Vildan Yılmaz, bir alıntı ekledi.
12 Mar 23:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sabah, uyuya kalmış çocukla uyuya kalamamış annesinin üzerine doğarken fark etti kadın: Asıl acının çekilen acı değil de seçilenin çektiği acıyı bilmek demek olduğunu. Nezuka'nın, gittiği yerde mutlu olacağını bilse susturabilecekti kalbinin acısını. Bilmiyordu.

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 48 - Timaş Yayınları)İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 48 - Timaş Yayınları)
Nimet Kayış, bir alıntı ekledi.
06 Mar 23:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

'Kötülüğün bir temeli vardı ve bu temelde her şey olabilirdi;çaresizlik,acı,hatta iyilik bile.Belki de bunu bilmek,kötülüğün bir zehir gibi yayıldığı o yeşil gözlerde acıyı görmek benim cezamdı.'

Yabancı, Öznur Yıldırım (Sayfa 120 - Pegasus)Yabancı, Öznur Yıldırım (Sayfa 120 - Pegasus)
Güler Deniz, bir alıntı ekledi.
06 Mar 21:58 · Puan vermedi

Bilmek acı çekmektir.Ve bildik:
karanlıktan çıkıp gelen her haber
gereken acıyı bize...

Kara Ada Şiirleri, Pablo NerudaKara Ada Şiirleri, Pablo Neruda
A.deniz, Altıncı Koğuş'u inceledi.
05 Mar 01:27 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Birbirinden ayrı , tamamen ayrı ve aslında toplumun temel çatışmalarından birini konu alarak bunu iki karakterin cümleleri ile bize aktaran muhteşem kitap.Anlatım dillere destan olmak ile beraber acı nedir ve insan acı ile ne yapmalıdır gibi büyük bir soruya sadece 68 sayfada tokat gibi yanıt veren Çehov bir başyapıt çıkarmıştır kuşkusuz. Okumakta bu kadar geç kaldığım için gerçekten hüzünlendim. Okuyunuz , okutturunuz.
Doktor kızdırdın bizi.Sonra düşündürdün ve en sonunda da yaraladın bizi.
Rusya gerçekten korkunç bir ülkedir.Özellikle hastaneleri hala 21. yy.'da bile rezalet haldedir. Gözümün önüne oradaki o korkunç tıbbi koşulların olduğu hastaneler geledursun bir kapik versene cümlesini her okuduğumda gözlerim doldu.
Çizilen insan portreleri o kadar güzeldi ki.Öykülerine birkaç cümle ile tanık olup da etkilenmemenin elde olmadığı o kadar güzel karakterler vardı ki...
Ne söylesek tarifsiz kalır.Her okuduğum kitaptan sonra bir çıkarım yaparım ben.
Acıyı sevmek lazım , ama önce acıyı bilmek lazım. Bu kitaptan da işte bunu çıkardım ben.

Quincy, bir alıntı ekledi.
26 Şub 20:33 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kalp kırıklığının ne olduğunu bildiğimi sanırdım. Kalp kırıklığının, baloda tek başına duran ben olduğunu düşünürdüm. O hiçbir şey değilmiş. Kalp kırıklığı asıl buymuş. Göğsünüzdeki ağrı, gözlerinizin gerisindeki acı. Bir daha hiçbir şeyin aynı olmayacağını bilmek. Sanırım yaşamadan hiçbir şeyi bilmiyoruz. Sevgiyi, gerçek acıyı bildiğinizi sanıyorsunuz ama bilmiyorsunuz. Hiçbir şey bilmiyorsunuz.

Sensiz Yaz Olmaz, Jenny Han (Sayfa 28 - Artemis Yayınları, kitaptaki favori alıntım)Sensiz Yaz Olmaz, Jenny Han (Sayfa 28 - Artemis Yayınları, kitaptaki favori alıntım)

bilmek acı çekmektir
ve bildik

karanlıktan çıkıp gelen her haber
gereken acıyı verdi bize
gerçeklere dönüştü bu dedikodu
karanlık kapıyı tuttu aydınlık
değişime uğradı acılar
gerçek bu ölümde yaşam oldu

ağırdı sessizlğin çuvalı...

Pablo Neruda

Zeynep İsra, bir alıntı ekledi.
22 Şub 21:52 · Kitabı okudu · Beğendi

... fark etti kadın: Asıl acının çekilen acı değil de sevilenin çektiği acıyı bilmek demek olduğunu.

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 48 - Timaş Yayınları)İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 48 - Timaş Yayınları)
Gülden, bir alıntı ekledi.
11 Şub 13:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Akşamleyin artık hayatta olmayacağımı bilmek beni yatıştırıyordu. Tıpkı yarı narkozlu durumda yatan, o anki acıyı değil de ilerdeki acıların önsezisini içinde taşıyan bir kazazede gibi hissediyordum kendimi. Sezilen acılar gerçekten patlak vermeden önce tam bir bilinçsizlikten içeri gömülmeyi uman bir kazazedeydim.

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 114 - YKY)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 114 - YKY)

Ömür Hanımla Güz Konuşmaları - Şükrü Erbaş
https://youtu.be/_1InLLgdHPY

...Ve güz geldi Ömür hanım. Dünya aydınlık sabahlarını yitiriyor usul usul. İnsanın içini karartan bulutların seferi var göğün maviliğinde. Yağmur ha yağdı ha yağacak. İncecik bir çisenti yokluyor boşluğunu insan yüreğinin. Hüznün bütün koşulları hazır. Nedenini bilmediğim bir keder akıyor damarlarımdan. Kalbimin üstünde binlerce bıçak ağzı... ve yüzüm ömrümün atlası; düzlükleri bunaltı, yükseklikleri korku, uçurumları yıkıntılarımla dolu bir engebeler atlası. Yaşamak bir can sıkıntısı mıdır Ömür hanım?

Her şeyi iyi yanından görmeyi kim öğretti bize? Acıyı görmeyen insan, umutsuzluğu yaşamayan, iliklerine dek kederin işleyip yaralamadığı bir insan, mutluluktan, umuttan, sevinçten ne anlar? Göğü görmeden, denizi görmeden maviyi anlamaya benzemez mi bu? Bir güz düşünün ki Ömür hanım, ilkyazı olmamış, yazı yaşanmamış, böyle bir güzün hüznü hüzün müdür? Başlamanın bir anlamı varsa bitişi göze almak, bitişin bir anlamı varsa başlangıcı olmak değil midir? Yaşamı düz bir çizgide tutmak tükenmektir. Yaşamak zorunda olduğumuz şunca yılı aykırı uçlar arasında gezdirip geçirmedikçe, alışkanlıkların sınırlarını aşmadıkça zaman zaman, yaşamak nasıl yenilik olur tükenmek değil de?

Yağmur yağıyor Ömür hanım...gökten değil, yüreğimin boşluğundan ömrümün ıssız toprağına...Ve ben sonsuz bir düzlükte bir küçücük, bir silik nokta gibi eriyip gidiyorum. Seslensem kim duyar sesimi yalnızlıklar katından?

Dönelim...Dönmek yenilmektir biraz da, yarım kalmasıdır çıkışlarımızın, korkaklıktır, alışkanlıkların güvenli küflü kabuklarına sığınmaktır...Olsun dönelim biz yine de. Bi- lincinde olmadan üstlendiğimiz sorumluluklarımız var. Evlere dönelim, sırtımızın kamburu evlere, cılızlığımızın görkemli korunaklarına, yalnızlığımızın kalelerine dönelim. Ölçüsüz yaşamak bize göre değil Ömür hanım. Büyürken geniş ufuklarımız olmadı bizim. Küçücük avuçlarımızla sınırlarımızı genişletmek istedikçe yaşamın binlerce engeli yığıldı önümüze. Hangi birini yenebilirdik bunca olanaksızlık içinde. Umutsuzluğu tanıdık, yenilgiyi öğrendik böylece.

Yaşama sevinci adına bir tutamağım kalmadı Ömür hanım. Bir garip boşlukta çiviliyim günlerdir gözbebeklerimden. Sahi nedir yaşamın anlamı? Geriye dönüyorum sık sık yanıt aramak adına, yüreğimin silik izler bırakıp, ağır yükler aldığı zamanın derin denizlerine. Bakıyorum umut karamsarlığın, sevinç acının azıcık soluk almasından başka ne ki? Yaşamsa gerçekle düşün umutsuz bir savaşı, her şeyi içine alan kocaman bir yanılsama... Değil mi yoksa?

Öyle büyük umutlarım olmadı benim, büyük düşlerim, özlemlerim, büyük beklentilerim olmadı. Koşullarım beni oluşturdu ben acılarımı buldum. Herkes gibi yaşasaydım eğer, yaşamı onlar gibi görebilseydim çarşılar yeterdi avutmaya beni. Bir gömlek, bir ayakkabı, bir elbise; bir yemek lokantalarda; televizyon, halı, masa ve daha nice eşya yeterdi yalnızlığı örtmeye, kendimi göstermeye, varolmaya, 'dar çevre yitikleri'nde önem kazanmaya...

Oysa ben bir akşamüstü oturup turuncu bir yangının eteklerine, yüreği avuçlarımda atan bir can yoldaşıyla dünyayı ve kendimi tüketmek isterdim. Öyle bir tüketmek ki, sonucu yepyeni bir "ben"e ulaştırırdı beni, kederli dalgınlığımdan her döndüğümde...Bir ben ki tüm ilişkilerin perde arkasını görür de gülerdim sessizce yapay yakınlıkları insanların. Kim kimi ne kadar anlayabilir Ömür hanım?

Susmak yalnızlığın ana dilidir, Ömür hanım, şiiridir, beni konuşmaya zorlama ne olur. Sözün sularını tükettim ben, kaynağını kuruttum. Geriye bir büyük sessizlik kaldı yüreğimde, kalabalıklar, kalabalıklar kadar büyük...Yalnızım Ömür hanım, geceler boyu akıp giden ırmaklar gibi karanlıklar içre, öyle yitik, öyle üzgün, yalnızım...Sularım toprağa sızıyor bak. Yüzümü geceler örtüyor. Binlerce taş saklanıyor içimde. Kim kimin derinliğini görebilir, hem hangi gözle?

Kendilerinin olan tek sözcük yok dillerinde, öyle çok ko- nuşuyorlar ki...Bir söz insanın neresinden doğar dersiniz? Dilinden mi, yüreğinden mi, aklından mı? Düşlerinden mi yoksa gerçeğinden mi? Ve kaç kapıdan geçip yerini bulur bir başka insanda? Yerini bulur mu gerçekten? Sözü yasaklamalı Ömür hanım yasaklamalı...Kimsenin kimseyi anlamadığı bir dünyada söz boşluğu dövmekten başka ne işe yarıyor ki? Olanağı olsa da insanların yürekleri konuşabilseydi dilleri yerine, her şey daha yalansız, daha içten olurdu. Aklı silmeli diyorum insan ilişkilerinden. Yanılıyor muyum? Olsun. Yanıldığımı biliyorum ya...

Yeni bir şeyler söyle bana ne olur, yeni bir şeyler. Kurşun aktı kulaklarıma hep aynı sözleri, aynı sesleri duymaktan. Belirsizlik güzeldir, de örneğin, kesinlik çirkin. Sessizlik sesten -hele de güncel ve kof- her zaman iyidir; düş gücü, iç zenginliği verir insana. Dünyanın usul usul ağaran o puslu sabahları ve günün turuncu tülleriyle örtünen dingin akşamları bu yüzden etkiler bizi, duygulandırır, de. Anlık izlenimler sürekli görünümlerden her zaman daha güçlü, kalıcı ömürlüdür...Alışkanlıklar öldürür güzelliğimizi, bizi değişmek çirkinleştirir de.

Kimse düşlerine yetişemez ve kimse geçemez gerçeğini bir adım bile; bu yüzden sıkıntı verir zaman, kısa kalır, sonsuz olur, insanın küçücük ömrünün karşısında. İstemenin kuralı yoktur, de, açıklaması sınırı suçu yoktur; istemek yaşamın kendiliğinden sonucudur, ne haklı ne haksız, ne yerinde ne yersiz...

Biz hepimiz dikenli tellerle sarılıyız, her ilişkide bir par- çamız kalır ve bölüne bölüne biteriz de. En büyük hü- nerimiz kendimize karşı olmak, aykırı yaşamaktır, acı kaynaklarımızı ellerimizle yaratarak...Kıyılarımız duy- gularımızın boyunda, derinliğimiz aklımızın ölçüsündedir; ufuklarımızsa sisler içinde...O kıyısız gökyüzü nasıl sığar küçücük gözlerimize, bir bardak suya, demirli bir pencereye...Nasıl gizleriz ağız dil vermez bir geceye? Ve nedir ki gizi, daraldığımız her yerde bir genişlik duygusu verir içimize. Çözemeyiz, de, bu güdük bilinç, bu sığ yürek, bu ezbere yaşamla.

Dünya bir testidir, de, Ömür hanım, ömür bir su...Sızar iğne ucu gözeneklerinden zamanın, bir içim serinlik bir yudum mutluluk için. Ve bir gün ölümün balkonundan... dökülür toprağa el içi kadar bir su. Yerde birkaç damla nem, bir avuç ıslaklık...Ölümü bilerek nasıl yaşar insan, geride dünyanın kalacağını bilerek nasıl ölür; bilmek bütün acıların anasıdır, de...

Sars aklımın cılız ayaklarını, kuşat beni. Değişik şeyler söyle ne olur, yeni bir şeyler söyle. Yıldım ömrümün kalıplarından. Beni duy ve anla.

Yağmur dindi Ömür hanım. Gökyüzü masmavi gülümsedi yine. Doğa aynı oyununu oynuyor bizimle. Umudun ucunu gösteriyor usulca, iyimserliğin ışığını süzüyor mavi atlasından. Ne aldanış! Bulutların rengi mavi-beyaz mıdır, kurşuni-külrengi mi yoksa?

Gökyüzünü öpmek isterdim Ömür hanım, Yoruldum bulutları kirpiklerimde taşımaktan. Delilik mi dedin? Kim bilir...Belki de yerde sürünmenin bir tepkisidir bu, ya da ne bileyim bilinçsiz bir aykırı olmak duygusu. Gökyüzü de olmak isteyebilirdim değil mi? Kim ne diyebilir ki?

Kimseler görmedi Ömür hanım, bu dünyadan ben geçtim. İçimde umudun kırk kilitli sandıkları, elimde bir avuç düş ölüsü yüreğim -içinde senin ve benim ağırlığım- benim olmayan bir garip gülümsemeyle yüzümde, incelik adına, ben geçtim...Yerini bulmamış bir içtenlik, yanılmış bir saygı ve bir hüzün eğrisi olarak ilişkilerin gergefinde, ördüm ömrümün dokusunu ilmek ilmek. Beni cam kırıklarıyla anımsasın insanlar, savrulan bir yaprak hüznü ve dağınıklığı ile... Yükümü yanlış bedestanlara çözdüm.

Ezilmiş bir gül hüznü var yüreğimde. Saatlerce dayak yemiş bir sanığın çözülmesi içindeyim. Ürperiyorum. Bir at kestanesi durmadan yaprak döküyor yalnızlığın so- kaklarında, örtüyor ömrümün ilk yazını. İçimde bir çocuk, yalın ayak koşuyor yaşlılığa doğru, binlerce kez yenilmiş umut ölülerini çiğneyerek. Sahi yaşlılık, derin bir iç çekiş, yanılmış bir çocukluk olmasın Ömür hanım?

Ankara, Güz/1983