Saydek, bir alıntı ekledi.
15 Mar 08:02

"Umut karın doyurmaz." dedi kadın. "Karın doyurmaz ama insanı ayakta tutar." diye yanıtladı albay.

Albaya Mektup Yok, Gabriel Garcia MarquezAlbaya Mektup Yok, Gabriel Garcia Marquez
@kitaplarlakeyif, Albaya Mektup Yok'u inceledi.
13 Mar 08:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güney Amerika'da oğullarının horoz dövüşlerinde bildiri dağıtırken yakalandığı için vurularak öldürülmesinden sonra, açlık, yoksulluk ve hastalıkla mücadele eden ve en büyük umutları Albaya gelecek bir mektup olan yaşlı bir çiftin öyküsü. İçerisinde sevgi, saygı, gurur ve çokça mizah içeren, okurken gülümseten, iki saat gibi kısa bir sürede biten keyifli bir kitap. Bazı yerleri bana Kolera Günlerinde Aşkı anımsattı. Okumak için ayrılan zamanı sonuna kadar hak eden bir öykü. Kitabı bitirdiğimde umut dedim, sen ne güzel bir duygusun. Umutlarımızın tükenmemesi ve boşa çıkmaması dileğiyle.

Big_Kahuna, Albaya Mektup Yok'u inceledi.
12 Mar 10:35 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Kitap yazarın en iyi kitabı olmasa da yazarın üslubunu severler için bir çırpıda okunabilecek bir eser. Eğer yazara yeni başlayanlardansanız başka bir eseriyle başlamanızı tavsiye ederim ama. Konusuna gelecek olursak; fakir bir ailenin bir gün gelecek olan paraya karşı umudunu kaybetmemesi ve parasızlığa rağmen başlarını yere eğmemek için elinden gelen her şeyi yapmalarını anlatıyor. Sonunu beğenmememe rağmen çaresizliği anlatışını sevdim.

Hüseyin Eyidöner, Albaya Mektup Yok'u inceledi.
08 Mar 00:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sürekleyici şahane bir kitap. Okumayan arkadaşlara tavsiye ederim Bir çırpıda okuyup bitirebileceğiniz doyumsuz bir eser . . . . . . . . . . . . . . .

İrem Uğural, bir alıntı ekledi.
07 Mar 00:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Umut karın doyurmaz," dedi kadın.
“Karın doyurmaz ama insanı ayakta tutar,” diye yanıtladı albay. 

Albaya Mektup Yok, Gabriel Garcia MarquezAlbaya Mektup Yok, Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez 91 Yaşında
20. yüzyılın en önemli yazarlarından, 2014 yılında aramızdan ayrılan Nobel ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez 'in bugün doğumgünü. Kendisi aramızdan ayrıldı ama kitaplarıyla hep yaşayacak.

Kitapları;
Yüzyıllık Yalnızlık
Kırmızı Pazartesi
Kolera Günlerinde Aşk
Albaya Mektup Yok

İrem Uğural, bir alıntı ekledi.
05 Mar 23:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bugün kesinlikle gelmesi gerekiyordu ,” dedi albay. Posta şefi omuzlarını silkti.
“Kesinlikle gelen tek şey ölümdür albay.” 

Albaya Mektup Yok, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 47)Albaya Mektup Yok, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 47)
Kitaplara Fısıldayan Kız, bir alıntı ekledi.
03 Mar 22:30 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanlık bir bedel ödemeden ilerleyemiyor.

Albaya Mektup Yok, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 26 - Can Yayınları)Albaya Mektup Yok, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 26 - Can Yayınları)
Kitaplara Fısıldayan Kız, bir alıntı ekledi.
03 Mar 22:11 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Saatinin akbabalara ayarlı olduğunu hep söylerdim zaten.

Albaya Mektup Yok, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 22 - Can Yayınları)Albaya Mektup Yok, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 22 - Can Yayınları)
İklim, Albaya Mektup Yok'u inceledi.
03 Mar 00:18 · 7/10 puan

Marquez'in Albaya Mektup Yok isimli kitabı , aslında kapağında da yazdığı gibi ''uzun öykü'' , kendisi kısa ve bir otobüs yolculuğunda bitirilecek kadar ince olsa da düşündürtüyor , merak ettiriyor.
Yazılan birkaç incelemeye göz attığım zaman sevmeyen ve kitaba uzak kalan pek çok insan gördüm ama ben kesinlikle olumsuz yaklaşmıyorum. Yazarın okuduğum diğer kitaplarıyla karşılaştıracak olursam elbette daha geri de kalıyor ancak kendi içerisinde değerlendirildiğinde başarılı olduğunu düşünüyorum. Kitap farklı farklı yerler de geçmiyor aslında küçük , yoksul ve sıcak bir evin içerisinde ( ve kasaba da ) oğlunu kaybeden ve karısıyla yaşayan ( ki karısı da sıklıkla hastalanıyor ) albay emeklisi bir adamın oğlundan kalan horoz ile başa çıkma ve hayatta kalma mücadelesi olarak da kısaca özetlenebilir.
Ufak bir not düşecek olursam da bu kitabı okumadan önce yazarın ''Yüzyıllık Yalnızlık'' kitabının şahsen okunması gerektiğini düşünüyorum. Bahsettiğim kitaba birkaç selam gönderiyor çünkü yazar , karakterlerine ve yaşanan olaylara. En azından bir tanıdıklık oluşması ve isimlerin yadırganmaması için mühim.
Beni nedense en çok etkileyen ise kitabın arkasında yazan şu cümle olmuştu ; '' Bir türlü gelmeyen emekli aylığını her cuma günü karısı ve horozuyla birlikte bekleyen emekli bir albayın komik ama bir o kadar trajik hikayesi''.
Kitabın alt metnin de ve diyaloglarda aslında albayın bitmek bilmeyen bir ''umudu'' var , daima emekli maaşını bir gün alacağı umudu. Yoksulluk ile savaşırken gururunu ve umudunu hep diri tutmaya çalışıyor.
Kısacası güzeldi , naif bir öyküydü. Başlangıç kitabı olarak pek doğru olmadığını düşünsem de hiç Marquez okumamış birisi için Yüzyıllık Yalnızlık'ı okumaya sebep olur belki de kim bilir ?..