Tarık, Gökbörü’nün İzinde'yi inceledi.
23 Mar 01:07 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her bulduğum fırsatta 50-100 sayfa okuduğum ve bugün beni sürükleyip beni bırakmayan bu kitap, Kadim Türklerin yaşadığı yerleri anlatan, anlatırken tarih bilgisi veren, kültüre kültür katan Sn. Prof. Taşağıl Hocamın kitabıdır. Okunmasını ve kütüphanenizde bulunmasını ve yeni okuyacaklara arkasında bulunan haritayı her bölümden sonra inceleyip hatta internette oraları görsellerde aratıp görmeyi tavsiye ederim.

Alper, bir alıntı ekledi.
16 Mar 15:42 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çin Seddi / Kime Karşı İnşa Edildi?
Çin Seddi'nin neden ve kimlere karşı yapıldığı konusu tartışma ve polemik konusu da olmaktadır. Doğru olan tek şey şudur; Türklere karşı yapılmıştır. Türklerin atalarına karşı yani bozkırda yaşayan diğer Türkler, Moğollar ve Mançuları önlemek amacıyla Çinliler tarafından yapıldığını söyleyebiliriz.

Gökbörü’nün İzinde, Ahmet Taşağıl (Sayfa 130 - Kronik Kitap)Gökbörü’nün İzinde, Ahmet Taşağıl (Sayfa 130 - Kronik Kitap)
Alper, bir alıntı ekledi.
16 Mar 15:39 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Türk Adının Ortaya Çıkışı ve Yaygınlaşması
Kesin bir tarih vermek gerekirse Türk adı, yani Gök Türkler, Çin kaynaklarında ilk defa 542 yılında geçmektedir.

Gökbörü’nün İzinde, Ahmet Taşağıl (Sayfa 92 - Kronik Kitap)Gökbörü’nün İzinde, Ahmet Taşağıl (Sayfa 92 - Kronik Kitap)
Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
 07 Mar 11:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gök-Türkler
Ülkesi ihanetler ve tabii felaketler sonucunda büyük karışıklıklara gark olan Işbara, A-po'nun da kaganlıktan kopmasına müsaade etmek istemiyordu. Derhal kuzeye onun bölgesine yöneldi. Büyük bir hücumda A-po'yu ağır yenilgiye uğratan Işbara, onun Tardu'nun yanına kaçmasına engel olamadı. Ancak yakaladığı annesini öldürdü ve onun boylarını kendisine bağladı

Gök-Türkler 1-2-3, Ahmet Taşağıl (Sayfa 42 - Türk Tarih Kurumu)Gök-Türkler 1-2-3, Ahmet Taşağıl (Sayfa 42 - Türk Tarih Kurumu)
Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
07 Mar 11:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gök-Türkler
Gök-Türk devletini bölme planını hazırlayarak, imparatoruna sunmuş olan casus-elçi Ch'ang Sun-sheng, bu sırada Tou Jung-ting'in ordusunda kanat ordusu generali olarak vazife yapıyordu. Daha sonra A-po'nun yanına elçi sıfatıyla giden bu şahıs, onu Işbara aleyhine kışkırttı. Önce Işbara'nın Çin'e karşı her sefer düzenleyişinde galip geldiğini, A-po'nun hücuma kalkıştığında ise yenildiğini, aslında bunun Gök-Türklerin utancı olduğunu söyledi.

Gök-Türkler 1-2-3, Ahmet Taşağıl (Sayfa 42 - Türk Tarih Kurumu)Gök-Türkler 1-2-3, Ahmet Taşağıl (Sayfa 42 - Türk Tarih Kurumu)
Alper, bir alıntı ekledi.
05 Mar 16:11 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Angara'nın Güzel Kızı ve Baykal Efsanesi
Angara sayesinde Baykal'ın suyu temizlenmektedir. Bu sebepledir ki Baykal dünyanın en temiz gölüdür. Kışın Baykal'dan alınan 15-20 cm kalınlığındaki buz kütlesini bir kitabın üzerine koyduğunuzda kitabı rahatlıkla okuyabilirsiniz. Baykal bu kadar temiz olmasını güzel kızına yani Angara Nehri'ne borçludur.

Gökbörü’nün İzinde, Ahmet Taşağıl (Sayfa 40 - Kronik)Gökbörü’nün İzinde, Ahmet Taşağıl (Sayfa 40 - Kronik)
Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
04 Mar 22:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tou Jung-ting, Gök-Türklere gereksiz yere fazla askerin ölmesi için her iki taraf da bir kuvvetli, cesur kişiyi ortaya çıkarıp, dövüştürsün, kazanan taraf zafer kazanmış sayılsın, mağlup geri çekilip gitsin diye teklifte bulundu. Teklifi kabul eden Gök-Türkler kendi adamları kaybetse bile saldırmayacaklarına dair söz verip, hemen bir süvariyi gönderdiler. Fakat, ortaya çıkan Çinli Wan Sui, Gök-Türk'ü yenip kafasını kesti ve geri döndü, Gök-Türkler sözlerinde durup savaşmadılar ve barış yemini edip gittiler.

Gök-Türkler 1-2-3, Ahmet Taşağıl (Sayfa 42 - Türk Tarih Kurumu)Gök-Türkler 1-2-3, Ahmet Taşağıl (Sayfa 42 - Türk Tarih Kurumu)