Rüveyda Hanım, bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:04

Kendi söylemiyle AKP, DP ve ANAP geleneğinin devamı olan " muhafazakar- demokrat " bir partidir.

1920'den Günümüze Türkiye'de Toplumsal Yapı ve Değişim, Kolektif (Sayfa 97)1920'den Günümüze Türkiye'de Toplumsal Yapı ve Değişim, Kolektif (Sayfa 97)
Rüveyda Hanım, bir alıntı ekledi.
18 Mar 18:55

AKP'yi kendi " şeriatçı " emellerini " takiye " yaparak gizlemeye çalışan " İslamcı " bir güç olarak tanımlamak yanlıştır.

1920'den Günümüze Türkiye'de Toplumsal Yapı ve Değişim, Kolektif (Sayfa 97)1920'den Günümüze Türkiye'de Toplumsal Yapı ve Değişim, Kolektif (Sayfa 97)
Alperen Tekin, Dr. Jekyll ile Bay Hyde'yi inceledi.
 12 Mar 17:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tamamen spoiler:

Bordo-Siyah Yayınevi'nden okudum.
Şimdi anladığım kadarıyla durum şundan ibaret: Jekyll bastırdıklarından sorumluluk almamak için Hyde'ı yaratıyor. Fakat bu imkansız. Tıpkı insanların bilinç bulandıran maddelerden medet umarak özgürleşmeye çalışmaları gibi. Kişilik ortalama bir çizgiden ve bu çizgiden çıktığımız acizane istisnalardan oluşmuyor. Yaptığın şey ne ise ona dönüşüyorsun. Bu durumda bize, örneğin samimiyetsiz ya da farazi, kötü veya iyi gelen şeyler o şeylerin kendileriyle değil de daha çok bizimle alakalı oluyor.

Jekyll, Hyde'a ilaçla dönüşüyor. Fakat kitabın sonlarında anlattığına göre, bir gün parkta otururken kendini kötü ve küçümseyici düşüncelere kaptırıyor ve aniden kendini Hyde'a dönüşmüş buluyor. Bu alışkanlığın bir armağanı olsa gerek.
Bir diğer örnek de deneyinin son safhalarında her uyuduğunda Hyde olarak uyanması. Demek ki kendimiz için yarattığımız norm ne ise, kök salıyor. En küçük dizginleri bırakma belirtisi gösterdiğimizde meyil ettiklerimiz bizi yakalıyor. Jekyll'ın dönüşüm süresini de dikkate almalı. İlacı ilk kullandığında Hyde'a dönüşmesi tüm gecesini almıştı. Daha sonra, Hyde ikinci doğası haline geldikçe, bu sürenin on dakikaya kadar düştüğünü görüyoruz. Başlarda kök salmış ve temeli olan Jekyll kişiliği kendisinden feragat edile edile yerini hızla Hyde kişiliğine bırakabilir hale geliyor.

Bütün bunları okuduğumda aklıma şu soru geldi: Peki ne yapmalı? Hepimizde bir Jekyll ve bir Hyde var. Jekyll gibi kendinden şüphe duyan, tatminsiz biri olarak mı kalmalıyız? Öbür seçenek canavar olduğu için bunu yeğleyebilir miyiz?
Meydanı boş bırakarak Hyde'a geçit vere vere, yüzümüze vurulan tecrübeler sonucu içimizdeki Hyde'dan nefret eder hale mi gelmeliyiz yoksa? Orta yol nedir?

Çözüm yolu bana göre gurura yenik düşmemektir. Hyde'ı kendimize entegre etmeliyiz. Jekyll'ın yaptığı örnek vatandaş olarak yaşamak, bundan vazgeçmemek ve Hyde gün yüzüne çıktığında da sorumluluk almamak. Oysa Hyde yadsınamaz. Gözardı edilemez. Bunu kendimizi ilahlaştırmaya çalışmadan kabul edersek Hyde da orta yolu bulduğumuz için bizi tebrik edecektir. Öbür türlü kendinden taviz vermeyen bir volkan gibi patlarız. Zayıflık normaldir. En büyük vasıf belki de bu gerçeği kabullenmek olacaktır ve insan bu vesileyle kendini revize etmeye giriştiğinde yapmayı planladığı şeyleri daha gerçekçi bir şekilde eyleme dökebilecektir. Bu hem küçük tavizlerin büyütülerek tüm eylem planını felç etmesini engelleyecektir, hem de bir felç durumunda bütün emeği hiçe indirgeyip siyah-beyaz bir düşünce şekline düşmemize mani olur.

Jekyll'ın yapması gereken Hyde'ı öldürmek değil, Hyde'a tasma takmaktır. Hyde'ı bir köpek gibi gezdirmelidir ve ona, bir sopa fırlatıldığında yakalayıp geri getirmesini öğretmelidir. Zira Hyde içimizdeki çocuğun bencil, zalim ve tamahkâr tarafıdır. Böylesi bir çocuğun anlayacağı tek şey güç gösterisi ve disiplin olabilir.

Jekyll bir bütün olmalıdır ve baskın kalmalıdır. Hyde'ı yok sayarsa yaşama şevki kalmaz, çünkü tek başına Jekyll ne kayıtsız kalabilir ne cesurluk sergileyebilir. Hyde da özgür kalırsa vahşi bir hayvana dönüşür.
Hyde bizim gündelik yaşamımızda sarhoşluktur, kibirdir, kabalıktır ya da fazladan yemek yemektir. Kendini toplumun üstüne konuşlayıp kalanlardan soyutlanmaktır Hyde ve onu yaşatmak kendi kibirimize gösterdiğimiz bir tavizdir ancak. Onun, rutini bozmayan zevk düşkünlüğü ya da bilinçli, küçük çapta yıkım olarak benliğimizde yaşamaya devam etmesi bütünlüğümüz için zaruridir.

Hyde'ı yok sayanlar da sinir krizi geçirme tehlikesi ve bir fanatiğe dönüşme riski arasında dönüp dururlar. Kendilerini bastırırlar, yaptıklarını yüceltirler ve bir yıkım olacaksa bunu güzel ve iyi şeyler adına başkalarının üzerinden hayata geçirirler. Bu faşistlik olur. Toplumsal boyutta düşünürsek zannımca 28 Şubat da böyle bir şeydir, 2010 sonrası AKP dönemi de. Gerçi siyasete dökmeye lüzum yok ama toplumumuz uyumsuz olduğu için iyi örnekler çıkabiliyor.

Ezcümle, illüzyon içerisinde kat edilmiş kilometrelerce mesafe, gerçekçi manâda gidilmiş bir santim yol kadar değer barındırmıyor ve bana kalırsa bu kitabın temel fikri düalist, siyah-beyaz bakan insanlara bu fikri aşılayıp alternatif bir yol göstermek.

Bu kitap ilk baskısını Eylül 2016'da yaptı. İkinci baskısı da hemen peşinden geldi. Yazarını tanımıyordum, AKP İstanbul milletvekili ve halen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı imiş. Kitabı da tavsiye üzerine alıp okudum. Şöyle ki bence bu kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm tamamen ekonomik, bürokratik ve yapısal reformlarla ilgilidir. Osmanlı zamanından bu güne bu reformların kısa açıklamalarını yapar. Aynı zamanda 1930-70 yılları arasında yabancı bilirkişiler tarafından yazılmış, Türkiye'de reform gerekliliğini anlatan raporların özetleri vardır. Bu bölüm akademik bir dille yazılıp sıradan okuyucuya sıkıcı gelebilir. Yine bu bölümde, Ahmet Davutoğlu'nun kitaplarında da hissettiğimin benzeri şekilde, konuyu teknik terimlerle anlatmaya uğraşırken tam bir karmaşaya çevirme durumu mevcuttur. Kitabın asıl ilgi çeken "başkanlık" içerikli ikinci bölümünde ise sanki o bölümü başka biri yazmışçasına yüzeysel bir dil ve biraz kahvehane sohbetini andıran cümlelerle karşılaşacaksınız. Bunların bazıları o kadar saçma mantıklar ki örnek vermeden geçemeyeceğim; "Başkanlık sisteminin ideal ülkesi ABD. ABD ise dünyanın süper gücü. Durum böyle olunca soruyu tersinden de sorabiliriz. Süper güç olmak için demek ki başkanlık sistemi gerekiyor". Bunu ironi olarak değil, gerçek anlamıyla söylüyor. Böyle bir kitabın arka kapağında Nabi Avcı, İbrahim Kalın, Ardan Zentürk gibi aklı başında insanların övgüleri olması bana propaganda kokusu veriyor.

Kepilleus, Çılgın Türkler - Kıbrıs'ı inceledi.
 08 Mar 17:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kıbrıs tarihine yönelik kolaylıkla okuyabileceğiniz bir eser. Tabi yine burada başka ulusların Türkleri ne kadar çok sevmediklerine, medyanın gerçeklerden bağımsız insanların düşüncelerine nasıl etki ettiğine, tekrar şahit olacaksınız. 1974'e kadar çıkarma girişimleri olmuşsa da birtakım engellemelerle yapılamamış olan Kıbrıs Harekatı CHP-MSP döneminde Türkiye Kıbrıs'a müdahale hakkını sonunda kullanabilmiştir. Tabi sonrasında ambargolar uygulanmış ve orduyu güçlü tutmak adına ekonomi sıkıntılı bir hal almıştır.

Ve son olarak kitapta dikkatimi çeken Libya başkanı Muammer Kaddafi'nin Türkiye'ye yardımlarıdır. Ki AKP döneminde BM nin Libya'ya müdahalesini başta itiraz etsek de sonradan onaylamış bulunuyoruz.

Büyük Mücadele insanı Rauf Denktaş'ı da unutmamak gerekir, bu eserden sonra kendisinin anılarını okumak bir zorunlululuk halini almıştır.

Arkalarına Kemalizmi, CHP'yi, AKP'yi, devleti, milliyetçiliği, bayrağı, İslam'ı, PKK'yi, komünistleri ya da herhangi bir gücü alarak var olanlar aslında yokturlar. Olmadıklarından bu kadar çok bağırıp çağırırlar zaten; biz varız, vallahi varız, billahi varız diye yırtınıp dururlar. Haybeye. Yokturlar. Nanay, yoksunuz!

Özgür Demir, bir alıntı ekledi.
04 Mar 12:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Geçmişte AKP milletvekili olan İsmail Katmerci'nin şirketiyse, "Özetle yere sağlam basıyoruz. Hızlı ilerliyoruz." diyordu. "Katmerciler" adındaki İzmir merkezli şirket, polisin toplumsal olaylarda kullandığı TOMA'ları yapıyordu. "Hızlı ilerliyoruz" denilmekle kazançtan duyulan memnuniyet anlatılmak istenmekteydi. Şirketin, 2015 yılı karı yüzde 103 artmıştı. "Kimilerinin acısı, kimilerinin memnuniyeti oluyor.." diye yazmışım, 11 Mart Cuma günü alıntı yaptığım bu bilginin yanına.

Aklımla Dalga Geçme, Fatih Portakal (Sayfa 292 - Can yayınları)Aklımla Dalga Geçme, Fatih Portakal (Sayfa 292 - Can yayınları)