Halime Sare Özdoğan, Bilmem Hatırlar mısın?'ı inceledi.
 09 Mar 09:34 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Beklemek, ömrü uzatıyor.Küçük şeylerden, küçük saadetlerden, küçük umutlardan bir gelecek birikiyor önümüzde. Başka nasıl yaşanacak bu ömür? Dünya... gölgeler birikintisi... Birazda biz oylanıp gideceğiz, oyalandigimiz kadar!
Güneş yarın da doğacak...

Oğuzhan Afacan, bir alıntı ekledi.
26 Oca 20:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

ALMANYA İLE İTTİFAK NASIL HAZIRLANDI?
Morgentham kitabında benden de bahsederek, ne Türk ve ne de Müslüman olmadığımı iddia ediyor. Bu iddia da Peygamberin Müslüman olmadığı iddiası gibi manasızdır. Ben Türk oğlu ve bir Müslüman babanın Müslüman oğlu olduğumu her zaman ispat edebilirim. Kanaatimce de bir insan doğduğu ve inandığı dine ve içinde büyüdüğü halka mensuptur. Din ve milliyet meseleleri sırf kanaat ve telakki meseleleridir. Avrupa'da da bugün aynı prensipler hâkimdir.

(...)

Sırf Morgentham'ın yalanlarını ispat etmek maksadıyladır ki, doğum ve ırk meselelerine temas etmek ihtiyacını hissettim. Benim babam Balkan Harbi'ni müteakip Bulgaristan'a terk olunan Karacalı Ali kazasının Çepleci köyünde doğmuştur. Edirne vilayetinde bu kaza halkına ''Dağlı'' denmektedir. Bunlar vaktiyle Anadolu'dan hicret etmiş olan eski ve halis Türk ailelerine mensupturlar. Bunlarla Pomaklar arasında hiç bir münasebet yoktur. Pomaklar, Rodop Dağlarının ötesinde otururlar ve Bulgarca konuşurlar. Tahsilini Edirne Medresesi'nde ikmal etmiş olan babam, orada ''Çepleci Ahmet Efendi'' olarak tanınmış ve ilahiyat müderrisliği etmiştir. Dedeme köyünde ''Halil Bayraktar'' derlermiş. Onun babası Ahmet, babamın babası da Ak Hüseyin olarak tanınmışlardır. Ak Hüseyin'in Alemdar'ın ihtilâlcileri ile birlikte İstanbul'a geldiği iddia edilmektedir. Her ikisinin de mezarları ve hatta Ak Hüseyin'in babasının mezarı dahi Çepleci'de bulunmaktadır. Alâkadar olanlar bunu kolaylıkla tespit edebilirler. Annem aslen Kayserilidir. Onun baba tarafından büyük babası da Çolak Mehmet Ağa olup yeniçeri olarak Edirne'ye gelmiştir. Gerek kendisi, gerek oğlu Tomruk Ağalığı yapmışlardır. Ana tarafımdan büyük annem de Karacalı Ali dağlarında Dedeler köyündendir. Bu izahattan maksat benim hakiki Türk oğlu Türk ve tamamıyla Müslüman olduğumu ve Bay Morgentham'ın kitabında bu hususta dahi yalan söylendiğini ispat etmektir.

Talat Paşa'nın Hatıraları, Hüseyin Cahit Yalçın (Sayfa 26 - Cumhuriyet)Talat Paşa'nın Hatıraları, Hüseyin Cahit Yalçın (Sayfa 26 - Cumhuriyet)
Hatice, Küçük Ağa'yı inceledi.
20 Oca 23:58 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ne şanslıyız ki kurtuluş için bu ağır kararları vermek zorunda kalmadık ve ne şanslıyız ki doğru kararlar veren bir milletin evlatları olarak dünyaya geldik.
Ve kitap o kadar güzel bir dille yazılmış ki, betimlemeleri dozunda, akıcı ve çok samimi... Ali Emmi’nin Çolak Salih’in ve daha bir çoğunun doğallığını öyle hissediyorsunuz ve onları öyle benimsiyorsunuz ki sanki tanıdık birileriymiş gibi geliyor. Allah razı olsun o zamana şahitlik eden memleketimizin refahı için çabalayan tüm Küçük Ağa’lardan.

Klasikler Ve Çevirmenler
Günlerdir çevirmenlerin dünyasına daldım ve haklarında o kadar çok şey okudum ki beynimden dumanlar çıkıyor. Yabancı dilde yazılmış eserlerde en rahatsız olduğum şey, çeviri ne kadar kaliteli olursa olsun ''çevirinin çevirisini'' okumaktır. Misal Rusça bir eseri, Fransızca'ya çevirmişler. Bizdeki çok iyi Fransızca bilen bir çevirmen de Türkçe'ye çevirmiş. Misal Almanca'da o çevirmenin üstüne yoktur ama onun Almanca'dan çevirdiği eserin aslı Fransızca'ysa ben ilgilenmiyorum o çeviriyle. Klasikler konusunda bu yüzden çok titiz bir liste hazırlamak için uğraşıyorum. Elbette ben de insanların yazdıklarını kendime ölçü aldım. Hata payı vardır. Ama ilgilenirseniz diye, buraya hangi çevirmeni hangi dilden tercih etmeniz gerektiği konusunda güzel bir liste paylaşıyorum:

RUSÇA
1) SERPİL DEMİRCİ; Öteki Yayınları'nda karşımıza çıkan bu çevirmenle ilgili net bir bilgi okuyamadım, ama çevirdiği her kitap zevkle okunmuş. Sanıyorum bu da onu iyi bir çevirmen yapar. :)
#İnsancıklar'ı mükemmel çevirmiş. İyi ki ondan okumuşum. Benim için zirve o..
2) HASAN ALİ EDİZ
3) MAZLUM BEYHAN
4) NİHAL YALAZA TALUY
5)ERGİN ALTAY; İyi bir çevirmen ama bazen tuhaf ifadeler kullanmış ve itici karşılanmış. Misal ertesi gün yerine, devrisi gün.
(Tekrar Ergin Bey'in çevirilerine baktım ne kadar farklı kelimeler kullansa da bence güzel çevirileri. Hiç sıkıcı değil.)
6) LEYLA SOYKUT
7) KORAY KARASULU; genç bir çevirmen ama emin adımlarla ilerlediği söylenmiş.
8) ATAOL BEHRAMOĞLU
9) LEYLA ŞENER: Olumlu çok yorum var ama biraz olumsuzlar da olmuş. Ama bana olumsuzlar çok etki etmedi.Rusça'da daha mesafeli yaklaşacağım kişiler var.
1) AYŞE HACIHASANOĞLU; diğer çevirilerine biraz mesafeli olmakla beraber Karamazov Kardeşler çevirisi sevilmiş ve başarılı bulunmuş. Ama ben tercih etmem sanırım.
2) MEHMET ÖZGÜL de ERGİN ALTAY ile benzer eleştiriler almış. Bu yüzden ben bu çevirmenlere biraz daha mesafeli yaklaşma kararı aldım.
3) SERDAR ARIKAN; İthahi Yayınları'ndan çevirileriyle dikkatimi çekti. Çevirdiği kitaplara basım çok güzel, kitap da güzel ama biraz zor ilerledi yorumlarını çok okudum...
4) SABRİ GÜRSES; olumsuz yorumlar var, Oblomov çevirisi ödül almış. Benim için son seçeneklerden biri.
5) NESRİN ALTINOVA, Fransızca çevirileri ile baş tacı ama Rusça da çevirmiş. Ya da Fransızca'ya çevrilmiş Rusça eserleri de çevirmiş. Bunu bilgi sahibi biri varsa yorumlara yazarsa çok sevinirim.FRANSIZCA
1) İSMAİL YERGUZ; çok iyi.
2) SAMİH TİRYAKİOĞLU; çok iyi.
3) NEDRET TANYOLAÇ ÖZTOKAT; çok iyi.
4) ALİ CEVAT AKKOYUNLU; çok iyi. Kendisi Almanca ve İngilizce de biliyor, onlardan da bire bir çeviri yapıyor.
5) ŞEVKET DENİZ; iyi.
6) NESRİN ALTINOVA; çok iyi.
7) MİNA URGAN
8) SABAHATTİN EYÜBOĞLU
9) VOLKAN YALÇINTOKLU
10) ROZA HAKMEN


*TAHSİN YÜCEL; çok yerilmiş. Bir insanın bilgili olması ve bir dili iyi bilmesi iyi bir çeviri yapacağı anlamına gelmiyor.

İNGİLİZCE
1) MURAT BELGE; çok iyi.
2) FATMA ÇOLAK; çok iyi.
3) METE ERGİN; çok iyi, hakkında birçok övgü içeren yorum okudum.
4) OSMAN ÇAKMAKÇI; çok iyi.
5) PÜREN ÖZGÖREN; çok iyi.
6) ÇİĞDEM ERKAL İPEK; çok iyi.
7) ALİ CEVAT AKKOYUNLU, çok iyi, üstat.
8) BELKIS DİŞBUDAK ÇORAKÇI; çok iyi. Şibumi'nin çevirmeni desem zaten birçoğunuz için yeterli olur sanıyorum. :)
9)NİHAL YEĞİNOBALI; Ruhlar Evi'ni hayatıma katmış üstattır. Muhteşem bir kitaptır. Çok güzel de çevrilmiştir.
10) MİNA URGAN; Moby Dick'i YKY'den okuyanlar, Sineklerin Tanrısı ve Ütopia çevirileri onundur.
11) AVİ PARDO
12) DOST KÖRPE
13) NEVZAT ERKMEN

*Metin İlkin; çok kötü. İngilizce eserleri çevirmiş, çevirmese daha iyiymiş denmiş.

*Gönül Suveren; İngilizce çevirileri var. Stephen King'in Kemik Torbası ve Hayvan Mezarlığı adlı kitaplarını, Agatha Christie'nin de Sonuncu Kurban'ını hiç sevmemiştim. Üçü de bu çevirmene aitmiş. Bu bir tesadüf mü??? İnternette de olumsuz yorumlar var. Bilemiyorum...

Mehmet Harmancı; çok kötü. O kadar çok çevirisi var ki insanüstü bir güç gerek bunu yapabilmek için. Kitapyurdu'nda ismini aratırsanız her dilde çeviri yapmış :) 300 küsur eser var. Ne kadar yetkin olacağı zaten bu sayıdan ötürü şüpheli. :)

ALMANCA
1) AHMET CEMAL; çok iyi. Oğuz Atay hani telefon açmış. Körleşme'yi çevir demiş. :) Anladınız siiz.
2) ALİ CEVAT AKKOYUNLU; yine çok iyi.
3) KAMURAN ŞİPAL; benim için mesafelilerde. Yer yer iyi yer yer tuhaf. Çünkü Cem Yayınevi'nden Kafka Bütün Öyküler çevirisini büyük oranda okudum. Misal mezarlığa gömütlük demiş. Böyle not aldığım birkaç kelime vardı ama bulamadım. Ne gerek vardı?
4) BEHÇET NECATİGİL


JAPONCA
1) Hüseyin Can Erkin
2) Ali Volkan Erdemir
*****
Bu liste ben araştırmaya devam ettikçe güncellenecektir ve sizlerin de katkılarını bekliyor olacağım. Ben daha ziyade klasikler üzerinden gittim. Çünkü genelde 1950 sonrası ile ilgilenmiyorum pek. Daha İspanyolca, İtalyanca, Almanca vs. var da var. Görüş ve katkılarınızla daha nitelikli bir liste ortaya çıkacaktır. Herkese keyifli okumalar.
******

Mutlu Haftasonları
Kitaplarıyla mutlu olmuş birini,
hangi dünya saadeti kandırabilir.

/Ali Çolak/

kübra kuyu, bir alıntı ekledi.
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

''Şu İstanbul garip şehir... Ne yapıp edip kendini sevdirmenin bir yolunu buluyor.''

Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali ÇolakMavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak
kübra kuyu, bir alıntı ekledi.
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

''Mavi işte, cıvıl cıvıl, kıpır kıpır mavi... Su gibi, rüzgar gibi. Gözbebeklerimizde, saçlarımızın telinde ve avuçlarımızda serinlik. Serinliğini yeşilden almış olmalı; yeşil ile menekşe rengi arasından doğar çünkü o.''

Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali ÇolakMavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak
kübra kuyu, bir alıntı ekledi.
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

''Hüzün ki, en çok yakışandır bize.'' diyor şair. Neden yakışmasın, çünkü biz, mahzun bir peygamberin ümmetiyiz.

Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali ÇolakMavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak