• "Benden sana abi önerisi; battaniyesiz uyuma derim. Bu akşam İstanbul çok soğuk, sanki Moskova geceleriyle demlenmiş."
 • Polisiye gerilim yazarı Jo Nesbo Türkiye'deki okurlarının sorularını yanıtladı. Röportajı izlediğimde genç yazar adaylarına yazma ile alakalı çok iyi bir öneride bulundu. Ayrıca bu önerisi yazmaya başladığında kendisine de önerildiğini anlattı.

  ''Her gün bir şey yazın ve ertelemeyin. Eğer bir roman yazmak istiyorsanız ve henüz bir şey yazmadıysanız bugün, bu gece başlayın. Yatmadan önce iki saat vaktiniz varsa, ilk romanınızı yazmaya başlayın. Hazırlık yapmanıza ya da ilham beklemenize gerek yok, siz ve bir parça kağıt ya da dizüstü bilgisayar yeterli. Önceleri muhtemelen kötü şeyler yazacaksınız ama iyi şeyler yazmaya başlamak için önce kötü şeyler yazmanız gerek. Yani bu akşam eve gidin ve kötü şeyler yazmaya başlayın ki aradan çıksın... ''
 • BİR KAÇ İYİ FİLM :))
  Film önerisi isteyenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum..

  1- Yağmur Adam (Otizm)
  2- Benim Adım Sam (Zeka geriliği olan bir baba ve kızı)
  3- Sol ayağım (Fiziksel engeli olan bir adam)
  4- Guguk Kuşu (Psikiyatri kliniğinde geçen olaylar)
  5- Aklım Karıştı (Psikiyatri kliniğinde geçen olaylar)
  6- Akıl Oyunları (Şizofreni)
  7- Wilber Ölmek istiyor (İntihar ve Depresyon)
  8- İçimdeki Deniz (Ötenazi isteyen bir adam)
  9- Kimlik (Çoklu kişilik bozukluğu)
  10- Şanslı
  11- Atlı Karınca
  12- Zenne
  13- Siyah Kuğu (Mükemmliyetçilik psikolojik gerilim)
  14- Gözlerimi de Al (Karı koca ilişkisi)
  15- Karanlıktakiler (Sosyofobi- cinsel taciz)
  16- Otomatik Portakal (Vicdan deneyi- vicdan var mıdır? var edilebilir mi?)
  17- Sineklerin tanrısı (İnsanların medeniyetten uzaklaştıklarında “id” lerinin nasıl devreye giridğini anlatıyor)
  18- Babam Büfe (Fakir bir aile yapısı)
  19- Benny’nin Videosu (Psikolojik gerilim – Aile ilişkileri)
  20- Funny Games (Psikolojik gerilim – Aile ilişkileri)
  21- Hayat güzeldir (Nazi Almanyası, baba oğul ilişkisi)
  22-İnsomnia (Polisiye , gerilim uyuyamayan bir polisin maceraları)
  23- Akıl defteri (Hafıza Kaybı)
  24- Tehlikeli ilişki (Freud- jung)
  25- Dövüş kulübü (Saldırganlık)
  26- Ceket (Psikolojik gerilim)
  27- Truman şov (Kurgu bir yaşamda insan psikolojisi)
  28- Makinist (Uykusuzluk problemi- insomnia)
  29- Gizli pencere (Paranoya)
  30- Nietzsche Ağladığında
  31- Sen ne dilersen (İki kız kardeşin ilişkisi
  32- Dönüş (Aile içi ilişkiler)
  33- Yirmi Üç (Takıntılı kişilik)
  34- Sil Baştan (İki farklı kişiliğin beraberliği- bilinçte yolculuk)
  35- Piyano öğretmeni (Aşırı tutucu bir kişilik ve beraberinde getirdiği cinsel sapkınlığı anlatan bir film)
  36- Takva
  37- Büyük balık (Baba- oğul ilişkisi)
  38-Abim evin tek çocuğu (Aile ilişkileri- özellikle kardeş ilişkisi üzerinde durulmuş)
  39- Beyza’nın kadınları (Çoklu kişilik bozukluğu)
  40- Max ve Mary (Asperger sendromu)
  41- Babam ve Oğlum
  42- Benim Adım Khan / Konusu: Rizwan Khan Otizm türü rahatsızlığı olan sperger sendromu hastasıdır..
  43-Beşir'le Vals
  44- İnception
  45- 3 İdiot
  46- Her Çocuk Özeldir
  47- 28 Gün (Bağımlılık ve Alkol)
  48-Yukarıya Bak (Animasyon)
  49- Sybil
  50- Oğul Odası
  51) Ekim Düşü
  52) Muhteşem Üçlü
  53) Gökten İnen Melek
  54) Son Armağan
  55) Kırmızı Köpek
  56) Tavuklar Firarda
  57) Neşeli Günler
  58) Yumurcak (Yabancı Film)
  59) Altına Hücum
  60) Düşler Ülkesi
  61- Gen
  62- Ölü Ozanlar Derneği
  63- The Game
  64- Black (Kör bir kız çocuğunun hayatı)
  65- Billy Elliot
  66- Forrest Gump
  67- Atlıkarınca
  68- Tavşan Deliği
  69- Herkes Mi Aldatır?
  70- Mozart ve Balina
  71- Good Will Hunting (Can Dostum)
  72- American Psycho
  73- Rüzgar gibi geçti
  74- İn Treatment (Dizi Film, her bölüm bir danışma seansıdır)
  75- Lie To Me (Beden Dilini Anlatmaktadır)
  76- Sherlock Holmes (Psikolojik analizler ve vaka çözümlemeleri)
  77- Umudunu Kaybetme
  78- Zindan Adası
  79- Zoraki Kral
  80- Öğretmenim Mori
  81- Özgürlük Yazarları (Varoş bir okulda bir idealist öğretmenin verdiği mücadele)
  82) The Mentalist (Dizi)
  83- Uçurtmayı Vurmasınlar
  84- Kelebek Etkisi
  85-Çıldırış
  86- Ghajini
  87- Kuzuların Sessizliği
  88- Kır Zincirlerini
  89- Aile Babası
  90- Başkalarının Hayatları
  91) K Pax (Uzaydan geldiğini söyleyen bir adamın ilginç anlatıları)
  92) Shine (Pırıltı) (Sıradışı kabiliyetli bir çocuğun müzikteki başarısı ve ailesini bir arada tutma çabası anlatılmaktadır)
  93) Tabutta Rövaşata (Evsiz barksız bir adamın (hüzünlü) hikâyesini konu edinir)
  94) Anayurt Oteli (Otel müdürünün birbirine benzeyen olaylar içinde, iç dünyasındaki fırtınaları dizginlemeye çalışmasını anlatır)
  95) Kader ve Masumiyet (Hayat kadınına saplantılı bir adam olan Bekir (Haluk Bilginer), hapisten yeni çıkmış amaçsız biri olan Yusuf (Güven Kıraç) ve annesinin hamileyken yediği dayaktan dolayı sağır ve dilsiz doğan Çilem (Melis Tuna) etrafında gelişen sıradan olayları ele alır)
  96) Six Feet Under (Dizi) (Geçimlerini başkalarının ölümlerinden kazanan bir ailenin hikâyesi)
  97) Fil (Elephant) (Okulda şiddeti konu alıyor
  98) Prestij (Önceleri birlikte çalışan iki sihirbazın daha sonra rekabete ve hatta düşmanlığa dönüşen öyküsü anlatılmaktadır
  99) Korkuyorum Anne (İnsan nedir ki? Film bunu merak ediyor)
  100) Mama-Anne-(2013): Anne babalarının öldürülmesinden sonra ormanda kaybolan iki kız kardeşin hikayesi. Kızlar yıllar sonra kurtarılır ancak yeni hayata adapte olabilecekler mi ?
  101) Life Of Pi -Pi'nin Hayatı- (2012): Okyanusun ortasında bir salda mahsur kalan Pi'nin hayatta kalma savaşı. Pi keskin zekası ile bu savaşı kazanacak mı acaba ? Dev kaplan ile birlikte yaşamayı öğrenip adaya varacak mı ?
  102) Lorenzo'nun Yağı(1992): 7 yaşına kadar diğer çocuklar gibi normal bir hayat yaşayan Lorenzo amansız bir hastalığın pençesinde bulur kendisi. Gerçek bir hikayeden alınan filmde lorenzonun ailesinin mücadele azmini göreceksiniz. Ailesi Lorenzoyu bu amansız hastalıktan kurtaracak ilacı bulabilecek mi ?
  103) Fil Adam-The Elephant Man (1980): Genetik şekil bozukluğu. John Merrick'in hayatının anlatıldığı filmde John Merrick' in görünüşünden dolayı gördüğü kötü muamele ve biz insanların yapabileceği kötülüğün sınırının olmadığını gözler önüne seren bir baş yapıt.
  104) Yazı- Tura (2004): Doğu Anadolu bölgesinde askerlik yapan iki gencin hayatları boyunca atlatamadıkları travmalarını ele alıyor film.
  105) Cennetin Rengi (1999): Dramatik bir İran filmi. Görme engelli Muhammed'in çevresini sadece dokunarak ve duyarak anlamaya çalıştığı masalsı hikayesi. Baba evlilik planlarını bozacağından korktuğu Muhammed'ten kurtulabilecek mi ?
  106) Cennetin Çocukları (1997): Yoksul bir ailenin çocukları olan Ali ve Zehra'nın aynı ayakkabıyı paylaşmasının öyküsü.
  107) Mozart ve Balina(2005): Otizmin bir türü olan Asperger sendromlu olan iki gencin aşk hikayesi. Donalt ve Isabella toplumun baskısını, asperger sendromunun getirdiklerini yenip ortak bir hayat kurabilecekler mi ?
  108) 21 Gram(2003): Bir kaza sonucu yolları kesişen 3 kişinin yaşadıklarını ele alan filmde ayrıca "şans" denen şeyin geçmiş, şimdi ve gelecek zamanda hayatları nasıl etkilediği ele alınmıştır.
  109) Şifre Merkür(1998): 9 yaşında otistik bir çocuğun Amerikan hükümeti güvenlik birimi tarafından yapılan hiç kimsenin çözemeyeceği bir şifre olan "merkür"ü kırması ve başından geçenler anlatılmaktadır.
  110) Maraton-Marathon(2004): otistik Cho-won' un yılmamak ve yorulmamak prensibi ile devam ettirdiği hayatını ele alıyor film.
  111) Kelebekler Hürdür- Butterflies Are Free(1972): Don, ailesinde, toplumdan uzak hayatını devam ettirmeye çalışan bir genç. Yaşadığı yerde hippi bir kız olan Jill ile tanışır aşık olurlar. Jill Don'a yaşama sevinci aşılayabilecek mi ?
  112) Kelebeğin Rüyası(2013): Veremli iki şairin 2. dünya savaşı döneminde halka şiiri sevdirme çabası ve kendi geleceklerini kurabilme adına gösterdikleri çabayı ele alıyor film.
  113) Ben X(2007): Ben otistik bir gençtir. Çevresiyle uyum sorunları yaşamaktadır. Ben, internet ortamında oynanan bir oyunda gerçek hayatında olduğunun tam tersi bir hayat kuracaktır kendisine.
  114) Koro(2005): Müzik öğretmeni Clement yatılı bir okula müdür olarak atanır. Kendisinden bu yatılı okuldaki çocukları rehabilite etmesi beklenilir ancak çocukların umursamazlıkları ve baskıcı eğitim sistemi başlarda onu hayal kırıklığına uğratır ancak Clement müziğin gücünü kullanacaktır.
  115) Ron Clark'ın Hikâyesi-The Ron Clark Story(2006): Gerçek bir hikayeden alınan filmde öğretmen Ron Clark'ın öğrencilerinin hayatını nasıl etkilediğini izleyiciye sunan biyografi filmi.
  116) İnception-Başlangıç(2010) : Rüya içinde rüya. Bilim kurgu ve aksiyon dolu bir film. Filmin başrol oyuncusu Leonardo Dicaprio için zihnin bilinçaltı derinliklerinde saklı değerli bilgileri çalmak için rüya görme anı kadar daha değerli bir an olamaz.
  117) Erkek Severse (1994): Alkolizmin pençesinde bir aile ve bu ailenin bu büyük soruna rağmen sevgi ve aşk ile birbirlerine destek olma çabaları
  118) Saklambaç(2005): Annesi intihar ettikten sonra Emily depresyona girer psikiyatrist olan babası kızına yardımcı olmaya çalışır ancak kendisi de çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Yeni taşındıkları evde Emily hayali bir arkadaş edinmiştir.
  119) Benden Bu Kadar(1997): Udall "obsesif kompülsif" başarılı bir yazardır.
  120) Kevin Hakkında Konuşmalıyız(2011): Çocuk gelişimi ve anne çocuk ilişkisini ele alan filmde anne Eva kariyerini ve planlarını bir kenara bırakarak çocuğu Kevini dünyaya getirir. Ancak Kevin toplumsal normlardan uzak kurallara aykırı bir hayat yaşar, çete gruplarına katılır. Anne Eva çocuğunun davranışlarından dolayı derin bir sorumluluk duymakta ve nerde hata yaptığını sorgular.
  121) Tehlikeli Oyun-Die welle (2008): 1967 yılında Kaliforniya'da geçen gerçek bir olayı perdeye aktaran filmde insanları robotlaştıran ideolojilerin insanlar ve toplum üzerindeki etkisi ele alınıyor. The Wave grubu ilk başlarda dayanışma, saf bir birliktelik olarak ortaya çıkmışsa da durum kontrolden çıkmaya başlar ve farklı boyutlara ulaşır
  Toplum psikolojisi nasıl harekete geçirilir nasıl bir tehlikeli bir hal alır, bunu anlatıyor. Olay bir lisede geçiyor. Basit bir proje ödevi olarak başlayan hareket, çok tehlikeli bir hale dönüşüyor.
  122) Experiment (Deney): Bir bilim adamı grubunun, hapishane ortamına deney yapmak amacıyla girmesini ve sonrasında işlerin çığırından çıkmasını konu almaktadır.
  123) Billy Elliot(2000): Billy 11 yaşında bir çocuktur ancak yaşına fazlasıyla olgundur. Yeri geldiğinde babası ve abisi ile birlikte grevlere katılmaktadır. Ancak Billy bir gün bale yapmak istediğini söylediğinde ailesi nasıl bir tepki verecektir ?
  124) 12 Kızgın Adam-12 angry man (1957): Grup psikolojisinin, yabancı düşmanlığının kararları vermede ne kadar etkili olduğunu ortaya koyan bir film. Filmde babasını öldürmekle suçlanan latin amerikalı genci suçlu bulan 11 jüri üyesi ve genci suçsuz bulan 1 jüri üyesinin arasında geçen muhteşem diyologlar.
  125) İçinde Yaşadığım Deri(2011): Tarantula adlı romandan çevrilen filmde Ünlü bir plastik cerrahın kaza sonucu yanan eşine deri yaratmak için 12 yıl boyunca uğraşması, eşinin intiharı ve bu intihar sonucu psikolojik travma yaşayan küçük kızını konu alır ancak olanlar sadece bunlarla sınırlı kalmayacaktır. Plastik cerrahın kızı tecavüze uğrar ve baba intikam için tecavüzcü üzerinde deri deneyleri yapar.
  126) Amedeus (1984):8 dalda Oscar ve birçok ödül kazanan filmde ünlü besteciler Amadeus Mozart ile Antonio Salieri' nin başından geçenlere tanık olacaksınız.
  127) Beethoven'i Anlamak -Copying Beethoven (2006): Beethoven' ı daha iyi, daha yakından tanımak isteyenler için güzel bir film. Sağırlığı giderek artmakta olan Beethoven son bestesini bitirmeyi hedeflediği sürede bitirip başarısına başarı katabilecek mi ?
  128) Küçük Gün Işığım(2007): Hoover ailesinin küçük bireyi yarışmaya katılmak için ailesini ikna eder ve calofirniya' ya doğru eğlenceli bir yolculuk başlar.
  129) Bir Zamanlar Anadolu'da(2010): Bir Nuri Bilge CEYLAN filmi. Filmde cinayet soruşturmasında doktor ve savcının 12 saatlik gerilimli hikayesi.
  130) Baran -Yağmur(2001): Majid Majidi yapımı bir iran filmi. Büyük bir kinin derin bir aşka dönüşmesinin hikayesi.
  131) Kulübe-Enter Nowhere(2011): Gizem dolu izlenilesi bir film. Film ormanda kaybolan 3 gencin bir kulübede buluşması ve bir türlü kurtulamamalarını ele alıyor. Bu gençler farklı zamandan ve mekandan mı gelmişler ?
  132) Kız kardeşimin Hikâyesi(2009): Kate adından çocukları olan çift kısa bir süre sonra çocuklarının lösemi olduğunu ve ilik nakli yapılmazsa bir kaç yıldan fazla yaşayamayacağı bilgisi ile hayatları altüst olur. Çift bir çare olarak Anna adında bir bebek daha yaparlar ve 11 yaşında kate'e böbrek nakli yapılması gerekmektedir. Ancak anna kendisinin bu amaçla kullanılmasına karşı ailesine dava açar.
  133) Dorothy Mills(2008): Ailesini trafik kazasında kaybeden bir psikiyatrist ve daha sonrasında yolları kesişen aynı kazadan kurtulan bir kız çocuğu ile yaşadığı garip olaylar.
  134) Uyanış -Awakenings- (1990) (Dr. Sayer, uzun süre bilincini kaybetmiş hareketsiz bir nevi koma durumunda olan hastalarını iyileştirmek amacıyla çabalamaktadır. L-Dopa adlı ilacı deneyecektir ancak pahalı olduğu için sadece bir kişi üzerinde deneyecektir. Ancak ilacın yan etkileri de kaçınılmazdır.
  135) Behzat Ç. -Seni Kalbime Gömdüm-
  136) Aynı Yıldızın Altında (2014) – 3 yıldır troid kanseri ile boğulan 16 yaşındaki bir genç kız ve kanserli hastalar için oluşturulan terapi grubunda yaşadıkları.
  137) Lorenzo’nun Yağı(1992) –7 yaşına kadar diğer çocuklar gibi normal bir hayat yaşayan Lorenzo amansız bir hastalığın pençesinde bulur kendisi. Gerçek bir hikayeden alınan filmde lorenzonun ailesinin mücadele azmini göreceksiniz. Ailesi Lorenzoyu bu amansız hastalıktan kurtaracak ilacı bulabilecek mi ?
  138) Sevgili Öğretmenim (1967) – Asıl mesleği mühendislik olan Thackeray iş bulamadığından öğretmenlik yapar. Ancak idealist öğretmenimizi okulun haylaz öğrencileri rahat bırakmayacaktır. Thackeray pes edecek midir ?
  139) Tedavi – The Great Hypnotist(2014) – Xu, alanında uzman bir o kadar da ukala çinli, bir psikiyatristir. Hayalet gördüğünü iddia eden hastasına inanmamakta ve hastasını hipnoz terapisine alacaktır.
  140) Musaranas (2014) – 1950 İspanyasında geçen psikolojik gerilim filminde Montse agorafobisi (açık alan korkusu) bir bireydir. Hayatı bir apartman dairesinde geçmektedir. Montse hayatının kalanını bu apartman dairesinde mi geçirecek yoksa başına çok daha farklı olaylar mı gelecek ?
  141) Edit ve Ben (2009)– Psikoloji bölümü okuyan genç zekasını arttırmak amacıyla kendisine çip taktırır ancak içinde yapay bir benlik olması nedeniyle birçok tuhaf olay yaşayacaktır. Bir yandan da otistik olan matematik dehasının gizli araştırmanın formülünü çözmesi Edit ile yakınlaşmasını sağlar.
  142) İnfaz-Calvary (2014)– Psikolojik ögelerin yer aldığı bir kara komedi filmi. Günah çıkartmak için Rahibi ziyaret eden bir adam rahibe onu öldüreceğini söyler ancak rahip adamın yüzünü görememiştir. Rahip bir yandan ölüm hazırlıkları yaparken bir yandan da bu adamın kim olduğunu bulmaya çalışır.
  143) Koku -
  144) Yalanın İcadı –
  145) 12 yıllık esaret
  146) Şeytan Üçgeni -Triangle (2009) – Arabasıyla giderken çaptığı bir martı nedeniyle trafik kazası geçiren Jess, bu kazanın hayatının değiştireceğini sonradan öğrenecektir.
  147) İhtiyarlara Yer Yok (2007)- Birçok ödül alan filmde uyuşturucu çetelerinin kanlı bir pazarlığına denk gelen Moss'un hikayesine yer verilmektedir. Moss parayı alıp gidecektir ancak akşam yaralı birisine yardım amacıyla tekrar dönecektir. Ancak başına neler geleceğinin farkında değildir
  148) Yüksek Tansiyon (2003)– Psikopat bir katilin evdekileri teker teker öldürmesini ele alan gerilim dolu bir film.
  149) İhtiyar Delikanlı -Old Boy (2003)– Muhteşem bir psikolojik film. 15 yıl boyunca tek başına bir odada esir tutulan bir adam ve yaşadıklarının hikayesi. Aklını yitirmemesi için Oh Dae-Su' ya şizofreni ilaçları verilmektedir. Oh Dae-Su bu esaretten kaçıp kurtulabilecek mi ?
  150) Yalın Ayak -Barefoot(2014) – Annesini kaybetmiş, psikiyatrik bir hasta olan Daisy, zengin bir ailenin çocuğu olan Joy ile tanışır. Romantik komedi tadında saflık ve masumiyet dolu bir film.
  151) Kayıp Otoban -Lost Highway (1997) – Fred, eşinin geçmişinden habersiz onunla evlenir ancak işler yolunda gitmeyecektir. Fred' in kişilik bölünmesi yaşaması, cinayet, bir korku hikayesi ..
  152) Enter Nowhere -Kulübe (2011) – Gizem dolu izlenilesi bir film. Film ormanda kaybolan 3 gencin bir kulübede buluşması ve bir türlü kurtulamamalarını ele alıyor. Bu gençler farklı zamandan ve mekandan mı gelmişler ?
  153) Onur Savaşı (2012)– Küçük bir kız tarafından cinsel istismar ile suçlanan ve sonrasında da toplumsal histeriye maruz kalan bir adamın dramatik hikayesi. Film birçok ödül almıştır.
  154) Etki Altında Bir Kadın (1974) – Bir ev kadınının eşi ve çocuklarıyla kendini var etme çabası. Mabel'in manik davranışları, çok fazla gülmesi gibi bir çok psikolojik rahatsızlığı ile eşi baş edebilecek mi ? Toplumsal eleştiri ögelerini de barındıran film ağır gelebilir ancak izlenilmesi tavsiye edilir.
  155) Trainspotting (1996)-(Psikolojik, Macera, Uyuşturucu kullanımı)
  156) Öldüren Sis -The Mist (2007) – Tutucu insanların bulunduğu bir kasaba ve bu kasabada bulunan hür düşünceli gençler..
  157) İntihar Odası (2011) – ( Farklı bir birey olan Dominik depresyonun eşiğine gelmiştir. Ailesinden ilgi görmeyen ve sürekli dışlanan Dominin kendini internet oyununa verir. İşte bundan sonra olanlar olur.
  158) Davetsiz -The Uninvited (2009) – Annesinin ölmesi üzerine travma yaşayan ve bir süre psikiyatri kliniğinde yatan genç bir kızın hikayesi. Babasının bir hemşire ile evlenmesi genç kızın depresyon yaşamasına neden olacaktır.
  159) Bir Rüya İçin Ağıt (2000)– Uyuşturucu bağımlılığı olan bir genç ve televizyon bağımlılığı olan annesi arasında giderek yükselen bir uçurum ve iletişimsizlik.
  160) Şampiyon -The Wrestler (2008) – Ünlü bir güreşçinin kalp krizi sonrası şov dünyasına veda etmesi ve tezgahtar olarak işe başlaması. Ailevi bağları bozulmuş bir adamın hikayesi.
  161) Bipolar (2014) - Harry çekingen bir adam ve aynı zamanda bipolar bozukluğu olan bir hastadır. Yeni bir tedaviyi denemek üzere bir kliniğe yatar ve tüm günü kamera ile izlenilecektir. Harry düzelme gösterebilecek mi ?
  162) Kukla - The Beaver (2011) – Sıkıntılarla dolu günler sonrası hayatını ve ailesini yeniden keşfe çıkan bri adamın hem esprili hem de duygu yüklü hikayesi.
  163) Phobe Harikalar Diyarında (2008) – Geniş bir hayal gücüne sahip olan bir çocuk ve kendini Alice Harikalar Dünyasında piyesi için olan rolüne fazlasıyla kaptırması nedeniyle kendini birden bu dünyanın içinde buluverir.
  164) Sineklerin Tanrısı (1963) - Bütün yetişkin insanların öldüğü bir uçak kazasında hayatta kalan küçük bir grup küçük çocuk ve hayatta kalma savaşları.
  165) Aklım Karıştı (1999) Bir gencin 18 ay boyunca akıl hastanesinde kalışı ve yaşadıkları
  166) Ara (2008) - Tek bir apartman dairesinde geçen filmde 4 kişinin birbirini seven ve aldatan, kıran ama bırakmayan hikayelerini ele alınmaktadır.
  167) Aç Gözünü (1997) – Psikolojik gerilim filmi. Çok güvendiği güzel yüzünü kaybedince Cesar'ın hayatı çok farklı bir yöne doğru gidecektir.
  168) Beyaz Köpek (1982) (Klasik Koşullanma) Eski sahipleri tarafından sadece siyahları saldırması ve öldürmesi yönünde eğitilmiş bir köpek. Yeni sahibi bu köpeğin koşullamasını söndürebilecek mi ?
  169) Büyük Yalnızlık –
  170) Cennet –
  171) Gölgesizler –
  172) Güneş Yanığı –
  173) Küçük Kıyamet
  174) Solaris –
  175) Gerçeğe Çağrı –
  176) Küp –
  177) Ölüm Kitabı (Misery)
  178)Esaretin bedeli
  179)godfather 1-2
  180)kaplumbağlarda uçar
  181)bajrangi bhaijaan
  182)rab ne de bana di jodi
  183) Ekşi Elmalar
  184)Azap yolu
  185) Öteki
  186) Kadın kokusu
  187) La la land
  188)Benim komşum bir melek
  189)Bay hiçkimse
  190) Yaralı yüz
  191) Paramparça köpekler ve aşklar
  192) Ateş böceklerinin mezarı
  193) Cesur yürek
  194) Gladyatör
  195) Özgürlük yolu
  196) The İntouchables ( Can dostum )
  197) Aynı Yıldızın Altında
  198) Leon ( Sevginin gücü )
  199) Lucy
  200) Karanlıkta dans
  201) Remember ( Hatırla)
  202) Zorba
  203) Peekay
  204) Ekmek ve çiçek
  205) Sarhoş atlar zamanı
  206) Kirazın tadı
  207) Kış uykusu
  208) Üç maymun
  209) Şimdi yada asla
  210) Piyanist
  211) Yeşil yol
  212) Prestij
  213) Çingeneler zamanı
  214) August Rush
  215) Amelie
  216) Otomatik Portakal
  217) Ucuz Roman
  218) Rezervuar köpekleri
  219) Zincirsiz
  220) Kanlı elmas
  221) Adalet
  222) Schindler'in listesi
  223) Er Ryan'ı kurtarmak
  224) V for vandetta
  225) Köprüdeki kız
  226) The revenant ( Diriliş)
  227) Gone girl ( Kayıp kız )
  228) Titanic
  229) Nostalghia
  230) Libertarias
  231) Özgürlüğe giden uzun yol

  Film listesi Facebook/Yeraltı Edebiyatı Sayfası Admin’inin kişisel tercihleri ve sayfa üyelerinin desteği ile oluşturulmuş, yaklaşık bir yıldır faydalanmakta olduğum listedir. Ben sadece aracıyım, sitede böyle bir ihtiyaç gördüğüm için paylaştım. Teşekkürler oluşturulmasında emeği geçenleridir.
 • 160 syf.
  ·1 günde·Beğendi·10/10
  Hayranlıkla programlarını dinlediğim gibi yine hayranlıkla okudum kitabını ...
  daha bu ay başında insülin direncim çıktı ve dr diyet nenüsü verdi . sadece iki kalem önerisi bile yetti yırtı atmama .
  akşam 21.30 : 1 bardak süt + 1 dilim tam buğday ekmeği ..... ya bunların insülin direncinden haberi yok , ya da hazır direnç başlamışken ben bunu temiz temiz şeker hastası yapayım istiyor.
  Bu kadar tatlı olup , bu kadar bilgili , bu kadar sabırlı ve bu kadar iyi niyetli olman sence de bu zamanda insanın aklına soru işaretleri Getirmez mi Hocaaaaa :/
  herkes kötüyken , herşey sahteyken ve hatta bile isteye sağlığımızla oynanırken senin yazmana ve konuşmana nasıl müsade ediyorlar . Korkuyorum hocam , 1. Sana bişey olmasından , 2. Söylediklerine böylesine inanırken aldatılmaktan :(
 • İleti soruyor "Ne düşünüyorsunuz?"

  Buluşmayı anlatmaya nasıl bir girişle başlasam diye düşünüyorum. Her ay herkese merhabalar, herkese merhabalar.. başka laf mı bilmiyorum, klişeye bağladık iyice.

  Bunları düşünüyorum işte sevgili ileti, biz dün 17.kez buluştuk şimdi bunu anlatmak istiyorum üyelere biraz susarsan. Çok anlayışlısın ileti, teşekkürler...

  Büyük eylül buluşması demek isterdim, çoğunluk Bursa'ya döneceği için ama yarısı yolda kaldı, bu fakülteler de dengesiz canım!! Birisi bu hafta başlıyor, birisi haftaya, ötekisi taa ekim ayında... Neyse işte müdavimlerin yarısına kavuştuk, yeni gelenler de oldu, gelemeyenler de ama yine çok güzel bir toplantı oldu.

  Kitabımız Kağıt Ev kısa olması yönünden pek çok kişiyi tatmin edemezken, keşke Gölge Hattı'nı okumuş olsaydık daha mı otururdu yazarın yazdığı hikaye fikrine kapıldık. Kitapta bir okurun sancılarının arasından herkes "işte bu benim" dediği bir cümle sahiplenmiş, hayırlı uğurlu olsun.

  Kitabın - bize göre - eleştirdiği kısım olan "kitap biriktirmek" üzerine epeyce tartıştık. "Doğrusu bir daha hiç dön(e)meyeceğimiz, okumaya fırsat bulamayacağımız ya da okumayacağımız kitapları alıp alıp kitaplıkta sıralamak mı yoksa okuduktan sonra kitabı elden çıkarmak mı?" sorusuna cevap ararken; kim hangisini neden doğru buluyor üzerine tartıştık.

  "Banane ben biriktircem!!" =))
  "Ben sırf bu yüzden bilmem kaç kitaplı kütüphanemi dağıtıp, ekitaba döndüm!" B-)
  "Hadi polisiyeleri verdim, klasikleri de mi vereyim?!"
  "Polisiye molisiye hatırası var deyip veremiyorum."
  "Alakasız ama eski manitam hediye etmişti, ötekini bilmem nerden almıştım deyip deyip elim vermeye gitmiyor."
  "Bencillik bu azizim bencillik!"
  "Bir daha okumayacak olsam da gözümün önünde durmasını seviyorum."

  Tamam gençler sakin olun, isteyen dağıtsın kitaplarını, sergilemek isteyen en sonunda tuğla yapar kitaplardan ev haline getirip girer içine oturur. Ama sıcak suyla duş almayın bak kitaplar nemlenir hoş değil. :))

  Güle söyleye, kitabı bir gömüp (80bin kitap okumuş da kime ne faydası olmuş adamın, kendi kendine okumuş durmuş), bir göğe çıkarta (sonundaki yıkım bence zihinsel bir eşiği aşma bakımından sembolikti) bir kitabı daha tamamladık.

  Sonrası en çetrefilli kısımdı, 13 tane kitap önerisi arasından 3 turda bir sonraki ayın kitabını ancak seçebildik. Tabi buna kalabalıkta tekrar oylamak zorunda kalmayı, Yasir'in ona buna laf yetiştirirken kitabın adını anlamadığı için tekrar sorması ve karar vermesi kısmını da ekleyin. ( Tamam tamam bir şey demedim Yasir.)

  Nasılsa seçilmeyecek oylaması - 1.tur
  En yüksek oy alan 4 tane arasından eleme turu - 2.Tur
  Sona kalan 2 arasından finalist belirleme - 3.tur

  https://i.hizliresim.com/WDvBEN.jpg
  https://i.hizliresim.com/3zZrPr.jpg

  Ve kazanan : Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca oldu. Yeri gelmişken (bkz: "Bugünlerde Bahar İndi - Yaşar Kemal" kampımız bittiiii :)))) atölye yaptınız o kadar, kalkın ekimde Bursa'ya gelin çağrısı yapmak istiyorum buradan kampçılara.

  Bu ay yeni bir şey deneyelim ve aylık okumanın yanına bir tane de kalın kitap ekleyelim, süreyi de 2 ay yapalım, kasım ayında iki kitap üzerine söyleşelim dedik.

  Tuğla önerileri de şunlar oldu. https://i.hizliresim.com/MDGNQ9.jpg

  Kasım ayı tuğla galibi de Gazap Üzümleri (Ahmed Yasir Orman'ın 3 aylık çalışmaları meyvesini verdi.)

  Toplu fotoğraflarımız;
  https://i.hizliresim.com/vP2kvm.jpg
  https://i.hizliresim.com/1EW1lY.jpg
  https://i.hizliresim.com/LDzkWa.jpg

  Erken saatte biten her toplantı sonrası olduğu gibi grubun bir kısmı ile yemek yemeye Atmosfer'e geçtik, baktık kebapçıda sohbete kaptırmışız, biz burada ne yapıyoruz gidip başka yerde devam edelim rahat rahat sohbet edelim diyerek Yamaç Kafe'de efil efil çay-sohbet yaptık. Bu kısmı kaçıranlar çok şey kaybediyorsunuz. Filmlerden, belgesellere - fantastikten - distopya'ya, tiyatroya - dublaja, farklı kültürlere ve en son Şarbon'a ve birbirinden ilginç sağlıklı yemek tariflerine (chia tohumları, yulaftan süt yapmacalar, kajulu - avakodulu tarifler, ev yapımı dondurmalar...) ufku direk üç katına çıkartan çok keyifli bir akşam oldu. :)

  Son olarak 1000Kitap İstanbul Okuma Grubu 'nun videoları varsa bizim de var, huh, n'olmuş yanii;

  https://youtu.be/vP1aKt9mDdM

  Neden toplantıda çekmediniz video sorularını duyar gibiyim, çünkü Otuzlarında bi adam biz toplantıyı bitirip kalktığımız sırada yetişti ve sadece toplantı sonrasına dahil olabildi. Video da kendisini eseri, üzerine müzik efekti ekleyen endymion ikinize de teşekkür ediyoruz. :)

  Bir sonraki buluşma : 07 EKİM 2018
  Mekan: Gerçek Kafe
  Saat : 13:30
  Tartışılacak Kitap : Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca

  Bu sefer geç kalana ceza düşüneceğim, belki toplantıyı tek ayak üzerinde dinleme cezası olabilir.

  Katılımcı Listesi

  NigRa
  Herr Tierarzt
  Gökhan
  Gülfe
  Ahmed Yasir Orman
  Yadigar Soydan
  https://1000kitap.com/Kuyruksuzprimat
  Volkan - Üye olmuyor, olmuyor. :)
  https://1000kitap.com/zambk
  Turhan Yıldırım
  Şeyda
  Oğuzhan Özkan
  endymion
  Serden Geçti
  Uymszz16


  Toplantı sonrası ekip;

  NigRa
  Herr Tierarzt
  Ahmed Yasir Orman
  Yadigar Soydan
  https://1000kitap.com/Kuyruksuzprimat
  Volkan
  endymion
  Otuzlarında bi adam

  Bir sonraki buluşmada görüşmek üzere, kitap dolu mutlu bir ay olsun 1000kitap.
 • 112 syf.
  ·Beğendi·8/10
  Bunca senedir kendime Seray Şahiner ile tanışma fırsatını vermemiştim. Antabus ise yazarın en çok ses getiren kitaplarından biri olma özeliğini taşıyor. Okuduktan sonra neden öyle olduğunu anladım. Bu kitap çok ses getirmiş, çünkü içerisinde Türkiye gerçeğini barındırıyor, çünkü ülkemizin Ayşe'si, Fatma'sı, Leyla'sı, Sinem'i yazarın kaleminde yer etmiş. •••
  Leyla...Hayatın getirdiklerinden sonra Mecnun'un Leylası olmaktan vaz geçip, sadece Leyla olabilmek isteyen kız. Kimseye, hiçbir şeye ait olmadan sadece kendini bulmak için hedefinin peşinden giden ama tökezleyerek hayata karşı dik durmaya çabalayan Leyla'nın hikayesi Antabus. Baba evinde gördüğü şiddetten sonra gönlünü Ömer'e kaptıran Leyla, konfeksiyonda çalıştığı sürede patronunun çirkin tavırlarına mahsur kalır. Patronunun tehditleri üzerine sesini çıkaramayan kızımız, bir süre sonra dayanamaz ve gerçekler ortaya dökülür. Bunun üzerine yaşının çok üstünde biri ile zorla evlendirilmiş, daha doğrusu satılmıştır. Remzi...Leyla'nın hayatını kabusa çeviren, evde içip sızmadığı tek günü olmayan eş. Hamile kalan Leyla'ya evde bir nefes eşlik etmeye başlar 9 ay sonunda, Ayşe. Kızının ismini koyarken bile olabildiğince sade, düz isimler koymaya gayret gösteren Leyla: Bu noktada da Türkiye'nin gerçeklerini tokat gibi çarpıyor yüzümüze. Kitabın muhteşem konusu kısaca böyle, şimdi yorumuma gelelim.
  •••
  Kitap, her gün 3.sayfa haberlerinde denk gelip okuduğumuz ya da akşam haberlerinde dinlediğimiz cinayet haberlerinin birebir hali olarak başlıyor. Yazar ise bir farklılık yaparak 2 son sunmuş bize, hangisini tercih ederseniz.
  Sevgili @muzisyeninkaleminden 'in önerisi ile belki normalden daha erken tanıştım Seray Şahiner'le. İyi ki de tanıştım. Bundan böyle yazar sıkı takibimde. •••
  Kitaptan önce ismini merak edip araştırmıştım, kitapta da açıklanıyor zaten ama anlamını şuraya bırakayım: İçki alışkanlığını bitirmeye yarayan ve reçeteli satılan bir ilaç.
  •••
  Dilerim kitabı okumakta benim gibi geç kalmazsınız. Şiddetle tavsiye
 • Evime akşam yemeğine gelirken getirdiği ince kitap (Ba, Berhan Keskin) yüzünden genç şairleri küçümsemez oldum....