1000Kitap Logosu
Alper Kanık
TAKİP ET
Alper Kanık
@alperkanik
460 okur puanı
22 Şub 2015 tarihinde katıldı.
1.202
Kitap
110
İnceleme
247
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Alper Kanık
bir alıntı ekledi.
Eğer D.H. Lawrence bir yazar değil de yeryüzündeki tek yayıncı olsaydı dünya Tolstoy'u asla okuyamazdı, çünkü Lawrence Tolstoy'u hiç beğenmiyor, hatta onu ahlak dışı buluyordu. Eğer Tolstoy tek yayıncı olsaydı dünya Dostoyevski'yi okuyamazdı çünkü Dostoyevski'yi beğenmiyordu... Dostoyevski tek yayıncı olsaydı dünya hiçbir yazarı okuyamazdı çünkü o hiç kimseyi beğenmiyordu. Gide tek yayıncı olsaydı Proust'u, Henry James tek yayıncı olsa Flaubert'i okuyamazdık...
Ahmet Altan
Sayfa 191 - Kaan bey
8
Alper Kanık
bir alıntı ekledi.
- Şunu da unutmamalısınız, eleştirmenlik züppelik değildir. Hiç kimsenin anlamadığı kitabı bir ben anladım yarışması da değildir. Okuyucuyu küçümseme mesleği de değildir. Yirminci Yüzyılda eleştirmenler hiç kimsenin okumaktan tat almadığı kitapları yücelterek edebiyatı bir anlaşılmazlığa, tatsızlığa, sıkıcılığa sevk ettiler... Borges, hiçbir zaman bitiremediği Fin negans Wake hakkında ders verdi... Bitiremediğiniz kitaplar hakkında ders vermeyin, bitiremediğiniz kitaplar hakkında eleştiri yazmayın. İyi bir kitabın birçok bilinen veya bilinmeyen özelliği vardır ama ilk özelliği sonuna kadar okunabilmesidir. Finnegans Wake'i sonuna kadar okuyamıyorsanız o sizin için kötü bir kitaptır... Okuyabilen bir başkası için iyi bir kitap olabilir. Züppelik dediğim, insanın okuyamadığı bir kitabı övmesi, onun okunamaz olmasından kendine bir değer aktarmaya uğraşmasıdır.
7
Alper Kanık
bir alıntı ekledi.
Edebiyatın özü insandır... İnsanların duygularıdır. Bütün duyguların içinden çıktığı tohum da sahip olma isteğidir. Bir insana, bir insanın ruhuna sahip olmak istediğinizde, bu aşktır. Bir insanın bedenine sahip olmak istediğinizde bu şehvettir. İnsanları korkutacak, onları sizin emirlerinize uymak zorunda bırakacak bir güce sahip olmak istediğinizde bu iktidardır. Paraya sahin olmak istediğinizde bu aç gözlülüktür. Ölümsüzlüğe, ölümden sonra da yaşama hakkına sahip olmak istediğinizde, bu inançtır. Edebiyat da aslında tek kaynaktan, sahip olma isteğinden çıkan bu beş ana damardan beslenir, bunları anlatır. Öz budur.
7
2
...
1.585 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.