Hüseyin DEMİR, Uçurtma Avcısı'ı inceledi.
 26 Şub 23:32 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

FİKRİN FAHİŞELİĞİ

Yeğenim henüz iki yaşında, adı Muhammed. Parka doğru yol alıyoruz. Ailenin ilk torunudur kendisi. Bir dediği iki edilmiyor haliyle. Parkta oynayan çocuklar görüyoruz. Hallerine bakınca Suriyeli ya da Afgan olduklarını anlıyorum. 3 çocuk kendi aralarında top oynuyorlar. Topları bizim tarafa doğru geliyor. Tam yanımıza gelince Afgan oldukları belli oluyor zaten. Muhammed onlarla top oynamaya başlıyor. Ben hayatımda ilk defa fevkalade bir zevk alarak top oynadığı görüyorum. Gözleri ışıl ışıl parlıyor. Oysa evde kendisi için iki kaleli mini bir halı saha aldık. Neredeyse evin sadece bir odası onun halı sahasına ayrılmış. Fakat bir gün gidip orada oynadığını görmedim. Fakat Afgan çocuklarla son derece mutlu bir şekilde oynuyor.

Aradan biraz vakit geçtikten sonra Muhammed’i aldım. O ara elimi cebime attım. 1 lira bozuk para vardı cebimde. Aldım o parayı uzattım çocuğa. Çocuk bana baktı, baktı. Usulca elini uzatıp parayı aldı ve paraya bakmaya başladı. Tuhaf bir davranış sergiliyordu. İzlemeye başladım. Başını kaldırdı bana baktı, gözlerimiz buluştu. Aman Allah’ım… Gördüğüm şeye inanamadım. Gözlerinde daha önce hiç görmediğim inanılmaz bir parıltı, bir sevinç, bir mutluluk… Ben daha önce hayatımda böyle mutlu bir göz görmemiştim. 1 lira dedim lan altı üstü 1 lira… Adaletine sıçayım dünya dedim. Kardeşlerini alıp ilerideki limonatacının yanına gidip bir tane şalgam suyu aldılar 3 kardeş. Şalgamın içinde bir havuç, alıp üçe böldüler onu. Bir bardak şalgamdan teker teker ve yudum yudum içmeye başladılar. Gözlerinde ve yanaklarında akıl almaz bir mutluluk. Öyle oturdum onları izledim. İçimde oluşan his, tarifsiz bir şeydi. Neredeyse hiçbir şey yapmamıştım. Ama bu çocukların bu şekilde mutlu olmasına sebep olmuştum. Yanlarına gittim. En küçüklerinin saçlarını okşadım. Bir kez daha yıkıldım. Sanki bugüne kadar kimse başını okşamamış gibi davrandı. Başını okşamaya muhtaç gibi kedi gibi süzüldü elime doğru. Çıkardım onlara 5 lira daha verdim. Gözlerine baktım. Bir dünya o gözlerde. 5 lira lan altı üstü 5 lira. Adaletine sıçayım dünya…

Sonra eve doğru ilerlerken mutluluğum yerini yavaş yavaş hüzne bıraktı. 1 lira lan 1 lira… 1 lira dediğin şeyi yere düşmüş olsa eğilip alıp almakta tereddüt ediyoruz lan… Bir paket sigara parası bile değil. Sonra dönüp bizim yeğene baktım. Kendime baktım. O esnada yanımızdan akülü oyuncak arabasıyla bir çocuk geçti. Muhammed bakmadı bile. Çünkü kendisi akülü arabayı halletmiş. Şimdiler akülü helikopter istiyordu. Sonra o çocuklar ve bir lira geldi aklıma. Dudaklarımda yine aynı söz Adaletine sıçayım dünya… Senin o olmayan adaletine…

Aradan bir hafta geçti. Okula gitmeden önce yolumun üstünde bir tezgâhta kaçak sigara satan Afgan Ali’den bir sigara almaya gittim. Baktım o çocuklar meğer bizim sigaracının çocuklarıymış. Sigaramı aldım. Ali, Hüseyin Ağa dedi. Ben gidiyorum. Hakkını helal et. Nereye, dedim. Avrupa’ya, dedi. Nasıl gideceksin, dedim. Denizden Yunanistan’a geçiriyorlar dediler. Oradan yürüyerek Avrupa’ya kadar gideceğiz, dedi. Şansımız dönerse Amerika’ya geçersek kurtuluruz, dedi. Hayırlı olsun, Allah'a emanet ol, dedim. Sonra çocuğa baktım, eline bir lira verip göz kırptım, yine gözlerinde o eşsiz sevinç. Aradan bir ay geçti. Televizyon kanalları haber geçiyordu, denizden Yunanistan’a kaçak olarak geçmeye çalışan göçmenler boğulup ölmüşlerdi. Fotoğraflara baktım. İçler acısı, kadınlar çocuklar… Bir ara bir tanesini bizim Afgan Ali’ye benzettim ama emin olamadım. Neticede muhtemelen onunda akıbeti öyle bir şeydi. İki üç ay daha geçti... Kıyıya başka çocuk cesetleri vurdu. İçim acıyarak o resimlere baktım. Adaletine sıçayım dünya dedim. Senin olmayan Adaletine…

Halit Hüseyin Uçurtma avcısı kitabında etrafımızda belki binlercesiyle karşılaşacağımız olaylardan sadece bir tanesini anlatmış. Çokta güzel anlatmış. Bize hüznün doruk noktaları yaşatmış. Başarılı ve çok güzel bir yapıt olmuş. Afganistan’tan iki çocuğun hikayesini anlatmış. Kitabı okurken ister istemez düşündüm. Afganistan, Pakistan, Yemen, Suriye, Libya, Irak… Düşünsenize bu ülkelerde ve daha saymadığım kaç tane ülkede Emir var, kaç tane Hasan var...

Peki neden? Neden bu çocuklar bu dünyanın adaletsizliği ödemek zorunda. Vereceğimiz cevap tektir.
Emperyalist Devletler.
Peki, Emperyalist Devletler başı kim, Amerika.
Peki, Halit Hüseyni kitapta bundan söz etmiş mi? Hayır.
Ona göre Amerika kurtarıcı…
Afganistan’ın başına ne geldiyse ya Komünistler ya Rusya ya da Taliban yüzünden.
Amerika Halit Hüseyni’ye göre bir sevgi pıtırcığı.
Rusya’ya karşı Taliban’a silah veren zaten ben.
Sonra o Taliban’a operasyon yapacağım diye yıllarca Afganistan’ı işgal edende ben. Irak’ta Saddam’ı büyütüp büyütüp sonra Saddam’ı bahane edip bir buçuk milyon Iraklıyı katleden de ben.
Yemen’in bu hale gelmesine sebep zaten ben.

Düşünün dünyadaki yüz binlerce çocuğun katili Bay Bush’tan ödül almış yazarımız. Afganistan’daki dramı çok güzel anlattığı için. Peki bir gram aklına gelmedi mi yanındaki kişinin bebek katili olduğu… Halit Hüseyin’in yaptığı şey en hafif tabiri ile düşüncenin namussuzluğu, fikrinin fahişeliğidir.

Edebiyat, sadece haz almak için yapılan bir sosyal aktivite olsaydı. Edebiyat, sadece güzel cümlelerin kurulduğu bir alan olsaydı. Bugün bu incelemede Halit Hüseyin’i yerden göğe çıkarırdık. Fakat Edebiyat sadece Edebiyat değildir.
Edebiyat aynı zamanda namustur, şereftir...

Edebiyat aynı zamanda…

Sevgiyle Kalın…

Beyza, Vurun Kahpeye'yi inceledi.
24 Oca 19:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Okurken bana verdiği müthiş hissiyatı açıklayamam.
Çalıkuşu benim ortaokulda okuduğum ilk ve en kalın romandı. Aliye karakterini Ferideye benzettiğim için o kadar fazla hoşuma gitti ki.. Okurken bana verdiği hissiyat bambaşkaydı.

Konusundan yüzeysel olarak bahsetmem gerekirse,
Aliye adında bir öğretmenimiz var Anadolu’da bir kasabaya gidip Milli Mücadele’ye destek vermesi sonucunda gelişiyor.. Halide Edip'in dili çok ağır değil ama çok hafifte değil okurken bilmediğim bir sürü kelime ile karşılaştım. Başka yayınevlerinden çıkan sadeleştirilmiş baskıları da mevcut diye biliyorum. İlk onu okumak istesemde sonra arkadaşımdan alıp bu halini okudum. Kitabın bir sayfası yarım parağraf geriye kalan yarım sayfası full kelime anlam açıklamasıyla doluydu. Bu beni rahatsız etti mi? Bir süre sonra okurken aşağı bakasım gelmiyordu. Zaten cümle akışına göre ne dediğini az çok çözebiliyoruz.

Şöyle ki Aliyenin mücadeleci ruhuna hayran kaldım. Sonunda üzüntüden çatlasam bile hikayenin teması tamamen vatan ağırlıklıydı. Başka bir son bekleyemezdim. Zaten o dönemlerde yazılan mutlu sonla biten bir kitap bile yok.

ELVEDA VATANIM:,Sehsuvar bir türkü söyleseydi kesinlikle bu olurdu diye düşünüyorum
https://soundcloud.com/...i/aliye-mutlu-hasret
SERENAD:Gercekten Serenad adli bir beste var mi bilmiyorum ama,ben okurken hep bunu dinledim arka fondan:)
https://soundcloud.com/...n/violin-crying-rain

gökçe c., Canım Aliye, Ruhum Filiz'i inceledi.
 28 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali'yi hep yazdığı romanlardan, hikayelerinden tanıyoruz. Kürk Mantolu Madonna'nın biricik unutulmayan yazarıdır hep benim gözümde. Yıllar önce okuduğumda, Raif bey beni o kadar etkilemişti ki, hep onu ve Maria Puder'i düşünüp hayallerimde mutlu sonla bitiriyordum ikisinin hikayesini...

Şimdi yazar Sabahattin Ali'yi bir kenara bırakalım. Onun eşi olan Aliye hanıma olan kuvvetli bir bağlılıkla, sevecen, müşfik , duygusal eş Sabahattin Ali'yi tanıyalım. Kitap bildiğiniz üzere, eşine ve kızına gönderdiği mektuplardan oluşuyor. Orjinalleri de okuyucuya iletilmiş. Mektupları okurken, bir eşin, bir babanın ancak bu kadar sevgi dolu, şefkatli daha aklıma gelmeyen tüm iyi, tatlı sıfatlarla dolu olabileceğini düşünüyorum. Yaşadığı sıkıntılara rağmen (parasızlık, hasretlik, cezaevi) bir an olsun onları düşünmeden ve evinin ihtiyaçlarını karşılamaktan geri durmuyor. Çıkardıkları dergiler, gazeteler bir bir toplatılıp kapatılırken dahi O, evinin kirasını buluyor buluşturuyor, kızı hastalandığında ateşinden derece derece haberdar olmak istiyor, eşinin moralinin sarsılmaması için var gücüyle uğraşıyor.

Ve hep umutlu. Yazdığı yazılardan dolayı ceza aldığı zamanlarda bile umudunu hep yukarıda tutuyor. Kızı Filiz bence çok iyi bir babaya sahipti. Zaten kızlarla babaların her zaman özel bir ilişkileri vardır. Ayrı şehirlerde olmalarına rağmen kızıyla yakından ilgileniyor. Aralarındaki sıcak ilişkinin hiç bir zaman solmaması için elinden geleni yapıyor Sabahattin Ali.

Bence Türk Edebiyatının en başarılı isimlerinden biri olan Sabahattin Ali'nin bir de evdeki halini görmek, bir eş, bir baba olarak tanımak ayrı bir mutluluk oldu benim için. Okumak isteyen herkese öneririm. İyi okumalar herkese.

Kitap,Aliye adındaki genç bir İstanbullu öğretmenin, kimsenin gitmek istemediği Anadolu topraklarında yaşadığı içler acısı bir durumu anlatır. Aşkla karışık bir vatan sevgisidir onunki. Ve vatanı uğruna namusundan fedakarlık eden bu kızın acı ama bir o kadar da kahramanca ölüme gidişinin öyküsüdür.
Bugün bu topraklar üzerinde güvenli yaşabiliyorsak, gülüp eğlenebiliyorsak, sevip seviliyorsak, rahatça uyuyup yeni bir güne “merhaba” diyebiliyorsak, mutlu bir yaşam sürebiliyorsak… unutmayalım ki tüm bunlar binlerce Aliyelerin namusunu, canını vatanının kurtulması uğruna feda ederek ve binlerce Tosun Paşaların gazi ya da şehit olmasıyla bu imkanlara kavuşabilmişizdir. Bugün bize düşen görev onların hala yaşayan bedenlerine acı ve ızdırap çektirtmemek…

Yonca, bir alıntı ekledi.
16 May 2017 · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

-Baksanıza, nasıl tatlı... Sabahattin Ali’ye fotoğrafı
gösteriyorum. Bebekliğimizi hatırlayamamamız ne fena...
-Belleğiniz yenilerine yer açmak için diğerlerini siliyor Efsun.
-Bir şeyi ilk defa yapmanın nasıl bir his olduğunu
hatırlamak isterdim. Mesela ilk defa limon yediğimde yüzümün aldığı şekli... İlk defa yağmurla tanıştığımdaki şaşkınlığımı...
-İlk defa âşık olduğunuzda neler hissettiğinizi hatırlıyor musunuz?
-Evet. Ne yapacağımı bilemez bir haldeydim.
-İlkler bitmez Efsun. Ne mutlu ki ilkler bitmez.

Kocan Kadar Konuş 2, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 124 - DEX Kitap)Kocan Kadar Konuş 2, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 124 - DEX Kitap)
Hakan Aydın, bir alıntı ekledi.
20 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

O bundan sonra dostluk ve insanlık denilen şeyin ancak zengin iken, mutlu iken, her şey yolunda iken görülen, ismi işitilen şeylerden olduğunu öğrenecekti. Gülerken eğlenirken gezerken çok olan dostların, yoldaşların ağlarken insana dostluk etmeyeceğini anlayacaktı.

Udî, Fatma Aliye Hanım (Sayfa 46)Udî, Fatma Aliye Hanım (Sayfa 46)