Giriş Yap
Ömer EKİNCİ
@TheGreatGatsby
İnşaat Mühendisi
İzmir
20 Şubat
263 okur puanı
01 Oca 2019 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
94 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Usta Kalemden Şık Bir Eser
Öyle bir eserki tiyatronun sahneleri mekan ve zaman olarak kendi kafanızda kuruyorsunuz. Uzun zamandır tiyatroya gitmeyen birisi olarak (araya koranada girmesi dolayısıyla) muazzam bir eserdi. Kurguyu zaten övmeme gerek bile yok. Çoğu tiyatro sahnesinde izleyemeyeceğiniz (zaten karakter zor bulunabilecek yürden) komedya türuünde şahane eser. Daha fazla övmeyeyim, keyifli okumalar. SAYGILARIMLA...
Reklam
56 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Akakiyeviç'in paltosu; kiminin hayalleri, kiminin makamı, kiminin itibarı... Gogolun okuduğum ikinci eseri. Ve gene okuyucuyu sıkmadan birebir etkileşimle sanki sohbet tadında bir eser. Okurken bir çok yerde okuyucuya hitap ettiği sonucu zaten olayları size birebir yaşatıyor. Narettin hocanın deyimiyle ye kürküm yenin hüsrana uğramış hali birazda. Kitabı okurken sakın adamın arzu ettiği şeyin Paltodan başka bir şey olduğunu sanmayın. Bazen insanlar çok ufak şeylerlede mutlu olur. Ama üstunüzde paltoyu görenler sadece palto olarak görmez. Rus edebiyatına şekil verdiği gibi Rus ahlakına da damgasını vurmuştur. Bundan 200 yıl önce değindiği konuların Rus edebiyatı için çok önemli yer edindiğini kendi döneminde yaşayan Dostoyevski, Tolstoy gibi yazarlarda görebilirsiniz.
196 syf.
·
17 günde
·
Puan vermedi
Livaneli'ye böyle bir eser yazdığı için teşekkür ederim.
Yaşar Kemal'in dediği gibi: Zülfü büyük kapıdan bu romanıyla girmiştir. Livaneliyi okumak kadar başkalarının okumasına vesile olmak bile bana iyi geliyor. Çünkü bu kitap çoğu kişisel gelişim kitabından daha etkili bir dille yazılmış. Bu kitabı boş siyasi çıkarlar elde etmiş kendini ülkenin ve milletin vazgeçilmezi sanan yada başkalarını öyle gören çoğu kişiye okutmalı. Kitapta bana en çok dokunan nokta siyasi kimliğin veya şahsi görüşün kendin yaşadığın sürece yaşadığın yer sana huzur verir. Siyasi kimlik açığa çıkar ve görüşler örgütlenirse işte o zaman zindan gibi olur hayat. Ayrıca kitapta doğa (bitki ve hayvan familyası) çok güzel işlenmiş. Bitki ve hayvan popülasyonunun önemi kitabın her yerinde aşikar vurgulanmıştır.
Son Ada
8.6/10 · 40,5bin okunma

Okur takip önerileri

EdA.
@nredaaÖmer EKİNCİ ile benzer
Yağmur ོ
@YgmrygmrÖmer EKİNCİ ile benzer
Raskov.️
@rodianÖmer EKİNCİ ile benzer
Daha fazla göster
420 syf.
·
9/10 puan
Kitap çok güzel bir akıcılıkla yazılmış. Olaylar bir karakter üzerinden değilde birçok ana karakter üzerinden işlenmiş. Zaten kitabın vermiş olduğu asıl mesajda bu aşkın şeriatinde hiç kimse bir diğer kimseye üstün değil veya yapmış olduğunu yadırgamak doğru değil diyeyim. Kitabın vermek istediği asıl mesaj -ki bu kitabın şems hatiç tüm kahramanlarının ortak hatası- başkalarını yargılamadan önce kendimizi yargılamalı şeytanı dışarıda değil daima içimizde aramalıyız. Yani çağımızın bugün ki hastalığı olan yargısız infazlar ve önyargılar taa o zamandan beri hiç sekmeden devam ediyor. Açıkçası kitaba ağırlıkla ben bu gözle baktım. Kitap aşırı çok yönlü bir kitap. Nerden tutarsanız bir ders çıkar.
Aşk
8.2/10 · 58,7bin okunma
240 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ayşe Kulin’in Kaleminden Efsaanee Bir Eser
Öncelikle bana daha önce kitap tavsiye et deselerdi çok kitap önerirdim bu kitabı okuyana kadar. Hayatımda okuduğum en iyi kitap. Kitabı inceleyecek olursam kitap doğu insanının sosyolojik ve kültürel yaşantılarını adetlerini yaşadığı zorlukları derinden etkileyerek anlatmış. Çok objektif biçimlerle cumhuriyet tarihinden bugüne doğuda yaşanan olayları ve zorlukları çok yönlü olarak ele almış. Kitabın ana karakteri valiye gelecek olursak; Kitapta ismiyle hiç hitap edilmediği için ismini açıklamayacağım. Okuyucu zaten onu merak etmesini istediğim için onu okuyucuya bırakıyorum. Vali kararlılığı, zorluklara karşı dayanıklılığı, insanlara verdiği değer, halka aşıladığı umut ve birazda deliliğiyle cidden bana idol oldu. İnsanı insan olarak seven, herkese kapısını açan, insanların dertleriyle dertlenen ve insanlarla arasındaki hiyerarşiyi yoka sayan cidden büyük bir insan. Halkın dediği gibi “süper vali”.
Köprü
8.5/10 · 6,1bin okunma
Reklam