• İnsan, yapamadıklarının esiri olmaktansa, hatalarının mahkumiyetini yaşamalı.
 • Kimi zaman en büyük sorun,yanında sana bakan iki sevgi dolu gözdür.
 • poyraz güneyden eser
  kıbleyi ateşte ararım
 • Eleri cebinde yanlız dolaşan hayata küsmüş ali perişan.
 • ŞAŞKIN

  Kutup yıldızı terkeder yerini
  Terkeder yerini okçularım
  Tutmadan bırakırlar elimi
  Nehirleri silinmiş haritalarım

  Kapıları düşer minarelerin
  İzlerimi çalar çöl hırsızları
  Poyraz güneyden eser
  Kıbleyi ateşte ararım

  Yeşille maviyi ayırdedemem
  Ressamların öfkesi düşer üstüme
  Yanlış tarif ederler
  Hep adres sorduklarım

  Kancalar yırtar ağzımı
  Plastik leğenlerde can çekişirim
  Katiller sokaklarda dolaşır
  Suçu üstüme alırım

  Kulelerden gözetlenir beklenen
  Köprüler indirilir ya kalelerden
  Kalelerin benim olmadığını
  Köprüler çekilince anlarım
 • Akdeniz yaraşıyor sana
  Yıldızlar terler ya sen de terliyorsun
  Aynı ıslak pırıltı burun kanatlarında
  Hiç dinmiyor motorların gürültüsü
  Köpekler havlıyor uzaktan
  Demin bir çocuk ağladı
  Fatmanım cumbadan çarşaf silkiyor yine
  Ali Dumdum anasına sövüyor saatlerdir
  Denizi tokmaklıyor balıkçılar
  Bu sesler işte sessizliğini büyüten toprak
  O senin sardunyalar gibi konuşkan sessizliğini
  Hayatta yattık dün gece
  Üstümüzde meltem
  Kekik kokuyor ellerim hâlâ
  Şenle yatmadım sanki
  Dağları dolaştım
  Ben senden öğrendim deniz yazmayı
  Elimden düşmüyor mavi kalem
  Bir tirandil çıkar gibi sefere
  Okula gidiyor öğretmenim
  Ben de ardından açılıyorum
  Bir poyraz çizip deftere
  Bir ada var sırf ebabil
  Dönüyor dönüyor başımda
  Şenle yaşadığım günler
  Gümüş bir çevre oldu ömrüm
  Değince güneşine
  Neden sonra buldum o kaçakçı mağarasını
  Gözlerim kamaşınca senden
  Ölüm belki sularından kaçırdığım
  O loş suda yıkanmaktır
  Durdukça yosundan yeşil
  Kulaç attıkça mavi
  Ben düzde sanırdım yıkıntım
  Örenim alkolik âsarım
  Mutun doruğundaymışım meğer
  Şenle çıkınca anladım
  Eski Yunan atları var hani
  Yeleleri büklümlü
  Gün inerken de öyle
  Ağaçtan izdüşümleriyle
  Yürüyor Balan Tepeleri
  Yürüyor bölük bölük can
  Toplu bir güzelliğe doğru
  Kadınım
  Yaraşıyorsun sen Akdenize
 • Şu haberle birlikte yaşan en iyi tarihçi gözüyle gördüğüm insanın sözlerinden etkilenerek başladım aslında. Oldukça iyi etkisi vardır bende İlber Ortaylı'nın; http://www.ensonhaber.com/...ladi-2014-11-11.html

  Hain (!) damgası verilen bu adamda tarihin karanlık yüzüydü aslında. Nasıl ki aynı dönemde herkes her şeyi kendi fikrinde yazıp ortaya çıkardıysa Milli Mücadele Kahramanı bir insanda hain oldu.
  Neler yok neler? O isyan edenlerden Poyraz ve Alaşehir Çeteleri çok dikkatimi çekti. Bunlar hain görünümlü insanlar ve Ethem'in ağabeyi bile bunlara inanmış. Ama istihbarat sağlam. Ethem, aralarına kendi adamlarını sokarak bunlardan haberdar olmuş ve bunlar kime çalışıyormuş dersiniz? İngiliz Muhipler Cemiyeti! Tabii, inanırım. İlber Ortaylı'nın hain olmadığını söylediği adamın, hain olduğunu ilan ettiği kişilere de inanırım.
  Aynı şekilde Anzavur isminde biriyle geçen savaş var resmen. Adamlar bildiğin savaşmış. Hani yaşan birinin ve komutan olan birinin ağzından bunları duymak ve sadece isim isim bilmek yerine içerik olarak bilmek de güzel aslında.
  Nutuk'a hitaben söylenen bir söz var sayfa 50 falandı herhalde. Yeşil Ordu Teşkilatı demiş Mustafa Kemal Paşa, Ethem'in grubu için. Şimdi ben burada Ethem'e ihanet eden 2 kişi varsaydım. Eğer böyle bir durum varsa. Çok samimi olan bu grupta Ethem, İsmet Bey ve Fevzi Paşa var. Ethem inatla Yunan baskınını belirtirken Yozgat'a gönderilmesine sinir oluyor hatta günümüz tabiriyle ayar oluyor. Fevzi Paşa övülüyor yemekte ve böbürleniyor ancak Fevzi Paşa haksız çıkıyor. Burada da acaba Ethem'in kuyusunu kazan Fevzi Paşa mı diye insan düşünüyor. Sonuçta Ethem haklı çıktı ve sıkıntı yaşandı. Burada içinde bulunulan durum ne olursa olsun insanlık egosu ve gururu devreye girmiş olabilir diye düşündüm. Tabi şayet doğruysa.
  Sadece bunlar mı ? Galip Bey ve Refet Bey de aynı olayı yapıyorlar meclisi karıştırmak için. Bizim Ethem de zavallı halen ümitli bekliyor. Anlattıklarına göre kendisi ordunun başında hastalığı kendini gösterene kadar. Ordunun başında bir adam nasıl düzenli birliğe karşı olur onu da anlamam. Tarih gerçekten özellikle de Cumhuriyet tarihi her okuduğumda diğeri yalan gelen yanlışlar silsilesine döndü benim için.
  Kişisel egolulardan etkilenen bir Mustafa Kemal ve bir daha birleşmemek üzere araları açılan Ethem görüyoruz. Bazı kendini bilmezlerin bu egoist tavırlarından etkilenen Mustafa Kemal Paşanın, ona her an bağlı bir kan kardeşini böyle ortada bırakması çok kötü olsa gerek. Açıkçası ben olsam ve Mustafa Kemal gibi örnek aldığım, tüm çabamı millet sevgisi ve bakası adına yapan biri olarak böyle birine bağlı olup ortada bırakılsam bana da koyardı. Ethem de bunun acısını anlatmış aslında kitabında. Tabi yolları ayrılmış artık birleştirmek ne mümkün ?!
  Bunu neden söylüyorum. Gediz'de düşmanla savaşan Ethem kuvvetleri Ankara yönüne de çevirebilirdi. Nasıl ki ülkemiz tarihinde görülmüş askeri darbeler vardır, bunu da yapabilirdi ama yapmadı. Aksine öyle bir durumda savaşa devam etti. Ölürsem ölürüm ama Yunanlılar bu toprakları almasın dedi. Bunu neden böyle düşündün derseniz de herhangi bir itiraz gelmemesini söylesem yeterli olacaktır. Mustafa Kemal Paşa için çok mu zordu bunları yalanlamak? Değildi. Demek ki Ethem doğru söyledi bu konuda. Zaten şu cümleler bunu kanıtlar nitelikte değil mi ?

  "Ethem Bey yalnız olsaydı bana olan bağlılığını muhafaza ederdi. Onun için üzgünüm, yoğun işler arasında onunla yeterince ilgilenemedik."
  Mustafa Kemal Atatürk
  "Ethem Bey ihanete zorlanmıştır; fakat hain olmamıştır. Türk Milli Mücadelesi'nde ayrı bir emeğin sahibidir."
  Ali Fuat Cebesoy
  "Ethem, kardeşleri gibi de değildir, ithamları Mustafa Kemal Paşa'nın şahsı ve makamıyla kesinlikle alakalı değildir. Ethem kurban gitmiştir ve hizmeti de çok büyüktür."
  Celal Bayar

  Yani gerek dönemin büyükleri gerekse İlber Hocamızın ağzından duyduklarımızla gelen merak neticesinde benim kendisine hak verdiğim yerler oldu. Açıkçası şuana kadar kendisi hakkında bilgi sahibi değildim ve yaşadıklarını kendi ağzından okumak beni oldukça etkiledi. Aksini duymamış olmam ve desteklendiğini duymam da cabasıdır. Zaten sözleri aslında Mustafa Kemal karşıtlığı gibi görülse de böyle olmadığı, aksine paşaya sadece gücendiği görülmektedir. Yakın dönem tarihimizle alakalı umuyorum ki yakın zamanda daha fazla eser gün yüzüne çıkar da faydalanırız. Herkese hayırlı geceler dilerim..