Okur
engin divir
bir alıntı ekledi.
DÜNYAYI DEĞİŞTİREN KÜF, TEKRAR ARAŞTIRILIYOR Tıp dünyasında tüm zamanların belki de en büyük keşfinin gerçekleştirilmesini sağlayan bir küf türü, modern araştırmacılar tarafından laboratuvarda tekrar inceleniyor. 1928’de, İskoç araştırmacı Alexander Fleming, yanlışlıkla penisilini, yani bilinen ilk antibiyotiği keşfetti. Antibiyotik, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir ilaç. Fleming, Staphylococcus adlı bir bakteriyi birkaç hafta cam bir kapta bırakmıştı. Daha sonra tekrar baktığında, kapta küf oluştuğunu ve bu küfün bakterilere yaklaştığında onları öldürdüğünü gördü. Bu güçlü küfü kullanarak penisilin ilacını geliştirdi. Bu ilaç 92 yıldan beri bakteriyel hastalıkları tedavi etmek için kullanılıyor. Fleming’in buluşunda kullandığı küf, 1945’ten beri derin dondurucuda saklanıyor. Bu küf çıkarıldı ve genom haritasının (DNA’sının diziliminin) hazırlanması için analiz ediyor.
Emel
bir alıntı ekledi.
Şans ve bilimin kesiştiği nokta: Penisilin
Küf mantarlarının bakteriler üzerindeki etkisi bilinmeyen bir şey değildi. Eski Roma, Yunan, Aztek imparatorluklarında da küflü ekmekler yaraların tedavisinde kullanılıyordu. Fleming(Alexander) in gözlem yapmasını sağlayan penisilin etkisi ise, laboratuvarın dağınıklığından besiyerinin dışarıda kalmasına ve uzun tatil süresine kadar giden bir dizi tesadüfün bir araya gelmesi sonucu oluşmuştu.
4
Nhlsncr
bir alıntı ekledi.
Sir Alexander Fleming 1945'te Nobel Ödülü konuşması sırasında, "Laboratuvarda mikroplara yoğun ama öldürmeyecek dozlarda penisilin vererek onları penisiline karşı dirençli yapmak zor değil, aynı şey ara sıra vücudumuz içinde de gerçekleşir," diyerek mikropların evrimleşerek antibiyotiklere karşı direnç sağlayacaklarını öngörmüştü. O dönemlerde onun bu uyarısına pek kulak asan olmadı.
8
Umutt
bir alıntı ekledi.
ALEXANDER FLEMING
İskoçya’da Fleming adında yoksul bir çiftçi yaşıyordu. Bir gün tarlada çalışırken bir çığlık duydu. Hemen sesin geldiği yere koştu. Beline kadar bataklığa batmış bir çocuğun kurtulmak için çırpınıp durduğunu gördü. Küçük çocuk korkuyla bağırıyor, yardım istiyordu. Fleming, çocuğu bataklıktan çıkardı ve acılı bir ölümden kurtardı. Ertesi gün Fleming’in evinin önüne gösterişli bir araba yanaştı. Arabadan iyi giyimli bir aristokrat indi. Ken disini çiftçinin kurtardığı çocuğun babası olarak tanıttı. “Oğlumu kurtardınız, size bunun karşılığını vermek istiyorum.” dedi. Yoksul ve onurlu Fleming; “Kabul edemem!” diyerek ödülü geri çevirdi. Tam bu sırada kapıya babasının yanına çıkmış olan çiftçinin küçük oğlunu gördü. “Bu senin oğlun mu?” diye sordu aristokrat. Çiftçi, oğlu olduğunu söyledi. Bunun üzerine aristokrat devam etti: “Gel seninle bir anlaşma yapalım. Oğlunu benim yanıma ver, onun iyi bir eğitim almasını sağlayayım. Eğer karakteri babasına benziyorsa ileride gurur duyacağın bir kişi olur.” Sonuçta yoksul çiftçi Fleming’in oğlu aristokratın desteğinde eğitim gördü. Aradan yıllar geçti. O küçük çocuk büyüdü ve Londra’daki St. Mary’s Hospital Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. O, tüm dünyaya adını penisilini bulan kişi olarak duyuran Sir Alexander Fleming idi. Bir zaman sonra aristokratın oğlu zatürreeye yakalandı. Onu ne mi kurtardı? Penisilin! Aristokratın adı Lord Randolp Churchill, oğlunun adı ise Sir Winston Churchill idi.
9
Selçuk
bir alıntı ekledi.
Antibiyotik tarihi
Aslına bakarsanız antibiyotiklerin keşfinden önce çeşitli enfeksiyon sonucu ölüm vakaları oldukça fazlaydı. Her ne kadar antibiyotik modern insanın buluşu gibi gözükse de tarihte bir çok uygulama benzer etkiyi yaratmak için yapılmıştır. Örneğin, Antik Yunan'da enfeksiyon yaralarının tedavisinde "küflü ekmek" kullanılırmış. Babilli doktorların gözleri iyileştirmede kullandığı, "ekşimiş süt ve kurbağa safrası karışımından oluşan bir ilacın" varlığından söz eden eserler bulunmaktadır. Bu konuda verilecek örnekler çok olmakla beraber, 1870'li yıllarda bilim insanları, özellikle küflü ortamlarda başka bakterilerin yetişemediğini ve küfün antibakteriyel bir özelliğe sahip olabileceğini tespit etmişlerdir. Ama en önemli keşif, 1928 yılında Sir Alexander Fleming tarafından gerçekleştirilmiştir. Penicillium notatum adlı küf mantarından elde ettiği "penisilin" maddesi, insanlık tarihi için çok önemli bir dönüm noktası olmuştur...
5