Betül Aslan, Kadın'ı inceledi.
30 Nis 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir isim veriyor, 10 satır bir şey yazıyor ama sizi günlerce düşündürüyor. Hem de acı ile.
Yılmaz Özdil'in bu kitabı da diğerleri gibi beni ordan oraya sürükledi. Hani derler ya "hayatım gözümüm önünden film şeridi gibi geçti" diye, Yılmaz Özdil kitapları okudukça benim de gözümün önünden ülkemizin acı gerçekleri, içinde bulunduğu bu çıkılmaz yokuşlar hep geçip durdu.
#Kadın neyi anlatıyor diye soracak olursanız bu dünyada ama en çok da bu ülke de kadın olmanın ne kadar zor bir şey olduğunu anlatıyor.
Atatürk'ün tek aşkı Dimitrina'dan Özgecan'a, Türkan Saylan'dan Soma faciasında babalarını kaybeden çocuklara, tarihte ilk kadın başkan olan Sema Pektaş'tan, çocuk yaştaki gelinlere, şiddet gören kadınlardan, 3 eşini öldüren ve türlü aflarla serbest bırakılan adamı programa çıkarıp "ayol bunda hiç katil tipi yok pamuk gibi adam" diyen Seda Sayan' dan Uygur Türkleri'nin hakları için yıllarca didinen Rabia Kadir'e kadar ne kadınlar göreceksiniz.
Eli öpelise kadın da göreceksiniz yerin 7 kat dibine sokmak isteyeceğiniz kadın da.
Lütfen okuyun özellikle kadınlar sizler. Okuyun ki hemcinslerimizin yaşadıkları bizlere ders olsun.

JoviaL, Adam'ı inceledi.
16 Nis 13:30 · Kitabı okudu · 51 günde · Beğendi · 10/10 puan

Adam gibi adamlar anlatıldığı, herkesin okuması gereken, tarihe ışık tutan, yol gösteren bir kitap. Yılmaz Özdil’in birçok kitabı gibi kendi köşe yazılarını topladığı bir eser olmuş ama anlattığı duygu ve işlediği düşünce yapısı açısından paha biçilemez.

Karanlık, bir alıntı ekledi.
04 Nis 19:42

Roman kadınları özgürdür.
Hayatı, kırmızı karanfil gibi takarlar saçlarına.

Adam, Yılmaz ÖzdilAdam, Yılmaz Özdil
Buğlem Öner, bir alıntı ekledi.
01 Mar 16:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nuri Bilge
Altın portakal harikaydı.
Kevin sipeysi geldi
Edriyn birondi geldi
Jaklin bisse geldi
Boderek geldi
Ödüller dağıtıldı
Cannes film festivalinde en iyi yönetmen secildi ve sahneye çıkıp, bu ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme ithaf ediyorum diyen nuri bilge ceylan havasını aldı. Müstahak tabii. En son, ankarada anadolu medeniyetleri müzesini gezerken görmüştüm nuri bilge ceylani...
Allah bilir, anitkabire falan da gitmistir bu.
Halbuki... nobelli pamuk abisinden öğrenip nasıl diyoo siz turklarr diye konuşan fatih akın gibi askere maskere gitmem deseydi altın portakalda omuzlara alınmakla kalmaz, oscara bile aday gösterilirdi.
Böylece memleketin başkentinde hangi senaryoların yazıldığı anayasaya bağlılık yemin edenlerin nasıl rol kestiği bir kez daha ortaya çıktı. Bak da öğren nuri bilge ceylan: senin neyine ülke sevgisi falan

1959 'da istanbulda doğdu. Boğaziçinde elektrik mühendisliğini bitirdi. 2008 de üç maymunla cannes film festivalinde en iyi yönetmen ödülünü aldı. 2014 de kış uykusuyla altın palmiye kazandı. ' nuri bilge ceylan

Adam, Yılmaz Özdil (Sayfa 372)Adam, Yılmaz Özdil (Sayfa 372)
Buğlem Öner, bir alıntı ekledi.
 28 Şub 13:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Murat
Musa'yi hatirlarsiniz... hiç günahı olmadığı halde, arkadaşının ölümünden kendini sorumlu tutan ve canına kıyan çocuk.

2005 yılından beri çocuk adalet sistemine karşı çalışıyorum. Benim gibi adalet sistemi ıçindeki çocuklara duyarliligi yüksek olan, onları fark ettiğini düşünen bir hakim bile musa'yi göremedi. Psikolojik yardim için önlem alınmasını akıl edemedi.
Mesleki hayatımın en acı deneyimini hicbir zaman unutmayacağım.bu kapsamda; hakimler ve savcılar yüksek kurulu, adalet bakanligi, aile ve sosyal politikalar bakanlığı ve unicef tarafından eğitim çalışmaları yapılıyor. Musa için hiç olmazsa bunu yapabildiğim için bir parça rahatlıyorum.

Murat Aydın, Hakim, izmir, karşıyaka adliyesi
Işte böyle. Vicdan sahibi hukukçuların var olduğunu bilmenizi istedim.

1971 de diyarbakırda doğdu. Dokuz eylül 'ün. Hukuk fakültesinden mezun oldu. Musa örneğinde görüldüğü gibi toplumsal sorumluluk sahibi, vicdan sahibi bir hukukcuydu. Hukukun guguk haline getirilmesine direndi.... netice hsyk kararnamesiyle izmir' de ki görevinden zart diye alındı. Trabzon'a gönderildi. ( aracın sürücüsüne bilinçli taksirle ölüme neden olmak sucundan 10 yıl hapis cezası verdik. Yargıtay incelemesinden de geçerek onaylandı ve kesinleşti)

Adam, Yılmaz Özdil (Sayfa 298)Adam, Yılmaz Özdil (Sayfa 298)
Buğlem Öner, bir alıntı ekledi.
26 Şub 00:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sunay
Her akşamüstü oyuncakçı
camekânindan çocuk ellerinin izlerini siler

Böyle der...

Olan oldu çünkü maalesef.
Ölen öldü.
Kalan kaldı.
Şimdi...
Yıkılan hayalleri, minicik yüreklerde oluşan derin çatlakları tamir etme zamanı.
Kırık hayaller için... sağlam oyuncaklar

Bebek, tren, uçak, ayıcıklar... yaratıcı hayal gücüne yönelik oyuncaklar bekleniyor aslında. Boyama kitapları, puzzle, lego, kelime bulmaca gibi.

Kılıç filan gibi şiddet içerenler eleniyor.
Tabanca mesela, su tabancası bile olsa, gönderilmiyor.

Bakın bugün pazar... ya haftaya pazar? Sonrası da çok geç değil ama, salıya çarşambaya yetiştirirseniz, arife günü Van'da Erciş'te bayram sabahı çocuklarımızın elinde.

12 eylül 1962'de trabzonda doğdu. Istanbul un. Fiziki coğrafya bölümünden mezun oldu. Ilk şiir kitabı makiler 1989'da yayınlandı. Istanbul goztepede ki oyuncak muzesini acti. 2005, 4 katlı. Istanbulda bir zürafa, geyikli park gibi çok satan deneme kitapları yazdı. 2006 itibariyle "iki kitap bir heves " isimli tek kişilik sahne gösterisini sunmaya devam ediyor.

Adam, Yılmaz Özdil (Sayfa 207)Adam, Yılmaz Özdil (Sayfa 207)
İbrahim KAŞUT, İsim, Şehir, Bitki'yi inceledi.
 24 Şub 15:49 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu yıl Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ebediyete uğurlayışımızın 80.yıl dönümü olması dolayısıyla kendi adıma son yıllarda ATATÜRK'e ve Cumhuriyete yapılan çirkin saldırılara, değersizleştirme ve unutturma politikalarına bir tepki göstermenin gerektiğini düşünüyorum ve bu tepkimin de aramızdan ayrılışının 80.yıl dönüm'üne denk geliyor olması daha da bir anlamlı olacak benim için.
*
Bu anlamda, 2018 yılı içerisinde ve sonraki yıllar da, Ülkemizin kurtarıcısı ve Cumhuriyet'imizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e ve Milli Mücadeleye ait kitapları ağırlıklı okuma ve paylaşma kararı aldım.
*
Köşe yazarlığı yapmak hele bir de günümüzde gerçekten çok zor iş.
*
Yılmaz Özdil, dili ve tiryakilik yaratan üslubu, kıvrak zekası ve derin mizah gücü ile bu işi yapan ender insanlardan birisi çünkü yirmi tane adamın bir araya gelip de bir konu üzerinde yazacağı sayfalarca yazıyı, tek başına 3 satırda özetleyen adam gibi adamdır.
*
Uğur Dündar'ın da dediği gibi "Sözcükler kelebek estetiği ile uçuşuyor, mesaj hedefini arı gibi sokuyor." Hürriyet'te çıkan yazılarını derli toplu bir arada bulacağınız kitabıdır. Yılmaz Özdil'i okudukça belki kendinizi çok eksik hissedeceksiniz yalnız şunu da unutmayın derim: size katacağı bilgi birikimi ve sorgulama becerisi sayesinde kendinizi daha güçlü hissedecek ve yere daha sağlam basacaksınız.
*
Yılmaz Özdil'in Hürriyet'teki köşe yazılarından derlenen serinin ikinci kitabında da, ATATÜRK, Vatan, siyaset, terör, hukuk, ekonomi, eğitim, sağlık, şehir, ülke, hayvan, kültür vs. üzerine isabetli değerlendirmelerini okuyup üzülecek fakat olaylara bakış açınızı genişletip, eskisinden daha da bilinçleneceksiniz.

Feyzi Demirelli, Kadın'ı inceledi.
23 Şub 16:27 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir Yılmaz Özdil klasiği olarak günlük gazete yazılarını topladığı bu kitapta Adam ve Sen Kimsin? kitaplarında olduğu gibi bahsedilen her kadın için biyografik bilgiler de verilmiş. Ayrıca sadece kadınlar değil kız çocuklarından da bahsedilmiş. Özdil sadece övgü dolu yazılar değil aynı zamanda eleştirel yazılar da( Sezen Aksu, Seda Sayan vb) yazmış. Yerli ve yabancı geçmişten günümüze birçok kadının anlatıldığı bu kitabı siyasi yazıları okumayı seviyorsanız ve yazarın siyasi görüşü sizin için sorun teşkil etmiyorsa tavsiye ediyorum.

Ülkemizde şiddet gören, (hem fiziksel hem psikolojik şiddet) tecavüz ve tacizlere maruz kalan, kahkaha atmasın, açık giyinmesin diye hayatlarına karışılan kadınlarımızı korumalı ve onlara eşit yaşam şartları sunmalıyız.

"Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."
-Mustafa Kemal Atatürk

Ada Karen, bir alıntı ekledi.
19 Şub 17:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Brüksel lahanası
Belçika Flaman Meclis başkanı Jan Peter Peumans, Belçika devlet televizyonu VTR'de yayınlanan "De Pappenheirmers" isimli bilgi yarışmasına katıldı. Fransız düşünür Voltaire'in "dünya üzerindeki en iğrenç halk" olarak hangi millete tanımlafığı soruldu.
Cevap seçenekleri olarak "Flamanlar, Yahudiler, Türkler" şıkları sunuldu. Belçika meclis başkanı, seyirceye soralım jokerini filan kullanmadı, şırrak diye "Türkler" dedi... Kenan Işık'ın koltuğunda oturan yarışma sunucusu "yanlış cevap verdiğiniz ama, doğru cevabı bilmemeniz imkansız herhalde di mi?" diye sordu. Belçika meclis başkanı hiç istifini bozmadı, "Elbette doğru cevabı biliyorum ama, Yahudiler aleyhinde laf söyleyecek cesaretim yok, çok hassas insanlar" dedi. Bunun üzerine sonucu "meğer Türkler aleyhinde konuşmak sorun değilmiş öyle mi" diye sordu. Belçika meclis başkanı "Eminim, son kararım" manasında, sırıttı.

Adam hala o makamda oturuyor.
Türkiye-Belcika ilişkileri cillop gibi.

Dolayısıyla, cevap şıklarımız şöyle...
A, Takmayın kafanıza
B, Buyutmeyelim
C, Üstüne soğuk su içelim
D, Hindistan'da Belçika'da olur böyle şeyler

İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 247 - Doğan)İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 247 - Doğan)
Ada Karen, bir alıntı ekledi.
04 Şub 22:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kadınlar adam değildir!
Hiç düşündünüz mü..
Neden "İmdaaat adam öldürüyorlar" diye çığlık atılır?
Veya neden "Yetişin adam öldürüyorlar" diye bağırılır?
Çünkü...
Kadın'sa kimseyi ırgalamaz.
Adam'sa yardımı koşulur.

O nedenle, filmlerimizde asla "İmdaaat kadın öldürüyorlar" diye bir raplik duyamazsınız.

Bu, Gülşah öğretmen mesela...
Peşine takılan manyaktan kurtulmak için çırpınmış, savcı'ya gitmiş Polis'e gitmiş, son çare valilik'ten medet ummuş, takma kafana en fazla ölürsün demişler. E öldü tabi..

Halbuki önlem almazsanız, ben bu "adam'ı" öldüreceğim deseydi, seferberlik ilan ederler, manyağa yakın koruma verirler, Gülşahda o manyağa verilen yakın koruma sayesinde şu anda yaşıyor olurdu.
Uydurmuyorum, örneği var.
Baltayla tehdit edilen, yalvar yakar koruma isteyen, verilmeyen, neticede delik deşik edilerek öldürülen kadıncağızın, göğsünden girip sırtından çıkan 26 santimlik bıçağa "sapı uzun gösteriyor, yoksa öldürücü değil" diye rapor verilirken... Kırk yılda bir "adam"ın biri eşim beni ısırıyor diye 155'i aradı, kadını gözaltına alana kadar, başına bir şey gelmesin diye "adam"ı karakola tuttular.

(...)
Bu memlekette..
Kadın'lar adam değildir.
(...)
Eğer gerçekten hassasiyet yaratılmak isteniyorsa... "Koç gibi yiğit"in karısını öldürdüler, "aslan gibi delikanlı"nın annesini kestiler, "adam gibi adam"ın kızını katlettiler sloganlarını kullanmak lazımdır!

İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 97 - Doğan)İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 97 - Doğan)