Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

fatma

fatma
@XVYZq
bulanık akan sular durulacak yeniden gökyüzüne direkler vurulacak yeniden saâdet menziline varılacak yeniden çağlar üstü bir nizam kurulacak yeniden cehaletin elinde lanetli bir saz kaldı ufka bir bak yiğidim; inkılâba az kaldı
128 okur puanı
Mayıs 2022 tarihinde katıldı
Hiç kimse unutmamalıdır ki, her erkek aslında babasını yitirdiğinde doğar.
Sayfa 153 - Kopernik yayınevi
Reklam
Bizler Asya'nın bağrından çıkıp Orta Doğu'ya , sonra da Küçük Asya'ya ve Batı Anadolu'ya yüzyıllarca süren bir yolculuğun ardından geldik. Bu o kadar uzun süren bir yolculuktu ki şeklimiz ve şemalimiz bile değişti. Gözlerimiz büyüdü, tenimiz beyazlaştı. İnandığımız Tanrı dahi değişti. Orta Asya'nın şamanlarından geriye bizde çok az şey kaldı.
Sayfa 139 - Kopernik yayınevi
Ama en sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Tarihin bana öğrettiği bir şey varsa o da şudur: Her terör eninde sonunda dur diyecek yeni bir kahraman yaratır. Ve yaşananları azıcık da olsa abartarak anlatan bir seyyah.
Sayfa 75 - Marco Polo

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Biz, sözleşmesine sadık kalan bir kâfiri, borcunu ödemeyen bir Katolik' e tercih ederiz.
Sayfa 73 - Marco Polo
Bizler bazen bir hayali, bir ülküyü öyle çok severiz, kendimizi ona öyle kapatırırız ki gözlerinizin önüne şeytanın kendisi gelse onu melek sanırız!
Sayfa 54 - Kopernik yayınevi
Reklam
arkadaşım başıboşlardan mısın sen de öyleyse işte git orada başıboşlar için bir yerler bulunuyor ve sen de kendi sığınağını orada bulmaya bak ama önce ara onu heyy önce ara
artık ne ileri gidebiliyor ne geri kendisiyle başbaşa kendisi: yani ruhu: yani vicdanı içinde bulunduğu ortam korkunç olmaktan daha ötede daha başka ağrıyan bedeni değil ruhu sızlayan ne ileri gidebiliyor ne geri işlediği günahın ve günahların kefaretini sidikle mi yuyup arıtacak ateş bunun yanında kurtuluştur
İşlediği günah ve günahlar yüzünden bir pişmanlık duymuşsa ve bu pişmanlık yüzünden ağlamışsa bunun bir anlamı olmalı, diyordu. Hayat, birdenbire ona kavranamayacak kadar yüksek bir anlamla doluymuş gibi göründü. Rüzgâra dur dese dururdu şimdi. Uçmak istese uçabilirdi.
ve ne tuhaf çağrışımlar söyle kardeş başıboşlardan mısın sen de evet köpekler gibi başıboşlardanım ben de ama bağlanacağım köpek gibi sadakatle
Eğitilmemiş olduğunu duyumsuyordu. Kendine söylenen güzel sözlere verilebilecek yanıtları bulamamaktan üzülüyor, dahası utanıyor ve kahroluyordu.
Reklam
Şu anda boşluk denen şeye bir anlam vermek mümkün olsa, işte onun içinde, o boşluk olan şeyin içinde dönüp durduğunu söyleyecektir, ama yok böyle bir şey. Birden, insansızlığın ne demek olduğunu kavramaya başlıyor sanki: insansızlık hayvanlaşmakla eş anlama geliyor olmalıdır. Bir hayvan, kendi sürüsünün içinde bile yalnızdır. Çünkü onun, başkasına iletebileceği zihinsel bir birikimi varbulunmamaktadır. İnsansızlık demek..
Zaman... her zaman aynı. Güneş aynı , ay aynı, ağaçlar ve insanlar aynı, sevgi ve nefret, korku ve ümit hep aynı. Dualar aynı. Kıble tek.
Hiç bir şey boşlukta sallanmamaktadır, saçmalık bile kendine bir dayanak noktası araştırmaktadır, her şey, bütün nesneler yaratılışlarındaki amaca doğru yürüyüp gitmektedir: kara gecede, kara taşın üstündeki kara karıncanın kıpırtısı bile denetim altındayken som bilinç olan insanın -elbette ''insan'ın"- kendini denetimden uzak sayması mümkün müydü?
Sayfa 17 - İZ yayınevi
1.030 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.