Giriş Yap
Sabitlenmiş gönderi
İngilizce notlarımı paylaştığım telegram kanalım
şu anda okuyor
%82 (211/255)
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Feminizm ‘kadınlar’ adına hareket ettiği kadarıyla ortadan kaldırmaya çalıştığı ‘cinsel farkı’ yarattı. ‘Cinsel farkı hem kabul etmeye hem de reddetmeye’ dair bu çelişki feminizmin uzun tarihi boyunca politik bir hareket olabilmesi için asli koşuldu.
Bir düşünceye karşı çıkan başka bir düşünce her zaman olumsuz göstergeden etkilenen aynı düşüncedir. Bir düşünceye ne kadar karşı çıkarsanız, aynı düşünce çerçevesinde o kadar fazla takılıp kalırsınız.
Bergsoncu zaman kavramının ifade ettiği radikal içkin felsefeye göre, madde, Madde olarak, Akıl ya da Logos, Zihin ya da Temsil olarak algılanmaz, bilakis ‘maddeye gömülmüş süreye’ odaklanmayla algılanır. Aslında, bu odak, başkalaşıma ya da morfojeniye yöneliktir: Değişime dayanan, temel olarak zamanın içine işleyen şey zamanla değişmeden ya da aynı kalan şey, Platonik bir öz değil, aksine zaman geçerken kendini eski halinden uzaklaştıran ve dönüştürendir.
Madde başlangıçtan beri varolan bir ontolojik düzendir: hiçbir şey yerine bir şeylerin varolması gerekmesi olgusudur –aslında tesadüfi varlıklardır. Farklı kanunların yönettiği bir sonsuzluk ve daha çok materyal dünya tasavvur edilebilir: bunlar eşit derecede materyal olsa da farklı ‘doğalar’ olacaktır. Maddenin ikinci özelliği olumsuzdur: tesadüfi cansız ve düşünemeyen varlıklara işaret eder. Bizim dünyamızda yaşam ve düşünce, sonunda yine ona dönüşecekleri cansız bir maddeye dayalı olarak oluşturulur.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
2109
21,1bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.11