1000Kitap Logosu
Ummuhan
TAKİP ET
Ummuhan
@Ummuxan
100 okur puanı
19 Kas 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Tanrım beni yavaşlat! Aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir… Zamanın sonsuzluğunu göstererek bu telaşlı hızımı dengele…Günün karmaşası içinde bana sonsuza kadar yaşayacak tepelerin sükûnetini ver!Sinirlerimdeki ve kaslarımdaki gerginliği,derin belleğimde yaşayan akarsuların nameleriyle yıka,götür!Uykunun o büyüleyici ve iyileştirici gücünü duymama yardımcı ol…Anlık zevkleri yaşayabilme sanatını öğret;bir çiçeğe bakmak için yavaşlamayı,güzel bir köpek ya da kediyi okşamak için durmayı,güzel bir yazıdan birkaç satır okumayı,balık avlayabilmeyi,hülyalara dalabilmeyi öğret!Her gün bana kaplumbağa ile tavşanın masalını hatırlat.Hatırlat ki yarışı her zaman hızlı koşanın kazanmadığını,yaşamda hızını arttırmaktan çok daha önemli şeyler olduğunu bileyim…Heybetli meşe ağacının dallarından yukarıya doğru bakmamı sağla.Bakıp göreyim ki,onun böyle güçlü ve büyük olması yavaş ve iyi büyümesine bağlıdır…Beni yavaşlat Tanrım,ve köklerimi yaşam toprağının kalıcı değerlerine doğru uzatmama yardım et.Yardım et ki,kaderimin yıldızına doğru daha olgun ve daha sağlıklı olarak yükseleyim.Ve,hepsinden önemlisi…Tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret,değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için sabır,ikisi arasındaki farkı bilmek için akıl,beni aşkın körlüğünden ve yalanlarından koruyacak dostlar ver! ( Hititlerin M.Ö. 2000 yılındaki duvar yazısından alıntı..)
fatih okurunun profil resmi
Çağın insanı da maalesef yarış atı gibi ya da masaldaki tavşan gibi. Hedefe odaklan ve o hedefe ne kadar hızlı gidersen diğerlerinden bir adım öndesin kandırmacası.
Yanıtla
Ummuhan okurunun profil resmi
Maalesef öyle
1 Beğeni
Bitkiler dünyasında, toplum üzerindeki etkisi çaydan daha büyük olan bir başka bitki yoktur.
Mehdi Doğan okurunun profil resmi
cok ıddıalı bır tümce. Buğday var? aynı mantıkta üretim tüketim ve tarım devrimi sonrası medeniyetin başlangıcından bu yana etkisini hıc kaybetmeyen? Bu şekilde salt iddia ve kesinlik belirten tümceler bence cok bilimsel değil. Tümcenin başında "Bana göre" demek lazım.
Yanıtla
Ummuhan okurunun profil resmi
Elbette tahıl özellikle buğday insanlık serüveninde yabani bitki olarak 2.5milyonluk bir zaman aralığı (homo erectustan)vardı neolitik dönemden saban tarımına geçtikten sonra evcilleştirilen ilk bitki . Çay ise isadan yaklaşık 28.yy önce keşfedildiğinden bahsedilmektedir. Ve yazar şu cümlede anlatmak istediği insan yaşamından hem soylu bir içecek olarak hem tıbbi alanda kullanılması ve ritüellerde yer edinmesinden dolayı insan yaşamından önemli bir yer edindiğinden bahsetmektedir. Ayrıca tümcenin başına "bana göre" yazmak içinde yazara sormak gerek nitekim kendisi bir araştırmacı :)