Recep, Dalkavuklar Gecesi'ni inceledi.
33 dk. · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İki bölümden oluşan kitabın Dalkavuklar Gecesi bölümünde Nihal Atsız sert bir üslupla, Hatti ülkesi üzerinden Atatürk dönemi siyasi işleyişini ve etrafındaki dalkavukları tenkit etmiş. Bu bölüm içindeki isimler kurgu olsa da, Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz kitabındaki anılarında, bu isimlerin tersten okununca bir anlam ifade ettiğini öğrenmiş oldum. ( Filozof İlanasam: Hasan Ali Yücel, Bilgin İkeznini: Zeki Velidi Togan, Başhekim Ziza: Şevket Aziz vb ).

Z Vitamini bölümündeyse, ''küçük işlerin büyük adamı'' dediği İsmet İnönü'nün halkçı ve milliyetçi düşünceleri yerle bir etmesinden duyduğu rahatsızlığı, çevresindeki bakanların da (Atsız'ın deyimiyle dalkavukların) bu durumu desteklemesini eleştirmiş.

"Onlar elbiselerine sığamayacak kadar şişmanlarken
Ben içim içime sığmayacak kadar aşık oldum"

~ Ali Şeriati ~

TİRAJE, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Kitabı okuyor

Eğer yeryüzündeki bütün elleri bir masanın üzerine koysalar, elini bulabilirdim onların içinden.

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 19 - Şule Yayınları)Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 19 - Şule Yayınları)
TİRAJE, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

O halde “bizi mutlu kılan şey şartlardan çok, ruhumuzdur”. İstemekle değil, istememekle hür olan ruhumuz...

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 17 - Şule Yayınları - Tırnak arası söz: Voltaire)Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 17 - Şule Yayınları - Tırnak arası söz: Voltaire)
TİRAJE, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Kederin ağına takılan balıklar, çırpına çırpına ölüyorlar. Mutluluk bir seyahat şekli olması gerekirken, bir türlü ulaşılamayan hayali istasyonlar haline geliyor.

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 16 - Şule Yayınları)Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 16 - Şule Yayınları)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

‘Kim olursa olsun sırtını Allah’a döndüğünde elinde kalan tek şey kocaman bir ‘perişanlık’ oluyor. Gerçekten geriye kalan tek şey karanlık, çok karanlık bir hayat.’

Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 28 - Timaş Yayınları, 2018.)Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 28 - Timaş Yayınları, 2018.)