Ahmet Şerif İzgören
Aslında üzüntüm şu 860 YTL maaş. Bunun 350’si kira, 50’si aidat. Sonra yakıt, yemek masrafı, şu bu derken, sana doğru dürüst kıyafet bile alamıyoruz.
– Baba sen 14 yıldır aynı kıyafetleri giyiyorsun. Ne önemi var?

Vildan Yılmaz, bir alıntı ekledi.
23 Nis 14:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

iki insan arasına
ilk çizgiyi çizenden bu zamana
sofra
allah'ın
kredilerin ve ulu tefecilerin dünyasında
ey bakkala borç kapatmanın derdi
ve faizlerin ve zindanların kardeşliği
ve aidat duygusundan aidiyet yontan mağara sakinleri
sofra
hala
allah'ın

Şarkısızın Şarkısı, Alper Gencer (Sayfa 149 - Dergâh Yayınları)Şarkısızın Şarkısı, Alper Gencer (Sayfa 149 - Dergâh Yayınları)
Zifiri, bir alıntı ekledi.
17 Nis 14:12 · İnceledi

Maalesef Türkiye'de sivil toplum kuruluşları son derece güçsüzdür. Bu kuruluşların en büyük zaafı üye sayısı ve aidat toplayamamalarıdır.

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 246)Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 246)
esra k., bir alıntı ekledi.
06 Nis 11:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Görevlilerin reâyâdan kendileri için âidât veya hizmet istemeleri, salgun salmaları, Osmanlı pâdişâhının mutlak hukukuna bir tecavüz sayılır.

Osmanlı'da Devlet, Hukuk ve Adalet, Halil İnalcık (Sayfa 129 - Kronik Yayıncılık)Osmanlı'da Devlet, Hukuk ve Adalet, Halil İnalcık (Sayfa 129 - Kronik Yayıncılık)

-Adın?
– Sait.
– Ne?
– Sait… Faik. Sait Faik.
– Soyadın?
– Abasıyanık.
– İşin, mesleğin?
Bir şey bulamadı söyleyecek. Fransa’ya gitmek için pasaport alacaktı.
– Yazarım, dedi. Öteki baktı, düşündü.
– Yazar olduğuna dair bir yazı getir, dedi.
İşte Sait Faik o yazıyı bir türlü bulamadı. Kimse bir iş yaptığına, bırak yazarlığı, bir iş yaptığına dair bir belge vermedi eline. Bir derneğe üye olduğuna dair ödediği aidat makbuzlarını buldu evde, aldı onları götürdü, olmadı. Meslek hanesine, “Yok” yazıldı..

Tunahan Atalay, bir alıntı ekledi.
11 Şub 13:54

12 W insanlık
Müziğin elektrik, fikirlerin şarj aleti, sevgilin sosyal medya, ailen banka, sırdaşın aidat, düşmanın otomatik ödeme talimatı. Ben gerçeğim çocuk. Bana kızma beni dinle.

Fikrimin Çivisi Çıktı, Tunahan Atalay (Sayfa 145 - İskenderiye)Fikrimin Çivisi Çıktı, Tunahan Atalay (Sayfa 145 - İskenderiye)

-Adın?
-Sait.
-Ne?
-Sait.. Faik. Sait Faik.
-Soyadın?
-Abasıyanık.
-İşin, mesleğin?
Bir şey bulamadı söyleyecek. Fransa’ya gitmek için pasaport alacaktı.
-Yazarım, dedi.
Öteki baktı, düşündü.
-Yazar olduğuna dair bir yazı getir, dedi.
İşte Sait Faik yazar olduğuna dair o yazıyı bir türlü bulamadı. Kimse bir iş yaptığına, bırak yazarlığı, bir iş yaptığına dair bir belge veremedi eline. Bir derneğe üye olduğuna dair ödediği aidat makbuzlarını buldu evde, aldı onları götürdü, olmadı. Meslek hanesine “yok” yazıldı.

Peyroux, bir alıntı ekledi.
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir apartmanda yaşayan bir avuç insanın kapıcı maaşı, aidat gibi kayda değdirsen kayıt ona değmez konuları bile oturup, aklı başında bir biçimde görüşememesi ne kadar hüzünlü. Her apartman bir mikrokosmos Türkiye. Büyük Millet Meclisi’nde durum, apartmandakinden farklı değil.

Falınızda Rönesans Var, Ferhan Şensoy (Ortaoyuncular Yayıncılık)Falınızda Rönesans Var, Ferhan Şensoy (Ortaoyuncular Yayıncılık)