Askere Dayak, Polise Saldırı, Karakola Baskın… Başrolde Akp Ilçe Başkanı!
https://www.sozcu.com.tr/...lce-baskani-2426711/

Bu adamları makamlarından almazlarsa ortaya çıkan sonuç şu olur ; bazıları mitinglerde şehit, gazi üzerinden prim yapıyor ama askerini, polisini koruyamıyor demektir. Vatan haini denecek kişiler ceza almazsa bu da onları kollamak olur heralde

İsmail ünsal, Osmanlı’nın Öteki Tarihi'yi inceledi.
Dün 12:24 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Osmanlınin öteki tarihiyle kemikleşmiş tarihcilerin kör bıraktığı, resmi tarihin karaladığı, görmek istemediği alanlara değiniliyor! Aslında kitap tarih incelemesi degil daha çok tarihsel konular hakkında makalelerden oluşuyor!
Tarihçi putlar "kardeşim biz tarihimizi bilmiyoruz" diyorlar ancak yıllardır kendileri üniversitelerde tarihçi yetiştirmişlerdir, kitaplar yazmışlardır, birbirine çamur atmış, milleti küçümsemişlerdir. Ne yani tarih bilgisi halka gökten zembille inecek degil ya. Okullarda tarih nasıl ögretilmemişse halk da öyle bilmiyor!
Evet Türk tarih bilincinin temelini atmak için Ataturk TTK yi kurdu, sonra da 60, 70 ve özellikle 80 askeri darbesiyle ve Akp iktidariyla Türk tarihi yolunmuş tavuğa dönüp osmanli nostaljisi oluverdi! Bilgisizlik değil hurafeler dizboyu!
Bunun için Ayşe Hür gibilerinin tarih makaleleri cok önemli.

Bu kitapta istanbul adının nereden geldiğini, padişahların kardeş katlinin gelişimini, temelini, tarihte geçen suyollarının hatta ünlü tarihi ağaçların kısa öyküsünü okuyoruz! Rasathanenin ve matbaanın öyküsüyle devletin bağnazlığının öyküsünü de kaçırmayın. Istanbullulara suriçinin mahallelerinin öyküsü tavsiye edilir! Tarih bilinci padişah ve savaş saymakla oluşmaz, bulunduğun mahallenin tarihini ögrenmekle olur! Bir mahalle Müzesi kurulduğunda tarih bilinci halk, şehir ve devlet katmanlarını birbirine bağlar!
Osmanlida erkeke cinselliği özellikle önerilir. Üniversitelerde gözlerine mil çekilmiş tarihçilerin söyleyemediğini okuyacaksınız. Aslında bunları herkes az bucuk biryerlerden biliyor ama hersey muallakta kalıyor. Okunması önerilir zevkli bir tarih makalesi! Meyhanelerin, kerhanelerin, kedi ve köpeklerin, amelelerin, rüşvetin, mezartaşlarının, intiharın da tarihi vardır,
Bilgisizliğin, yobazlığın tarihini görmek için matbaanın tarihine bakmak gerek. Türk devleti halkı bilgiden nasıl korumuş görelim! Onlarin torunlari şimdi rektör oldular ve bilgisizliğe methiye düzüyorlar.
Ayrıca Abdülhamit günümüzde moda! iktidarin allayıp pullayıp dizilestirdiği Apo'ya bir de yasaklar ve hafiyecilik, jurnalcilik açısından buradan bakın.

Siz hic tarih kitabinda osmanlida kadın hareketi bir sey okudunuz mu? Burada kısa bir giris bulabiliyorsunuz!

Finalde ise elbette harem'in öyküsü var... bu nedenle kitabı tersten okumaya da başlayabilrsiniz.
Tarih her zaman sıkıcı degildir!

*Kitap bu ay içinde (Mayıs 2018) çıktı. Dolayısıyla çok yeni.

*Sabahattin Önkibar, gençliğinde ülkücü gençlik hareketlerinde yöneticilik yapmış, daha sonra gazeteciliğe başlamış ve milliyetçi olarak tanımlanan gruplar hakkında çalışmıştır, halen Aydınlık Gazetesi'nde yazmaktadır. Hem 90'ların hem bugünkü ülkücü yöneticilerini çoğunlukla yakından tanır. Kitabı okumak istememin sebebi de aslında bu yakınlıktır.

*Geçen sene yazarın yayınladığı "Devlet Bahçeli ve Ülkücüler Hakkında Her Şey" isimli kitabı, yayınlandıktan iki gün sonra mahkeme kararıyla toplatılmıştır. Toplatılmış kitaptan sonra yayınladığı bu kitap, bana göre daha sadeleştirilmiş ve yumuşak hale getirilmiş başka bir versiyondur. Yazar, iki kitabın farklı konularda olduğunu iddia ediyor olsa da cümleler farklı fakat anlam aynıdır.

*Kitap beş bölüm olarak düzenlenmiş, fakat ben 3 bölüme ayrılabileceğini düşünüyorum; ilk bölüm aslında kitabın ismiyle daha uyumlu ve bugüne daha yakın olan bölümdür. Özetle AKP-MHP ittifakını, sebeplerini, sonuçlarını ve bu konudaki (haklı) eleştirilerini yapar.
İkinci bölüm (kitabın 2-3-4. bölümleri) özetle ülkücü camianın, ki Atsızcılar, MHP, BBP, İyi Parti gibi fraksiyonlara ayrılmıştır, 1960-2000 arasındaki ümmetçi-muhafazakar-islamcı camia ile yaptığı ortaklıkları kısaca anlatır. Akademik tarih diliyle olmadığı için sıkıcı bir tarih anlatımından ziyade, eleştirel bir bakış gösterir.
Son bölüm ise özellikle Devlet Bahçeli'nin kişiliği ve bugünkü MHP yönetiminin sorunlarını kapsar.

*Ülkücü gruplarla ilgili güzel,rahat okunabilecek bir kitap olmuş. İlgilenenler için absürt iddiaları olmayan bir eleştiri olarak okunabilir.

Moiz Efendi, bir alıntı ekledi.
24 May 13:32 · İnceledi

15 CHP'linin İyi Parti'ye Geçmesi
Vay efendim bu yeni bir Güneş Motel olayı örneğiymiş!
Değildir efendim...
O dönemi çok iyi bilen biri olarak söyleyeyim, 1977 sonundaki Güneş Motel Olayı'nda, Tuncay Mataracı gibi CHP'ye geçenlerin tamamı bakan olmuştu.
Oysa buradaki hadise, sadece İyi Parti ve Meral Akşener'in seçime, yani yarışa sokulmasıdır ki seçme ve seçilme her vatandaşın anayasal hakkı değil mi?
...
Feveran etmelerinin nedeni, Akşener'e kurulan siyasi tezgahın CHP tarafından bozulması. İşte buna kızıyorlar.
Hem bu AKP değil midir DYP Eski Genel Başkanı Süleyman Soylu ile HAS Parti Eski Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'u transfer eden?

Sarayın Bozkurtları, Sabahattin Önkibar (Sayfa 33)Sarayın Bozkurtları, Sabahattin Önkibar (Sayfa 33)
Moiz Efendi, bir alıntı ekledi.
24 May 12:52 · İnceledi

Asena Endişesi
Hatırlayalım... AKP iktidarının Meral Akşener'in MHP Kurultayı sürecinde topladığı noter onaylı delege imzalarına karşı Bahçeli'ye verdiği yargı desteği, hukuk faciası olarak kayıtlara geçmiştir.
Peki, bu niçin mi yapıldı?
Meral Akşener'den korunmak için!
Bahçeli, olağanüstü kurultayı engelleyerek MHP'deki genel başkanlık makamını muhafaza ederken, AKP de MHP'nin başına geçecek olursa, kendi tabanından oy alma potansiyeli bulunan Akşener'i tasfiye etmeyi düşünmüştür.
Kısacası Bahçeli-Tayyip yoldaşlığının izahı, Asena yani Meral Akşener endişesidir.
Akşener ismi semboldür. Esas olan, MHP ya da sağ cenahtaki muhalif harekettir. O muhalif hareketin başında Meral Akşener değil de başka biri de olsa aynı biçimde hedefe konulacaktı.

Sarayın Bozkurtları, Sabahattin Önkibar (Sayfa 28)Sarayın Bozkurtları, Sabahattin Önkibar (Sayfa 28)

İbrahim Tatlıses'de aday gösterilmemiş.
Baktın AKP hojj değil yaylalar yaylalar MHP'yi dolaşta gel 😂

Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
18 May 21:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

AKP iktidarı, ilk ve ortaöğretim öğrencilerine parasız ders kitabı veriyor ama, onun birkaç katını kayıt parası, katkı payı vb adlar altında geri alıyor. Buna " kaşıkla verip kepçe ile geri almak" denir. Şu nokta da çok önemli, o ders kitaplarının basımı hangi yandaş yayınevlerine veriliyor? Kamu kaynakları ile, kimlere nasıl ve ne denli kazanç sağlanıyor?

Dünden Bugüne Eğitim 1920-2012, Mahmut Âdem (Sayfa 77)Dünden Bugüne Eğitim 1920-2012, Mahmut Âdem (Sayfa 77)