• Aristo, tüccar ve mâliyecileri bile, köleler arasına katmıştır. Perâkende ticaret doğaya aykırıdır… İnsanların birbirinin sırtından geçinmesini sağlayan bir yoldur. Bu alışverişler arasındaki en nefret edilecek şey de, tefeciliktir. Çünkü kazanç, paranın doğal kullanılışından değil, kendisinden doğmaktadır. Çünkü para bir alışveriş aracı olarak ortaya konmuştur, faizin anası olsun diye değil. Paranın para doğurması anlamına gelen bu tefecilik, kazançlar arasında doğaya en aykırı olanıdır.
 • Aydınlık taraf ile Karanlık tarafın 1000 kipap dünyası temsilcileri toplantısı gerçekleşti !!!

  Welcome to the night fight Tarık Solak Production The right corner name is Tuco Herrera The left corner name is Haydar Zaitsev Bu kadar şamata yeter neler konuştuk birazcık bahsedeyim...

  İktisadi , İctimai, Tarihsel konular başta olmak üzere edebiyat üzerine mülahazalar ortaya atarken keşfe muhtaç sahaflarda nefis ve leziz alışverişler yaptık tıpkı annelerinin kredi kartını alan ve Avmleri alt üst eden Pelin ve Selin gibiydik. Yağmur eşliğinde samimi bir atmosferde geçen bu özel gün için öncelikle Tuco abime teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

  Sonra sahaflara doğru Keloğlan ve Bıcırık misali macera dolu bir şekilde ilerledik. Bir ara o kadar çok tarih konuştuk ki Otlukbelim ağrıdı acilen sahaflara Dandanaka(n)asım geldi. Sohbet ederken söyleşi misali, müzik hususuyla alakalı şahsına sorular yönelttim. Metal müziğin aslında klasik müzikle bağlantılı olduğu bilgisini bana aktardı. Yeni bir şey öğrendim yani bir yaşıma daha girdim.

  Tecrübe aktarımı oldu ve netice itibariyle faydalı bir haftasonu aktivitesi gerçekleştirdim şahsen . Buraya olayın delili niteliğinde fotoğraflar bırakıyorum. Aldığım yeni kitaplarımı oradan görebilirsiniz. Kaputt kitabı bizzat Tuco tarafından bana hediye edilmiştir. Bunun için ayrı teşekkür ederim.

  Yüzümüz görünmüyor simaen merak ettiyseniz ben Brad Pitt o ise Antonio Banderas'a benziyor ama... KARANLIKTA !!!


  https://i.hizliresim.com/qG7g03.jpg TUCO

  https://i.hizliresim.com/z0dWZB.jpg HAYDO
 • Zor olan, kurallara göre yaşamanın tam olarak yeterli olmaması. Gerçekten de kurallara uygun yaşamayı başarırsınız (bazen kıl payı, son derece kıl payı, ama toplamda bunu başarırsınız). Vergi kâğıtlarınız gününde hazırdır. Faturalarınız tam zamanında ödenmiştir. Kimlik kartınız olmadan şurdan şuraya asla adım atmazsınız (ve de kredi kartına özel küçük cüzdan olmadan)!..
  Buna rağmen dostunuz yoktur.
  Kural karmaşıktır, çokbiçimlidir. İş saatleri dışında yapılması gereken alışverişler, para çekmeniz (ve çoğu zaman beklemek zorunda kaldığınız) gereken bankamatikler vardır. Hepsinden önemlisi, hayatınızın farklı alanlarını düzene koyan kurumlara yönlendirmeniz gereken çeşitli ödemeler vardır. Üstelik hastalanabilirsiniz, bu da masraf kapısı ve yeni formaliteler demektir.
  Gene de boş zaman kalır. Ne yapmalı? Bunu nasıl kullanmalı? Başkalarının hizmetine mi adamalı kendini? Ama aslında başkaları sizi hiç ilgilendirmemektedir. Plak mı dinlemeli? Bu bir çözümdür ama yıllar geçtikçe müziğin sizi gitgide daha az heyecanlandırdığını teslim etmeniz gerek.
 • "Ruhun derinlikleriyle evrenin derinlikleri arasındaki esrarlı alışverişler!"
  Victor Hugo
  Sayfa 100 - İletişim Yayınları,Çeviri:Cenap Karakaya
 • Milyarder Troy PHELAN hayattan bıkmıştır ve ölüm arifesindedir. Kendisini bulunduğu binanın 13. kattan aşağı bırakmadan önce, kendi iradesiyle tarafından kaleme aldığı vasiyeti ile bugüne kadar kimse tarafından bilinmeyen, gayrimeşru kızı Rachel’e tüm mal varlığını miras bırakır. Kalan aile fertleri mevtanın bu iradesine itiraz ederken, genç avukat Nate O'RILEY bahse konu gizemli varisi bulmaya çalışmaktadır. Fakat bu gizemli varisimiz Brezilya yağmur ormanları bölgesinde bir misyoner olarak çalışmaktadır ve izini bulmak hiçte kolay olmayacaktır. Nate O'RILEY’nin tüm çabaları sonuç verir ve Rachel bulunur. Fakat ortada bir sorun vardır ve O'RILEY’nin tüm çabaları çabaları boşa çıkacak görünüyor çünkü Rachel babasının mirası ile zerre ilgi duymamaktadır. Ama O'RILEY hızlı bir şekilde, zamanında Rachel’in fikrini değiştirmesi gerekmektedir. Yoksa bütün miras mevtanın açgözlü ailesi olan PHELAN klanına kalacaktır.

  John Grisham tarafından yayınlanmış çoğu romanı okudum. John Grisham eserlerinde bizi baştan nelerin beklediğini az çok tahmin edebiliyoruz. Kendisinin kaleme almış olduğu bütün eserleri benzer düzen üzerine inşa edilmiştir. Konular genellikle sürükleyici bir şekilde yasal ve hukuki zeminde geçmektedir. Genellikle genç bilinmeyen bir avukat, görünüşte umutsuz bir vakayı kabul eder. Birçok aksiliklere ve sert geçen kavgalara rağmen en nihayetinde davayı kazanır. Bu kulağa çok klişe geliyor değil mi? Tabii ki, klişeler Grisham’im en iyi becerisidir. Ancak yine de onun kitapları hep bir yenilik, hep bir heyecan ve sürekli gerilim içerikli devam etmektedir.

  Vasiyetname adlı bu eserimizin odak noktasının, gene birkaç avuç avukatların ve Amerikan hukuk sistemi etrafında döndüğüne şahit olacağız.

  Milyarder Troy Phelan çok ağır ölümcül hasta olduğunu bilmektedir. Yakın ailesinin - üç eski eşi ve altı çocuğu nu – endişesi kendisinin hastalığından ve yaklaşan ölümünden çok mirasının ne olacağıydı. Bu sebepten dolayı, mirasçılarında hazır olacağı ve vasiyetini imzalayacağı için bir gün belirlendi. Üç psikoloğunda aynı gün hazır bulunacağı ve vasiyetini imzaladığı esnada, kendisinin deli olmadığına dair rapor tutulacağı ortam hazırlığı da tamamlanmıştı. Troy Phelan, avukatı huzurunda aslında geniş Ahit (Vasiyetname) gibi görünen bir belgeyi imzaladı. Ama Phelan’ın herkese bir sürpriz yapıp, asıl mirası kime bırakacağını burada olanlar içerisinde kimse tahmin bile edemezdi. Vasiyetnameyi imzaladıktan kısa bir süre sonra asıl isteğinin yerine getirilmesini istediği çok daha küçük bir belge ortaya çıkarır, avukatına uzatır ve pencereden kendini 13. kattan dışarı aşağı bırakır.

  Orada bulunan tüm aile bireyleri, büyük bir miras beklentisiyle Troy Phelan’ın tamda düşündüğü ve öngördüğü gibi davranırlar. Büyük sükseli alışverişler günlük rutin işlerdir. Ama vasiyetnamenin imzalandığı bu özel günde, ailenin gerçekler ile tanışma vakti gelmiştir. Bu miras ile meşru çocuklarının öldüğü güne kadar olan tüm borçları ödenecekti. Ölüm gününde ya da sonrasında alınan krediler/borçlar çocukların kendi borçları sayılacaktı. Şayet mirasçılar iradeye (vasiyete) itiraz ederlerse, o zaman vaat edilen tüm şartlardan mahrum bırakılacaklardı. Ana varis olan gayrimeşru kızı Rachel Lane’in varlığı daha önce aileden hiçbiri tarafından bilinmiyordu. Kendisi Brezilya yağmur ormanlarında yerliler arasında misyonerlik yaparak hayatını idame ediyordu.

  Şimdi romanın ikinci bölümüne Grisham oldukça atipik giriş yaparak başlar. Alkol bağımlısı olan Nate O'Riley dördüncü rehabilitasyonunu yapmıştır ve şimdi bu gizemli varisi bulmakla mükelleftir.

  Bir yağmur ormanında geçen maceralı bu bölüm benim için kitabın en iyi parçasıdır. Ancak, bence yazar tamda burada daha da gelişmiş bir hikâye çıkarabilirdi.

  İçerik hakkında daha çok fazla ayrıntı vermeyeceğim. Sadece şunu ifade edebilirim ki: Elbette, Nate varisi bulacaktır. Ama varis bu duruma nasıl tepki verecek?

  Bu romanın konusunda her zaman olduğu gibi para, hatta macera ve din vardır. Yine de, kitabı daha önceki eserlerine nazaran o kadar heyecan verici değil ama gene de sizi sürüklüyor.

  Romanda Nate O'Riley’e için sempatik ve kademeli rol düşer. Rachel Lane gizemli karakter olmasına rağmen çok aşırı göz önüne gelmemektedir ama temelde bütün kitabın saf olumlu çağrışımlar yapan karakterdir. Kitabın kalan diğer üyeleri ve avukatların neredeyse tamamı büyük negatif bir grup karakterleri ile eseri dengeliyorlar.

  Jonh Grisham ile henüz tanışmayanlar için, bu eserini okuyarak başlamamalarını ve daha çok ilk eserlerinden başlayarak yola çıkmalarını tavsiye ederim.

  Tüm Grisham eserlerinde olduğu gibi bu eseri de akıcı olarak iki üç gün içerisinde okuyup bitirebileceğinizi düşünmekteyim.

  Keyifli okumalar.
 • Adından da açıkça anlaşılacağı üzere, daha az eşya ile daha çok mutlu olmanın formülünü veren bir kişisel gelişim kitabı. Bu kitapla birlikte neden kişisel gelişim kitaplarına mesafeli olduğumu bir kez daha anladım. Çünkü tek bir ana felsefenin yanına yüzlerce benzer örneği sıralamış yazar ve bunları birleştirip bir kitap oluşturmuş.

  Bütün kitap boyunca yazar, kurmuş olduğu felsefenin peşinde, az eşya çok mutluluk getirir prensibinden hareket ederek aynı yemeği defalarca pişirip pişirip önümüze sunmuş. Fakat ben bu yemeği yer miyim? Yemem. 230 sayfa boyunca aynı şeyleri tekrar tekrar anlatmaktansa 23 sayfada felsefesinin tüm detaylarını önümüze sunabilirdi. Bu sebeple maalesef kitabı pek beğenemedim.

  Yine de kitabı müsrif insanlara ve sürekli gereksiz alışverişler yaparak evini dolduran insanlara tavsiye ederim. Kitabı okudukça yaptıklarının yanlış bir hareket olduğunu anlayacaklar. Ya da 230 sayfalık bu kitabı okumak yerine bir dostuna danışırlarsa eminim o dostları da kendilerine benzer tavsiyelerde bulunacaktır.
 • “Harcama kendini!” derdi babam. Ama harcıyordum hepsini. Son damlasına kadar. İhtiyacım kalmayacak insanlığıma, zihnim sona erdiğinde...
  Hakan Günday
  Sayfa 261 - Doğan Kitap