• Sabırlı olun,zira bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl gülebilir?
  Aceleci olmayın,maksada sabırla erişilir acele ile değil.
  Alelâde otlar iki ay içinde,kırmızı gül ancak bir yılda yetişir.
  Tencerede bile yavaş ve ustaca kaynayan yemek,delice kaynayandan daha lezzetlidir..
 • İKİGAİNİN ON KURALI
  1. AKTİF KALIN EMEKLİ OLMAYIN.
  Sevdiği şeyi yapmaktan ve iyi yaptığı şeylerden vazgeçen kişi yaşam gayesini kaybeder. Bu yüzden en önemli göreviniz, değerli bulduğunuz işleri bitirseniz de yapmaya devam etmek, ilerlemek, güzellik katıp yarar sağlamak, yardım etmek ve dünyanızı şekillendirmek olmalıdır.
  2. AĞIRDAN ALIN.
  Aceleci olmak yaşam kalitesi ile ters orantılıdır. Eski bir deyişin belirttiği gibi, "Yavaş yürüyün, çok ilerleyin." Telaşı arkanızda bıraktığınızda, yaşam ve zaman yeni bir anlam kazanır.
  3. MİDENİZİ TIKA BASA DOLDURMAYIN.
  Konu, uzun bir yaşam için beslenmek olunca da azı karardır. Sağlığınızı uzun süre koruyabilmek için %80 kuralına uymalı, tıka basa yemek yerine açlığınızı tamamen bastırmayacak şekilde yemelisiniz.
  4. ÇEVRENİZDE İYİ ARKADAŞLARINIZ OLSUN.
  İyi bir sohbetle kaygıları yatıştırmak, gününüzü aydınlatacak hikayeler paylaşmak, tavsiye almak, eğlenmek, hayal kurmak...
  Başka bir değişle yaşamak için en iyi ilaç arkadaşlardır.
  5. BİR SONRAKİ DOĞUM GÜNÜNÜZE KADAR ŞEKLE GİRİN.
  Su hareket eder, en iyi haliyse pırıl pırıl aktığı ve durağan olmadığı zamandır. Hayatınız boyunca hareket ettirdiğiniz bedenin de uzun süre çalışmaya devam etmesi için biraz günlük bakıma ihtiyacı vardır. Ayrıca egzersiz yapmak mutluluk hormonu salgılamanızı sağlayacaktır.
  6. GÜLÜMSEYİN.
  Neşeli bir tavır sadece rahatlatmakla da kalmaz arkadaş kazandırmaya da yarar. Bir şeylerin o kadar harika olmadığını kabul etmek iyidir ama olasılıklarla dolu bir dünyada şimdi ve burada olmanın bir ayrıcalık olduğunu asla unutmayın.
  7. DOĞAYLA TEKRAR BAĞLANTI KURUN.
  Günümüzde insanların çoğu şehirde yaşasa da, insanoğlu doğal dünyanın bir parçası olarak yaratılmıştır. Sarj olmak için sık sık doğaya dönün.
  8. TEŞEKKÜRLERİNİZİ SUNUN.
  Her gün bir dakikanızı ayırın ve atalarınıza, soluduğunuz havayle yediğiniz içtiğiniz yemekle sizi destekleyen doğaya, gününüzü aydınlatan ve hayatta olduğunuz için kendinizi şanslı hissettiren arkadaşlarınıza ve ailenize teşekkürlerinizi sunun. Mutluluk stoğunuzun ne kadar arttığını görün.
  9. ANI YAŞAYIN.
  Geçmişten pişmanlık duymayı ve gelecekten korkmayı bırakın. Sahip olduğunuz tek şey BUGÜN. Tadını çıkarın ve hatırlamaya değer kılın.
  10.İKİGAİNİZİ TAKİP EDİN.
  İçinizde bir tutku, günlerinize anlam katan eşsiz bir yetenek ve en iyi yönünüzü sonuna kadar paylaşmaya götüren bir şey var. Henüz ikigainizin ne olduğunu bilmiyorsanız Viktor Frankl'ın söylediği gibi göreviniz onu keşfetmek olsun.
 • Ikigai bize 10 kural öneriyor:
  1-Her zaman aktif kalın.
  2-Aceleci olmayın.
  3-Midenizi tıka basa doldurmayın.
  4-Çevrenizde iyi arkadaşlarınız olsun.
  5-Gülümseyin.
  6-Şükredin.
  7-Anı yaşayın.
  8-Egzersiz yapın.
  9-Doğayla ilişki kurun.
  10-Ikigainizi takip edin.
 • Sabırlı olun, zira bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl gülebilir? Aceleci olmayın, maksada sabırla erişilir, acele ile değil. Alelade otlar iki ay içinde, kırmızı gül ancak bir yılda yetişir. Tencerede bile yavaş ve ustaca kaynayan yemek, delice kaynayandan daha lezzetlidir.

  Hz. Mevlana
  Oğuz Saygın
  Sayfa 145 - Mevlana | Karma Yayınları | Azim ve Sabır
 • IKIGAI
  Bu kitap için kişisel gelişim kitabı demek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Çünkü kişisel gelişimden daha ziyade motivasyon kitabı, hareket uyandıran kişisel gelişiminin biraz üstü bir bilgi kitabı.İkigai felsefesinin çok derinine inmeden her okuyucuya hitap edecek kadar yalın anlatılmış, rahat hızlı okunuyor.
  ⁉️'İkigai' nedir? En basit ifade, hep meşgul olarak mutlu olma yolumuz diyebilirim. Yani sizi her sabah yatağınızdan, sabah uykunuzdan uyandıran anlam katan şeyler İkigainiz olarak adlandırılıyor.
  Kitabın iki yazarı Hector Garcia ve Francesc Miralles japonya' nın güneyindeki Okinawalıların olağandışı uzun ömürlerinin sırrının İkigai olduğunu keşfedince bu kitabı yazmaya karar vermişler. Kitapta Japonlar hakkında bilmediğim ilginç bir bilgi öğrendim. Japoncada diğer dillerde '' işi temelli bırakmak anlamına gelen ' emeklilik' sözcüğüne karşılık bir kelime yokmuş''. Emeklilik tanımı onlar için geçerli değilmiş.
  Sonuç; hepimizin ikigaisinin farklı olduğunun, fakat ortak olan tek şeyin herkesin bir amaç edinmeye çalışmasıdır. Bize anlamlı gelen şeylere bağlı kaldığımızda dolu dolu yaşar, ama o bağlantıyı kopardığımız anda mutsuzluğa kapılırız.
  İkigainin on kuralı
  1. Aktif kalın, emekli olmayın. Sevdiğiniz şeyi yapmaktan vazgeçmeyin.
  2. Ağırdan alın. Aceleci olmak yaşam kalitesi ile ters orantılıdır.
  3. Midenizi yüzde 80 doyurun, tıka basa doldurmayın.
  4. Çevrenizde iyi sohbet edeceğiniz, gününüzü aydınlatacak iyi arkadaşlarınız olsun.
  5. Su hareket halindeyse pırıl pırıldır. Günlük bakım, egzersiz yapmak mutluluk hormonunuz arttırır.
  6. Gülümseyin
  7. Doğayla bağlantı kurun. Şarj olmak için doğaya dönün.
  8. Her gün bir dakikanızı atalarınıza, soluduğunuz havaya ve yediğiniz yemekle sizi destekleyen doğaya, hayatta olduğunuza teşekkür edin.
  9. Anı yaşayın. Gelecekten korkmayın, geçmişten pişmanlık duymayın.
  10. İkigainizi takip edin. içinizdeki tutkuyu, günlerinize anlam katan iyi yönünüzü, eşsiz yeteneğinize götüren şeyi yapın.Bunun ne olduğunu bilmiyorsanız göreviniz onu keşfetmek olsun.
 • Bu kadar aceleci olmayın, acelecilik çok kötü bir kılavuzdur,insan ne yanıt vermesi gerektiğini düşünemez ve bunun sonucunda ortaya çıkacak durumlar beterin beteri olabilir