Sude Çelik profil resmi
Sude Çelik kapak resmi
Melek ve Kelebek
Ölümsüz Kuşlar adlı kitapların yazarı
Öğrenci
Kitapkurdu
Yazar-Öğrenci
Üniversite
2 okur puanı
23 May 2017 tarihinde katıldı.
Melek ve Kelebek
Ölümsüz Kuşlar adlı kitapların yazarı
Öğrenci
Kitapkurdu
Yazar-Öğrenci
Üniversite
2 okur puanı
23 May 2017 tarihinde katıldı.
 • Sude Çelik tekrar paylaştı.
  112 syf.
  ·2 günde·Beğendi·7/10 puan
  Yeryüzünde en çok acı çekenler bi' kadınlar bi' çocuklar bir de hayvanlar sanırım. Çocuklar ile hayvanların, çektirilen acılara ses çıkaramamaları yeterince kötü, sinir bozucu. Ancak birinin görüp karşı koyması, savunması gerekiyor. Ya sesini çıkarabilecekken çektiklerine susan, susmak durumunda bırakılan kadınlara, onların acılarına göz yumanlara -ki bu anne, baba, kardeş, eş, dost, komşu, herhangi biri olabilir- nasıl bir açıklama bulacağız? Nasıl adlandıracağız bunlara neden olanları, bu acılara bakarkörleri? Bir önceki okuduğum betikte bir tanımlama vardı: "Kim denmez, insan olmayanlara." Hadi buyurun siz koyun adını.
  .
  Mira, hastaneye gelen özkıyıma kalkışmış genç bir kıza yardım ederken, geçmişte yaşanmış bazı olayları anımsar. Eşi de hastanede çalışmaktadır. Mira, eşinin de onun doktoru olmasını ister. Genç kıza öz babasınca cinsel saldırıda bulunulmuştur. Bu yüzden ölmeye kalkışmış ama ölmemiş, gözünü hastanede açmış. Mira ise bir yandan güçlü durmaya çalışırken diğer yandan içi bölük pörçük oluyordur. Kara kaplı defterini gizlediği yerden çıkarır; içerisinden eski bir bediz yere düşer. Eline alıp bakar: Bir kadın, bir kız, bir adam... Bir de doğmamış çocuklar vardır o bedizde.
  .
  İkinci bölümde ise o bedizin öyküsüne tanıklık ediyoruz. Onun da yine o genç kızın öyküsünden aşağı kalır yanı yok. Ancak sona geldiğinizde beklenmeyen bir ters yana düşmeyle karşılaşıyorsunuz. Her ne denli kurgu da olsa, oldukça gerçeklere dayalı. Bundan daha kötüsü de gelmiştir kadınlarımızın başına. Okurken sinirlenmemek elde değil. Yer yer saflığın, yer yer ise kötülüğün damarlarında geziniyorsunuz. Bir de kötü anlar yaşamış kişilerin bir araya gelip birbirine destek olması, göz yaşartan türden. Yakıp yıkasınız geliyor yeryüzünü.
  .
  NE OLURSA OLSUN, SESİNİZİ DUYURMAKTAN GERİ DURMAYIN. ACIYI ÇEKEN DEĞİL, ÇEKTİRENİN UTANMASI, AYAĞA DÜŞMESİ GEREKİYOR.
  .
  Kısa ama yalın bir kurgu. Bazı yazım yanlışları olsa da çok göze batmıyor diyebilirim. Akıcı bir anlatımı var. Genç bir yazarın ikinci betiği doğru araştırdıysam. Ölümsüz kuşlar adı ise çok anlamlı bir yerden geliyor.
  Betikle esen kalın.
  #betikevi #gerçek #kadın #öykü #ölümsüzkuşlar #şiddet #adalet #bookstagram #instabook
 • Sude Çelik tekrar paylaştı.
  144 syf.
  ·1 günde·Puan vermedi
  ✔Ahu'nun küçükken yaşadığı olay hala yanı başındaydı.
  ✔Ahu, Cem, Koray, Atilla ve Esila çok yakın arkadaşlar. Ahu ile Atilla ve Esile ile Koray arasında duygusal yakınlaşmalar olur. Ahu ile Atilla'nın ilişkisinde sorun olur ve Ahu üniversitede Burak ile tanışır.
  ✔Küçükken kafe açma hayali ile yaşayan Ahu bunu başarmıştır. Ve ayrılmaz 5li yine bir aradadır. Bir de Burak.
  ✔Kitap bir bölümde 12 sene önceye giderken hemen arkasından 12 sene sonraya geri dönüyor. Bir kopukluk ya da karmaşa yaşamadan okuyabiliyorsunuz.
  ✔Bazı bölüm başlarında verilen şarkılar var. İsimlerini okuduğumda o bölümü o şarkıyla bütünleştirerek okudum.
  ✔Kısa ve çok güzel bir kitaptı. Ve çok güzel bir dostluk hikayesi. Ahhh Esila aaahhh. Ahu ve arkadaşlarına ne olduğunu merak ediyorsanız hemen okumalısınız
 • Sude Çelik tekrar paylaştı.
  144 syf.
  ·1 günde·9/10 puan
  Spoi içerir .
  Melek ve Kelebek... Kitap harikaydı. Kısa bir kitaptı ve masaya oturduğunuz da tek solukta okuyacağınız bir kitap . 5 arkadaşın hayatını anlatıyor, güzel dostluk ... Ahu , hayallerinin peşinde koşan bir kadındır. Onun yaşadığı bir travma vardır. Ona tecavüz eden şahıs senelerce hapiste kalmış,hapisten çıkınca Ahu`ya saldırı düzenlemiştir. 2 hatta anne karnındaki bebeği sayarsak 3 cana mâl olmuştur. -Gerçek hayattan esinlenmiştir belki de yazar .- kitabı gerçekten çok beğendim. Içinde ara ara sözler olması, bir geçmişten bir de günümüz den okumamış asla kafa karışıklığı yapmıyor kitap uyum için de ilerliyor. Herkese tavsiye ederim.
Melek ve Kelebek
Ölümsüz Kuşlar adlı kitapların yazarı
Öğrenci
Kitapkurdu
Yazar-Öğrenci
Üniversite
2 okur puanı
23 May 2017 tarihinde katıldı.

Beğendiği kitaplar 2 kitap

 • Ölümsüz Kuşlar
 • Melek ve Kelebek
Okur takip önerileri
Daha fazla