Özlem, Serenad'ı inceledi.
 1 saat önce · Kitabı okudu

2.Dünya Savaşını, Nazi Almanya sının zulmünü ,Yahudi soykırımı ve Kırım Türklerini anlatan bi roman.
Siyasi sorunlardan dolayı asıl harcananın insan olması ırkları yüzünden acı çekmeleri herkesin kendi dinini, ırkını üstün görmesi insanlarin bu yüzden katledilmesi en acı bi dille anlatılıyor.

''İnsan sadece insan .Seven , acı çeken, acıkan, üşüyen, korkan bi insan ''

Ayrıca bu roman içerisinde hüzünlendiren aşk hikayleri barındırıyor.Bunlardan en önemlisi 60 yıllık dokunaklı bir aşk hikayesi olan Türkiye' ye kaçan Alman profesör ile hayatta kalmak için adını değiştiren Yahudi bir kadının hikayesi
Adını değiştiren Kırım Türkü bir kadın ile ona aşık olan ve ölümden kurtaran Türk bir asker.
Türk adı alıp müslüman olan ermeni bi kadın ve Türk kocası.

''Üç ayrı kadın üç ayrı din ama ortak kaderler.İşte bu üç kadının kaderi doğdukları coğrafyaya ve zamana göre çizilmişti. ''
''Coğrafya kaderdir.'' (İbni Haldun )
Mutlaka okunması gereken bir kitap kesinlikle tavsiye ediyorum.
Son olarak insanları İNSAN olduğu için sevin.

Özgür Beden, Ülker Fırtınası'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ey aşk... Sen nelere kadirsin

Edirne’de dünyaya gelmiş, İstanbul’da, önce Alman mektebini, sonra Fransız mürebbiye mektebini bitirmiş, henüz 13 yaşındayken, lise için Almanya’ya gönderilmiş, Münih Üniversitesi’nde edebiyat ve felsefe diploması almış, şarkiyat doktorası yapmıştı, Safiye.

*

Çok güzeldi. Etrafına ışık saçıyordu. Dönemin Türk kızlarına kıyasla, saçı başı, giyimi, davranış biçimleri açısından özgür ruha sahipti, cesurdu.

Gönlü tutuştu... Âşık oldu.

*

Hintliydi delikanlı, okuldan arkadaşıydı. Evlenmeye karar verdiler. Gel gör ki, ikisi de yurtseverdi, hangi ülkede yaşayacaklar? Daha işin başında anlaşamadılar maalesef.

Vatanını, yüreğine tercih etti Safiye.

Son bir öpücük, vedalaştı, topladı bavulunu, memlekete döndü. 1926’ydı.

*

Yazmaya başladı. Duygularını romanlarına döktü. “Aşkı hiç tatmamak mı, yoksa, tattıktan sonra yalan olduğunu anlamak ve kaybetmek mi?” diye sordu mesela... “Âşık olan zaten alacağını almıştır, artık bir şey isteyemez, bundan geri o verecektir, hep o verecektir” dedi.

*

“Sen yalnız sevdiğini kaybettin, ben ise, sevdiğimi de, sevginin kutsiyetini de... En büyük acı sevmek ve günden güne ayaklar altında çiğnenip, paçavra edildiğini görmektir” dedi... Ki, Türk edebiyatında aşk’ı en derin o tarif etmiştir bana göre.

Kadınlardı hep roman kahramanları... Kırılgan, düş kırıklığına uğramış kadınlar.

Ve, kaleminin gücünün yanı sıra, çok çok önemli bi özelliği daha vardı.

*

“Doğu”yla “Batı”yı harmanlarken, “muasır medeniyet”le sosyal hayata hâkim “geleneksel” arasında sıkışan, bocalayan insanlarımızın, kuşak farklarını deşti, kültür çatışmalarını irdeledi.

*

Bi gün oturdu, sene 1938... (Yılmaz Özdil)

Ülker Fırtınası’nı yazdı.

Batı’da müzik eğitimi almış, ayıp mayıp dinlemeyen, ailesinden ayrı evde, tek başına yaşamak isteyen Nuran’la, evli ve çocuklu Sermet’in umutsuz aşkıydı.

Müsveddelerini çantasına koydu, Yunus Nadi’nin kapısını çaldı, henüz kitap olarak piyasaya çıkması beklenmeden, Cumhuriyet gazetesinde tefrika edildi.

Pink, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

16. yy
Polonyalı kopernik, alman kepler, italyan galilei, astronomi alanında önemli keşiflerde bulundular

Uygarlık Tarihi, Server Tanilli (Sayfa 93)Uygarlık Tarihi, Server Tanilli (Sayfa 93)

Türk tarihine bakışımız nasıl olmalıdır? Bu, pek mühim bir meseledir. Çünkü Türk tarihi, İngiliz, Alman veya Fransız milletlerinin tarihi gibi ele alınamaz. Bunun sebebi, Türk tarihinin, o milletlerin tarihi kadar basit olmayışıdır.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 14 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Bu olup bitenlerden rahatsız olan ve Alman generallerin komutasında çalışmaya isyan ederek istifa kararı alan tek Osmanlı subayı vardı: Suriye-Filistin Cephesi'ndeki 7. Ordu kumandanı Mustafa Kemal. Alman General, Falkenhayn kumandasında çalışmayacağını ısrar edilirse istifa edeceğini İstanbul’a Enver Paşa’ya bildirmiştir İsteğinin özeti şuydu:
"Ne askerî ne de siyasî olarak Falkenhayn'e kesinlikle güvenim yoktur. Onun kararları ve komutası altında görev yapmak vatanım için kesinlikle bir hizmet vaat etmez. Vatanımın çıkarıyla birlikte şahsımın şeref ve kabiliyetinin aşağılanacağı ve beni artık ülkeme hizmet edemeyecek bir konuma düşüreceği kesindir. Hükümetin şu iki karardan birini ivedilikle vermesini rica ederim:
1. Sina'nın savunulması 7. Ordu Kumandanı'na ait olacak, Falkenhayn Sina cephesinde görev almayacak,
2. Veya benim ordu kumandanlığından affını kabul edilecek. İvedi cevap verilmesini, aksi halde, kendisinin komutası altında görev yapmayacağımı General Falkenhayn'a bildireceğimi arz ederim." (Bu olay ve Mustafa Kemal'in Enver Paşa’ya mektubunun tam metni için bk. Özakıncı, aynı eser 220-221)
Falkenhayn’ın ‘farklı adam’ Mustafa Kemal’i ikna etmek için, diğer birçok kişi için kullandığı ‘bir sandık altın’ yolunu denediğini Mustafa Kemal’in hayatını yazan herkes bilir. Mustafa Kemal'in bu ‘bir sandık altın’ oyununa teslim olmayacak ruhta bir kumandan olduğunu çok etkili bir üslupla Alman General'e göstermesi Gazi’nin hayatında onu kutsallaştıran olaylardan biri olarak yer alır.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 274 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 274 - Yeni Boyut Yayınları)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

2 Ağustos 1914 Osmanlı-Alman gizli ittifak antlaşmasına göre, Osmanlı Genelkurmay Başkanlığı Alman general Bronsart von Schellendorff'a verilmişti. Sarıkamış cinayet hareketinin planlarını bu Haçlı general yapmıştır. Bu Haçlı general 1936’da yayınladığı Sarıkamış anılarında şöyle diyordu:
"Türkiye'nin savaşa ne zaman gireceğine Alman Genelkurmayı karar verdi. Kafkasya'ya saldırılması fikri de bizimdir. Amaç, düşmanlarımızın ordu birliklerini buralara kaydırarak birinci derecede önemli olan esas cephelerdeki Alman ordularına karşı düşman baskısını azaltabilmekti Süveyş Kanalı'na yapılan harekât da aynı nedenle yapılmıştır. Yoksa Türklerin Mısır'ı fethetmeleri için değil. (Kanal harekatını da İttihatçılardan biri Cemal Paşa kotardı ve Osmanlı askerini hezimete uğrattı YNÖ) Asıl amaç, İngilizlerin bu harekât nedeniyle Süveyş Kanalı'nı kapatmalarını sağlayarak onları zayıflatmak ve askerlerinin bir kısmını Kanal bölgesine yığmalarını temin etmekti. Hakikaten bunda başarılı olundu." (Ayrıntılar için bk. Özakıncı Türkiye nin Siyasî İntiharı, 211-212)

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 273 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 273 - Yeni Boyut Yayınları)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 14 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Şam'da Emeviyye Camii'ni ve Selahaddin Eyyubî'nin mezarını ziyaret eden, mezarın bakımı ve düzenlenmesi için ödenek sağlayan, anısına plaket çaktıran II.Wilhelm, kendisini karşılayanlara şunları söylüyordu:
"Burada, gelmiş geçmiş en yürekli asker Sultan Selahaddin'in mezarı önündeyim. Majesteleri Sultan Abdülhamid'e konukseverliği için teşekkür ederim. Majeste Sultan ve halifesi olduğu dünyanın her yerindeki üç yüz milyon Müslüman bilsinler ki, Alman İmparatoru onların en iyi dostudur."
"Alman Kayzeri II. Wilhelm'in bu konuşması Arapça ve Türkçe olarak basılıp dağıtılmış ve onun gizli bir Müslüman olduğu yalanı bütün Müslümanlara yayılmıştı." (Özakıncı, Türkiye nin Siyasî İntiharı, 133-134)
Alman Kayzeri, bu söylevinin ardından Müslümanlar arasında ‘Hacı Wilhelm' olarak adlandırıldı. Öyle ya gizlice Müslüman olmuş, gizlice de hacca gitmişti O artık, ‘İslam’ın Dostu ve Koruyucusu Hacı Wilhelm' idi.
...
1914 yılına gelindiğinde, bizzat Almanların bile, başlattıkları Birinci Dünya Harbi'ni kaybetmek üzere oldukları ortaya çıktığı bir sırada, yine Allah ile aldatma tezgahı çalıştırılarak Osmanlı Padişahı ve Halife olan V. Mehmet Reşat'a, Almanlar lehine Cihad-ı Mukaddes’ veya 'Cihad-ı Ekber’ ilan ettirildi ve şeyhülislam tarafından askerlere okundu. Fetvayı dinleyen Osmanlı askerleri ‘Hacı Wilhelm’in yaptırdığı Alman Çeşmesi’nden su içip ‘Hacı İmparator'a dua ettikten sonra, Alman emperyalizmi uğruna Ruslarla savaşıp ölmek üzere, Sarıkamış cephesine doğru yol aldılar. Ve 90 bini aşkını Allahu Ekber Dağları’nda hayatlarını feda ettiler...

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 271 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 271 - Yeni Boyut Yayınları)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 21 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Sosyal demokrasi bugün artık bir ideolojik kavram değildir. Bir zamanlar onu sol ideolojinin pankart yapmış olması sosyal demokrasi ile ilgili bugünkü gerçeği değiştirmez. Bugünkü gerçek şudur:       
Çağdaş müreffeh Batı ülkelerinin en “sosyalist” sayılanları ne kadar sosyal demokrat iseler en kapitalist sayılanları da aynı derecede sosyal demokrattır. Finlandiya, Norveç, İsveç nasıl sosyal demokratsa Fransa Almanya, İngiltere, İsviçre de aynı şekilde ve aynı oranda sosyal demokrattır. Bu ülkelerde kimsenin soldan solculuktan falan söz ettiği yok. Çağdaş devletin olması gerekenleri tespit edilmiş durması gereken yeri belirlenmiştir. Vazgeçilmez gerçek sosyal demokrasidir. Günümüz Avrupa sosyal demokrasisi örneğin Alman sosyal demokrasisi kendini artık ‘Marksist’ olarak tanımlamıyor. Kökeni öyle olsa da öyle tanımlamıyor. Çünkü o kabuktan kurtuldu kabuğun içindeki özü aldı. Bırakın Avrupa’yı, ABD ve Japonya’da bile sosyal demokratların talepleri projeleri yöntemleri etkili oldu hayata yön verdi .
Çağdaş dünyada kalkınma ve refahı sağlayan ortak bir doğum vücut buldu. Başka bir deyişle kapitalist-sağ model sosyal devlete sosyalist-sol model ise serbest piyasaya kapı araladı ve bir ortak kalkınma modeli doğdu: Sosyal demokrasi.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 258 - Yeni Boyut Yayıncılık)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 258 - Yeni Boyut Yayıncılık)
Adem ŞEN, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor

Mustafa Kemal, ülkeden ayrılan Alman subayları için verilen veda partisinde, bir Alman subayın yaptığı ve savaşın kendileri için bitmiş olduğu anlamına gelen konuşmaya karşılık olarak Anlaşma Devletleri'ne karşı savaşın sona ermiş olabileceğini ancak Türklerin bağımsızlık savaşının henüz yeni başlıyor olduğunu ifade etti.

Ölümsüz Atatürk, Vamık D. Volkan (Sayfa 154)Ölümsüz Atatürk, Vamık D. Volkan (Sayfa 154)
Hasan HAKAN, bir alıntı ekledi.
19 Mar 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''-Daha tuhafı var. Felsefe öğretmeni anlatıyordu. Geçen devrelerin birinde, Kant idealist midir, realist midir sorusuna bir kız ''Kant ne realisttir, ne idealisttir; Kant Alman'dır'' diye cevap vermiş.
Pusat istihza ile Ayşe'ye baktı :
-Öğretmen de buna gülmüş, değil mi?
-Elbette.
-Ben öğretmeni daha gülünç bulurum.
-Niçin?
-Çünkü idealist veya realist olmak Kant'a başkalarının yakıştırdığı sıfatlardır. Bu bakımdan şüphelidir. Alman olmak iste tabiatının ona verdiği kesin ve su götürmez sıfattır. Bu bakımdan kız haklıdır.''

Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken Neşriyat)Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken Neşriyat)