1000Kitap Logosu

Alexandre Dumas (oğul)

234 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Yalın bir dille yazılmış ve bir çok kitapseverin ilgisini çekebilecek bir kitap. Okurken aşk acısı çeken iki insanın hayatını da okuyabilirsiniz, toplumun bize dayattığı ahlak yapısını da okuyabilirsiniz veya bu kitaptan çok güzel acıklı bir senaryo da yazılabilir diyebilirsiniz. Ben okurken hepsini beraber anladım. Ama en önemlisi soyluluk asillik gibi kavramların kişilerin hayat tarzı mesleği zenginliği ile ölçülmesinin tamamen yobazlık olduğunu çok güzel anlatan bir kitap. Basit anlatımında, bana göre çok daha derin anlamlar çıkarabileceğimiz bu kitabı okuduktan sonra insanlara saygı duymak için gerekli kriterlerin çok başka şeyler olduğunu anlayacağız. Bir solukta okunabilecek bir roman. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.
Kamelyalı Kadın
Okuyacaklarıma Ekle
1
5
320 syf.
·
6 günde
·
8/10 puan
Dünyaca ünlü yazar Alexander Dumas'nın kendi gibi yazar ve adaşı olan oğlu Alexander Dumas, tek romanı Kamelyalı Kadın'da bir kibar fahişe olarak yaşamını sürdüren Marguarite ile hukukçu Armand arasında yaşanan dramatik bir aşkı anlatmaktadır. Zaman zaman bir Balzac romanı okuyormuş hissi uyandıran kitaptaki betimlemeler, olayların akışını bozmadan okuyucuya aksettirilmekte ve on dokuzuncu yüzyıl Paris'ine bizleri davet ederek bilhassa son bölümlere gelindiğinde yürekleri burkan hikâyesiyle derin izler bırakmaktadır.
Kamelyalı Kadın
Okuyacaklarıma Ekle
2
320 syf.
·
Puan vermedi
Kamelyalı Kadın
Merhabalar kitapseverler :) Öyle bir kitapla başlayacağım ki söze, yazarken heyecanlanmamam mümkün değil... Bazı kitaplar hikayesiyle, bazıları ise karakterleriyle yaşar benim gönlümde. İşte bu kitap da karakterleriyle yaşayanlardan... Nasıl anlatsam... Marguerite Gautier, namı diğer Kamelyalı Kadın... Öyle dokundu ki yüreğime, Madamı sevmemek imkansız... "Güneş gibi kadınlar vardır doğuşları gibi batışları da göz ardı edilen..." Genel bilinenin aksine kitabın yazarı Alexandre Dumas değil, onun sonradan resmi olarak tanıdığı gayri meşru oğluymuş. Henüz 24 yaşındayken kendi yaşamından yola çıkarak, böyle etkileyici bir roman yazmayı başarmış, genetik yetenek işte. Kitapta Hukukçu Armand Duval ile Marguerite Gautier'in dokunaklı ve imkansız aşkı sade ve akıcı bir dille anlatılmış. 19. Yüzyılın Parisinde geçen hikayede dönemin özellikleri de okuyucuya başarılı bir şekilde yansıtılmış. Peki Mösyö Duval ile Madam Gautier birbirine delicesine aşıkken bu hikaye neden yürekleri paramparça edercesine imkansız bir aşkı anlatmış? Şöyle diyor Mösyö Duval, "ben onundum o ise herkesin..." Oysa madamın yüreği yalnızca Mösyö Armand için çarpıyordu. İki umutsuz yürek de birbirine aitti. Fakat Armand Duval'ın sevgisiz babası bu aşkı anlayacak bir gönüle ne yazık ki sahip değildi... Peki yüreklerin birbiri için çarpması bütün engelleri aşmaya yetecek miydi yoksa her mutluluk gibi onların ki de yarım mı kalacaktı? Her ne kadar kitabın sonu başından belli olsa da soruların cevaplarını merak ediyorsanız lütfen okuyunuz... Son derece etkileyici bu roman filme uyarlanmasa üzülürdüm. Neyse ki birden çok kez filme uyarlandığını öğrendim ve sadece bir tanesine ulaşabildim. 1936 yapımı olan siyah beyaz filmi seyrettim. Tabi kitabına göre çok eksikti ama çekim yılı göz önünde bulundurulduğunda gayet izlenebilir olduğunu düşünüyorum. Siz de benim gibi bir klasik okuduktan sonra fellik fellik filmini arıyorsanız bahsettiğim filmi izlemenizi tavsiye ediyorum :) Her daim keyifli okumalarınız olsun, Kitapla, Sevgiyle, Aşkla kalın :)
Kamelyalı Kadın
Okuyacaklarıma Ekle
1
234 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
Duygusal bir insansanız kesinlikle okumayın. Ben etkisinden çıkamıyorum. Raif efendide, Maximillian Wagner de olduğu gibi. Kusursuz bir dil, insanı saran akıcılığı ile harika bütünleşmiş bir aşk romanı.. şiddetle tavsiye ederim.
Kamelyalı Kadın
Okuyacaklarıma Ekle
1