Sevgi Sertel, Biz'i inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ve "Biz" bitti. Yine çok severek okuduğum bir Selvi Atıcı romanı... Her bir kitabı diğerinden keyifli. Yazarın kurgusunu, kalemini ve renkli karakterlerini seviyorum :)
Ana karakterlerimizden biri Çelik Mızrak. Küçük yaşda ailesini kaybetmiş, genç yaşına rağmen erkek kardeşine bakmış ve babasından kalan dev bir holdingi yöneten kibirli, antika beyinli ve robot gibi programlı yaşan bir adam.
Demir Mızrak, Çelik beyimizi küçük erkek kardeşi. Daha eğlenceli daha dışa dönük.
Süheyla; Demirin eşi ve dövüş sanatları ustası. Kendine has bir karakter. Tavrı - tarzı beni çok eğlendirdi :) Bir de minik bebekleri Umut var :)
Ve diğer ana karakterimiz Çiğdem. Babası ölüp Annesi tekrar evlendiğinde hayatı tam bir kabusa dönmüş, Annesi, üvey babası ve onun oğlu ile aynı evde yaşayan hayatı darmadağan kızımız.
Yaşanan olaylar sonrası Çiğdem (ki gerçek adı bu değil) evden kaçar ve kaçak hayatı yaşamaya başlar.
Süheyla nın bebeğine bir süreliğine bakmak için işe alındığında ise Mızrak ve Demir ile tanışır.
Ve ondan sonra da olaylar başlar :) Neler olmaz ki :)
Çiğdemin gizemi ne? Kimden ve neden kaçıyor?
Kitap da yine yok yoktu :) aksiyon, heyecan, gizem, aşk, aile bağları, dostluklar...
Çiğdem ve Mızrağın atışmaları kahkaha atırdı bana kaç kez :) çok eğlenceliydi , birde buna Süheyle ve Demir'in alayları eklenince keyif tavan oldu...
Çok çok severek okudum, bir çırpıda bittiverdi :) herkese tavsiye ediyorum.
Sevgili Selvi Atıcı yüreğine kalemine sağlık.. Başarıların daim olsun...

ibrahim ılgaz, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

"Bende Mecnûndan füzün âşıklık isti'dâdı var
Âşık-ı sâdık benim Mecnûn'un ancak adı var" Fuzûlî

Bende Mecnûn'dan da öte bir âşıklık yeteneği var. Gerçek âşık benim ama Mecnûn'un adı çıkmış bir kere!..

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 38)Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 38)
Serdar Glmz, Bir Elin Sesi Var'ı inceledi.
Dün 15:24 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Otomatik Portakal'dan tanıdığım Anthony Burgess'in okuduğum üçüncü kitabı.
Burgess bu kitabında da alışılmış tarzının dışına çıkmadan toplum ve birey arasındaki ilişkiyi evli bir çift üzerine kurguladığı hikaye ile inceliyor. Kitabın orjinal adı Malay dilinde karşılıksız aşk anlamına geliyor. Burgess kitabında da bireyin, tüketim toplumuna duyduğu karşılıksız aşkı anlatırken tüketim toplumunu öyle güzel ve yerinde eleştiriyor ki benim gözümdeki " hicivlerin efendisi" rolünü koruyor. Olayların aktarımındaki soğukkanlı ve açık anlatım sayesinde ürperten bu son derece kasvetli havasıyla birbirine tamamen karşıt kişiliklerdeki iki insanın nasıl olup da evlilik yaşantılarını sorunsuz devam ettirdiklerinin garipliğiyle bu çiftin yaşadıklarının bıçak sırtı hassasiyeti ve gerilimiyle öykünün değişik tür ve kalınlıktaki anlam katmanları kullanılarak inşa edilmesine olanak sağlayan yapısıyla kesinlikle bir başyapıt.

funda cengiz, Operadaki Hayalet'i inceledi.
16 Mar 20:56 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bayıldım. Trajik bir aşk hikayesi... Aşk muhteşemdi. Hayaletin aşkıda Raoul aşkıda
... Karakterlerin psikolojisini ve duygularını derinden hissederek okuyorsunuz. Zaman zaman aksiyon kısımlarında da heyecanlanıyorsunuz. Bütün duyguları hissetim. Duygulandım, heyecanlandım, korktum, gerildim...
Opera binası nasıl bir mimarı ile yapıldıysa, binanın altında göl, zindanlar, mahzenler var. O mahzenlerde nelerle karşılaşıyorsunuz nelerle. Kapı örtücüleri eski adı "cereyan def edenler", ateşten başı olan sıçan tutucu, deniz kızı, Tonkin korsanları...Açıkçası ben o opera binasını çok merak ettim. Son olarak Erik ve Acem'in dostluğunu çok sevdim. Kesinlikle tavsiye ederim. Mutlaka okuyun..

Aşk; Hevestir, tutkudur, elde etme/elinde tutabilime arzusudur.. Ama sevgi herşeydir.. Vazgeçememektir, bağlanmaktır, ne yaparsa yapsın içinde ona karşı halâ bi'şeyler hissedebilmektir..

-Aşık olduğum biri için değil ama sevdiğim biri için yapılması gereken herşeyi yaparım ve pişman olmam...

Ve aşk hiçbişe aşkın gerçek adı sevgidir...

Aşk Dediğin
Aşk dediğin bu mu senin
Seni seveni kırmak mı
Aşk dediğin amansızca
Yâri sırtından vurmak mı

Aşk dediğin masal olmuş
Tadı kaçmış, adı kalmış
Aşk dediğin bir yalanmış
Aşk boşa gönül yormak mı

Aşk dediğin sevdiğine bakmaya bile kıyamamaktır
Ve aşk sevdiğine saatlerce baksan dahi doyamamaktır
Aşk üç beş gün işi değil bir ömür değer vermektir
Aşk var ya! Sevdiğin ile bir ömür yaşam sürmektir
İşte aşkın özü budur, böyle murada ermektir

Aşk dediğin süslü lafla
Önce kızıp sonra afla
Yalan riya veya gafla
Yârin gönlüne girmek mi

Aşk cepte ki para değil
Çekiliş ve kura değil
Aşk kutsal bir duygudur yar
Bir sınıfta sıra değil
Aşkı anlamaz her kişi
Gönülden sever er kişi
Aşk duygusal bir duygudur
Aşk yar üstüne kaygıdır

Aşk ki bir gönül sanatı ve sevdiğinin bakışlarını kalbe işleyiş
Sevdiğini hiç bıkmadan bir ömür boyu bekleyiş
Aşk Allah’tan kula geçen
Kutsal, değerli bir varlık
Aşk dediğin sevdiğine
Bir ömür boyu kibarlık

Aşk sevdiğin seni üzse de
Sevdiğin seni kırsa da
Ya da sırtından vursa da
Onu bir ömür sevmektir.
“”””GERÇEK AŞK BUDUR!””””

Muhterem Taş 2

AŞK-A NE OLDU?
Ah şu yalancı sevmeler
Para şöhret servet için
Leyla Mecnun masal oldu
Mertçe sevmekmiş tek suçum
Ah şu yalancı sevmeler
Sevip te sevilmemeler

Aşkın içi bomboş kaldı
Aşkın adı para oldu
Aşk ceplerin maskarası
Yeni aşklar yüz karası
Nerde o eski sevmeler
Ta candan gönül vermeler
Aşk yerini cüzdan aldı
Aşkın bir tek adı kaldı

Evet aşk bir şöhret işi
Parası pulu olanın
Aşk zenginin azı dişi
Artıkları bize kaldı
Zengin aşkı satın aldı
Yani başımız sağ olsun
Aşk dediğim çoktan öldü

Oysa!
Ne çok sevdik reis
Aşka ömür verdik reis
Ortalık aşkın mekanı
Biz kenarda durduk reis
Payımıza düşen buymuş
Ve bunu da gördük reis

Velhasıl bana gelince;
Bir zamanlar yârim vardı
O da bana yârim derdi
Bu kollarım var ya reis
Bir tek o güzeli sardı
Sonra!
Bana kapıyı gösterdi
Artık gönlümden çık dedi
Ne oldu bu aşka reis
Yar dediğim ferman verdi
Yani reis aşk kalmamış
Sevenin yâri olmamış

Muhterem Taş 2

Sinan Tütüncüler, Ağaçkakan'ı inceledi.
 16 Mar 00:00 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 7/10 puan

Okuduğunuz bir kitapta, sık sık ana konudan sapıp farklı yönlere gittiğinizi ve ana yörüngeye dönmekte zorlandığınızı hissettiğinizde kitaptan yorulmaya başlayabilirsiniz. Ama saptığınız her bir yön başlı başına bir verimli arazi ise kitaba bakışınız değişir. Tom Robbins’in kitapları biraz bu özellikte kitaplardandır. Sık sık ana güzergâhtan saparsınız, ama ana hikâyeden kopmak size hiç de sıkıcı gelmeyebilir. Aslında romanı hikâyeden ayıran temel özelliğin bu olduğu da söylenebilir. Roman dallanıp budaklanan bir ağaçtır. Bazen ucu sadece gökyüzüne açılan bir ince dalı takip eder ama bir süre sonra ana gövdeye dönersiniz. Hikâye ise yapısının çoğu gövdeden oluşan ve çok fazla dallanıp budaklanmamış olan bir fidandır.

Tom Robbins’ten, yıllar önce okuduğum “Parfümün Dansı” ve henüz yeni bitirdiğim “Ağaçkakan” kitaplarından edindiğim izlenim çok zeki ve yaratıcı bir yazar olduğu. Zekiliği sadece hikâyenin parlaklığından kaynaklanmıyor. Kelimeler ve cümleler de zekâsını çok iyi yansıtıyor. Zeki bir yazarı, hele bir de mizahi bir dile sahip ise okumak büyük bir keyif. Ama bu keyfin, kolay bir okumadan kaynaklandığı da söylenemez. Aynen, bisiklet sürmeyi, dört işlemi yapmayı öğrendikten sonra alınan bir keyif gibi bir şey. İmkânsız ve aşılamayacağı düşünülen bir eşiği aştıktan sonra alınan bir tattan bahsediyorum.

Tom Robbins uzun süre ara verdiğim yazarlardan oldu. “Parfümün Dansı”nı ne zaman okuduğumu hatırlamıyorum bile. Kitabın Türkiye’de ilk basımı 1995’de olmuş. Romanı ilk yayınlandığı yıllarda da okumuş olabilirim, 2000’li yılların başlarında da. Ancak şu anda kitaplığımda bulunmadığına göre, 1995-1999 aralığında İstanbul’daki öğrencilik yıllarında okumuş olma olasılığım daha yüksek gibi görünüyor. Çok klişe bir ifade olsa da tekrarlamaktan çekinmeyeceğim üzere, son derece inanılmaz keyifli bir romandı. O günden beridir, okuduğum ve en beğendiğim romanlar listesinin ilk başlarına “Parfümün Dansı”nı eklemişimdir. Yakın bir zamanda bir sohbet esnasında bir kez daha bu romanın adı geçtiğinde zihnime birkaç soru takıldı durdu; Benim bu kadar çok beğendiğim bir romanın yazarı başka güzel eserler vermiş olmaz mı? Neden yazarın diğer kitaplarını okumak konusunda bu kadar eksik kaldım? Bu soruların ardından Tom Robbins’in yeni bir kitabını okuma listeme eklemem kaçınılmaz oldu ve “Ağaçkakan”ı bu sebeple okumaya başladım.

Tom Robbins, romanlarını belirli imgeler üzerine kuruyor. Ağaçkakan’da öne çıkan imgeler kızıl saç, piramitler ve ay. Romanda, güneş insanları ve ay insanları gibi ayrımlar geliştiriyor ve kızıl saçlıların dünya üzerindeki gizli görevlerine odaklanıyor. Roman, kitabın arka sayfasındaki tanıtım yazısından da anlaşılacağı üzere bir aşk romanı. Ama Tom Robbins’in sıradan bir aşk romanı yazması beklenemezdi elbette. Romanın ana karakterleri, devrik bir kralın, kendisini hala prenses kabul eden kızı ile bir kanun kaçağı. Devrik kral ve eşinin ABD’de, Seattle’daki evleri ve onların düzenli olarak CIA tarafından takibi başlı başına ilgi çekici bir hikâye aslen. Ancak cinsel bağımlılık problemi olan prensesin ergenlik dönemi gelişimi, erkeklerle ilişkisi ve ardından olgunlaşma girişimlerinin neticesinde bir kanun kaçağının felsefi rüzgârına kapılması elbette romanın en baskın hikâyesini oluşturuyor.

Ağaçkakan lakaplı kanun kaçağı, her bir diyalogunda, dünyayı yeniden yorumluyor. Kanun kaçakçılığını ifade edişi de bunu açıklıyor; “Kanun kaçakları, hayatın süpermarketindeki konserve açacaklarıdır”. Ama belki de daha derin bir tarifi şu olabilir; “Kanun kaçakları toplumun üyesi değildir. Fakat toplum için önemli olabilirler. Şairler rüyalarımızı hatırlar, kanun kaçakları onları oynar.”
Prenses Leigh-Cheri’nin kanun kaçağı ile, kendi konumunun ona dünyevi bir sorumluluk yüklediğini fark ettiği bir zaman diliminde karşılaşıyor. Bu zamanlamanın, aşk ateşinin alevlenmesinde etkili olduğu bir gerçek. Ama romanın zaman zaman erotik, hatta pornografik öğelerinin de bu aşk ateşine kucak dolusu odun taşıdığı da başka bir gerçek.

Romanın üzerine yoğunlaştığı nesnelerden birisi, bir Camel sigarası paketi. Prensesin, cezaevine düşen sevgilisi ile aynı şartlarda yaşamaya çalışarak, kendisini bir çatı katı odasına kilitlediğinde tüm dikkati bu sigara paketine odaklanıyor. Ve biz okurlar da, bir sigara paketinden ne anlamlar üretilebileceğine hayretler içinde tanık oluyoruz.

Ayrıca sigara kullanmayan ve kullanılmasından çok hoşlanmayan birisi olarak, romanda sigara içmeye oldukça ikna edici bir metne rastladığımı söyleyebilirim; “Dört elementten üçü tüm yaratıklar tarafından paylaşılır ama ateş yalnızca insanoğluna bağışlanmış bir hediyedir. Ateşe, canımız o anda yanmadan en çok sigara içerek yakın olabiliriz. Sigara içen herkes, tanrıların ateşini çalıp evine götüren Prometheus’un cisimleşmiş halidir. Güneşin gücünü elde etmek, cehennemi etkisi kılmak, o ilk kıvılcımla özdeşleşmek, yanardağın iliğini emmek için sigara içeriz. Peşinde olduğumuz tütün değil, ateştir. Sigara içerken bir çeşit ateş dansını, yıldırım kadar eski bir ritüeli icra ederiz”

Ama Tom Robbins, bu güçlü ikna edici metnin panzehirini de yine kendisi geliştiriyor; “Sigara içen kişinin akciğeri, ateş tanrısına kurban edilmiş çıplak bir bakiredir.”

Kitap okumak emek ve çaba ister. Beyin hücrelerinin alınteri dökmesi gerekir. Tom Robbins’in romanları bu çabayı talep eden romanlardan. Bir miktar zorlanmayı göze almak gerekiyor. Ama pedala birkaç kez basıp, gidonu doğru tutmaya başladıktan sonra, bisiklet sürmeyi öğrenmenin keyfine benzer bir keyif alacağınızdan şüpheniz olmasın.