Evren Erarslan, bir alıntı ekledi.
05 May 10:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"sevmekten vazgeçmek için seviyor ve başkalarını sevmek ya da bir süreliğine veya sonsuza dek yalnız kalmak için sevmekten vazgeçiyor. Bu temel doktrin. Tek temel doktrin."

Ağaçların Özel Hayatı, Alejandro ZambraAğaçların Özel Hayatı, Alejandro Zambra
Evren Erarslan, bir alıntı ekledi.
05 May 10:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Hafızasını bir çantaya tıkmak ve bu çantayı ağırlığı sırtını sakatlayıncaya kadar doldurmak istiyordu."

Ağaçların Özel Hayatı, Alejandro ZambraAğaçların Özel Hayatı, Alejandro Zambra
Evren Erarslan, bir alıntı ekledi.
05 May 10:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Nihayetinde Şili'de İtalyanca bilmeden İtalyan şiiri dersleri vermek pek de mesele değil, çünkü Santiago, İngilizce bilmeyen İngilizce hocası ve ancak güçbela diş çekebilen diş doktoru kaynıyor - fazla kilolu antrenörler ve derse girmeden önce hatırı sayılır dozda sakinleştirici ilaç kullanan yoga hocaları da cabası."

Ağaçların Özel Hayatı, Alejandro ZambraAğaçların Özel Hayatı, Alejandro Zambra
Evren Erarslan, Ağaçların Özel Hayatı'ı inceledi.
05 May 10:09 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap Veronica'nın iş yerinden geri dönmeyişi ile başlıyor. Kocası Julian, küçük Daniela'yı Veronica gelmeden uyutmak istiyor, Veronica'nın gelip gelmeyeceğini bilmiyor, ama önemli de değil zaten. Kitap her ne kadar kadının eve gelip gelmemesini temel olarak alsa da alt metin Julian'ın geçmiş yaşantısı, gelecek öngörüsü olarak işlenmekte. Düşünce çok güzel, metafor olarak ağaçlar kullanılsa da aslında göndermeler hep insanların diğer insanlara göre yerini betimliyor. İçerik olarak ise bence ödüller kazanacak kadar bir doyuruculuk yok. Türk edebiyatçılarımızın bir çoğu bile bu içe yolculuğu çok güzel anlatabiliyor. Kısaca, düşünce ve kurgusu güzel, basit gibi gözükse de çok şey anlatan fakat anlattıklarının içeriği görkemli durmayan bir kitap. Diğer kitaplarını merak ettirmedi değil, ama tarzının aynı olduğunu düşünüyorum. Latin Amerikalı yazarlarda bir kitap takıntısı var, kitap sevme üzerine yoğunlaşmışlar. Sanırım bu beni tedirgin ediyor bir kitabı okurken. Bilemiyorum obsesiflik mi değil mi ama kitabın içinde kitap sevgisine dair bir şey geçtiğinde beni huzursuz ediyor.

Bir romanın 90 sayfa da neler anlatabileceğini, nasıl duygular geçirebileceğini, nasıl kurgulanacağını sorgularım hep. Bu örneklerden nadir de olsa çok iyi çıkanlar olur ve ayakta alkışlama isteği ile dolar içim

Selman Ç., Eve Dönmenin Yolları'ı inceledi.
28 Şub 20:48 · Kitabı okudu · 2 günde

İlginç bir kurgusu olan, okuma bakımdan çok kolay bir kitap diyebilirim ilk başta.

Romanın içerisinde zaman kavramı karmaşık bir şekilde ilerliyor. Dün, bugün birbirinin içine girmiş durumda. Düz bir okuma isteyenlere hitap etmeyebilir ama o kadar da karmaşık değil.
Yazar kitap içerisinde bir kitap yazma ile başlıyor hikayeye. 1985 Şili depremi sonrasında (bu durum bir cocuğun ağzından anlatılıyor) yaşanan sürece değiniyor. Evlerinden olanlar, dışarlarda kalanlar, insanların hali vs. O dönemde çocuğun tanıştığı bir aile ve o ailenin bir ferdi olan Claudia. İkisi arasında ilginç bir anlaşma oluyor ve bu sürüp gidiyor. Bu aralarda Pinochet döneminin sancılarına değiniyor yazar. Bu ikili arasındaki anlaşmanın temeli de zaten o döneme dayanıyor.
Sonrasında kitap içinde kitap yazan yazarın kendi hayatını okuyoruz kendi ağzından.
Sonrasında ise tekrardan o çocuğun gençlik dönemleri ve Claudia ile olan ilişkisinin detaylarını öğreniyoruz. Sonrasında bu çocuğun kim olduğunu öğreniyoruz. Tabii ki çocuğun kim olduğunu yazmama gerek yok :)
Bu çocuk ve Claudia'nın özellikleri de genç yaşlarında ailelerinden ayrı olarak yaşaması ve hayata tutunma çabaları diyebilirim.

Gerçekten kendini okutuyor kitap.
Kurgusu bana farklı verdi ve okurken keyif aldım. Okuma zorluğu çektiğiniz bir dönemdeyseniz bu kitap size ilaç olabilir.