Giriş Yap
selahattin
@aiken
Bırakınız yapsınlar
232 okur puanı
20 May 2019 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Neredeyse mutlu, üzgün olmaktan yorulmuş biri gibi.
·
2 yorumun tümünü gör
Türklük üst kimliktir diyenler bunu beğendi
Hangi sorunla karşılaşılırsa karşılaşılsın çözüm bireylerin kendilerinde değil yöneticidedir (prens, hükümdar). Ona göre hükümdar, cismani değildir, yönetilen halkın ortak ruhunu temsil eden güçtür. Tüm düşünce, ileri görüşlülük, örgütleme kabiliyeti ve tüm gelişmeler ruhunda vücut bulduğu için tüm sorumluluk da ona ait olmalıydı.
Reklam
Mecburi çalıştırma savunusu
Bousset'ye göre, kendi başlarına bırakıldıklarında faydalı bir şey üretemeyen halka vatan sevgisi, ekonomik faaliyetler, buluşlar, toprak ekimi, bilim, refah gibi şeyler hep yasaların işletilmesiyle devlet tarafından kazandırılabilir. Halkın yapması gereken tek şey, itaatkarca devletin onlara söyleyeceği şeyleri yapmak.
Hukuk ve Eğitim
Hukukun eğitim konusunda iki seçeneği vardır. Ya eğitim-öğretimin kimseye zor kullanmadan uygulanabilmesine olanak tanıyacak sistemi korumak ya da bazılarını eğitmek için vatandaşlarından para alıp öğretmenler tahsis etmek. İkinci seçenekte hukukun bireylerin özgürlük ve mülkiyet haklarını ihlal ederek yasal gasp oluşturduğu açıktır.

Okur takip önerileri

Melek Yıldız
@melekyildzzselahattin ile benzer
Miray
@MirayJafarovaselahattin ile benzer
Salih
@Slhhhselahattin ile benzer
Daha fazla göster
Yasal Gasbın Sonuçları
Adaletin korunması hukukun doğası gereğidir. Hatta bu sebeple halkın gözünde hukuk ve adalet aynı şeydir. O yüzden hepimizin zihninde yasal olanın aynı zamanda meşru olduğuna dair bir kabul vardır. Buradaki sorun, gasbın, kitlelerin vicdanında yasal olarak meşrulaştırılmasıdır. Köleliğin, ekonomik kısıtlamaların, tekelciliğin yalnızca bundan çıkar sağlayan gruplardan değil, bunların mağduriyetini yaşayan grupların arasından da kendisine taraflar bulabilmesi bu sebeptendir.
·
Reklam
2
124
1.235 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42