Demian, bir alıntı ekledi.
24 Nis 12:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan Otobüsü
İnsan bir otobüstür. Her otobüsün ise bir şoförü vardır. Fakat insan otobüsünde iki şoför vardır ki biri ruh, diğeri ise nefistir.

İkisi birbiriyle devamlı çekişme ve kavga halindedir. O ben süreceğim derken, diğeri hayır ben diyor. Tabi kavgayı kim kazanırsa otobüsü o sürüyor. Evet bu insan otobüsünün yolcularıysa kalp, his, akıl, sır gibi latifelerdir ki şoför nereye götürürse onlar oraya giderler.

Ve insanın önünde iki yol var. Biri çok süslü, düz, güzel, fakat çıkmazlarda ve uçurumlarda olan bir yol, diğeri ise biraz meşakkatli, virajlı ama sonu çok güzel olan bir yol, işte nefis şeytandan aldığı dersle o yolun güzelliğine aldanıyor.

O halde nefse yolun güzelliğini değil yolun sonunu göstermek lâzım­dır ki, o da ruha itaat etsin ve doğru yolu bulsun.

Yoksa bu nefis insan otobüsünün şoför koltuğunu bir ele geçirirse Allah muhafaza işte o anda insanı uçurumlara yu­varlayabilir.

Fikir Sofrası (Marmara Eğitim Yayınları)

Fikir Sofrası, Komisyon (Marmara Eğitim)Fikir Sofrası, Komisyon (Marmara Eğitim)
Tubalasar, bir alıntı ekledi.
15 Mar 14:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Millet eğer demokrasi buysa diye istemiyor. Fransa'da bir defa halk ihtilâli olmuş ve herşey yerli yerine oturmuş. Bizde her on yılda bir süngü meclise giriyor. Allah sonunu hayır etsin.

Eylülde Soldu Bu Çiçekler, Mahir Adıbeş (Sayfa 187 - Sam Yayınları)Eylülde Soldu Bu Çiçekler, Mahir Adıbeş (Sayfa 187 - Sam Yayınları)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
05 Oca 17:22 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kanarya kendi kendine, "Bunların arasında bir şey oluyor, Allah sonunu hayır etsin," diyor.

Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 313)Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 313)
Pınar, Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı inceledi.
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · 116 günde · 4/10 puan

Bir ergenin lanet hayatından birkaç gününe tanık olduk. Kahramanımız da bir ergen olunca kitabın dilini lanet olası bir hale getirmiş. Bütün her şeye lanet okuyan kahramanımızın lanet kişiliği gereği kaskatı bir kullanılsa olmazdı tabi ama ben okurken rahatsız oldum sevemedim bir türlü.
Holden'ın zerre tahammülü yok samimiyetsizliklere. Hiç çabası yok katlanamadığı yerlere uyum sağlamaya. Tanıştığına hiç memnun olmadığı kimselere dayanamıyor "Tanıştığıma memnun oldum." demeye. Sonra kalkıp diyor ki çavdar tarlasında çocuk yakalamak isterdim.Kafasının içindekileri bir türlü anlayamadığım bir çocuk bu Holden. Yuvarlana yuvarlana yaşıyor bu hayatı. Allah sonunu hayır etsin.

Işıktan hızlı gitmeyi başarabilmiş olabilseydim ve o anlarda elimde bu kitap olsaydı zamanın geri gittiğini göremeyecekti gözlerim. Yine de kitabı 116 günde falan bitirmedim. Elime alıp koymuştum kenara. Yine yüreğim el vermedi de aldım okudum :")