• 196 syf.
  ·Puan vermedi
  #Kitapyorum
  #AhmetAltan
  #Aldatmak🤦

  Bir Altan klasiği daha...
  Fakat bu sefer ki gayet sinir bozucu bir o kadar da iğrenç bir konu.
  Yazar'ın insan tahlillerine yönelik sert, cüretkar ve fazlaca tepki toplayan kalemini biliyor ve de alışkınız artık. Ancakkkk bu kitabında fazlaca ileri gitmiş olduğunu baştan söyleyeyim size.
  Kitabın adından da anlaşılacağı üzere olay;zengin, nüfuslu, mevkii sahibi bir adamla evli bir kadının, kocasını aldatmasıyla gelişen bir kurgu. (Evet evet yanlış okumadınız... Bu sefer baş rolde bir kadın var)
  Gün geçmiyor ki değer yargılarımızın çöpe atıldığı, ilişkilerde veya evliliklerde ciddi boyutta laçkalaşmaların ve de bir takım tehlikeli, kabul edilemez tavırların ne yazık ki veba gibi yayıldığını görüyor, yaşıyoruz.
  Ve bunlar yetmiyormuş gibi akıllara zarar veren, şaşılacak, korkunç bahaneler ardına saklanan ;suni beyinle dolaşan zavallılar peydah olmuş olması.
  Eeee sonuç???
  Neymiş efenim ilgi yokmuş...
  Heyecan ve değişiklik kaçınılmaz son...
  Ruhu acı çekiyormuş, özgür ve mutlu olmak her insanın hakkıymış...
  Yavvv he he bak külahım...Külahıma anlat bi zahmet . Boşanmak gibi erdemli bir olaydan bihaber olmak ne acı...
  Hiçbir karakteri sevemedim. Özellikle kadının kocasına ayrı uyuz oldum. Hayret olunası. Olayı öğrenmesine rağmen geniş geniş oturmayı tercih ediyor. Ne güzel, ne möhteşem bir aile tablosu.
  Neyse efenim ;yazar ustaca geliştirdiği kurguyla ve karakterlerle okuyucuyu küplere bindirmeyi başarmış.
  Bknz:Saçlarım elektrikten resmen cızırdıyor .
  Ayrıca, yazar gizli bir mesaj mı vermeye çalışmış acaba 🤔🤔🤔diye de düşünmedim değil. Sonunu çok saçma bulduğum sebepten dolayı kadını özgürleştireceğim derken yermiş ciddi anlamda. Şahsen böyle bir özgürlüğü 200 yıl yaşasamda kabul etmem.
  Merak edenler okuyabilir... Sinir olmak garanti...
  NOT:Gereksiz yorumlarla birbirimizi yormayalım derim... Kitapla kalın .
  Teşekkür ediyorum
 • 352 syf.
  ·Puan vermedi
  #KitaplardaAnlatılanBelkiSeninHikayendir
  #Kitapyorum
  #AhmetAltan
  #KılıçYarasıGibi
  Yine bir dönem ve Ahmet Altan klasiği...
  Yazar'ın okuduğum 3.kitabı. Ve her zaman ki gibi kalemini sivri, uç noktalarda ve cesurca konuşturduğunu görmek şaşırtmadı beni açıkçası.
  Dönem;İttihat ve Terakki yılları. Entrikaların, jurnallerin, çalkantılı yaşam ve insanların o bilindik mozaik harmanı. Altan'ın kurgularında olmazsa olmazlarından tabiki şaşırtıcı ve yer yer kızdıracak konulardaki karakterleri yazar'ı okuyanlar için alışıldık bir durum. Kadın_erkek ilişkileri, sevmek, kavuşamamak ve arzulamak gibi konuları yukarıda değindiğim şekliyle sivri ve cesurca yansıtmaktan çekinmemiş.
  (Aslında bir yazar'ın yarattığı olay örgüsüne, karaktere (ler'e) çok çok kızıyor veya çok çok seviyor olmamız, yazar'ın iyi iş çıkardığına bağlamak gerektiğine inananlardanım).
  Keza;okuyucuya bunu yansıtmadaki ustalığı tartışılmaz Altan'ın kalemi.
  Bir tarafta padişahçılar (2.Abdülhamit)bir tarafta hürriyet ve halk diye bağıranlar, mücadele verenler... Daha karanlık olan ruh, daha aydınlık olanı esir almaya çalışmakta, esaret ve mücadele aydınlık için kaçınılmaz bir son olarak görülmekteydi. Adeta kader, karanlığı sonsuzluğa kadar efendi ilan edecek gözüküyordu.
  "Hakiki aşk kılıç yarası gibidir, yara kapansa da izi mutlaka kalır". Sözü geniş bir özet niteliğindedir romanın.
  Entrikalı, heyecan ve bir o kadar da merak uyandırıcı insanları;aşklarını ve dönemi anlatan güzel bir romandı.
  Sevenleri için kesinlikle tavsiyemdir.
  Teşekkür ediyorum