1000Kitap Logosu
osman
osman
osman
TAKİP ET
osman
@abelincoln
Lycaoina
30 Eylül
216 okur puanı
12 Ağu 2019 tarihinde katıldı.
183
Kitap
36
İnceleme
932
Alıntı
2
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
osman
bir alıntı ekledi.
Burada dikkate değer nokta, görece gevşek bir yılın ardından Pforta-Protestan çalışma etiğinin yeniden devreye girmesi ve bir daha hiç kaybolmamasıdır. ("Ne önemi var ki mutluluğun? ... ben eserimin peşindeyim"der Nietzsche'nin öteki beni Zerdüşt.)
1
osman
bir alıntı ekledi.
Nietzsche'nin gençlik fikirleri, Müzik
Üçüncüsü, Fritz'in ırsi müzikal muhafazakârlığı: Bu otobiyografik yazının devamında "tüm modern müzikten nefretinden" bahseder; modern müzik derken Zukunftsmusik'i kastetmektedir. "Mozart, Haidn (a.b), Schubert, Mendelssohn, Beethoven ve Handel; Alman müziğinin ve benim dayandığımız temel direkler sadece bunlardır," der savunmacı bir edayla.
2
osman
bir alıntı ekledi.
F. Nietzsche, takriben 17 yaşında
Pusulasız ve rehbersiz şüphe denizine çıkma cüretini göstermek, gelişmemiş kafalar için ölüm ve yıkım anlamına gelir; çoğunluğu fırtınalarda batar gider, pek azı yeni topraklar keşfeder. Bu uçsuz bucaksız fikirler okyanusunun ortasında insan sıklıkla tekrar karaya dönme hasreti duyar.
1
osman
bir alıntı ekledi.
Nietzsche'nin baş ağrılarının fiziksel bir sebebi olabilir. Ama aşırı miyopluğu ve çok fazla kitap okuması da büyük ihtimalle baş ağrısını arttırıyordu. (Çoğunlukla bütün gece, uykusu açılsın diye ayağını buz gibi bir kova suya sokarak okurdu.⁴⁴)
1