1000Kitap Logosu
Lily
TAKİP ET
Lily
@Uranusss
21 kütüphaneci puanı
1379 okur puanı
09 Eyl 2015 tarihinde katıldı.
320
Kitap
50
İnceleme
2.655
Alıntı
81
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Lily
Dul'u inceledi.
116 syf.
“Artık her sabah yalnız uyanıyorum. Uyanır uyanmaz aklıma gelmiyor öldüğün, sanki her sabah tekrar ölüyorsun.” Fransız sinemacı ve yazar Jean-Louis Fournier’nin 40 yıllık evlilikten sonra vefat eden eşinin ardından yazdığı kitabı ben bir yazarın ağıdı olarak düşündüm. Hem anmış çok sevdiği eşini hem de ebedileştirmiş. Kapaktaki resim ise yazarın koleksiyonundan, eşiyle çok sevdiği üzeri açık arabalarıyla gezinti yaparken çekilmiş gerçek bir hatıra... “Sokakta çiftler gördüğümde kendi kendime şunu soruyorum: Önce hangisi ölecek?” Ayraç kullanmadan bir solukta hüzünlü bir tebessümle okuyabileceğiniz imrenilecek (hatta kıskanılacak )bir evliliğin biyografisi. Ben çok beğendim, naçizane tavsiyemdir :)
Dul
8.7/10
· 492 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
14
Lily
Ikigai'yi inceledi.
208 syf.
İkigai=yaşam amacı "Hayatınızın bir amacı olduğu anda yaptığınız herseyde mutlu bir akış yakalayacaksınız" kitabın ana fikri. Bu amaç yemek yapmak olabilir, çocuklarınızı büyütmek olabilir veya bir kitap yazmak... Hergün o amaçla uyanmak akışta kalmanızı ve mutlu kalmanızı sağlayacak. “En mutlu insanlar en çoğunu elde edenler değildir. Vaktini akışı yakalayarak geçirenlerdir” Zevk aldığınız şeyleri yapın sizi rahatsız edenlerden uzaklaşın, işte bu kadar basit. İster büyük bir amacınız olsun ister çok basit, enerjinizi o amaç için harcayın 'sizin amacınız' için. Gelelim ikigai'nin kurallarına; -Aktif olun -Aceleci olmayın -Karnınızı tam doyurmayın -İyi arkadaşlarla vakit geçirin -Bir sonraki doğum gününüze kadar şekle girin -Gülümseyin -Doğaya dönün -Tesekkür edin -Anı yaşayın -İkigainizi takip edin. Ayrıca bol yeşil çay, az tuz, düzenli uyku,günde beş porsiyon meyve ve sebze tüketmeyi ihmal etmeyin. Ve unutmayin; "Hayat çözülmesi gereken bir sorun değildir. Sadece etrafınızda sizi seven insanlar olsun ve sevdiğiniz şeylerle meşgul olun."
Ikigai
7.6/10
· 12,8bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
17
Lily
Günahın Üç Rengi'yi inceledi.
286 syf.
Tesadüflerle dolu, birbiriyle harmanlanmış üç ayrı hayat üç ayrı hikaye. Yazarın ikinci ve benim okuduğum birbirinden lezzetli kitaplarının beşinci ve sonuncu olanını da okumuş oldum. Tek kelimeyle hayran kaldım bu olağanüstü insana. Binlerce insanın hayatına dokunmuş, binlercesini hayata döndürmüş, dertlerine çare olmuş bir psikiyatris var bu kitaplarda. İnsanlara farklı bir açıdan bakmak istiyorsanız lütfen okuyun der, şiddetle tavsiye ederim bütün kitaplarını.
Günahın Üç Rengi
Okuyacaklarıma Ekle
18
Lily
Kral Kaybederse'yi inceledi.
384 syf.
Avına av olan bir avcının hikayesi... "Gelelim şu mutluluk meselesine, eğer bir insan mutsuzsa onu hiçbir şeyle mutlu edemezsin çünkü mutluluk bir karardır. Köşkler, yatlar, katlar hatta mevki, başarı, sevgi bile bazen insanı mutlu edemez. Bizlerse onlara dışarıdan bakar, bir eli yağda bir eli balda, mutlu olması gerekir diye düşünürüz ama ''mutluluk" ile "gerekir" her zaman yanyana gelmez." Ne kadar tanıdık değil mi? Hepimizin aklından geçen hatta çokça dillendirdiğimiz durumlar, 'herşeyi var ama mutlu değil' durumları. SAHİ NEYDİ MUTLULUK? Tam da yazarın dediği gibi MUTLULUK bir tercihtir bana göre bunu yıllardır hep düşünmüşümdür. Kitapta da okuyunca kendimle gurur duymadım değil. Mutlu olmak için önce mutlu olmayı istemek gerekiyor, kendini sevmek,kendine değer vermek... Ama bizler genellikle hep başkaları tarafından sevilmek, beğenilmek, değer görmeyi mutlu olma sebebi görmüşüz. Ah önce kendimizi sevsek... Çocukluğumuzda yaşadıklarımızın tüm hayatımızı nasılda şekillendirdiğini gerçek hayat hikâyeleriyle,sade,akıcı, ipek gibi bir dille nasıl da güzel anlatmış usta yazar. Herkesin kendinden bir parça bulacağı, kendi kader motifini irdeleyecegi şahane kitaplarından biri. Kenan Baran; yakışıklı,zengin,karizmatik hatta büyüleyici... Kadınların bayıldığı bir iş adamı. O da bayılıyor kadınlara "hepsi benim olsun" diyor ;) Tek korkusu yalnız kalmak ve o büyük korku bir gün gerçek oluyor ! En korktuğumuz sonlar belki de en güzel başlangıcımız olacak, kim bilir? "Hiçbir şey için geç degil" sözünün ne kadar doğru olduğunu bir kere daha anlayacaksınız. :)
Kral Kaybederse
Okuyacaklarıma Ekle
12
Lily
Don Kişot'u inceledi.
920 syf.
ARGAMASILLA AKADEMİSYENİ CİN'DEN DON QUIJOTE'NİN MEZARINA Kitabe Burada yatıyor, o perişan, o sefil, o gezgin şövalye, Rocinante'nin sırtında gezen patikaları. Yanında yatan Sancho Panza, o gıcık, o en vefalısı gelmiş geçmiş bütün silâhtarların. Don Quijote okuduğu gezgin şövalyelik kitaplarındaki maceraları yaşamak için atı Rocinante, silahtarı Sancho Panza ile maceradan maceraya koşan bir çılgın, hatta kafayı sıyırmış bir çılgın diyebiliriz. Hepimiz duymuşuzdur Don Quijote'u , yel değirmenleriyle savaşan çılgını. Ekim ayı etkinliği kapsamında okuduğum kitaptan bu kadar hoşlanacağımı düşünmezdim. İçerisinde bir çok farklı hikaye barındıran ve bunları ustaca kesiştiren bir roman okudum. İyi ki :)
Don Kişot
8.6/10
· 15,9bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
15
Lily
30 Mumlu Pasta'yı inceledi.
208 syf.
30 yaşında, kariyerinin zirvesinde, kültürlü,kentli, güzel, bakımlı, bekâr kadınların hayata bakışını, 30 yaş sendromunu anlatan, kişisel gelişim kitabı tadında, akıcı, eğlenceli bir kitaptı.
30 Mumlu Pasta
5.5/10
· 22 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
18