• Uyku sorunu zeki insanların lanetidir diyor Albert amca 😅 zeki kısmından emin değilim ben 😂😂
 • Aşka tapanlar, aşık olanlar ve aşk için yaşayanlar, hepinize Selam. Buraya pembe gözlüklerinizi kırmaya, kırdığım için de sizlere hafif çaplı düşman olmaya geldim ;)

  ("Yok ben pembe gözlüklerimle mutluyum, aşkın saf, karşılıksız olduğunu biliyorum, buna inanıyorum ve böyle kalmasını istiyorum" derseniz de hemen bir alttaki iletiye geçin lütfen :) ve buraya kadar ayırdığınız zaman içinde ayrıyetten teşekkür ediyorum :) )

  "Amaç, -Sebep, -Nasıl, -Neden" der dediğinizi duyar gibiyim. Sizleri daha fazla bekletmeden konuya giriş yapıyorum.

  Not:
  Ama bunun öncesinde, şunu da belirtmek isterim, hem bilmeyenler için küçük bir bilgi olmuş olur.
  Geçenlerde çok değer verdiğim bir arkadaşımla sohbet ederken " Ya, biz Friedrich Nietzsche olsun Albert Einstein olsun bunların kitaplarını okuyoruz, beğeniyoruz, fikir ediniyoruz aceba onlar hangi kitapları, hangi yazarları okudularda böyle mükemmel düşünüp yazabiliyorlar." Ve sonra karşıma Arthur Schopenhaur (amca) çıktı.
  Arthur Schopenhaur, irade üzerine analizleri, insani motivasyon ve tutku üzerine fikirleri ve yazım tarzı ile Friedrich Nietzsche, Richard Wagner, Ludwig Wittgenstein, Erwin Schrödinger, Albert Einstein, Sigmund Freud,Otto Rank, Carl Gutsov Jung, Leo Tolstoy, Thomas Mann ve Jorge Luis Borges gibi bugünün dünyasına büyük etkileri olan bir çok düşünürü etkilemiştir.

  Kitaba geçecek olursak; Şimdi sizden bir iki dakikalığına gözlerinizi kapatmanızı ve bildiğiniz aşk hikayelerini, şarkılarını, şiirlerini, bestelerini anımsamanızı istiyorum.
  Çok var öyle değil mi?
  Bende öyle düşünmüştüm :)

  Hatta hepimizin bildiği bir kaç tanesini yazayım;
  Yusuf ile Züleyha'nın
  Leyla ile Mecnun'un
  Ferhat ile Şirin'in
  Romeo ve Juliet'in aşkı
  Atilla İlhan'ın - Ben sana mecburum bilemezsin,
  Ahmed Arif'in Hasretinden prangalar eskittim,
  Sabahattin Ali'nin çocuklar gibi şiiri

  Hepimizin bir aralar yüreğine dokunan sahnelerden ise şu ikisi;
  https://youtu.be/J-K8uG2Zkf0
  https://youtu.be/1LnWHDOM-CY

  İşte Arthur Schopenhaur'a göre bunlar bizim inandığımız bildiğimiz "O, olsun başka bir şey istemem" yok efendim "Onun dışında hiç kimseyi sevemem" ,"onsuz yaşayamam"tarzı düşünceler aşkın tanımı değildir. Çünkü birilerini beğenme-isteme, içgüdülerimizin aslında bizlere empoze ettiği "Türe Hizmet'ten" başka bir şey değildir!

  Türe hizmetin en büyük amacı ise; fiziksel olarak güzel bir çocuk yapmaktır. Bu yüzdendir ki "aşık olarak evlenenler, mutsuzluğa mahkum olur"diyor. Çünkü erkek elde ettiği kadını doğası gereği elde ettikten sonra, aşk duygusunu yitirir. Bu yüzde kitapta" Erkeğin eşine karşı sadakati yapaydır." der. Çünkü erkek bir yıl içinde bir sürü çocuk yapabilirken, kadın ikiz ihtimalini düşünmezsek eğer bir tane çocuk yapabilir. Bu yüzden kadının erkeğe sadakati artarken, erkek elde ettiği kadının dışındaki bütün kadınlara ilgi duyar.

  Yani aslında iki kişilik ilişkilerin asıl temeli üçüncü bir kişinin ihtimaldir( yani çocuğun)

  Kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Felsefe kitabı olması sizi korkutmasın. Dili gayet yalın ve anlaşılır tarzda. Ve inanıyorum ki okuyan herkese birşeyler katacaktır.
 • içimdeki isyandan hiçbir şey hissetmediğim saatler var bu kentte
 • Yılbaşında çocuklar için en güzel armağan 'Küçük Filozoflar'
  Masal tadında felsefe yolculuğu toplam 23 kitap.

  Küçük Filozoflar dizisinde filozofların hikâyeleri anlatılıyor: Kant, Descartes, Sokrates, Lao-Tzu, Marx, Leibniz, Ricoeur, Einstein, Diyojen ve başka filozofların hikâyeleri... Filozoflar da hepimiz gibi önce çocuktular, gençtiler. Cevaplarını merak ettikleri soruları vardı. Onların hikâyeleriyle, siz de kendi sorularınızın peşine düşebilirsiniz.

  1-Albert Einstein’ın Işığı Anne-Margot Ramstein, Frédéric Morlot
  2-Bendeniz Jean- Jacques Rousseau Edwige Chirouter, Mayumi Otero
  3-Bilge Sokrates’in Ölümü Jean Paul Mongin, Yann Le Bras
  4-Descartes Amca'nın Kötü Cini François Schwoebel, Jean Paul Mongin
  5-Diyojen: Köpek Adam Vincent Sorel, Yan Marchand
  6-Epiktetos'un Başkaldırısı Donatien Mary, Yan Marchand
  7-Epikür’ün Kahkahası Jeremie Fischer, Yan Marchand
  8-Erasmus ve Deliliğin Zilleri Céline Le Gouail, Claude-Henri Rocquet
  9-Gaston Bachelard’ın Hülyası Jean-Philippe Pierron, Yann Kebbi
  10-Hannah Arendt'in Küçük Tiyatrosu Clémence Pollet, Marion Muller-Colard
  11-Heraklitos'un Gizemleri Donatien Mary, Yan Marchand
  12-Karl Marx’ın Hayaleti Donatien Mary, Ronan de Calan
  13-Kierkegaard ile Denizkızı Jakob Rachmanski, Line Faden-Babin
  14-Lao-Tzu: Ejderhanın Yolu Jérôme Meyer-Bisch, Miriam Henke
  15-Leibniz: Mümkün Dünyaların En İyisi Jean Paul Mongin, Julia Wauters
  16-Martin Heidegger’in Böceği Matthias Aregui, Yan Marchand
  17-Paul Ricoeur’ün Baykuşu Eunwha Lee, Olivier Abel
  18-Profesör Freud Balıklarla Konuşuyor Marion Muller-Colard, Nathalie Novi
  19-Profesör Kant’ın En Çılgın Günü Jean Paul Mongin, Laurent Moreau
  20-Sokrates Karanlıktan Çıkıyor Yan Marchand, Yann Le Bras
  21-Sokrates’in Aşkı Salim Mokaddem, Yann Le Bras
  22-Wittgenstein'ın Gergedanı Annabelle Buxton, Françoise Armengaud
  23-Başkan Sokrates! Yan Marchand, Yann Le Bras
 • Öncelikle bu ileti uzun, karışık, garip, deli saçması ve dağınık bir ileti olacaktır baştan uyarayım. İlk başta konuya girmeden önce ön bilgilerden gerek dizide gerek kitaplarında(Son dizisindeki amca benim için efsane idi. Ondan ilk defa bir görsel yapıt kitabı çok fark attı. :D Dr. Hannibal Lecter zihin sarayının ufak versiyonunu kendimde oluşturmaya çalışıyorum(İlk başta özenti olmayayım diye çadır düşündüm ama şimdi tek tek çadırların toplamı büyük bir çadır sirk görünümü verdiği için ve ben sirklere karşı bir insan olduğum aklanmayan bir saray yapacağım. :D)) zihin sarayımda en güzel odada büyük ustaların olduğu bir yer var ve onlara amca diye seslenmek hoşuma gidiyor. Ama ustalar kadar sevdiğim ancak ustaların yanında yakışmayacak yazarlar ve şuana kadar okuduğun kadın yazarların usta mertebesine girebilecek bir yapısı olmadığı için boşlukları net görmedim. Bundan sonra amca, dayı, hala ve teyze kavramlarını biraz açıklama sırası geldi demi. Gelmedi diyorsan da deliler öncelikli olduğu için bence geldi. :D Dayı ve amca kavramlarından başlıyorum(Evet birileri cinsiyetçi diyecek ama yapacak birşey yok kendi cinsi mi öne alıyorum bir kerem hıh. :D). Öz olarak 3 amca ve 2 dayı mevcut bende ama ben doğmadan yaklaşık bir yıl önce bir amcam vefat etmiş. En büyük torun olduğum için direk amcamın tüm adını almışım. Ondan dolayı öldüğüm zaman amcamın yanına gömülmek istiyorum. Mezar taşında tasarruf sağlamak için. :D Bu kısımdan dolayı her ne kadar eşit sayılarda olduğu için amca kelimesi 1-0 önce başlayan bir kelime. her ikisini sevdiğim için 2-1 başlangıç skoru. Gereksiz yere uzatmak istemedim birden ondan dolayı dayılarımı sevsem de amca kelimesi benim için bir adım önce. Gelelim teyze ile hala kavramlarına. Öncelikle bu konuda düdük kaldığı öz bir tane halam ve sıfır tane teyzem var. Her ne kadar teyze kelimesi bana çok sıcak gelse de halamı sevdiğim ve küçükken gün arkadaşı olduğum için(Göbeğimde halamın bu konuda katkısı büyüktür. Hatta sıralamada 1-Ananem 2-Valide sultan 3-Halam diye sıralayabilirim. :D) Ustalarda erkeklere amca, kadınlara hala ; Karakterlerini sevdiğim, işlediği konular ilgimi çeken ve ilginç bulduğum yazarlara erkeklerde dayı, kadınlarda ise teyze diyeceğim. Öyle yapınca sistem şimdilik tamamlanmış oluyor ama zihin sarayı gelişince bu sistemi ufak tefek dokunuşlar yaparım gibime geliyor. :D Buraya kadar sabırla beni çeken okur için örneksiz geçmek ayıp olur demi ondan zihin sarayımdaki yazarlarla tanıştırayım sizleri. :D

  Amca kategorisinde: Jack London, Stefan Zweig, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski, Lev Nikolayeviç Tolstoy, Albert Einstein, Nikola Tesla, Honore De Balzac, Charles Dickens, George Orwell, Ömer Hayyam, Mustafa Kemal Atatürk, Jean-Jacques Rousseau, Walter Levin, Aziz Nesin, Jorge Luis Borges, Aristophanes, Sophokles, William Shakespeare, Hermann Hesse, Edmond Rostand, Platon, Moliere, Seneca, Sabahattin Ali, Özdemir Asaf, Victor Hugo, Thomas More

  Hala kategorisinde: Simone De Beauvoir, Lou Andreas-Salomé, Furuğ Ferruhzad

  Dayı kategorisinde: Jean-Christophe Grangé, Stieg Larsson, R. A. Salvatore, Nicholas Seare - Trevanian, Harlan Coben, Arthur Conan Doyle, Rick Riordan, Yılmaz Özdil, Masaşi Kişimoto, Eiiçiro Oda, Christopher Marlowe, Cemal Süreya, Erdil Yaşaroğlu, Hajime İsayama, Decimus İunius İuvenalis, Yuval Noah Harari, Samed Behrengi

  Teyze kategorisinde: Veronica Roth, Agatha Christie, Suzanne Collins, Joanne Kathleen Rowling, Margaret Edith Weis, Hiromu Arakawa, Ursula K. Le Guin, Matsuri Hino

  Amca adayları kategorisinde: Wilkie Collins, Salman Rushdie,Johann Wolfgang von Goethe, Anton Çehov, José Mauro De Vasconcelos, , John Steinbeck, José Saramago, Friedrich Wilhelm Nietzsche, Gustave Flaubert, Paulo Coelho, Yusuf Atılgan, Gabriel Garcia Marquez, William Golding, Marcus Tullius Cicero, Marquis De Sade, Thomas Mann, Nikos Kazancakis, Søren Aabye Kierkegaard, Italo Calvino, Halil Cibran, Thomas Bernhard, Georges Perec, Stefano Elio D' Anna, Rıfat Ilgaz, Nikolay Vasilyeviç Gogol, Milan Kundera, Turgut Uyar, Leopoldo Lugones, Oğuz Atay,
  Aleksandr Soljenitsin, Herman Melville, Edgar Allan Poe, Robert Walser, Mihail Bulgakov, Sait Faik Abasıyanık, Orhan Veli Kanık, Can Yücel, Rainer Maria Rilke, Desiderius Erasmus, Luigi Pirandello, Miguel De Unamuno, Hasan Ali Toptaş, Başo, Julio Cortazar, James Joyce, Samuel Beckett, Oruç Aruoba, Rabindranath Tagore, Yaşar Kemal, Friedrich Engels, Maksim Gorki, Fernando Pessoa, Mihail Yuryeviç Lermontov, Laurence Sterne, Arthur Rimbaud, Franz Kafka, Aristoteles, Adonis, Lao Tzu, Heinrich Von Kleist, Mark Twain, Bertrand Russell, Alphonse Daudet, Diogenes Laertios, Attila İlhan, Charles Baudelaire, Mo Yan, Michel De Montaigne


  Hala adayları kategorisinde: Jane Austen, Sylvia Plath, Emily Dickinson, Didem Madak


  Dayı adayları kategorisinde: Steve Hamilton, Chuck Palahniuk, Patrick Süskind, Alexandre Dumas (oğul), Walter Jon Wiliams, Isaac Asimov, Emre Kongar, Ray Bradbury, Aloysius Bertrand, Woody Allen, Yukio Mişima, Eduardo Galeano, Federico Garcia Lorca, Aldous Huxley, Novalis, Paul Lafargue, Viktor E. Frankl, Zoran Živković, Luis Sepulveda, Athol Fugard, Kazuo Ishiguro, Tahsin Yücel, Boris Pasternak, James Purdy, William Faulkner, Thomas de Quincey, Yekta Kopan, Anthony Burgess, Viktor Şklovski, Jules Verne, Vüs'at O. Bener, Stanislaw Lem, Euripides, Panait Istrati, Iain M. Banks, Yevgeni İvanoviç Zamyatin, H. G. Wells,


  Teyze adayları kategorisinde: Kristin Cashore, Ursula Poznanski, Nil Karaibrahimgil, Karen Horney,

  Şimdilik durum bu ama ben sabit bir insan olmadığım için tabi ki kategorilerdeki kişilerde yerleri kesin bir şekilde sabit değildir. Okuduktan listedeki kişilerin yerleri değişebilir. :D Bu noktaya kadar beni sabırla okuyan kişilere gerçekten teşekkür ederim. Ben bile sıkıldım yazarken. :D
 • Albert amca fizik konusundaki çalışmalarından dolayı değer verdiğim bir isim ve bu değeri Dünya'ya bakışı ve sosyal çalışmalarıyla bir kat daha arttı(Sadece bir konuda gerçeği görememesi hafif hayal kırıklığına uğrattı ama diğer konulardaki görüşü bu hatasını telafi ettiriyor.). Albert amca'nın gözünden bir kez olsun bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.