Reproof, bir alıntı ekledi.
42 dk.

" Ve siz adil olmaya özenen yargıçlar. Cismen namuslu ama ruhen hırsız olana ne hüküm verirsiniz ? Cismen katleden ama ruhen maktul olana ne ceza kesersiniz " ?

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 35)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 35)

çoğalınca ağıtlar, 
işte o zaman, yerden göğe doğru
esmeye başlar rüzgarlar,
yerden göğe doğru çakmaya şimşekler,
yerden göğe doğru yağmaya,
yeri de, göğü de değiştiren
ve değişimden, dönüşümden daha büyük,
daha kahhâr,
daha âdil yağmurlar…

Mütefekkir, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Onlar, dolar vasıtasıyla ekonomik gücü ele geçirdiklerini kabul etmektedirler. Onlar "böylece dünyanın hakimiyiz" demektedirler.

Yeni Bir Dünya ve Adil Düzen, Necmettin ErbakanYeni Bir Dünya ve Adil Düzen, Necmettin Erbakan
Mütefekkir, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Irkçı emperyalizmin bütün insanlığı sömürmek için bir alet olarak kullandığı "dolar" görülmektedir.

Yeni Bir Dünya ve Adil Düzen, Necmettin ErbakanYeni Bir Dünya ve Adil Düzen, Necmettin Erbakan
Mütefekkir, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Size bir şey söyleyeyim mi? Eğer bizim tarihimiz batılılarda; batılıların tarihi de bizde olsaydı, bizi konuşturmazlardı.

Yeni Bir Dünya ve Adil Düzen, Necmettin ErbakanYeni Bir Dünya ve Adil Düzen, Necmettin Erbakan
Fatih Eskikurt, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Ne Acı Ki "İnsanlık"
İnsanlık - ki her zaman telkinlere yenik düşer- hoşgörüye ve adil olana değil, her zaman sadece kendi gerçeklerini mümkün olan tek gerçek, kendi iradelerini dünya kanunlarının temel düsturu olarak ortaya koyma cesaretine sahip büyük sabit fikirlilere biat eder.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 51 - İletişim Yayınları)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 51 - İletişim Yayınları)

Bir eski Acem şairi : 
«Ölüm âdildir» — diyor. 
Yakup, 
ne güzel güldünüz, iki gözüm. 
Yaşarken bir kerre olsun böyle gülmemişsinizdir... 
Fakat bekleyin, bitsin sözüm. 
Bir eski Acem şairi : 
«Ölüm âdil...» 
Şişeyi bırakın Ahmet Cemil. 
Boşuna hiddet ediyorsunuz. 
Biliyorum, 
ölümün âdil olması için 
hayatın âdil olması lâzım, diyorsunuz... 

Bir eski Acem şairi... 
Dostlar beni bırakıp, 
dostlar, böyle hışımla 
nereye gidiyorsunuz? 

~ Nazım Hikmet ~

Robot Kendi Varlığının Farkında
Testin orjinalinde, bir kral yeni vezirini seçmek için ülkedeki en zeki üç adamı huzuruna çağırır. Yarışma adil olacaktır. Kral, her bir adamın kafasına mavi ya da beyaz bir şapka koyar. Ardından ayağa kalkarak şapkasının rengini bilebilecek ilk adamı yeni veziri yapacağını ve içlerinden en az bir kişinin mavi şapka taktığını söyler. Adamların her biri karşısındaki kişinin şapkasını görür ve her birinin birbiriyle konuşması yasaktır.

ÜÇ ROBOTTAN BİRİ KENDİ VARLIĞININ FARKINDA
RPI araştırmacılarından Selmer Bringsjord, buna benzer bir testi üç robotla gerçekleştirdi. İki robotun konuşma yeteneğini kapatan araştırmacılar üç robota da aynı soruyu sordu: “Aranızdan hangisi hâlâ konuşabiliyor?” İki robot da bu soruya “Bilmiyorum” yanıtını verirken sadece bir tanesi bunu başarabildi. Kendi sesini duyunca hâlâ konuşabildiğini anlayan robot, “Tamam, şimdi biliyorum” dedi.
Bir insan için çok basit gibi görünen bu durum, bir robot için oldukça zor. Robot soruyu dinlemeli, anlamalı, ardından kendi sesinin ‘bilmiyorum’ deyişini duymalı, diğer robotların sesinden farklı bir ses olduğunu anlayarak bunu tanımalı, ardından orijinal soruyla bağlantıyı kurarak sonuca varmalı ve hâlâ konuşabildiğini anlamalı.

MAKRO FELSEFİ PROBLEMLERİ ÇÖZEBİLİR
Robotlarla yapılan bu testin sonucu, insanlar için umut vaadediyor. Buna göre, yıllarca çözülmeyi bekleyen felsefi problemlerin robotlar tarafından çözülebileceği öngörülüyor. Sonoma State Üniversitesi’nden John Sullins, bunun çok doğru bir adım olacağı kanısında.
Geçtiğimiz yıl Rus ve Ukraynalı iki bilgisayar mühendisinin geliştirdiği yazılım, Turing testini geçen ilk yapay zeka olmuş ve Eugene Goostman karakteriyle sorulara verdiği yanıtlar sonucu kendisinin 13 yaşında bir insan olduğuna ikna etmişti.