• İyi pazarlar, başka bir etkinlikle devam edelim dedim hikaye ile ilgili yolculuğumuza. Küfretmeyin hemen, öykü yazmayacağız bu kez. Sitenin temasına uygun bir etkinlik olacak bu, her zaman gördüklerinizden. 1960–1970'lerin öykücülerini okuyalım diyorum, eğer siz de isterseniz. Nereden çıktı peki bu etkinlik, ne okuyacağım öyle kısa, kısa elalemin hikayesini, yazmak varken diyebilirsiniz elbette.

  Şaka yapıyorum tabi ki, kimsenin hayır diyeceğini sanmıyorum böyle bir okumaya, bir şeyler yazabilmek için okumak lazım ilk önce. Yoksa çok geç oluyor aklınıza gelenin zaten yıllar önce başkalarının tarafından da düşünüldüğünü öğrenmek, kalıyorsunuz sonra benim gibi:)

  Vüs'at O. Bener zaten halen etkinliği devam eden ve hak ettiği ilgiyi yıllar sonra bu platformda bulan bir yazar (Liliyar sağ olsun) . Ama onun dışında da Sait Faik'in , Memduh Şevket'in ya da Sabahattin Ali'nin öykücülük geleneğini devam ettiren önemli yazarlarmız var 60-70'lerde. Aklıma gelenleri sıralayacağım şimdi. Atladığım vardır elbette, uyaran olursa eklerim.

  Soğuklar gelsin öyle başlayalım diyorum etkinliğe 15 Ekim uygun olur herhalde, 1,5 ay sonra 1 Aralık'ta da bitiririz. Katılmak isteyenler aşağıya yorum yaparsa eklerim. Daha Orhan Pamuk- Herman Hesse- Jasper Kent etkinlikleri var, nasıl okuyacağız diyen arkadaşlar da bi zahmet sıkıştırıversinler araya. Kısa kısa yazılar sonuçta :) En kötü yazarları tanıyıp Kim Milyoner Olmak İster'deki sorulara doğru cevap verirsiniz.

  Etkinlik başlangıcında ilgili ileti paylaşılacaktır. Geniş bir yelpaze olması korkutmasın kimseyi. İsteyen istediği sorudan başlayabilir sonuçta. Yazarları tanımanız için etkinlik süresince kendilerine ait bazı hikayeleri paylaşmayı düşünüyorum Zaten Adalet Ağaoğlu'nun bir hikayesini #33734855 iletisinde paylaşmıştım, okumak isteyenler için.

  Herkese iyi okumalar şimdiden (Metin T. için not: Hocam yeni yazarları artık yılbaşına doğru yaparız senin için de sakıncası yoksa)

  Yazarlar

  Nezihe Meriç
  Leyla Erbil
  Bilge Karasu
  Ferit Edgü
  Erdal Öz
  Kamuran Şipal
  Tarık Dursun K.
  Adalet Ağaoğlu
  Tomris Uyar
  Selim İleri
  Nedim Gürsel
  Hulki Aktunç
  Füruzan
  Mustafa Kutlu
  Sevinç Çokum
  Rasim Özdenören
  Sevim Burak
  Necati Mert
  Demir Özlü
  Adnan Özyalçıner
  Onat Kutlar
  Feyyaz Kayacan
  Oğuz Atay - Korkuyu Beklerken (Konuk Yazar)

  Okurlar (Y-5)

  Erhan
  Elif
  Derya (Bahir) Deniz
  Turhan Yıldırım
  Kenan
  Zin
  Emin K.
  Metin T.
  Li-3
  Büşra A.
  Hatciş
  Osman Y.
  Nilüfer
  Esther. Sema
  Caturday
  Giz
  İ.dem
  Sezen B.
  Necip G.
  Sümeyye Pamih
  Ayça
  Damien
  Ferit Şimşek
  NigRa
  nneslihann
  Liliyar
  inci
  Fatma Öztürk
  Zeynep
  https://1000kitap.com/Madame
  Derya
  Cemre
  esraaltunerrr
  Müjgan
  Sinan
  mündemiç
  Evey hammond
  Odessa
  Homeless
  Mevsim Ahenk
  Hülya Açılan
  Leman Dilara
  Anıl Y.
  Kader Aşcıoğlu
  Hakan S.
  Ahmet Yaylaci
  Nesrin Ay
  İclâl
  Bahar Aygün
  Burak
  Betül AYANOĞLU
  fatoş
  Hatice Kurtaran
  ~büşra~
  Handan İriş
  Özleم
  Selma Kavurmacıoğlu
  Ali Burak Subaşı
  Züleyha Öztürk
  Arzunalbant
 • Bu kitabını da okuduktan sonra anladım ki Türk romanının üstadesi Adalet Ağaoğlu’dur. Öyle sağlam bir kurgu, öyle güzel bir anlatım.

  Bir kere kitapta ustaca kullanılmış bir geriye dönüş tekniği var-ki bu teknikle yazmanın hiç de kolay olmadığını düşünüyorum- Okurken bir an için ''ne alaka ya, ben bunları niye okuyorum şimdi'' diyorsunuz ama ilerde öyle güzel ve öyle alakalı bir yerde çözüme kavuşuyor ki mesele ister istemez bir ''heee...'' dedirtiyor size.

  Ölmeye Yatmak, Dar Zamanlar üçlemesinin ilk kitabı. Birbirinden çok farklı zamanları anlattığı için sırayı bozmanın bir sakıncası olmayacağını düşünerek seriye o an elimde olan ikinci kitapla, Bir Düğün Gecesi ile, başlamıştım. Bu kitabı bitirdikten sonra ise üçlemenin sırasına sadık kalmak gerektiği kanısındayım. Çünkü benim gibi seriye ikinci kitaptan dalacak olursanız bu kitabın ana karakteri olan Aysel’den nefret etme ihtimaliniz var.


  Kitap, çocukluk yılları cumhuriyetin ilk zamanlarına denk gelen birkaç çocuğun hayatları ekseninde gelişiyor. Başlarda anlatımı sıkabilir hatta kitabı yarım bırakmak istemenize bile sebep olabilir ancak biraz sabır gösterirseniz kendinizi yavaş yavaş ilerleyen olaylar zincirini merakla izlerken bulacaksınız. Ben ilk kısımları okurken bunun bir dönem romanı olduğunu ve günümüzde okunmasının pek bir yararı dokunmayacağını düşünmüştüm ancak kitabın ilerleyen bölümleri bu yargımı yerle bir etti.


  Ölmeye Yatmak, milletçe orta yolu bulmak konusunda ne kadar zayıf olduğumuzu çok iyi şekilde ortaya koyan bir roman. Ne yazık ki öyleyiz, uçlarda yaşamakta, en ufak bir meselede kolayca iki kutuba ayrılmakta üstümüze yok. Hepimizin ortak değeri olan Mustafa Kemal’in çağdaşlaşma yolundaki öğütlerini hayata geçirmek konusunda bile durum bu şekilde. Bir kısım bunların özünü anlamadan yüzeysel düşünerek bunları dikte etmeye çalışırken bir kısım eski akıldışı geleneklerde diretip Atatürk’e neredeyse düşman oluyor. İşte romanın ilk kısımları bu sorunu anlatıyor.


  Kitabın bölümleri arasına konulmuş gazete haberleri ve o dönemin tarihi olaylarının anlatıldığı bölümlerle cumhuriyetin ilk yılları, Atatürk’ün ölümünden sonraki olaylar, İkinci Dünya Savaşı yılları ve bu dönemde Türkiye’nin nasıl bir süreçten geçtiği, Varlık Vergisi, Soğuk Savaş yılları ve hatta 60 darbesi anlatılmış. Bu yönüyle yalnızca bir roman anlatımı olmanın ötesine geçilerek olayların geçtiği dönemin gerçekliği de aktarılmış. Adalet Ağaoğlu romanlarında sık karşılaştığımız bir durum.


  Kitabın kahramanları bir ilçe ilkokulunda Dündar öğretmenin öğrencileri olan ve daha sonra mezun olarak ülkenin farklı farklı yerlerine dağılıp her biri farklı bir kesimin düşüncesini benimseyen kişiler; Aysel, Aydın, Ali, Sevil, ... Öğrenciyken kimi köylü, esnaf, işçi çocuğu kimi de ilçenin forslu sınıfının çocuğu olan bu kahramanlar kitap boyunca yaşamın çeşitli evrelerinden geçip farklı yerlere geliyorlar. Arada bir yolları kesişiyor tabi, hatta bazen birinin haberini diğerinin mektubundan öğreniyoruz.


  Adalet Ağaoğlu’nun her kitabında mutlaka hayranı olacağım bir kadın karakterle karşılaşıyorum. Buradaki Aysel’di (Bir Düğün Gecesi’nde ise Tezel). Aysel, yetiştiği çevreye karşı durarak okuma savaşı vermiş bir kadın ve başlarda tek gayesi ülkesine faydalı olmak. Aysel kitap boyunca toplumsal yargıları, cinsiyet rollerini, birey olma kaygısını, ülkesine yararlı olma ülküsünü sorgular. Yazar, bu sorgulamayı, romanı kaleme alırken Aysel’e, onun bocalayan hallerini okurken de biz okurlara yaptırır.


  Aysel toplumun kalıplaşmış değer yargılarına bütünüyle aykırı hareket eden bir karakterdir. Kızların erkeklerle arkadaşlık etmesinin hoş görülmediği bir ortamda Ali ile dostluk kurar, ona mektup yazar. Kızların okutulmasını hoş karşılamayan bir çevreye sahip olmasına rağmen okumakta diretir hatta yurtdışına eğitim almaya bile gider. Hocayken öğrencisi ile birlikte olur. Ölmeye yatar. Ve bütün bu aykırı hallerini ayıplayan topluma karşı da kitabın sonunda sağlam bir cevabı vardır:

  Yeterince saygıdeğer değilsem değilim. Her şeyde haklı ve doğru olmak için her şeyin haklı ve doğru olması gerek. (#33542453)
 • Ali biraz şaşkındı. Ama sıkılmıyordu. Aysel'in bu, hani susarsa dünyanın sonu geliverecekmiş, konuşursa bir şey sanki hep ayakta duracakmış gibi aralıksız, nefes nefese anlatışı hoşuna gidiyordu. Sık sık tuhaf bir duyguya kapılıyordu: Uzanıp hemen Aysel'in tedirgin bileklerinden tutuveresi geliyordu.
  Adalet Ağaoğlu
  Sayfa 327 - Everest Yayınları
 • Dönmeyeceğim be! Markopaşa'ymış! Nerde o günler? Ben Markopaşa'yı çıkaran abinin yanma yaklaşacak kadar adam olsam daha ne isterim? İnek! Komünistlikmiş! Sittir ol sen de!.. İçinden böyle dedi; Ertürk'ün mektubunu yırtıp attı. Henüz çocuk sayılır Ali. Gelecekte şerefli Türk ordusunun saflarına katılacak şerefli bir Türk askerine hakaretin cezayı gerektirdiğini bilmiyordu daha!
  Adalet Ağaoğlu
  Sayfa 318 - Everest Yayınları
 • Yazarlar ne iş yapar? Okurken hep meraklanırız. Özellikle Kafka'nın babasına yazdığı mektubu okurken aklıma geldi. Kafka o kadar çok ikilemde kalmış ki meslek seçiminde. Listelist ve bir kaç siteden edindiğim bilgilerle hangi yazar ne iş yapmış toplamaya çalıştım. Siz de bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  (NOT: Önceden böyle bir şey paylaşıldı mı bilmiyorum, paylaşıldı ise lütfen söyleyin)

  Sabahattin Ali - Öğretmen

  Dostoyevski - Mühendis, Memur, Asker (Sürgün)

  Tolstoy - Asker

  Cemal Süreya - Maliye Müfettişi

  Yaşar Kemal - Kütüphane Memuru, Irgat katipliği

  George Orwell - Polis

  Oğuz Atay - Öğretim Görevlisi

  Vladimir Nabokov - Bilim adamı, Küratör

  Franz Kafka - Vergi Memuru, Avukat

  James Joyce - Sinema Operatörü

  Hasan Ali Toptaş - Muavin, İcra Memuru

  Arthur Conan Doyle - Cerrah

  Charles Dickens - Fabrika işçisi

  Orhan Kemal - Bulaşıkçı

  Agatha Christie - Eczacı Asistanı

  John Steinbeck - Hademe

  Jack London - İstiridye Avcısı

  Herman Melville - Banka Memuru

  J.D. Salinger - Seyir Faaliyetleri Müdürü

  Stephen King - Öğretmen

  Yusuf Atılgan - Çiftçi

  Kemal Tahir - Ambar Memuru

  Edip Cansever - Antikacı

  Refik Halit Karay - PTT Genel Müdürü

  Joseph Conrad - Tüccar

  Harper Lee - Bilet Satış Görevlisi

  Sait Faik Abasıyanık - Öğretmen, Tahıl Alım - Satım Toptancısı

  Aziz Nesin - Asker, Gazeteci

  Nazım Hikmet - Asker, Öğretmen

  Knut Hamsun - Tezgahtar, Kalfa

  Turgut Uyar - Muamele Memuru, Asker

  Necati Cumalı - Avukat

  William Faulkner - Yardımcı Pilot, Memur

  Ahmed Arif - Gazete ve Dergilerde teknik sorumlu

  Orhan Veli Kanık - Memur

  Ümit Yaşar Oğuzcan - Bankacı

  Jorge Luis Borges - Kütüphaneci, Eleştirmen, Senarist, Çevirmen

  Lou Andreas-Salomé - Psikanalist

  Halil Cibran - Ressam, Şair, Filozof

  Jules Verne - Borsacı, Milletvekili

  Didem Madak - Avukat

  Anton Çehov - Doktor

  Fernando Pessoa - Mektup Yazarı, Katip

  Adalet Ağaoğlu - Gazeteci

  Nikolay Vasilyeviç Gogol - Memur

  Hermann Hesse - Ressam

  Gabriel Garcia Marquez - Gazeteci, Siyasi Aktivist

  Arthur Schopenhauer - Filozof ve Eğitmen

  Jose Saramago - Editör, Çevirmen, Teknik Ressam, Siyasetçi, Gazeteci

  Cengiz Aytmatov - Veteriner, Gazeteci, Çevirmen, Diplomat

  Peyami Safa - Gazeteci

  Johann Wolfgang von Goethe - Hezarfen, politikacı, ressam ve doğabilimci.

  Jean-Paul Sartre - Filozof, Düşünür

  Stefan Zweig - Gazeteci

  Şükrü Erbaş - TMO'da memur ve yönetici

  Uğur Mumcu - Gazeteci

  Montaigne- Politikacı, Devlet Adamı

  Machiavelli- Politikacı

  Virginia Woolf - Eleştirmen

  Mehmed Uzun- Gezete ve dergi yazarlığı

  Orhan Pamuk - Ressam, Gazeteci

  Marcel Proust- Eleştirmen

  Cervantes - Asker

  İskender Pala - Asker, Öğretim Görevlisi

  Khaled Hosseini - Doktor

  Sigismund Scholomo Freud - Nörolog, Psikanaliz

  Albert Camus - Kaleci, Filozof

  Attila Hamdi İlhan - Gazeteci, Senarist, Eleştirmen

  Antoine De Saint Exupéry - Pilot, Gazeteci

  Aldous Huxley - Filozof, Senarist

  Grigory Petrov - Papaz, Tanıtımcı

  Mehmet Akif Ersoy - Veteriner