1000Kitap Logosu
Seda Nur Ataman
TAKİP ET
Seda Nur Ataman
@ainulindale
Philomath | Digital Creator | Kablosuz Beyin | Kampüsteyiz
11 kütüphaneci puanı
167 okur puanı
24 Ağu 2017 tarihinde katıldı.
175
Kitap
28
İnceleme
399
Alıntı
43
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Seda Nur Ataman
Bildiğim Bir Şey Var, O da Hiçbir Şey Bilmediğimdir'i inceledi.
72 syf.
Felsefe hayret etmekle başlar. En sevdiğim filozoflardan olan Sokrates hayatı boyunca sorular sormuştur. Sorularıyla çok şey öğrenmiş ve çıkarımlarda bulunmuştur. İnsanı mutlu eden şey Sokrates’e göre erdem ve bilgidir. Mutluluğun bilgisidir. Bilgili olmak yeterli değildir. Tek başına doğru bilgi hiçbir işe yaramaz. Eğer doğru bilgi eylemlerle desteklenirse o zaman bir işe yarayabilir. Ona göre mutluluk, “İnsanın hayatının anlamının bilgisidir.” Onun esas tezi ise iyiyi bilenin zorunlu olarak onu yapacağıdır. Eğer biri kötü bir şey yapıyorsa bu onun bilgisizliğinden kaynaklanıyordur. Bu hiç kimsenin bilerek kötülük yapmayacağına ulaştırıyor bizi. Bu teze göre kötü insan yok, bilgisiz insan vardır. Bu da insanlara eğitim verilip bilgili kılındığında onların doğruyu bilen doğruyu yapar anlayışına sahip olacağını bizlere gösteriyor. Sokrates bir insan gerçek anlamıyla doğruyu bilirse bilerek kötülük yapmaz diyor. Ama ne yazık ki Atina gençlerini ayartmak, Tanrı’lara inanmamak, Tanrı’ların yerine yeni Tanrı’ları koymakla suçlanmıştır. Bu durum Yunanistan topraklarında o dönem için yeni bir şey değildi. Yargılanacağını bilen diğer filozoflar denizde kaçarken ölüyor, Çanakkale’ye gelip ve Atina’yı terk ediyor ama o bu felsefecilerin aksine ölmeyi seçmiştir. Ölümüyle erdeme olan bağlılığını ispatlamış ve düşüncelerini baldıran zehri ile tarihe mühürlemiştir. Çok güzel bir derleme öz ve kaliteli içerik edinmek için okunması gerekli.
Seda Nur Ataman
Canlı Maymun Lokantası'nı inceledi.
80 syf.
Toplumsal kaygılarını bi yere bırakmış, savurgan, ölesiye tüketen insanların iştahının gitgide benzediği bu hayvanın beynini yeme öyküsünü absürt ve bir o kadar çarpıcı şekilde kaleme alan Güngör Dilmen sıradışı bir eser yazmış. Okurken gerçek olmasına şaşırmamak elde değil. Sistemi ve buna alışan bünyeleri çok güzel bir şekilde eleştirmiş.
Canlı Maymun Lokantası
Okuyacaklarıma Ekle
6
Seda Nur Ataman
Profesyonel'i inceledi.
64 syf.
Komünizmi eleştiren yazar, bir sekreter ve bir gizli polis karakterlerine sahip kitap, Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal-politik yaşamı, bir entelektüelin yaşamöyküsü içinde anlatıyor. Kara komedi sevenler için güzel bir oyun.
Profesyonel
9.1/10
· 121 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5
55 syf.
Ophalese kentinde kent ahalisine kendisini saygın görecekleri bir zaman dilimi kadar kalmış El Mustafa buradan ayrılacaktır. 54 sayfalık kitabın neredeyse tamamı gitmeden evvel halkın istek ve sorularına cevaplar ile verilmiş ermişin veda öğütleridir.
Ermiş
8.2/10
· 44,6bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
8