Ayşegül Tomris ç.'in Kapak Resmi
Ayşegül Tomris ç., bir alıntı ekledi.
Dün 08:43 · Kitabı okuyor · Beğendi

Yeni yapılan anıtlar arasında,bir tanesi çok duygulandırdı beni.1964’de Paris’ e gidişimde,Abidin Dino beni hemen oraya götürmüştü.Ne yazık ki,Paris’e giden yurttaşlarımın çoğu,bu anıtın farkında bile değiller.Nehrin üstünde ki Ile de la Cite yi bir gemiye benzetmiştim.Bu anıt o geminin en kıç ucundadır.Merdivenle inilen bir mahzendir orası.Mahzenin demir parmaklıklarından,nehrin bulanık suları görülür.İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin toplama kamplarında ölen ikiyüzbinden fazla Fransızın adları,küçük seramik parçalarına yazılıp ,zemini kaplar...

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 140)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 140)

9. İzmir 1000 Kitap Buluşması Gerçekleştiii!
Günlerden bir gün -olasıki muhtemel bir Pazar günü- belirli bir kişi bir araya geldi, tüm kişilerin aklında tek bir soru vardı.
Karrr neden yaaağar kaar ?

Herkes aklındaki muhtemel cevabi söyledi. Karın neden yağabileceğini. Muhtemel ki kar hala bir yerlerde yağmaya devam ediyordu. Dünya üzerindeki pislikleri örtüyor, dünyayı daha yaşanabilir bir hale getiriyordu.
Belirli kişiler sorularına devam etti;
HAT kimdi? Böyle bir eseri nasıl yazmıştı? Dünya üzerinde böyle bir yer var mıydı? İnsan var mıydı yok muydu, aynı zamanda birden fazla yerde var olabilir miydi, Asker Hamdi ve çocuklarına ne olmuştu?
Yahu dediler bu HAT. Yazar ne diyorsa odur. Elbette ki çağında yaşadıklarından geri durmamış. Asker Hamdi ve çocukları tüm köylüdür. Varken yok olan yokken var olanlardır. Belirli bir kişi sormaya devam etti, durdurak bilmiyorlardı;
Eğer o güvercinin yeri devlette bir satırsa bizim yerimiz ne? Muhtar kendini neden astı, ayı ile insanın beraber olması mümkün müdür?

Devlet? Devlet dediğiniz nedir ki, bir insanlar kümesi. Devlet her yere gider her yerde vardır. Hepinizin devlet nezdinde bir ağırlığı vardır. Ne kadar sorumluluk alıyorsanız o kadar. Muhtar? O muhtar ki kendini çaresizlikten astı. Ayı ile insanın beraber olmasında bir fikrim yok. Tek bildiğim yazarın bize bunu düşündüre bildiği ?

Yazının bu kısmını hazırlayan hatta ilerleyen saatlerde bize şiir bile okuyan İbrahim (Sisifos) 'e çok teşekkür ediyoruz :)

Dün yine 1K İzmir grubu olarak epey çetrefil bir kitabı ele aldık, Hasan Ali Toptaş 'ın belki de zirve yaptığı Gölgesizler 'i kendimizce yaptığımız çıkarımlarla yorumlamaya çalıştık.

Bu toplantıda katılım epey sağlamdı, aramıza bir çok yeni arkadaş katıldı. Öncelikle Ankara'nın bağrından kopup gelen Hatice seni görmek gerçekten çok güzeldi, iyi ki geldin :)


Aramıza ilk kez katılan fakat, kısa sürede epey zamandır birlikteymişiz gibi koyu sohbet ettiğimiz ; H∆K∆N , Serkan Mutlu ,Kütüphane kedisi , yağmur bulut , Şeyma Öztürk , OBLOMOV ve Pınar hanım ve bundan sonra ki buluşmalarda da aramızda görmek istediğimiz arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz, sizleri görmek çok güzeldi :)

Artık toplantının gediklilerinden değerli öğretmenimiz İlhan Engin , Oğuzhan Yücel , Elif KY. ve iki tane beybiisii :)) , İbrahim (Sisifos) , bhmflzf ( Mehmet ) , Hasibe Dal ,Ayşegül Tomris ç. ,Döndü Eser , Li-3 , Ayşe* , Z kafe'nin sahibi Zeki abimiz.
gayet keyifli vakit geçirdiğimiz bir gün oldu. Katılım sağlayan bütün arkadaşlara çok teşekkür ederiz.

evveet gelelim fotoğraflara :} aynı seçtiğimiz kitapta ki gibi Gölgesiz fotoğraflar olmuş ama olsun maksat gönüller bir :)
https://hizliresim.com/1JqlZG
https://hizliresim.com/lOm6Np

Ve Zeki abi bu fotoğrafı çaktırmadan çekmiş :D
https://hizliresim.com/PlmZab

Bir sonra ki etkinlik tarihimiz ; 13 Mayıs Pazar
Seçmiş olduğumuz kitap ; Bell Hooks - Feminizm Herkes İçindir

Buluşma yerimiz ; https://www.google.com.tr/...4378534!4d27.1445475


Katılım sağlamak isteyen arkadaşlar iletinin altına not bırakabilirler. Daha sonra tekrar genel duyuru yapılacaktır. Herkese tekrar teşekkürler. Sevgiler , saygılar :)

Ayşegül Tomris ç., bir alıntı ekledi.
21 Nis 16:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Durdum birden; kim bilir hangi sokağın yalnızlığına sapacakken durdum...

Gölgesizler, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 212)Gölgesizler, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 212)