Mona Lisa tablosundaki kadının gerçek adı Lisa Gherardini’dir. Mona Lisa, İtalyanca “Benim Kadınım Lisa” anlamına gelmektedir.Talbo, 76×53 cm boyutlarındadır. İnsanların çoğu tabloyu daha büyük hayal etmektedir.Mona Lisa tablosundaki kadına aşık olan bir aktör vardır. Hatta bu aşka daha fazla dayanamayıp arkasında bir not bırakmış ve Paris’te bir otelin dördüncü katından atlayarak intihar etmiştir.Talbo, Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir ve kendine ait özel bir odası vardır. Yalnızca yılda bir kez bakım ve temizlik için odadan çıkarılmaktadır.Yüz tanımada kullanılan sistem teknolojisi, tablo hakkında çeşitli bilgiler vermektedir. Örneğin Mona Lisa’nın yüzü %83 mutlu, %9 bıkkın, %6 korkmuş, %2 sinirlidir.Tabloyu görmek için yılda 6 milyondan fazla insan Louvre Müzesi’ni ziyaret etmektedir.Tablo, paha biçilemez olduğu için sigortalanamamaktadır.Mona Lisa’nın kaşları yoktur. Konuyla ilgili pek çok şey söylenmektedir. Uzmanların açıklamalarına göre Mona Lisa’da yüksek kolesterol bulunmaktadır. Bunun sebebi ise yüzündeki belirtiler olarak gösterilmiştir.Tablo, 1911 yılında çalınmış ve yıllarca bulunamamıştır. Hırsızlıkla suçlananlardan biri de ünlü ressam Pablo Picasso’dur.

Ahmet Biçer, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

İnsanlığın bütün büyük fetihlerini kahramanların eseri olarak alkışlayan Carlyle(1795-1881), Fransız ihtilâli'ni anlatırken, kendi yazdıklarıyla tezata düşer:
" İhtilâlin bütün sahnelerinde büyük aktör: Yığın, kütle, halktır. İhtilâli doğuran: Ne krallığın hataları, ne millet meclisindeki tartışmalar... Yirmibeşmilyon aç insanın sefaletidir."

Mağaradakiler, Cemil Meriç (Sayfa 114 - İletişim Yayınları)Mağaradakiler, Cemil Meriç (Sayfa 114 - İletişim Yayınları)
Zihnisinir, bir alıntı ekledi.
23 May 04:13 · Kitabı okuyor

Aslında, yapmam gereken şeyi biliyorum, kitabını bulup, o oyunu okumam gerek benim. Benim derdim de bu işte, böyle zırvaları kendi başıma okumam gerek. Bir aktör oynamaya kalkınca, zor dinliyorum. Her an, ne sahtekârlık yapacak diye kıvranıp duruyorum.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 119 - Epub)Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 119 - Epub)
Avare Sameeit, bir alıntı ekledi.
19 May 02:26

Ölümün karşısında ne yapsak muvaffak olmuş bir aktörden farkımız olmayacak. O kadar, muvaffak olmuş bir aktör.

Semaver, Sait Faik AbasıyanıkSemaver, Sait Faik Abasıyanık
İlayda Karbuz, Mürebbiye'yi inceledi.
18 May 23:44 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Şöyle ki bir Zweig kitabına ondan düşük bir puan vermiş olmak beni de üzdü.Ancak ramazanın ilk günlerine denk geldiğinden midir yoksa tek bir hikâyeden değil de içinde dört farklı hikâyeyi barındırmasından mıdır nedir çok bağlanamadım bu kitaba.
Kitabın da adını aldığı ilk hikâyede Zweig çocuk psikolojisini ele almış.Bir çocuğun etrafında bir şeylerin yanlış olduğunu anladığında ve etrafındakilerin ona yalan söylediğini hissettiğinde huzursuzlanıp ne tür davranışlarda bulunabileceği anlatılmış.Çocukların saf sevgisi,merhameti hatta saf nefreti.
İkinci hikayemiz olan Yaz Novellası'nda yaşlı bir adamın geçmiş hayatında yaptığı bir şeyi kendi ağzıyla genç bir kadına anlatışını okuyoruz.Gençliğinde adamın bir genç kızın duygularını elinde nasıl kuklaya çevirdiğinden bahsedilmiş.-en azından benim anladığım kadarıyla-Kıza yazdığı mektuplarla kızın sevildiğini hissetmesini sağamış ancak kızın sevgiyi hissettikten hemen sonra kaybetmesiyle acaba kaybettiği bu sevgiyi düşünüp acı çeker mi sorusunda takılmış biri.
Geç Ödenen Borç yani üçüncü hikâyede peşi sıra yaşadığı sıkıntılarla ruhsal bunalıma giren bir kadının tatil için gittiği yerde etraftaki insanlar tarafından küçümsenen ve umursanmayan yaşlı bir adamın kendisine tanıdık gelmesi üzerine pansiyoncu kadından adını öğrendiğinde ergenlik vakitlerindeki aşırı hayranlık duyduğu aktör olduğunu anlamasıyla eskiden bu şahısla yaşadığı ve ona kendini borçlu hissetirecek bir olay aklına gelir.Bu borcu ödemek için de adama hem kendini özel hissettirmek hem de çevresindeki insanlara onun eskiden önemli bir insan olduğunu göstermek için adamla ilgili bildiği her şeyi sanki kocasından öğrenmişçesine anlatıp adamı övmüş ve onun yaşadığı yerde artık önemsenir hâle gelmesini sağlayarak borcunu ödemiştir.
Son hikayemiz Kadın ve Yeryüzü'nde doğanın insan ruhu üzerideki etkileri işlenmiş ruhla kadın bağdaşlaştırılmıştır.
Şu an çok da yorum yapacak gibi hissedemediğimden bu oldukça amatör yorumu yarım bırakıyor iyi geceler diliyorum.

Aleyna RLambert, bir alıntı ekledi.
18 May 02:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek Sanat İle Makinemsilik Ayrımı
Bir oyuncu kendini bütünüyle oyuna teslim ederse, her zaman en iyi sonuç ortaya çıkar.

Bir Aktör Hazırlanıyor, Konstantin Stanislavski (Sayfa 45)Bir Aktör Hazırlanıyor, Konstantin Stanislavski (Sayfa 45)
Aleyna RLambert, bir alıntı ekledi.
18 May 02:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orijinal Önsöz'den Parçalar
Zorlama işin içine girdiğinde yaratıcı çalışma son bulur, tabî ki sanatın kendisi de.

Bir Aktör Hazırlanıyor, Konstantin Stanislavski (Sayfa 25)Bir Aktör Hazırlanıyor, Konstantin Stanislavski (Sayfa 25)
Aleyna RLambert, bir alıntı ekledi.
18 May 02:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orijinal Önsöz'den Parçalar
Çoğu zaman karmaşık ve güç olan kısımları atlayıp daha kolay, daha anlaşılır olan hazırlık niteliğindeki ilk kısımlara aşırı vurgu yaparlar. Sanata bu şekilde basit yaklaşanlar, "sistemin" en tehlikeli düşmanlarıdır.

Bir Aktör Hazırlanıyor, Konstantin Stanislavski (Sayfa 24)Bir Aktör Hazırlanıyor, Konstantin Stanislavski (Sayfa 24)