Leyla okşanca, bir alıntı ekledi.
17 Oca 14:26 · Kitabı okuyor

İki büyük savaş sonunda Hunlar, Ch’i-lien ve Yen-shih dağlarındaki çok değerli olduklarını düşündükleri otlaklarını kaybettiler. Bu durum bir şarkılarına yansıdı: “Ch’i-lien dağlarımızıkaybettikten beri, hayvanlarımız artık çoğalmıyor. Yen-chih dağlarımızı kaybettikten beri kadınlarımız yanaklarını neşelendirecek allık bulamıyor.”

Kök Tengri'nin Çocukları, Ahmet Taşağıl (Sayfa 63)Kök Tengri'nin Çocukları, Ahmet Taşağıl (Sayfa 63)
Leyla okşanca, bir alıntı ekledi.
 15 Oca 21:13 · Kitabı okuyor

“Türkiye tabiri daha 6. yüzyılda Bizanslılar tarafından Orta Asya için kullanılıyordu. Yine onlar 9 ve 10. yüzyıllarda Volga’dan Orta Avrupa’ya kadar uzanan sahaya da Türkiye adını vermişlerdi. 13. yüzyıllarda Mısır ve Suriye’ye Türkiye denilirdi. Anadolu ise özellikle Yunan ve İtalyan kaynaklarında 12. yüzyıldan itibaren Türkiye olarak tanınmaya başlamıştır.”

Kök Tengri'nin Çocukları, Ahmet Taşağıl (Sayfa 44 - undefined)Kök Tengri'nin Çocukları, Ahmet Taşağıl (Sayfa 44 - undefined)
Burak CAN, bir alıntı ekledi.
14 Oca 04:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu arada Bilge Çinlilerin karakter tahlilini yapmaktadır.İnsanları etkilemek için sözleri çok tatlı olan Çinlilerin ipekli kumaşları da yumuşak imiş.Bunları kullanarak,Çin'in dışında yaşayan yabancı milletleri kendi tesirleri altına sokarlar ve yakınlaştırırlarmış. Böylece Çin'e yaklaşan kavimler arasına fesat tohumlarını kolayca yayarlarmış.

Bilge Kağan'ın Vasiyeti, Ahmet Taşağıl (Sayfa 36 - Turan Kültür Vakfı)Bilge Kağan'ın Vasiyeti, Ahmet Taşağıl (Sayfa 36 - Turan Kültür Vakfı)
Burak CAN, bir alıntı ekledi.
14 Oca 04:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hükümdarların yetersiz oluşu,milleti ve devleti iyi idare edememeleri bahsedildiği gibi milletin vefasız oluşu da acı bir şekilde dile getirilmiştir.
Çinlilerin hile ve entrikalarının sürekli Gök-Türklere verdiği zarar açıklanırken, neticede çıkan iç savaş ve üzerilerine çöken Çin zulmü esareti izah edilmiştir.

Bilge Kağan'ın Vasiyeti, Ahmet Taşağıl (Sayfa 31 - Turan Kültür Vakfı)Bilge Kağan'ın Vasiyeti, Ahmet Taşağıl (Sayfa 31 - Turan Kültür Vakfı)
Burak CAN, bir alıntı ekledi.
14 Oca 04:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Doğu Gök-Türk devleti yıkılınca millet üç kütleye ayrılmıştı.Birinci kısım gidip Çin'e bağlanan yüz binden fazla kişi oluşturuyordu.İkinci kısım Sir Tarduş'lar etrafından toplanan kalabalık bir kütle idi.Üçüncü kütle ise Batı istikametine doğru göç etmişti.

Bilge Kağan'ın Vasiyeti, Ahmet Taşağıl (Sayfa 16 - Turan Kültür Vakfı)Bilge Kağan'ın Vasiyeti, Ahmet Taşağıl (Sayfa 16 - Turan Kültür Vakfı)
Burak CAN, Bilge Kağan'ın Vasiyeti'yi inceledi.
14 Oca 04:27 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

I.Göktürk ve II.Göktürk İmparatorlukları hakkında bilgiler verildikten sonra,abideler hakkında kısa bir bilgi bölümü var. Daha sonra eserin ismi olan Bilge Kağan'ın Vasiyeti bölümüne geçiyor.Abidelerde denilen sözler Bilge Kağan'ın Türk Milletine sözleri olarak bize aktarılıyor.Daha sonra Bilge Kağan'nın tahta oturması ve başarıları arkasından Kül Tegin'in başarılarından bahsederek Bilge'nin ölümü eser son buluyor.Bu kadar geniş bir konun bu eser sadece önsözü olabilir.Yazar bu konularda en dikkat edilmesi ve mutlaka okunması gereken bir kişidir diğer eserleri ile daha detaylı bilgiler vermektedir.

Kamil Güllü, bir alıntı ekledi.
24 Ara 2017 · Kitabı okuyor

Mustafa Sandal
Gece yarısı girdiğimiz bir restoranda Türk olduğumuzu fark eden Moğollar, Mustafa Sandal'ın Onun Arabası Var şarkısını çalmaya başlayınca çok şaşırdık. Gobi Çölünün ortasında bu müziği dinlemek bizi çok mutlu etmişti

Gökbörü’nün İzinde, Ahmet Taşağıl (Sayfa 69 - Kronik Kitap)Gökbörü’nün İzinde, Ahmet Taşağıl (Sayfa 69 - Kronik Kitap)
Kamil Güllü, bir alıntı ekledi.
24 Ara 2017 · Kitabı okuyor

Yakutistan
Bu bölgede buzdolabının ısınmak için kullanıldığına dair espiri yapılır. Çünkü dünyanın en soğuk yerlerinden biridir.

Gökbörü’nün İzinde, Ahmet Taşağıl (Sayfa 62 - Kronik Kitap)Gökbörü’nün İzinde, Ahmet Taşağıl (Sayfa 62 - Kronik Kitap)
Berhan Yıldırım, Kök Tengri'nin Çocukları'ı inceledi.
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir başyapıt. Türk tarihinin o en mükemmel dönemleri Hunlar,Göktürkler ve niceleri tarihleri kültürleri dönemlerine ışık tutan olayları muhteşem bir şekilde aktarılmış

Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
17 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Eski Türklerde İnanç
Tarih yazılırken Türklerin inanç sistemlerine de bakmak gerekiyor. İslam öncesi derin bir Türk inanç sistemi var, biraz da o sistemlerden konuşalım mı?

Bu konuyu en iyi yazan kişi benim de hocam olan Prof. Dr İbrahim Kafesoğlu idi. Eski Türk Dini adıyla kitaplaştırmıştır. Türklerin eski inançları üçe ayrılırdı. Birincisi gökte soyut bir tanrı olduğu inancı; Gök Tengri dini. İki örnek verelim. Tardu bir savaş öncesinde düşmanları istediği düzende dizilince hemen atından inip kafasını göğe kaldırır ve göğü selamlar. Ya da Mukan Kağan, Çin imparatoruna kızını vermeye söz verir ama sonra vaz geçer. O aralar büyük bir fırtına kopup, seller olunca ‘ben sözümde durmadım ve gök tanrı beni cezalandırıyor’ diye inanır. Gök tanrı inancında cennet, cehennem, ahret vardır. İkincisi Ataların kültü… Üçüncüsü ise ‘Yer Su’ dedikleri tabiat kuvvetlerine inanmadır. Şamanizm sonradan vardır. Zaten o bir din değildir. Bir inanıştır, büyü vardır. Eski Türk inançlarıyla Budizm karışmıştır. Eski Türk inançlarında kurban geleneği vardır. At ve koyun kurban edilirdi.

....

Gök Tanrı ya da nam-ı diğer Kök Tengri inancıyla İslamiyet’in benzemesi söz konusu mu? Eğer öyleyse bu da Müslüman olunmasında bir etken miydi?

Evet, hem benziyor hem de etkendir. Bazı araştırmalarda iki din arasında 25 temel konunun çok benzediği söyleniyor. Tek tanrı inancı, cennet, cehennem, ahret inancı, şehitlik, kurban, dua, bayram… Şunu da söyleyeyim; Türkistan bozkır topluluklarının geçmişte dinle fazla alakaları yoktu. Hatta günümüzde bile öyle olduğunu düşünüyorum. Dindar değiller.

Prof .Dr. Ahmet Taşağıl

Türklerin Serüveni, Cansu Canan Özgen (Kronik Kitap)Türklerin Serüveni, Cansu Canan Özgen (Kronik Kitap)