• Hadi kızım Allah rahatlık versin. Dua etmeyi sakın unutma. Yoksa kabus görürsün. Şeytan gelip seni dürter, aklına bin türlü fesatlık sokar. De ki; Tanrım beni uslu bir çocuk yap. Annemi ve babamı üzmeyeyim. Günaha girmeyeyim. Beni cehennemde yakma. Cennetine kabul et. Kötülüklerden, şeytandan, sana sığınırım.

  Esma zaten daha bunları duyunca ödü kopmuştu bile. Yatağa uzandı. Annesi üzerini örttü.

  Anneciğim sana bir şey sorabilir miyim?

  Sor kızım.

  Söylesene anne, Tanrı benim çok yakın bir dostum mu? Yoksa beni cezalandırma ve cehennemde yakma hakkına sahip bir düşman mı? Hem ondan korkup hem ona nasıl güvenebilirim? İnsan hiç sevdiği dostundan korkar mı? Ayrıca bu büyükler nereden biliyorlar da habire onun adına konuşuyorlar? Onlar böyle ağızlarına geleni söylerken hiç düşünüyorlar mı acaba, Tanrı onların bu saçmalıklarını duyuyor diye. Belki de tüm bunların karşısında Tanrı'nın sessizliği, bunca abuk subuk düşünceyle uğraşmak istemediği içindir. Belki de diyordur ki "Şu büyüklerin sesini biraz kıssam da, dünyada sadece çocukların düşleri mi kalsa acaba?" Ha anne?
  Ayşegül Çelik
  Sayfa 95 - NotaBene Yayınları - 1. Baskı
 • Aslında kadın üstünden miras, mülkiyet hakkını, ataerkil değirmen taşlarını, yani var olan dünya düzenini korumak için icat edilen, nesilden nesile aktarılan o dünya, yaşadığımız dünyanın içinde ikinci bir gerçeklik gibi boy gösteriyor. Kadınların geçemeyeceği sokaklar var mesela orada, giremeyeceği dükkanlar, kullanamayacağı kelimeler var. Orada sadece kadın doktorlara muayene olabiliyor, yanınızda erkek varken garsonls konuşamıyorsunuz, çok hassas bir iş bu 'kadını korumak' meselesi. Sıradan, lakayt insanın yapacağı türden şeyler tamamen yasak orada. Kadınlar içki içemiyor, aşık olamıyor, boşanamıyor, otobüste trende, tanımadığı erkeklerin yanına oturamıyor... Çocuk yapmamak, evlenmemek veya eşcinsel olmak, harikalar diyarının televizyonlarında buğulu bile gösterilmiyor. Öyle hassas bir dünya ki, kadına kadın demek bile ayıp orada. Cinsiyet işaretleyeceğiniz kutucuklarda iki ihtimal buluyorsunuz; erkek-bayan... Çünkü kadın denen mahluk bu dünyada, çiçek böcek isimleriyle anılıyor. Gonca gül olur, hanımeli olur, kelebek olur... Zira sulanacak bir çiçek, korunacak bir böcektir kadın. Her an kuruyabilir veya çıtırt diye ezilebilir, durum o kadar hassas yani...
  Ayşegül Çelik
  Sayfa 8 - NotaBene Yayınları - 1. Baskı