç kitabı İnsanın ruhsal acı çektiği dönemlerde etrafındaki çok basit şeyleri saatlerce gözlemleyip inceleyebildiğini hatırlattı bana. Yazara ait son kitap olup benim yazarın okuduğum ilk kitabı oldu.. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. İnsan psikolojisini böyle bir yazardan okumak bana büyük bir zevk verdi..
Satranç
8.6/10
· 162,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
66
104 syf.
·
Puan vermedi
Hayatı çocukların gözünden dinlemek her zaman hoşuma gitmiştir.. Barış Annesi ile hapishanede kalan küçük bir çocuk. Size kitapta geçen bir cümleyi aktaracağım "Bizim göğümüzün yalnızca gündüzü var. Senin göğünde akşam oluyor mu İnci?" Bu cümleyi kaç kez okuduğumu bilmiyorum. 5 yaşında bir çocuk düşünün. Çiçek açan ağaç dallarını görmeyi arzulayan sadece akşam göğüne değil gökyüzüne çerçevesiz bakamayan yıldızlara hasret bir çocuğun mektuplarını okuyorsunuz..
Uçurtmayı Vurmasınlar
Okuyacaklarıma Ekle
27
208 syf.
·
10/10 puan
Bir Kadın Düşmanı
Bir solukta okuyabileceğiniz kendisi kısa ama etkisi uzan süren bir kitap.. Arada göz yaşlarımı sildiğim gerçeğini söylemeden olmaz.. Sevginin dış görünüşten ibaret olduğunu düşünenlerin bu kitabı okuduktan sonra fikrinin değişmesi olağan.. Reşat Nuri Güntekin bizlere Güzelliği ile herkesin dikkatini çeken karakteri değil, Çirkinliği ile herkesin dilinde olan bir karakteri sevdiriyor bu kitabında.. Olayları iki farklı kişiden okuduktan sonra sorgulamaya başlıyorsunuz. Empati yapabilmenin önemini karşınızdaki kişinin sizin sandığınızdan çok daha farklı şeyler hissedebileceğini öğreniyorsunuz.. 'Çocukluğunuza inelim' derler ya. Burada bir insanın çocukluğuna gidiyorsunuz.. Ve içinizde tek bir istek oluşuyor. O küçük çocuğa sıkı sıkı sarılmak! "Ayrıca taş kalpi olarak tanımlananın mı yoksa onu yargılayan diğerlerinin mi duygusuz olduğuna dair unutulmayacak bir final okuru bekliyor.." (Arka kapak)
Bir Kadın Düşmanı
Okuyacaklarıma Ekle
58