Okur
Zeynep Yurdagül
TAKİP ET
Zeynep Yurdagül
@_zeynepyrdgl
39 okur puanı
04 Mar 2020 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
40
Kitap
2
İnceleme
63
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
"Evine giriyorlar, koyunlarını keçilerini melete melete alıp götürüyorlar, ne bulurlarsa bohçalayıp aşırıyorlar. Sen duymuyorsun?.. Bu kadar ağır uyku olur mu ya?" Şakayı azarlama sanan bağrı yanık kadın, ellerini üzengiden çekti, gözlerini hünkârın yüzüne dikti: "Uyuyordum," dedi, "çünkü seni uyanık sanıyordum!" Sert ve yüksek sesle savrulan bu cevabın ağırlığı dinleyenlerin başlarını göğüslerine eğdirirken Sultan Süleyman sürekli bir kahkaha patlattı: "Hakkın var," dedi, "biz uyumasak bu işler olmaz. Suç hırsızlarda değil bizdedir. Çalınan malı ödemek de bize düşer."
1
"Bu bir sırdır, ruh sırrıdır. Ben ona başka türlü âşığım. 'Gel' desem geleceğini bilirim, hatta öl desem öleceğini bilirim. Çünkü ben padişahım, o bir halayıktır. Fakat bu, konunun dış yüzüdür. İç yüzüne gelince yerlerimiz değişiyor. O sultan oluyor, kölelik bana düşüyor. Böyle olunca da gel demek, öl demek onun hakkı!.."
2
... Ve ağzı açık kalan annesinin hayretini önemsemeyerek konuya döndü: "Kızın adı," dedi, "Hürrem olsun." " Ne demek Hürrem evladım?" " Gönül açıcı, yürek ferahlatıcı, sevinçli, şadan demek!" " Hay ağzını seveyim aslanım. Ne de uzun anlattın bir tek Hürrem'i!" " Bir tek, doğru anne. Fakat bine bedel!.."
6