• Çok satan bir piyasa kitabı gibi görünse de, içeriği üzerine çalışılmış, doyurucu bir kitap. Son ABD başkanlığı seçiminde, kazanan tarafın nasıl kazandığını, insanları nasıl ikna ettiğini anlatarak başlıyor kitap. 9 alt başlıkta insan içgüdüsünün karar mekanizmasını nasıl etkilediğini anlatıyor. Örneğin; bir insanın kararını tamamen değiştirebilmeniz için, ona sağlam kanıtlarla gitmenizin değil, onunla ortak bir taban yaratmanızın faydalı olduğunu savunuyor. Genel olarak insanların seçimleri ve karar verme süreçleri üzerine bir kitap. Sıkmadan, boğmadan özetliyor.
 • - Volvo İran'dan çekildi. Volvo, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ödemelerini alamadıkları için bu ülkedeki kamyon montaj tesisinin faaliyetini durdurduğunu açıkladı. Volvo sözcüsü Fredrik Ivarsson bugün yaptığı açıklamada, Volvo'nun İran'a gönderdiği kamyon parçaları karşılığında ödeme yapılmadığını, dolayısıyla bu ülkede çalışmama kararı aldıklarını söyledi. Bu gelişme, enerji ve bankacılık sektörlerinin tersine, Avrupalı şirketlerle sözleşmeler yapabilen İran otomotiv sektörü için bir darbe oldu. Ivarsson telefonla yaptığı açıklamada, "Bu yaptırımlar ve ABD'nin getirdiği başka şeyler yüzünden. İran'da bankacılık sistemi çalışmıyor. Paramızı alamıyoruz. Dolayısıyla şimdilik İran'da çalışmıyoruz" dedi. Amerikan yaptırımlarından önce Volvo, İran'ı Körfez bölgesi ve Kuzey Afrika'ya dönük ana ihracat üssü yapmak istediğini açıklamıştı. Avrupa Birliği, kendi şirketlerini korumak için bir yasa çıkardı ancak yaptırımlar bankaların İran şirketleriyle iş yapmalarını engelliyor. Bunun nedeni de ABD'nin, bu tür işlemleri yapan bankaları kendi finans sisteminden dışlayabilmesi. Volvo, İran'ın ikinci büyük otomobil imalatçısı SAIPA'nın bünyesindeki Saipa Diesel ile işbirliği yapıyordu. Saipa Diesel, İsveç'ten gönderilen montaj setlerini kullanarak Volvo'nun ağır yük kamyonların montajını İran'da gerçekleştiriyordu. Bir Saipa Diesel yetkilisi, yaptırımlar nedeniyle Volvo Trucks şirketinin ortaklık anlaşmasına son verdiğini doğruladı.
  - Zamları protesto için damada benzin bidonu, geline tüpgaz verdi. Kuzey Kıbrıs’ta düğün törenine katılan Lefkoşalı siyasetçi Çetin Sadeli, akaryakıt ile tüpgaza yapılan zamları protesto etmek için damada bidon içinde benzin, geline ise tüpgaz verdi.
 • - Trump, Kim Jong-un ile görüşecek. ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ikinci bir zirvenin yapılacağını söyledi.
  - Fransa parasını eğitime değil savaşa yatıracak. Fransa'da 2019 bütçe tasarısının detayları açıklandı. Tasarıya göre hükümet, gelecek yıl eğitim, istihdam ve konuttan kısıp, savunma, adalet ve iç güvenliğe kaynak ayıracak. Buna göre, gelecek yıl maliye, eğitim ve çalışma bakanlıklarından 8 bin 396 devlet memurunun işine son verilecek. Griveaux, bunun yanında 2 bin 153'ü İçişleri, bin 300'ü Adalet ve 466'sı savunma olmak üzere toplamda 4 bin 232 yeni memur kadrosunun açılacağını duyurdu. 2019 bütçesinden Savunma Bakanlığı'na ayrılan pay artırıldı. Tasarıya göre, bakanlığın bütçesi 1,7 milyar avro artırılarak toplamda 35,89 milyar avroya çıkarıldı. Adalet Bakanlığı bütçesi yüzde 4,4 artışla 7,29 milyar avro, İçişleri Bakanlığı bütçesi ise yüzde 1,65 artış ile 13,54 milyar avro olarak belirlendi. 2019 bütçesinde en fazla kesintinin yapıldığı bakanlık Çalışma Bakanlığı olarak dikkati çekti. Buna göre 2018 bütçesinde 15,2 milyar avro pay ayrılan Çalışma Bakanlığı'na gelecek yıl yüzde 19,38 oranında kesinti ile 12,23 milyar avro pay ayrılacak. Tasarıda Tarım Bakanlığı bütçesinde yüzde 10 kesinti öngörülürken, Dışişleri Bakanlı bütçesi ise yüzde 4,9'luk kesinti ile 2,72 milyar avroya gerileyecek. Bakanlığın kadrosunda "Yurt Dışında Fransızca Eğitimi Ajansı" hariç, gelecek yıllarda yüzde 10 küçülmeye gidilecek. Tasarıya göre 2019 bütçe açığının 16,4 milyar avro artarak 98,7 milyar avroya yükseleceği tahmin ediliyor.
 • 1- Çavuşoğlu: Suriye konusunda bize verilen taahhütler yerine getirilmedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler’de (BM) düzenlenen “Mülteciler İçin Küresel Sözleşme” başlıklı oturumda konuşma yaptı.
  2- Rahip Brunson bu ay serbest bırakılabilir, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 'Rahip Brunson bu ay serbest bırakılabilir' dedi.
  - HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Davutoğlu'nun PYD'ye Özgür Suriye Ordusu ile ittifak yapmasını teklif ettiğini iddia etti.
  - Irak'ın Kerkük bölgesinde yaşayan Türkmenler, PKK'nın Kerkük'e yeniden yerleşmeye başlamasının ardından endişeli olduklarını ifade etti. Terör örgütü mensupları, Irak Türkmen Cephesi binaları yakınında ev kiralayarak yerleşmeye başladı.
  - Rusya, Suriye’nin savunma sistemlerini güçlendirmeye karar verdi. Rusya Devlet Başkanı Putin, müttefiki Suriye’nin, kazara Rus uçağını imha etmesinden dolayı Beşşar Esed rejiminin savunma sistemlerinin yeteneklerini güçlendirmeye karar verdi.
  - Şii İran isim verdi… ‘Saldırganları o iki ülke finanse etti’ Ahvaz'da 25 kişinin öldüğü silahlı saldırının ardından ABD'yi suçlayan Tahran yönetimi, bu kez doğrudan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) hedef aldı. Dini lider Hamaney, 'Saldırıyı yapanlar, S.Arabistan ve BAE tarafından finanse edildi, ABD tarafından da desteklendi' dedi.
  ( İran'dan ABD ve İsrail'e tehdit. İran Devrim Muhafızları yetkilisi Hüseyin Salami, yaptığı açıklamada ABD ve İsrail'i tehdit etti. İran Devrim Muhafızları yetkilisi Hüseyin Salami, İran'ın Ahvaz şehrinde düzenlenen askeri geçite yapılan silahlı saldırıdan Amerika Birleşik Devletleri'ni (ABD) ve İsrail hükümetini sorumlu tuttu. Salami, ABD ve İsrail hükümetini uyararak ‘yıkıcı bir intikama hazır olsunlar' dedi. Len sen anandan doğalı hatta İran tarihin'de hiç savaş kazanmış'mı/da atıp tutuyorsun gaz kafa köpek osurmadan ha-bire takiyye yalan.).
 • abd' den şu malum rahip için kafa karıştırıcı açıklamalar geliyor. bir anlaşma yapıldıysa bile bunu deklare ederek oyunu bozma riskini ne diye alırlar bu coniler? rahip bilmem şu bu vakit serbest kalıcak demek aleni şekilde karşı tarafı küçük düşürmek, " biz ne dersek o olacak" demenin farklı bir şeklidir. bizim dış işlerinden veya adalet bakanlığından duymamız gereken cümleyi abd' den neden duyarız ki. umarım aslı astarı yoktur. yahutta karşılıgı bunca şeyden sonra o papazı yollamaya değer.
 • Kitap incelemelerini sevmem ben pek. Bu, incelemesi yapılan kitaplara veya benim kitap sevgime halel getirir mi bilmem ama sevmem işte. Benim okuyacağım bir kitabı ilk ben tanıtmak isterim kendime. İlk fikre ben sahip olmak isterim kendimce. Dünyanın en güzel kitabı olsun ya da olmasın ilk sözünü ben söyleyeyim o kitap hakkında kendime. O yüzden pek okumam incelemeleri. Yazmam da. Bir takım istisnalar olacak. Bu Cibran'a olsun.
  Rüzgar Gülü, Halil Cibran'ın ikinci kitabı. Maviçatı Yayınları'ndan okudum. Elimdeki kitap 115 sayfa. 'O rüzgar' elli üçüncü sayfada esmeye başlıyor. Tarlakuşundan özgürlük, kurbağalardan filozof yaratan adamın hikayeleri kitap sonuna kadar sarıyor sizi. ('BİLGİ VE YAZI-BİLGİ' ve 'BİLGE VE OZAN' hikayeleri kalp kalp kalp...) (yüz kere okudum o ikisini.) Kitabın başında da Halil Cibran'ın hayatına dair bilgiler var ve güzel detaylar. Doğumu... ABD'ye göçü... Aşkları... 13 yaşındaki fotoğrafları... Mesela bir de Mary ile mektupları... On yedi buçuk yıl süren konuşmaları... Mesela Cibran'ın Mary için kitaplarını İngilizce yazması ve Mary'nin onun için Arapça öğrenmeye kalkışması...
  Böyle güzel detaylar işte...
  Bir şey söyleyerek büyüyü bozmak istemiyorum.
  Şiddetle değil sevgiyle tavsiye ederim.
  Çok keyifli okumalar dilerim.
 • .. İnsanlığın karşı karşıya olduğu asıl sorun hiç de soyut değildir.. evet, asıl sorun , yeni ve çekilmez ABD yönetiminin , gezegendeki rakibi olarak çekindiği Çin'i zayıf düşürmek için insanlığı savaşa sürükleyip sürüklemeyeceğidir..