1000Kitap Logosu
Derviş Bey
TAKİP ET
Derviş Bey
@THR4NDUIL
"Tarih, bir anlamda halkların kutsal kitabıdır." M.İ. Karamzin #72987517
2226 okur puanı
16 Nis 2019 tarihinde katıldı.
253
Kitap
37
İnceleme
7,3bin
Alıntı
39
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Derviş Bey
bir alıntı ekledi.
İkiyüzlü Avrupa’nın özeti!
Bugün "benmerkezci" durumdaki Avrupa, sütten çıkan ak kaşık gibi, başka ülkeleri katliamla suçlamakta ve çok yakın sayılabilecek bir tarihte, bir insan soyunu ve bir kültürü ortadan kaldırdıklarını görmezden gelmektedirler.
Cumhur Ertekin
Sayfa 239 - Sia Yayıncılık
4
Derviş Bey
bir alıntı ekledi.
Güney Amerika'da, Inka Imparatorluğu'nda 1500'lerde nüfus yaklaşık olarak 11 milyonken 1600'lere gelindiğinde bir milyonun altına düşmüştü. Karayipler'de, 1500'lerde muhtemelen altı milyon olan yerli nüfus neredeyse tamamen yok edilmişti. 1500'lerde toplam dünya nüfusu yaklaşık 425 milyon iken, Amerika kıtasının yerli nüfusu 70 milyondu. 1600'lere gelindiğinde, dünya nüfusu 545 milyona yükselmişken, Amerikan yerli nüfusu dört milyon gibi bir düzeye inmişti. Bu istilalarla, muhtemelen ve tahmini olarak 100 milyona yakın yerli nüfusu bertaraf edilmiştir. Bu da yerli nüfusun %90’ının ortadan kaldırılmış olduğu anlamına gelir. Bu ölçekte bir ölüm, insanlık tarihinde herhangi bir toplumun katlanmak zorunda kalacağı en büyük ölçekli kıyım olmuş ve etraflarındaki topluluklar ölüp giderken, tüm yaşam biçimleri yok olurken ve geriye ne kaldıysa Avrupalı istilacılar tarafından yıkıma uğratılırken, hayatta kalan az sayıda insan muazzam bir kültür şokuyla karşılaşmıştı. Tartışmasız insanlık tarihinde, görülmemiş büyüklükte bir insan kıyımıydı.
Cumhur Ertekin
Sayfa 239 - Sia Yayıncılık
6
Derviş Bey
bir alıntı ekledi.
İspanyollar ve onların yerli destekçileri, kenti cadde cadde ele geçirirken bütün evleri yerle bir ediyor, molozları kanallara boşaltıyorlardı. Kadınlara tecavüz ediyorlardı. Yüzlerce Aztek yerlisini öldürdüler, üzerlerinde altın var mı diye ölü bedenleri didik didik araştırdılar. İşleri bittiğinde kanla ıslanan toprak çamura dönmüş, her yer üzerinde kurtçukların oynaştığı kollar, bacaklar ve gövdelerle kaplanmıştı. Savaş bittiğinde etrafa yayılan çok pis bir koku şehri sarmıştı. İspanyollar şehirden çıkarak, şarap ve domuz etiyle kutlama yaptılar. Sonunda bir rahip ayin düzenledi.
Cumhur Ertekin
Sayfa 234 - Sia Yayıncılık
3
Derviş Bey
bir alıntı ekledi.
Bir medeniyeti yok eden pislik Hernan Cortes!
Tenochtitlán'a ulaştıklarında Cortés, Aztek hükümdarı Montezuma'yı çok etkiledi. Hükümdar İspanyollardan orada misafiri olarak kalmalarını rica etti. Bir bilgiye göre Montezuma çiçek hastalığına yakalanarak birçok vatandaşıyla birlikte ölmüştü. Bir başka görüşe göreyse İspanyollar Montezuma'yı esir aldı; altınlarını, gümüşlerini, incilerini ve mücevherlerini aralarında bölüştüler. Sonra bir şenliğe katıldılar, davulların çalındığı, ilahilerin doruğa ulaştığı ve 600 Aztek soylusunun dans ettiği bir sırada, İspanyollar saldırıya geçti. Davulcuların ellerini ve kafalarını kestiler, soyluları öldürdüler ve üstlerindeki altınları aldılar.
Cumhur Ertekin
Sayfa 233 - Sia Yayıncılık
3