• Bakalım neler okunacak ...
  1=Moğolların Gizli Tarihçesi
  Kabalcı yayınevi /Mehmet Levent Kaya/251
  2=Üstü Kalsın
  Cemal Süreyya /113_pdf
  3=Cante Jondo Şiiri
  Lorca/28_pdf
  4=Sakın Şaşırma
  Orhan Veli /98_pdf
  5=Söz Mezbahası
  Galeano/162_pdf
  6=Şimdi Sevişme Vakti
  Sait Faik /166_pdf
  7=Barbarları Beklerken
  Kavafis/76
  8=Sevdadır Şiirler
  Arkadaş /160_pdf
  9=Asıl Adalet
  Paul Eluard/46_pdf
  10=Antik Acılar
  Sunay Akın/ 37_pdf
  11=Pir Sultan Abdal / Bütün Şiirleri
  Pir sultan Abdal /101_pdf
  12=İki Dere Bir Ara
  Fikret abalı /50_pdf
  13=Bir Kadına Dokunmayı Özlüyorum
  Leonard Cohen /41_pdf
  14=Suda Yan Ateşte Boğul
  Bukowski /68_pdf
  15=Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
  Milan kundera /222_pdf
  16=Sıfır Sayı
  Umberto Eco/176
  17=Yanlış Okumalar
  Umberto Eco/142_pdf
  18=Bütün Şiirleri
  Orhan veli /70_pdf
  19=Dokuza Kadar On
  Özdemir Asaf /107_pdf
  20=Hiç
  Çağlar simsoy/111_pdf
  21=Destanlar
  Afsar timuçin /60_pdf
  22=Sevgi Duvarı
  Can yücel /110_pdf
  23=Başlangıcın Sesi
  Sohrab/55_pdf
  24=Suyun Ayak Sesi
  Sohrab/42_pdf
  25=Akdenizdeki Çöl
  Sohrab /145_pdf
  26=Yalnızlık Paylaşılmaz
  Özdemir asaf/283_pdf
  27=Ungenach
  Thomas Bernhard /80
  27=Dişi Kedi
  Colette / 84_pdf
  28=Şiirler - Annabel Lee
  Poe /115_pdf
  29=Cehennem Şiirleri
  Berrin Taş /82_pdf
  30=Vur Emri
  Abdurrahim karakoç /70_pdf
  31=Ölümü Seviyorlar Benim
  Mahmud Derviş /57_pdf
  32=Biz Kaybettik Aşk da Kazanmadı
  Mahmud Derviş /155_pdf
  33=Kuşatma Durumu
  Mahmud Derviş /66_pdf
  34=Mavi Bir Gün
  Mahmud derviş /97_pdf
  35=Öteki
  Dostoyevski /168_pdf
  36=Büyük Tanrı Pan /165
  37=Yıkmak Diyor Kadın
  Duras /134
  38=Ölüm Hastalığı
  Duras / 46 _pdf
  39=Alengirli Şiirler
  Ali Lidar /104
  40=Kara Kedi
  Poe /7_pdf
  41=Beton
  Bernhard /100
  42=Bütün Şiirleri
  Sabahattin Ali /163_pdf
  43=Üzgün Kediler Gazeli
  124/ pdf
  44=Deneyim Şarkıları
  William Blake/45_pdf
  45=Bir Acıya Kiracı
  Metin Altıok/367_pdf
  46=Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi
  Bukowski /92_pdf
  47=Monte Cristo Kontu
  Dumas /1552
  48=Şiirler
  Ahmet Hamdi Tanpınar /55_pdf
  49=Ayaklarımın Altına Serdim Dünyayı
  99_pdf
  50=Bakır Atlı
  Puskin /51_pdf
  51=Kıyamet Gösterisi
  Geiman /339
  52=Düşman Yaratmak
  Umberto Eco /296_pdf
 • İyi ki doğdun gözüm ❤

  Tüm Duyguları Bir Arada Yaşatan Ahmet Kaya Şarkılarının Bilinmeyen Hikayeleri
  - 1994 yılında çıkardığı şarkılarım dağlara albümü toplamda 4 milyona yaklaşan bandrollü satış rakamıyla türkiye'nin en çok satan albümüdür.

  - 1985'te çıkarttığı ilk albümü ağlama bebeğim'i çıkartma amacı esas olarak tekrar hapishaneye geri dönmektir. 12 eylül sonrası bir dönem siyasal nedenlerden dolayı içerde yatmış ve çıkmıştır. çıktıktan sonra dışarının eski dışarısı olmadığını anlayıp tekrar içeri girmek istemiştir. bunun en iyi yolunun döneme ters düşecek biçimde sol tandanslı şarkılar yapmak olduğunu düşünüp nazım hikmet'ten, ahmed arif'ten, sabahattin ali'den şiirler besteleyip albümüne koymuştur. yatacağı sürenin çok fazla olmaması için ise albüme bir tane de mehmet akif bestesi koymuştur. fakat gariptir ki albüm çıktıktan sonra sol cenah içerisinde büyük yankı uyandırır, cezaevine girme planları yaparken yeni albüm çalışmaları yapar olmuştur.

  - ağlama bebeğim şarkısında geçen ''çok uzakta öyle bir yer var, o yerlerde mutluluklar...'' sözü nedeniyle hakim karşısına çıkmış ve ''çok uzakta ne var? sosyalizm mi var?'' sorusuyla karşılaşmıştır.

  - gülten kaya hayaloğlu ahmet kaya'nın ikinci eşidir. ilk eşi emine kaya ile genç yaşta kısa süren bir evlilikleri olmuştur. emine kaya bir gün ahmet kaya'nın bir türlü iyi gelirli, garanti bir iş bulamaması ve sürekli müzikle uğraşması nedeniyle kızı çiğdem'i alıp evi terk eder. ahmet kaya daha sonra benden selam söyleyinadlı şarkısıyla emine kaya'ya ince bir sitem yollar. kızı çiğdem kaya içinse çiğdem çiçek adlı şarkıyı bestelemiştir.

  - yusuf hayaloğlu ile olan birliktelikleri sanılanın aksine problemlidir. ahmet kaya'nın gittikçe büyüyen şöhreti ve maddi kazancı bir süre sonra hayaloğlu'nun tepkisine neden olur. sürekli arka planda kalmaktan ve hak ettiğini bulamamaktan yakınır. bazı albümlerinde ikilinin problemleri nedeniyle yusuf hayaloğlu şiirleri yer almamaktadır. sevgi duvarı ve şarkılarım dağlara albümlerinde olduğu gibi. ilginçtir; bu iki albüm en iyi ahmet kaya albümleri olarak gösterilir bir çok otorite tarafından. yusuf hayaloğlu bu albümlerde yer almamasına rağmen aynı yıllarda ahmet kaya'nın rakiplerinden olan fatih kısaparmak ve ibrahim tatlıses'e şiirler vermiştir.

  - içimde ölen biri adlı şarkıyı piyanosu başında beste çalışması yaparken tesadüfi olarak şarkının nakarat kısmını çalmasıyla yapmıştır. daha sonra bu melodinin üzerine söz yazmıştır ve şarkı mevcut halini almıştır.

  - yusuf hayaloğlu ahmet kaya'ya hani benim gençliğim şiirini vermesi sonucu, ahmet kaya 10 dakika içerisinde şiiri besteleyip hemen bağlamasıyla çalarak kayıt altına almıştır. şarkı o haliyle stüdyoya girmiş ve üzerinde oynama yapılmamıştır.

  - yine de yandı gönlüm adlı şarkıyı sadece 1994'te katıldığı ibo show programında söylemiştir. hiçbir albümünde kaydı bulunmamaktadır. çeşitli ortamlarda yer alan kayıt kötü bir ahmet kaya taklidi olan berhan arısoy'a aittir.

  - paris'te yaşadığı sürgün günlerinde türkiye'den kendisini ziyaret eden tek sanatçı aşık mahzuni şerif'tir.

  - 1999 magazin gazetecileri derneği gecesinin ödül törenine katılmadan önce fifa 99oynuyordur ve eşinin ısrarları üzerine son anda bilgisayar başından kalkıp törene katılmıştır. tamamen ayıp olmasın diye ısrar üzerine gittiği tören hayatının belki de sonunu hazırlamıştır.

  - 1994-1995 yıllarında kanal d'de ahmet abinin vapuruadında show programı yapmıştır. 13 hafta süren bu programın bir bölümüne serdar ortaç konuk olmuş ve ahmet kaya ile birlikte halay çekmişlerdir. program ahmet kaya'nın zaman zaman yaptığı politik çıkışlar nedeniyle yayından kaldırılmıştır.

  - bir dönem jetpa ile bir takım ilişkiler içerisine girmiş, hatta kliplerinde jetpa amblemleri yer almış, kanal 6'da canlı yayınlanan caprice hotelkonserleri düzenlemiş, jetpa üretimi olan araçlara binmiştir.bu dönem sonrası sol cenah tarafından dışlanmış, sol radyolarda şarkıları çalınmamış ve kasetleri dahi kırılmıştır.

  - henüz ünlü olmadan önce, kısa bir süre de olsa ferdi tayfurorkestrasında bağlama çalmıştır.

  - 1994'te ibo show'a katılmış, daha sonra tatlıses'i kendi programı olan ahmet abinin vapuru programına çağırmış fakat tatlıses tarafından reddedilmiştir. bunun üzerine araları bozulan ikili, ahmet kaya'nın tatlıses'e yakamoz adlı bestesini vermesiyle tekrar düzelmiştir. 1996'ta ve 1997'de de ibo show'a konuk olmuştur.

  - türkiye'den gittikten sonra köln'de düzenlenen bir konserde ''türkiye cumhuriyeti devletinin devletleşmiş kürtleri; ibrahim tatlıses'leri, mahsun kırmızıgül'leri varsa, kürtlerin de ahmet kaya'sı var! bu da böyle biline!'' şeklinde bir açıklama yapmıştır.

  - magazin gazetecileri derneğinin düzenlediği malum gecede yaptığı açıklama sırasında kendisine küfür eden dönemin ünlü playboyu erdal acar'ın yanına gelip kulağına fısıldayarak ''bu işler zamparalık yapmaya benzemez koçum!'' demiştir. bu görüntü o dönem erdal acar'a sarıldı şeklinde yorumlanmıştı.

  - tatar ramazan filmi için kendisinden film müziği isteyen kadir inanır'ı kırmamış ve filmin müziklerini hiçbir ücret talep etmeden yapmıştır. ayrıca yine aynı filmde tatar ramazan karakteri tarafından, bir yusuf hayaloğlu bestesi olan şu dağlarda kar olsaydım türküsü ahmet kaya'nın sesiyle söylenmiştir.

  - 1995'te katıldığı laf lafı açarprogramında cem özer'in kendisine program esnasında verdiği bir şiiri hemen o anda besteleyip programda söylemiştir. bu bestenin program kaydı dışında bir kaydı bulunmamaktadır. o zaman çocuktum benadını taşıyor bu kayıt.

  - biraz da sen ağla albümünde yer alan sensiz yaşayabilmeremşarkısı ahmet abinin vapuru programında söylenmiş olup stüdyoda temizlenip albüme konulmuştur.

  - rekor kıran albümün rekor kıran şarkısı saza niye gelmedin'i çok yoğun ısrarlar nedeniyle söylemiştir. en sevmediği şarkısı olarak bilinir.
  en sevdiği şarkısı ise ağladıkça'dır. eşi gülten kaya'nın ise en sevdiği ahmet kaya şarkısı suskun'dur.

  - askerlik süresi boyunca orkestrada yer almış, aralarında çello, piyano, elektro gitar gibi birçok farklı müzik aletiyle orada tanışmış ve müzikal birikimini geliştirmiştir.

  - gençlik yıllarında idol olarak gördüğü ruhi su'nun bir konserine gitmiş ve konser sonrası su'nun yanına gidip kendisinin mahsus mahaltürküsünü çalarak söylemiştir. şarkıyı yarıda kesen ruhi su ahmet kaya'ya ''bağlama böyle at tepilir gibi çalınmaz!'' tepkisi vermiştir. ahmet kaya yıllar sonra düzenlediği ilk konserini ''bağlama böyle de çalınır!'' diye duyurmuştur.

  - attila ilhan'ın cinayet saatişiirini bestelediği için hakkında soruşturma açılmıştır. sebebi şiirde geçen ''allahına kitabına sövüm saydım'' dizesidir.

  - abisi mustafa kaya da şarkıcıdır, hatta bir dönem ciddi anlamda kendisine rakip olmuştur. mustafa kaya'nın anlattığına göre ahmet kaya kendisinden daha fazla albüm yapmamasını, yoluna taş koymamasını rica etmiştir. abisi de abiliğini yapıp kardeşinin bu talebini kabul etmiş ve müzik kariyerini 2 albümle sınırlayarak erken yaşta bitirmiştir. şimdilerde çok uzun süren suskunluğunu bozup yeni albüm çalışmaları yapmaktadır.

  - ahmet kaya'nın başarılı müzik kariyerinin en büyük nedenlerinden birisi osman işmen ile çalışmış olmasıdır.ahmet kaya albümlerinin çok büyük kısmında yapımcılık görevini üstlenen işmen'in yarattığı müzikal altyapı kaya şarkılarının bu kadar sevilmesinde ciddi etkendir.

  - ünlü bağlamacı ahmet koçahmet kaya orkestrasında uzun yıllar çalışmıştır. hatta 1990 çıkışlı sevgi duvarı albümünün de yapımcısıdır. anlattığına göre en büyük paraları ahmet kaya orkestrasında kazanmıştır; çünkü kaya kazancından önemli bir payı orkestraya bırakıyormuş.

  - magazin gazetecileri derneği gecesinde kendisine atılan çatal bıçaklara siper olan savaş ayaslında geceden önce ahmet kaya ile küstür. fakat o anda bu küslüğü bırakıp hemen ahmet kaya'nın masasına giderek büyüklüğünü göstermiştir.

  - bahtiyar adıyla bilinen şarkı ahmet kaya külliyatına 1989'da çıkan iyimser bir gül albümüyle girmiştir. bu albümde gökyüzü ismiyle yer alan şarkı, halkın bahtiyar olarak kabul etmesi sonrasında resitaller albümünde bahtiyar ismiyle yer almıştır.

  Alıntı...
 • Can Yücel(1927-1999)  Sevgi Duvarı / Günaydın

  Sen miydin o yalnızlığım mıydı yoksa
  Kör karanlıkta açardık paslı gözlerimizi
  Dilimizde akşamdan kalma bir küfür
  Salonlar piyasalar sanat sevicileri
  Derdim günüm insan arasına çıkarmaktı seni
  Yakanda bir amonyak çiçeği
  Yalnızlığım benim sidikli kontesim
  Ne kadar rezil olursak o kadar iyi

  Kumkapı meyhanelerine dadandık
  Önümüzde Altınbaş, Altın Zincir, fasulye pilakisi
  Ardımızda görevliler, ekipler, Hızır Paşalar
  Sabahları açıklarda bulurlardı leşimi
  Öyle sıcaktı ki çöpcülerin elleri
  Çöpcülerin elleriyle okşardım seni
  Yalnızlığım benim süpürge saçlım
  Ne kadar kötü kokarsak o kadar iyi

  Baktım gökte bir kırmızı bir uçak
  Bol çelik bol yıldız bol insan
  Bir gece Sevgi Duvarını aştık
  Dustuğum yer öyle açık seçik ki
  Başucumda bi sen varsın bi de evren
  Saymıyorum ölüp ölüp dirilttiklerimi
  Yalnızlığım benim çoğul türkülerim
  Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi.

  Can Yücel, Ahmet Kaya, Tuncel Kurtiz.
 • Sen miydin o yoksa yalnızlığım mıydı yoksa
  Ahmet Kaya
 • Ahmet Kaya’nın şairleri
  Attila İlhan'dan Hasan Hüseyin Korkmazgil'e, Can Yücel'den Nevzat Çelik'e Ahmet Kaya'nın şiirlerini bestelediği şairleri yeniden hatırlayalım.
  Mithat Fabian SÖZMEN
  Ahmet Kaya, 17 yıl önce bugün yalnızca 43 yaşındayken aramızdan ayrıldı. Paris’teki sürgün hayatı sırasında hayata gözlerini yuman Ahmet Kaya, ardında büyük bir boşluk ve önemli bir miras bıraktı. Bu miras, Türk şiirinin unutulmaz eserlerini de içeriyor.
  1985’te ilk albümü ‘Ağlama Bebeğim’le adını duyuran Ahmet Kaya’nın yükselişi, 80’lerin ikinci yarısında 12 Eylül karanlığını yırtan emekçi hareketliliğiyle aynı döneme denk gelmişti. Bu dönemde ‘Acılara Tutunmak’, ‘An Gelir’, ’Şafak Türküsü’, ‘Yorgun Demokrat’, ‘Başkaldırıyorum’ gibi ardı ardına çıkardığı albümlerle geniş bir dinleyici kitlesine ulaşan
  Ahmet Kaya’nın siyasi içeriği belirgin şarkılarında öne çıkan yanlardan biri usta şairlerin eserlerinden yararlanıyor olmasıydı.
  Gerçekten de Ahmet Kaya’nın şarkılarını dinleyen biri kendini bir anda Attila İlhan, Ahmed Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Can Yücel, Enver Gökçe, Ülkü Tamer, Nevzat Çelik, Orhan Kotan gibi isimlerle tanışmış olarak bulabilirdi.
  YUSUF HAYALOĞLU
  Kuşkusuz, 1986’da evlendiği Gülten Hayaloğlu’nun ağabeyi olan Yusuf Hayaloğlu ile 1987’deki İyimser Bir Gül albümüyle birlikte başlayan birlikteliğini başka bir yere koymak lazım. Kaya’nın Hayaloğlu ile çalışmaları, bu tarihten sonra onlarca şarkıya dönüştü ve Hayaloğlu’yu Ahmet Kaya’nın bir numaralı şairi yaptı. Hani Benim Gençliğim, Yorgun Demokrat, Yüreğim Kanıyor, Başkaldırıyorum, Adı Bahtiyar, İyimser Bir Gül, Başım Belada, Dokunma Yanarsın, Biz Üç Kişiydik, Beni Vur, Giderim, Nereden Bileceksiniz gibi Ahmet Kaya’nın en popüler şarkıları Yusuf Hayaloğlu’nun imzasını taşıyordu.
  Gelin Ahmet Kaya’nın diskografisinde bir gezintiye çıkalım ve eserlerini, şairleri ve şarkı sözü yazarlarıyla birlikte yeniden hatırlayalım.
  AHMED ARİF
  Ağlama Bebeğim(1985): Suskun, Maviye Çalar Gözlerin, Hasretinden Prangalar Eskittim.
  Başım Belada(1991): Oy Havar
  ALİ ÇINAR
  Sevgi Duvarı(1990): Kendine İyi Bak, Hep Sonradan
  Tedirgin (1993): Tedirgin, Layla, Elektro Şok, Sevemezsin, Yazamadım
  ARKADAŞ ZEKAİ ÖZGER
  Yorgun Demokrat(1987): Alnında Dağ Ateşi
  ARİF DAMAR
  Ağlama Bebeğim(1985): Bırak Beni
  AŞIK MAHZUNİ ŞERİF
  Yıldızlar ve Yakamoz (1986): Ben Beni
  ATAOL BEHRAMOĞLU
  Acılara Tutunmak (1985): Bu Dert Beni Adam Eder
  ATTİLA İLHAN
  An Gelir (1986): An Gelir, Lili Marlen Türküsü, Sen İnsansın
  Yorgun Demokrat(1987): Tut Ki Gecedir
  Başkaldırıyorum(1988): Acı Ninni, Haçan Ölesim Gelir
  Başım Belada(1991): Hiçbir Şeyimsin, Yangın Gecesi
  Dokunma Yanarsın(1992): Böyle Bir Sevmek, Rinna Rinnan Nay
  Tedirgin (1993): Mahur, Grev, Ah!
  Şarkılarım Dağlara (1994): Cinayet Saati
  AYŞE HÜLYA ÖZZÜMRÜT
  Dokunma Yanarsın(1992): Merhaba
  CAN YÜCEL
  Sevgi Duvarı(1990): Sevgi Duvarı
  ENVER GÖKÇE
  Acılara Tutunmak (1985): Yusuf Yusuf, Gayrı Gider Oldum
  Şafak Türküsü (1986): Kore Dağları
  Yorgun Demokrat(1987): Katlime Ferman
  ERSİN ERGÜN
  Başkaldırıyorum (1988): Beni Tarihle Yargıla
  FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA
  Resitaller 2 (1990): Hey Göklere(Deli Kuşun Öttüğü)
  GÜLTEN KAYA HAYALOĞLU
  Şarkılarım Dağlara (1993): Ağladıkça
  Yıldızlar ve Yakamoz (1996): Turuncu Gemi
  Dosta Düşmana Karşı (1997): Korkarım, Ay Gidiyor
  Hoşçakalın Gözüm (2001): Al Öfkemi
  HALİM ŞEFİK GÜZELSON
  Yorgun Demokrat(1987): Kılıç Balığının Öyküsü
  HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL
  Acılara Tutunmak (1985): Amenna, Öyle Bir Yerdeyim Ki, Acılara Tutunmak, Kadınlar, Güzel Günler, Ortadoğu
  An Gelir (1986): Halay Havası
  Şafak Türküsü (1986): Haramiler
  Sevgi Duvarı(1990): Şiddet
  KARACAOĞLAN
  Ağlama Bebeğim (1985): Şahin Gibi
  MEHMET AKİF ERSOY
  Ağlama Bebeğm(1985): Uğurlar Ola
  NÂZIM HİKMET
  Ağlama Bebeğm(1985): Aynı Daldaydık
  An Gelir (1986): Şeyh Bedreddin
  NEVZAT ÇELİK
  An Gelir (1986): Neyleyim
  Şafak Türküsü (1986): Şafak Türküsü, Tutuşur Dizelerim, Geleceğim, Zeytin Karası
  NİHAT BEHRAM
  Başkaldırıyorum(1988): Denizin Ardı Özgürlük
  Sevgi Duvarı(1990): Doruklara Sevdalandım
  ORHAN KOTAN
  Şarkılarım Dağlara (1993): Gururla Bakıyorum Dünyaya
  Dosta Düşmana Karşı (1997): Dosta Düşmana Karşı
  (Ölümünden sonra 2006’da yayınlanan Gözlerim Bin Yaşında albümünün tamamı Orhan Kotan’ın şiirlerinden oluşur.)
  ORHAN VELİ
  Acılara Tutunmak (1985): Macera
  RIZA TEVFİK BÖLÜKBAŞI
  Başkaldırıyorum(1988): Uçun Kuşlar Uçun
  SABAHATTİN ALİ
  Ağlama Bebeğim (1985): Kara Yazı, Geçmiyor Günler, Kız Kaçıran
  SEDA AKAY
  Tedirgin(1993): Yalancı Ayrılık
  SÜHA TUĞTEPE
  Dokunma Yanarsın(1992): Kenar Mahalleli
  ÜLKÜ TAMER
  An Gelir (1986): Üşür Ölüm Bile
  Başkaldırıyorum(1988): Gül Dikeni
  YILMAZ ODABAŞI
  Hoşçakalın Dostlarım (2001): Yakarım Geceleri, Diyarbakır Hasreti
  ZEYNEP TALU
  https://www.evrensel.net/...met-kayanin-sairleri

  /100Kitap Oku'dan Alıntı
 • Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak
  Bol çelik, bol yıldız, bol insan
  Bir gece sevgi duvarını aştık
  Düştüğüm yer öyle açık seçik ki
  Düştüğüm yer öyle açık seçik ki