Sansar Salvo, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüm de öğrenilmesi ve bilinmesi gereken bir sanattır. Çok derin, güzel ve hayatın seyredilebilen en değerli sahnesidir. Güzel ölen insanlar pek azdır. Ben, uzun zamandan beri tarihi inceleyerek "güzel ölen" insanları bulmaya çalıştım, ve çok güzel ve görkemli "ölen'leri buldum. Kuşkusuz "nasıl ölmeli" sorusunu bilenler, "nasıl yaşamalı" olgusunu da bilir. Çünkü yaşamanın "nefes alma"dan ibaret olmadığını bilenler, can vermenin de nefes almamaktan ibaret olmadığını, "ölüm"ün de büyük bir iş olduğunu, hayat gibi önemli bir iş olduğunu bilir.

İslam Nedir Muhammed Kimdir, Ali Şeriatiİslam Nedir Muhammed Kimdir, Ali Şeriati
ali bekdas, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Bir mesele gündeme geldikten sonra ardından daima " Bu mesele pratiğe nasıl aktarılır?" sorusunu sormalıyız.

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 217)Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 217)
erkam, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bugün hepimiz geçmişte tükettiğimiz şeylerin parasını ödemek için çalışmıyor muyuz? Bu, insanın hayattan geri kalmasıdır; bu gerisin geriye ilerlemedir!

Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 210)Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 210)
erkam, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bilim "benim hedefimin niçin yaşamak olduğunu değil, nasıl yaşamak olduğunu" bildirmiştir; "benim hedefimin, güzellik icadı değil, güç icadı olduğunu" ilan etmiştir; "benim misyonumun, alemin veya insanın hakikatlerini keşfetmek değil, aksine beni hayatta daha mutlu ve nasipli kılabilecek yasaları keşfetmek" olduğunu duyurmuştur ve nihayet "benim hedefimin başka bir şey değil, tabiata egemen olmak olduğunu" ilan etmiştir.

Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali ŞeriatiKendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati
Eda Aras, Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı'ı inceledi.
 8 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Hacca ya da umreye gitmeden önce ön hazırlık olması açısından kesinlikle okunması gereken bir kitap.Çok istifade ettim yakın zamanda umreye gidecegim insallah,kitabi da yanimda götürmeyi düşünüyorum.Rehber niteliğinde,akıcı,resimlerle renklendirilmis,herkesin kitaplıgında bulunması gereken harika bir eser.Emek verilmiş belli.Ayrıca şunu da belirteyim kitabın kapagında Mekke ve Medine yazisi biraz arka planda kalmis.Agirlikli verilen mesaj bu topraklarda genel olarak yasananlar ve gunumuze kadar kalabilen eserler.Bunun yanında Ali Şeriati'nin "Hac" kitabinı da okursanız tadından yenmez.Feyizli okumalar..

mehmet rauf güler, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kudüs'ü anlatan çok güzel ifadeler
Şehirlere ruh veren insandır. Her insan kendi medeniyetinin ruhunu taşır. Her medeniyetin ruhu ise dindir. Müslüman, Hıristiyan, Budist, Yahudi milletlerin kendine özgü ruhları var. Müslümanların ruhu İslâm’dır.

İnsanlık tarihinin ruh merkezi. Hz. Âdem’den beri medeniyetlerin oluş merkezi. Hemen neredeyse bütün milletlerin gönlünün ve ruhunun yöneldiği bir merkez.

Kudüs peygamberler şehri. Peygamberlerin ruhuyla yoğrulu. Her adımında, taşında, karesinde bu zengin ruh var. Peygamberler Allah’ın Elçisi. Allah’ın şeriatı hiç bir zaman değişmez. İnsanlığa sunulan bu zenginlik onu anlamalı kılar.

Kudüs bir İslâm şehri. Peygamberler şehri. İnsanlığın ve kavimlerin kendini bulduğu şehri.

Kudüs Müslümanlar ile olunca özgür. Orada sadece Müslümanlar değil hemen bütün ırklar, diğer dinlere mensup olanlar orada özgürdürler. Varlık bilincinin o zaman farkına varırlar.

Kudüs, İslâm milletinin ruh şehri. Bütün Peygamberlerde olduğu gibi Allah Elçisi Sevgilimiz Efendimizin manevi ruhunu taşır. O ruh asla yorulmaz ve eskimez. O ruh asla bıkkınlık içinde olmaz ve ilgisizlik tuzağına düşmez. O ruh, insanlığın hayrı, geleceği için diridir. O ruh insanlığa kurtuluş çağrısıdır. O ruh zulmün kapılarını kapatır, karanlıkları dağıtır. İnsanlığa kurtuluş ruhunu üfler. Geleceğe yolcular, yola çıkarır.

Kudüs, ince ruhlu bir İslâm şehri. Zamanın güzellikleri ondan yansır. Ondan gelecek ufku aydınlanır.

Karanlıklar, boğuculuklar, zulümler o ruhla barışık değil, ona aykırı, ondan uzak.

Dünyanın da ruh merkezidir Kudüs. Ruhu ve kalbidir. Kalp naif ve incedir. Zulme dayanmaz, ruh damarları acı içinde çarpar çırpınır. Kudüs huzur bulmadıkça rahat yüzü olmaz insanlığın.

Kudüs dünyanın ruh merkezi. İnsanlığın merkezi. Tarihin merkezi.

Kudüs’ün soylu Müslüman direnişçileri insanlığın onuru, cesareti. Büyük sorumluluğun gönüllüleri, tarihe iz bırakılır. Tarihin karanlığını dağıtan gönül erleridirler onlar.

Güç birliği. Gönül birliği, ses birliği dünyayı ayağa kaldırır. Karanlıklara korku salar. Mazlumlara, insanlara, sevgi sunar, merhamet bağışlar. Birlikteliğin soylu adımına katkı sağlanır.

Adaleti Ayakta Tutmak, Ali Haydar Haksal (Sayfa 73 - MGV Yayınları)Adaleti Ayakta Tutmak, Ali Haydar Haksal (Sayfa 73 - MGV Yayınları)
İlgen Aktürk, bir alıntı ekledi.
16 Oca 22:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dostoyevski her yerde :))
"Zira Dostoyevski şöyle demiştir: "Bir yerde öldürme olayı varsa, olaya katılmayanların elleri de kana bulaşmış demektir."

Dine Karşı Din, Ali Şeriati (İsaret Yayınları epub)Dine Karşı Din, Ali Şeriati (İsaret Yayınları epub)