Giriş Yap
Hasan
@Yoldaki_Paramedik
مَٓا اَنْزَلْنَا عَلَيْكَ الْقُرْاٰنَ لِتَشْقٰىۙ
742 okur puanı
16 Şub 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Gel ey Gül-i Rânâ!.. Kerem kıl, tesellim ol, düş içime cemreler gibi... Bir gelişle gel, bir gülüşle gel, güle düş de gel, hayalde gel, düşte gel... Ayı ikiye bölen kutlu ellerinle gel, şirki kara yere karan tatlı dillerinle gel; saadet muştusunda bahtlı kullarınla gel; ve ıtır ıtır, tomur tomur güllerinle gel!.. Gel, efendim, gül kokuşlum! Yetiştir suyu çorağa, tutuştur gülü yaprağa. Gül dikilsin yeniden toprağa.. Senin bir damla kokuna, bütün aşklarımı fedaya hazırım!.. Ve bir kırıntısına nazarının, bütün yüreğimi kanatmaya... Bir gülü koklamak gibi seni anmak... Gel ey!.. Avucumda hep dikenler... Kanıyor... Kanıyor...
Reklam
Mazlume!.. Şarkın ateş renkli çiçeği! Mazlume; bir güle taktığım ad. Sen her çağda yeniden doğar, her bahçede yeniden açarsın mazlume, yanmak ve yakmak için. Yanışta mısın mazlume ve seni yandırmak için yarışta mı sefiller? Yanmaktan yakmaya an bulunmuyor mu gülüm?.. Sen bana mı benziyorsun mazlume?!.. Gel ağlaşalım... Mazlume!.. De bana, kim çizdi yüreğini derin acılarla?!.. Kim savurdu yapraklarını?!.. Kim düşürdü başından destarını?!.. Hayata tutunduğun narin dalına kim yükledi bunca hicranı? Ebrulî düşüncelerine kim su koydu, kim dalgalandırdı hasretini?!.. Sineni çak çak eyleyen de ne mazlume?!.. Bağrına elifleri çeken kim?!.. Bir bülbül yanmasın mı? Dalına konmasın mı? Aşkına kanmasın mı Mazlume, adını anmasın mı? Eleminle kuruyunca can evi, gazele dönmesin mi?!..
Bir mevsim-i bahârına geldik ki âlemin Bülbül hamûş, havz tehî, gülsitân harâb Dünyanın öyle bir mevsimine geldik ki, adına bahar diyorlar ama ne hikmetse bülbül susmuş, havuzda su çekilmiş ve gül bahçesi de çiğnenmiş...
·

Okur takip önerileri

ozgeee
@izmirkitapHasan ile benzer
Yunus Emre
@dytyunusemreHasan ile benzer
Orta Yaşlı Werther in Acıları
@busonsHasan ile benzer
Daha fazla göster
Suya versin bâğbân gülzârı zahmet çekmesin Bir gül açılmaz yüzün teg verse bin gülzâre su Bahçıvan, gülleri tek tek sulayacağım diye zahmet çekmesin, isterse gül bahçesini baştan başa suya versin. Her ne yaparsa yapsın, dünya denen bahçede Senin gibi bir gül daha açılacak değildir, ey Muhammed!..
Mabeyincibaşının önünde eğilmesi gözlerinin önünden gitmiyordu. Buna benzer hadiselerle daha önce de karşılaşmış ve aynı korkuyu duymuştu. "Acaba İspanyol âdetleri içimize mi girdi, acaba onları kendimize benzetelim derken bizi kendilerine mi benzettiler? Eskiden onlar sık sık eğlence tertiplerlerdi, şimdi biz tertipliyoruz. Eskiden onlar eğlenmek için bahane ararlardı, şimdi biz arıyoruz. Eskiden onlar çalgı sesine uyup tepinirlerdi, şimdi içimizden bazıları aynı şeyi yapıyor. Şeklen Müslümanız, peki ya ruhen de Müslüman mıyız? Kime sorsam 'Elhamdülillah Müslümanız' der, fakat yaşadığımız hayat İslâmî çizgilerin içinde mi? Ceddim Nâfi oğlu Ukbe din için yürümüştü. Sirin'i, Kartaca'yı, Tunus'u zaptederek Sus memleketi sahillerine inmişti. Önü uçsuz bucaksız denizdi. Çaresizlik içinde ellerini açmış, uzaktaki Kanarya Adalarını hayalinde kucaklayarak, "Allah'ım" demişti, "şahidimsin, azmimin önüne Atlas Okyanusu çıkmasaydı, yüce ismini daha ilerilere götürürdüm." Yine dayanamamış devesini hınçla deryaya sürmüştü. Ne garip! O da Müslüman, biz de Müslümanız. Güya bizim de azmimiz, idealimiz var, güya biz de İla-yi Kelimetullah için çalışırız. Bir garabet ki"
Reklam
2
326
3.251 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42