Geri Bildirim
 • Yil 1968!
  Cesedi Aras Nehri'nden cikarilan kişi kim biliyor musunuz? "KUCUK KARA BALIK " öyküsünün ve daha bir cok eserin sahibi Iran'in ünlü kalemi Samed Bahrengi...

  Ruhu, küçük bir kara balik gibi okyanusa acilma heyecani ile dolu o guzel insan...
  Samed Behrengi, İranlı öğretmen, çocuk hikayeleri ve halk masalları yazarı ve derleyicisi. Haziran 1939’da Güney Azerbaycan’ın Tebriz kentinde doğmuştur. Babasının adı İzzet, annesinin adı Sara idi. Samed’in iki erkek ve üç kızkardeşi daha vardır. İlk okulu bitirdikten sonra Tebriz’deki “Debîristân-i Terbiyet” ve “Dânişserâ-yi âlî” adlı öğretmen okullarında okudu. Öğrenimini tamamladıktan sonra Mamkan, Gogan, Ahircan gibi köy okullarında öğretmenliğine başladı ve kısa ömrünün sonuna kadar bu görevde kaldı.

  Öğretmenlik yaparken bir taraftan da Tebriz Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde gece derslerine devam etti. Azerbaycanlı köylü çocuklarına rehberlik hizmetleri sunarken onlar için masallar yazdı. Azerbaycan halk edebiyatını inceledi. Ağızdan ağıza dolaşan halk masallarını toplayarak bu malzemeyi Azerî Türkçesi ve Farsça olarak yeniden kaleme aldı. Edebî faaliyetlerinin belki de en önemlisi olan bu çalışmasının yanı sıra Azerbaycan folkloru ve İran eğitim sistemi üzerine eğildi; eğitim sisteminin aksayan yanlarını tespit ettikten sonra çözüm yolları üretti.
  İran genelinde seyahatler ile Fars ve Azeri halk kültürü üzerine incelemeler yaptı. Halkın dilinde dolaşan masalları, söylenceleri derledi, yorumladı, yeniden yazdı. Bunları derlemenin yanı sıra, çocuk öyküleri yazdı. Ne var ki kimilerince çocuk öyküleri olarak görülen bu yapıtlar kimilerince de İran ve diğer dünya halklarına, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme gibi öğütlerde bulunan metinlerdir. Zamanının Şah yönetimine karşı masal ve hikayeler yazarak karşı koymaya çalışmış, başkaldırmıştır.

  Yazar 1968’de, 29 yaşındayken, Azerbaycan’daki Aras nehrinde yüzerken (kimilerine göre Şah?ın gizli polis örgütü SAVAK tarafından hazırlanmış) bir kaza sonucu öldü. Yüzerken boğulduğu söylentisi yayılsa da buna kimse inanmadı, çünkü Behrengi, yazdığı masallarla, ülkesinin başına çöreklenmiş Şahlık düzenini açıkça eleştiyor, her türlü baskı yönetimine karşı çıkıyordu. Bu yüzden suikaste uğradığı savlanagelmiştir. Yapıtları onlarca dile çevrilmiştir.
  O dönemin önemli gazetelerinde ve dergilerinde çıkan yazılarında S. Garanguş, Çingiz, Merâtî, Bâbek, Behreng, Adıbatmış, Daryûş, Nevvâb Merâgî, S. Adam, Solma gibi takma adlar kullandı. Âdîne adlı haftalık bir gazete çıkardıysa da, o dönemin baskıcı yönetimi altında bu gazete varlığını sürdüremedi.
 • Merhaba öncelikle arkadaşlar.
  Günaydın , iyi günler dilerim
  Jale Sancak tanımamda ve bu kitaba beni yönlendiren ve daha birçok kitap öğrendiğim #30501364 eseri bahis etmekten geçmek olmazdı.
  Kitap rengarenk İstanbul portresi ve karanlıklara gömülmüş bir o kadar gerçek birbirinden farklı hayatları anlatıyor.
  18 Farklı bölge ve hikaye , üslubuyla ve dili çok iyi kullanıp akıcılığı çok iyi bir bütünlük yakalamış . Gizli saklı kalmışlıktan bahsettiği , ve çok beğendiğimi söyleyebilirim.

  İstanbul insanlığı mest eden büyük iki kıta arasında sıkışmış hayallerininde olduğu şehir. Şehrin nuru insanların yüzüne yansımadığı , çoğu zaman karanlık gecelerin olduğu şehir.
  Her şeye rağmen rağmen bütün gizemi ile çekiyorsun insanı.

  Pek çok şehir dünyada, nice nice şehirler, göz alıcı, can yakıcı, kimi zaman da yok edici, sonu olmayan bir savaş oyunu. Ne ki her şehrin bir İstanbul'u yok. Yüzeye dahi çıkmaya umudunu çoktan yitirenler, onlar dipteki hayatlar… Bir dokunan olsa belki bin ah edecek olanlar, işte onlar “Tanrı Kent”in Yitik Şarkıları… İnsan çelişki yumağıdır yine de, karanlıkta ölenlerin acısı yürekleri yaksa da her yeni gün unutmaya uyanır. Çünkü küsemez, gidemez, en fazla küstüğünü sanır. Sus pus olur, kimse sormasın ister, uyur öylece, sonra bir akşamüstü uyanır yine yalnızlığına, yokluğa, yoksunluğa.

  Yakınlarda bir yerde, kuyudaki ses Şahmeran'ın sesi, hilekâr insanoğlu minicik menfaati uğruna büyük zararlarına razı olur. Oysaki eşi benzeri olmayan çiçeklerle dolu bahçe keşfedildiğinde Şahmeran kollarını açıp tüm yemişlerinden sunmuştu karşılık beklemeden hepimize, ne ki efsaneyi tüm krallar duymuştu artık. İmparatorluklar, saraylar, savaşlar, dökülen kanlar… Şehri birileri mi basmıştı, Şahmeran'ın çığlıklarını bir duyan olmuş muydu?.. Krallar, sultanlar, şövalyeler, evliyalar, aziz ve azizeler mi duymuştu bir tek bu sesi, yoksa bir kan davasından, törelerden, silah seslerinden, çaresizliklerden kopan / koparılan yürekler mi?.. (Melek Öztürk)

  1-Galata ; Kulenin eteklerinde yeniden birliktesin, onun küçük kanatlarıyla.(sayfa:9) #30716992

  2-Tarlabaşı ; Sesler, renkler, ışıklar Dilan, hem yakın hem uzak” Tanrı Kent'in temposu yüksek öykülerinden “Tarlabaşı”, küçük Dilan'ın gözlerinden ara sokakların kaosuna, geleceği olmayan hayatlara bizleri de ortak ediyor.

  3-Kulaksız; Başına buyruk, isyankar Nuray; ama aşk bu. Anlamaz ince, dalgın, kederli berber çırağı Ali. #30729746

  4-Hasköy: Düş kırıklığıydı Engin'in hikayesi . Yalnızlaşmanın öteki adı Hasköy. #30746685 #30782026

  5-Nişantaşı: Asu ve Avrupayi Nişantaşı #30749672

  6-Fener: Naci'nin delikli yorganındaki hayalleri ve çaresizliği. Kimse görmediği, duymadı dibe vurmuşları, #30750436

  7-Çarşamba: Gülbahar öteye geçen kadının ve birbirlerine yabancı olanların hikayesi. #30751581

  8-Sulukule : Sancılı bir ruh Gırnatacı Sami ve İstanbul bildiği Sulukule. #30752429 #30755564

  9-Gazi Mahallesi: Burada doğan Tayfun, korkuyla büyümesi yabancılaşması.

  10-Bağdat Caddesi: Sevim Burak'ı Ford Mach 1

  11-Yeldeğirmeni: Anadolu yakasında ikamet edenlerin dahi adını pek duymadığı semtlerimizdendir. Salomonun kimsisizleşmenin hikayesi. #30757699 #30765807 #30762412
  #30780781


  12-Kuzguncuk: Uğur Yücel'in çocukluk anıları ve Tilbe'nin şarkıları Kuzguncuk setinde pardon semtinde bir araya geliyor.
  #30768604


  13-Ortaköy: Nizam da tam bu sıralarda Siirt'ten havalanıp garson olarak iniyor Ortaköy'e , Ah Nizam'a da bir nur yağsaydı.

  14-Etiler ve 15-Küçükarmutlu: “Etiler” zar tutuyor uzun bacaklı manken kızlara, kokain partilerine sosyetik ve hızlı uçuşlarıyla… Hemen yanı başında “Yoksulluk Bizim Suçumuz Değil” pankartıyla “Küçükarmutlu”. Kendini yakanlar, yoksul gecekondularında ölüm orucuna yatanlar Direniş Mahallesi'nde. Gökyüzü zehir kusuyor Küçükarmutlu'da. Canan ve Zehra kardeşler bir kasırgada beyinleri sarsıyor. (Melek Öztürk) #30781090 #30770329

  16-Laleli: Gizlice ağlıyor geceleri Lili Leyla odasında, “karanlığa, tutkunun yırtılmazlığına.” ve kanına girmiş istanbul, #30783439
  #30769231

  17-Hacı Hüsrev: Bıçak yarasıyla Çöp toplayan Turaniko ve jargon adam Cambaz. Kaybolmaların, kaybetmelerin sırtındaki bıçak yarasıyla Hacıhüsrev.

  18-Kadırga: Binlerce yıllık tarih kadırga bir taraftan ölüm bir taraftan yaşamı kucaklayan şehrin tutuklu bölgesi. #30772297

  Kimimiz geçmişimizde bir zamanlar yaşadığı İstanbul'u, kimimiz de şimdiyi bulacak Tanrı Kent ve Yitik Şarkılar'da. Hem geçmişe, hem şimdiye, hem de arada geçen zamana tanıklık ediyor öyküler. Öyle bir şey ki, içinize dokunuyor karakterler, gözlerinizin içine bakıp öfkeyle veya hüzünle kendilerini anlatıyor gibiler. Jale Sancak öykülerini birikim, araştırma ve gözlemleriyle bir bütünlük halinde okurun karşısına çıkarıyor. Aynı zamanda yer yer acımasızca yüzleştiriyor, içinde yaşayanları kendi öyküleriyle.

  İstanbul'da öfke bir leke, herkes kendine sürgün…
  (Melek Öztürk)

  Keyifle okuyup ve sizi uzun uzun bıraktığım inceleme
  Her şey gönlünüzce olsun
  Saygılarımla !!
 • “ Sen kendini küçük bir cisim sanırsın.
  Ama âlemler sende saklıdır . "

  ~ Hz . Ali ~
 • O çizgi filmleri , YouTube videolarını izlemeyin! Küçük düşürücü o yorumları ve kitapları okumayın. Okumamanızı istirham ediyorum. Zaman kaybetmenize değmez.
 • Kürk Mantolu Madonna 'yı bitirdiğimde, en küçük hücrelerime kadar etkilenmiş ve Sabahattin Âli, neler yaşamış ki böyle bir kitap yazmış, diye çok düşünmüştüm. Sabahattin Âli, fotoğrafına baktığımda bende hep sıkıcı,içine kapanık bir insan izlenimi uyandırmıştı.(Tıpkı Raif efendi gibi) İstemeden elime alıp su gibi akan ve başucu kitaplarımdan biri olan Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, pek çok şarkıda hayat bulan şiirlerinin nasıl ortaya çıktığını sanki Sabahattin Âli ile birlikte yaşayarak öğreniyorsunuz Yeşil Mürekkep kitabında. Sabahattin Âli hayranlarının kesinlikle okuması gerekir diye düşünüyorum.
 • En küçük teferruatına kadar dimağına yerleşmiş olan hatıraları oradan çıkaramayacağını çabuk anladı.
 • Bu gönderide hayatınıza bir değişim sağlayacağını düşündüğüm kitapları paylaştım. Sizlerde okuyup çok etkilendiğiniz kitapları yorum kısmına eklerseniz zengin bir içerik oluşturmuş oluruz sizlerinde katkısıyla (:

  Sıralama yapmayacağım. Hepsinin yeri ayrı benim için. Eminim sizler içinde öyle olacak. 

  -Thea Alexander - M. S.  2150

  -Mark Nepo - Uyanış 

  -Mehmet Yıldız - Aşk 5 Vakittir

  -Dan Brown - Melekler ve Şeytanlar 

  -Wulf Dorn - Şizofren

  -Tess Gerritsen - Cerrah

  -Mary Kubica - İyi Kız

  -Ray Bradbury - Fahrenheit 451

  -Herman Melville - Katip Bartleby 

  -Oscar Wilde - Mutlu Prens

  -Laozi - Tao Te Ching

  -Sun Tzu - Savaş Sanatı

  -Lou Andreas-Salome - Feniçka

  -Lou Andreas-Salome - Arayışlar 

  -Stefan Zweig - İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar

  -Stefan Zweig - Mecburiyet 

  -Stefan Zweig - Geçmişe Yolculuk

  -Stefan Zweig - Olağanüstü Bir Gece

  -Stefan Zweig - Korku

  -Tolstoy - İnsan Ne İle Yaşar 

  -R.L. Stevenson - Dr. Jekyll ile By. Hyde

  -Lewis Caroll - Alice Harikalar Diyarında

  -Paulo Coelho - Elif

  -Paulo Coelho - Aldatmak

  -Emile Ajar - Yalan-Roman

  -Mihail Lermondov - Zamanımızın Bir Kahramanı

  -Franz Kafka - Dönüşüm 

  -Samet Behrengi - Küçük Kara Balık 

  -Haruki Murakami - Koşmasaydım Yazamazdım

  -Clarice Lispector - Yaşam Suyu

  -Dominguez - Kağıt Ev

  -Jose Saramago - Körlük 

  -Ali Ural - Posta Kutusundaki Mızıka

  -Taşkın Tuna - Oku Ama Neyi? 

  -Ahmet Hamdi Tanpınar - Huzur

  -Mustafa Kutlu - Beyhude Ömrüm 

  -Mustafa Kutlu - Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı

  -Özdemir Asaf - Lavinia

  -Sabahattin Ali - İçimizdeki Şeytan 

  -Mustafa Kaya - Size Bir Sır Vereceğim 

  -Halit Ertuğrul - Kendini Arayan Adam

  -Tarık Tufan - Hayal Meyal

  -Tarık Tufan - Şanzelize Düğün Salonu 

  -Hasan Ali Toptaş - Ben Bir Gürgen Dalıyım

  -Hasan Ali Toptaş - Kuşlar Yasına Gider

  -Hasan Ali Toptaş - Gölgesizler

  -Christophe Andrè - Zor Kişiliklerle Yaşamak 

  -Wilhelm Smith - Arkadaşlıktaki Saadete Dair

  -Ezgin Kılıç - Yalnızlığımdan Sev Beni

  -Tunç İlkman - Herkesleşme

  50 adet kitap var bu listede. 1 yıl boyunca okunabilecek bir liste. Sizlerde katkı yapın hepimiz faydanalanım  (: