Şems Çalış'ın Kapak Resmi

Temiz bir kalbin var. İltifatlara yenik düşmeyen,kolay aldanmayan kalbin güzel. Diyebilirim ki vefalı hallerin en güzeli. İşte sana dair,bir tek sana layık olan bu büyük ve cesur sözleri muhafaza ediyorum. Sen ciddi bir müstesnasın çünkü. Başka şeylerde var elbette,başka ve beni büyüleyen şeyler.Bir keresinde "ümitvar olmalıyız" demiştin. Ümitvar olmak bir şeyi ne kadar çok istediğini aktarmanın en naif olanıdır. Güzellik taşıyan bütün şeyler için ümit olmalı.Ben bu saadeti yakalacağımdan ümitvarım. Saadete ermek için,bahtı olana meyil etmek kusur değildir. Saadet kalbimize kılınan çok hoş bir duygudur. Bunu isteyen de hoş ve cesur bir yüreğe sahipse ümit hep vardır. Dedim ya beni büyüleyen şeyler var. Bak,bu mavi masal,bu çiçeklenmiş sözler bitmez. Sonsuz bir güzellikle sana doğru her şey.

Şems Ç.

İnce ve narin kişiliğin beni güzelliklere bıraktığı günden beri sana ciddiyetle baktım. Adın geçiyorsa duruyorum. Sana bir dağılmışlıktan,ayrılık hallerinden bahsetmeyeceğim. Toplu haldedeyim;ruhumla, kalbimle ve zihnimle. Burada mesele vuslat. İnançla ve güvenle yan yana gelmek zor değil. Ki inanmak varsa kolaylığı başlamıştır. Ve aramıza bir karanfil naifliği ile uzanmışsa dinlemek,kusurlar bağışlanmıştır. İşte bu tam anlamıyla ciddi bireylerin insani yanlarını ortaya koymalarıyla olur.Hazin ve meşakkati dahil ederek,mukadderat boyutunda olmalıyız. Bu güzellikler bahçesinde insan çiçekli bir yazgıyladır. Sana karşı devamlı aynıyım. Bunun için de şöyle diyorum:Filhakika, filhakika,filhakika. Kibirden ve gösterişten uzak her zerrene şükür. Son olarak bütün inandığım güzel olacaklar için. Hissikablelvuku diyorum.

Şems Ç.

Gövdesine tutunurum tütünün.
Ağzımda acı bir yeşil,başımda çiçekler salkım.

Şems Ç.

Mavisi yok edilmiş bu gökyüzüne bakıyorum ve diyorum ki:
Kimse göğsündeki kuşu bırakmasın.

Şems Ç.

Bu simsiyah zamanda,bu modern ruhta ve bu en güzel yanımızda yani kalbimizde büyüyen bir şey var. Evet,kemirgenlik var. Bakın parça parça eksiliyoruz. Bakın hızla eksiliyoruz. Bakın,bakın demekten başka bir şey yok. Devam ediyoruz.

Şems Ç.

Ölüm mü dedim annem
Ölüm senin gibi güzel annelerin
Senin gibi güzel çocuklar feda etmiş
O tarih atlasında
Bir kırmızı gül olur ancak
Koksun diye çocukların bahçesi

Arkadaş Zekai Özger (Günler Perişan)

Şems Çalış, bir alıntı ekledi.
14 Oca 18:14

Evet,balıktan sosis ve başka bir şeyden de balık yaptıklarını okumuştum. Sanki bir ısırık aldığım modern dünyaymış da,aslında onun neden yapıldığını anlamışım gibi bir duyguya kapıldım. Bugünlerin tarzı buydu.

Daralma, George Orwell (Sayfa 30)Daralma, George Orwell (Sayfa 30)
Şems Çalış, bir alıntı ekledi.
14 Oca 17:35

Bu tür yerlerde beni mutsuz eden bir atmosfer olurdu. Her şey çok gösterişli,çok parlak,çok aerodinamiktir;her baktığınız yerde aynalar,krom plakalar,emayeler falan vardır. Her şey dekorasyona harcandığından yiyeceğe bir şey kalmamıştır.

Daralma, George OrwellDaralma, George Orwell
Şems Çalış, bir alıntı ekledi.
14 Oca 17:22

Şişmanım,ama ruhum zayıf. Tıpkı her kaya parçasının içinde yontulmamış bir heykelin saklı durması gibi,her şişman adamın içinde de zayıf bir adamın durduğunu hiç fark etmiş miydiniz?

Daralma, George Orwell (Sayfa 26)Daralma, George Orwell (Sayfa 26)

Sesin açılıyor.
Öyle güzel,öyle mavi ki..
Kuşlar toplanıyor.
Düşürmek için göğü.

Şems Ç.

Şems Çalış, bir alıntı ekledi.
13 Oca 23:46

Sigorta bir üçkağıttır,kabul ediyorum,ancak hiç olmazsa açık bir kandırmacadır,kartlar masanın üstündedir. Fakat bu konut yapı kooperatiflerinin en güzel tarafı,kurbanın senin ona iyilik yaptığını sanmasıdır. Sen ona kötek atarsın,o senin elini yalar.

Daralma, George Orwell (Sayfa 16)Daralma, George Orwell (Sayfa 16)