mrtdgdvrn, İpek Sabahlık'ı inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Osman Balcıgil'in Celile ve Yeşil Mürekkep kitaplarından sonra hakkında hiçbir şey bilmediğim ama okuduktan sonra hayran kaldığım kadın.
Gerçek adı Hatice Saadet Derviş.Ailesinin peşi erkek olsun diye Suat ismini koymak istemesine rağmen imamın erkek ismi katiyen koydurmam dediği ama ısrarla hayatı boyunca kullandığı ,1918 de ilk şiiri Hezeyan'ı Alemdar da izinsiz bir şekilde gazetede yayınlatan Nazım Hikmet'in
“Ağlasa da gizliyor gözlerinin yaşını;
Bir kere eğemedim bu kadının başını”
mısralarını yazdıracak kadar güçlü bir kadın ilk romanını 7 yaşında Çamlıca Perileri adı altında yazan,ilk Gotik eser olarak bilinen Kara Kitap adlı eseri 1921 yazar ,ağzı gümüş kaşıkla doğup babasının ağzındaki kanseri sebebiyle tedavi için yurt dışında servetlerini yitirip,en büyük dayanağı ablası Hamiyet olan,4 defa evlenen ilk eşinin altın madalyalı Seyfi Cenap Berksoy adında güreşçi son eşinin ATATÜRK'ün teyzesinin oğlu olan Reşat Fuat Baraner'le evlenen hayatı mücadele içinde geçen Suat Derviş 1973 yılında en yakın arkadaşı olarak yıllarca yanında olan ablası Hamiyet'ten 2 yıl sonra vefat eder.
İşte Osman Balcıgil bu değeri anlaşılmayan unutulup giden tutkulu, güçlü, çekici ve akıllı kadını en sevdiği ata yadigarı ipek Sabahlık ile anlatıyor.Eline sağlık

Kitap Kurdu, Allah ile Aldatmak'ı inceledi.
 10 saat önce · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun soluklu okunması gereken bir kitap olduğundan arada başka kitap ve dergi okumaları yaptım. Maksatım bu kitabın her satır ve her cümlesini sindirerek okumaktı. Bu kararımın doğru olduğunu kitabı bitirdikten sonra daha iyi anladım. Yaşar Nuri Öztürk'ün kitabında verdiği anektodlar ve diyaloglar beni öylesine etkiledi ki kitabın birçok yerinden alıntılar yaptım. Dolu dolu bir yazar ve kitap deneyimi oldu benim için.

Gelelim kitabın konusuna:
Kitapta Kurtuluş Savaşı Dönemi'nde yaşanan olaylar ile şu an içinde bulunduğumuz koşulların benzerliği , her yönden dini çıkarlarına alet edenlerin geçmişte ve şu anda yaptıkları gözler önüne seriliyor. Toplumumuz üzerinde oynanan oyunları anlatıyor ve bizi parçalamak ve bölmek isteyenlerin gerçek yüzlerini ortaya koyuyor. Batı'nın ülkemizi bölmek için ve Kurtuluş Savaşı'nda yarım kalan planlarını uygulamak için ne gibi çabalar içinde olduğu anlatılıyor.
Kitapta Mustafa Kemal hakkında yazılanları iyi okumak gerekiyor . Kurtuluş Savaşı sırasında sergilediği tavırlar ne kadar da yerinde . Bunlardan birisi: Suriye-Filistin cephesinde savaşırken Alman generalin yanlışlarından dolayı Enver Paşa'ya mektup yazıp kendi istifasını istemesi, ardından generalin bir sandık altın vermesine rağmen kendini satmayarak, vatanını seven ve ona yürekten bağlı bir insanın tavrını sergileyerek bu duruşundan vazgeçmemesi.
Ayrıca kitapta halkımızın kandırılmaya çalışıldığı bazı konularda uyarıda bulunulmuş. Özellikle Yaşar Nuri Öztürk'ün İslamiyet hakkındaki derin bilgileri sayesinde yanlış bildiğimiz şeyler çok güzel bir şekilde gözler önüne serilmiş.

Bu güzel kitabı okumanız ve okutmanız dileğiyle

EMİNE KOÇ, Bizimkiler'i inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Efendimiz "sahabelerim gökteki yıldızlar gibidir. Hangisine tutnsaniz hidayet bulursunuz." Der.
Şiir tadında bir kitap..
Sahabelerimizin altın hayatından kesitler ve bizlere örnekler...
Onlar bizimkiler..
Bizden önce yola düşen yürüyenler....
Cennet yolu...

Neslişah Özbay, Boğulmamak İçin'i inceledi.
Dün 15:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

1938 İngiltere’sinde geçen romanda Orwell, tereyağı saçlı, kırmızı suratlı, takma dişleri ve büyükçe bir göbeği olan George Bowling ile tanıştırıyor bizi. 45 yaşındaki Bowling Manchester’da herkesin taksitle aldığı tekdüze dizilmiş evlerin bulunduğu Ellesmere Sokağında oturuyor ve bir sigorta şirketinde pazarlamacılık yaparak ailesinin geçimini sağlıyor.

Sıradan, sakin ama huzursuz bir yaşam sürüyor Bowling, ne çocuklar, ne evliliği, ne de işi onu mutlu etmeye yetmiyor. Aksine her şey üzerine gelerek boğuyor onu. Hayatının monotonluğu, sürekli kaygılı olan eşi Hilda’nın bitmek bilmeyen şikâyetleri ve patlamaya hazır bir savaşın sinyalleri. Endişe, korku, bıkkınlık…

“Herşeye vakit vardır ama yapmaya değer şeyler hariç.”
Kitabın ilk bölümünde, Bowling bize kendisini, ailesini, içinde bulunduğu çevrenin yapısını ve ruhundaki gelgitleri anlatıyor. İkinci bölümde doğduğu kasaba olan Aşağı Binfield’de geçen çocukluk ve gençlik yıllarına geçiş yapıyor. Balık tutma tutkusundan, abisiyle yaşadığı çelişkilerden, özgürce korkusuzca geçirdiği günlerden bahsediyor. Kitabın üçüncü bölümünde doğduğu kasabaya gitmeye karar veriyor Bowling ve sonrası tam bir hayal kırıklığı…

“Savaştan önce hep yazdı.”
Aşağı Binfield’de geçen günler onun için “yaz”ı temsil ediyor. Savaş patlak verdiğinde tüm güzellikler yok oluyor ve kararıyor dünya. Tüm aylar onun için sadece bir mevsimi temsil ediyor; hiç bitmeyecek olan kış. 1913 yılının ve o sükûnet içinde geçen günlerin bir daha gelmeyeceğini düşünerek iyice dibine çekiliyor hayatın.

Doğduğu kasaba olan Aşağı Binfield’den Birinci Dünya Savaşına katılmasının ardından ayrılan ve annesinin cenazesi dışında hiç uğramayan Bowling, çocukluk anılarına daldığı günlerde oraların özlemini duyumsuyor içinde. Şehrin kalabalığından, hayatın tekdüzeliğinden, insanların umursamazlığından sıyrılmak için, doğduğu topraklara gitmeye karar veriyor. Orada yaşadığı huzuru yeniden hissetmek istiyor.

"Ben çocukken her gölet ve derede balık olurdu. Şimdi göletlerin hepsi kurudu, dereler de kimyasallarla zehirlenmediyse bile paslı teneke kutuları ve motosiklet lastikleriyle doldu."
Değişimin dünyanın her alanında kendini gösterdiğini, tüketim sisteminin ve kapitalizmin nefes alacak alanları birer birer yok ettiğini, sanayileşmenin her alanda dengeleri bozarak, nüfus dağılımını ve yapılaşmaları alt üst ettiğini unutuyor. Sadece büyük şehirlerin yozlaştığını düşünerek çocukluğunda ve gençliğinde balık tutmaya çalıştığı dereleri, göletleri, ormanı ve kasabanın insanlarını arıyor… Kayın ağaçlarıyla çevrelenmiş Binfield evine gittiğinde, tahta çitler yerine, demir parmaklıklı yüksek duvarlarla kesiliyor yolu. Duvarların ötesinden çırılçıplak bırakılmış toprak parçaları karşılıyor onu. Ve evler, her alanı dolduran evler… Hayalindeki büyük gölette balıklardan eser kalmamış, küçük gölet ise artık yok. Kurutulup çöplüğe dönüştürülmüş. Çocukluğunu geçirdiği kasaba, doğasıyla, insanlarıyla bambaşka bir şekle bürünmüş. Boğulmamak için gittiği Binfield’de daha çok suyun altına çekiliyor ve dünyada nefes alabilecek bir alan kalmadığını anlıyor.

“Göletimi teneke kutularla doldurmuşlardı. Tanrı belalarını ve müstahaklarını versin! Bana ne derseniz deyin -ister aptal, ister çocuk, ne isterseniz- ama İngiltere’ye yaptıkları, eskiden kayın ormanı olan yerleri kuş havuzlarıyla, alçı cüceleriyle, perileriyle ve teneke kutularıyla doldurmaları sizin de midenizi bulandırmıyor mu?”

Orwell kitabında, modern dünyanın köleleştirdiği, direnmeyen, boyun eğen insanlardan, savaşın yıkıcı etkilerinden, bozulan değerlerden, yok edilen doğal güzelliklerden bahsederken, insan hafızasının ne kadar gelip geçici olduğuna da vurgu yapıyor. Yaşanılan günler geçmiş günlerin üzerine perde çekiyor. İnsanlar değişimin farkına varmıyor. Betonlarla çevrili alanlara dikilen birkaç parça ağacın etkisiyle doğanın, yeşilin içinde yaşadıklarını düşünüyorlar. İnsanların elinden ormanları alıp, bu alanlara evler yapan ve onları çıplak topraklarda yaşamaya mahkum eden sistem, bir süre sonra evlerin ya da yolların çevresine birkaç parça yeşil kondurduğunda, halk bomboş toprakların ağaçlandırıldığı, nefes alabilecekleri alanlar yaratıldığı sanrısına kapılıyor.

İnsanlar tarihin hangi zaman diliminde yaşarlarsa yaşasınlar unutmaya zorlanıyorlar. Yaşadıkları gerçekler bir süre sonra kendi uydurdukları hayallere dönüşüyor. Sistemin empoze ettiklerine uyum sağlamak, var olan durumu kabullenmek, sorgulamadan inanmak ve körü körüne bağlanmak insan doğasının bir yansıması olsa gerek.

Gelecek kehanetleri içeren “1984” ve “Hayvan Çiftliği"nde insanların köleleşmesi, düşüncelerin öldürülmesi, mukayese güçlerinin ellerinde alınmasını distopik bir şekilde vurgulayan Orwell, “Boğulmamak İçin”de aslında insanların düşünme yetilerini kaybettiklerini, distopyanın her dönemde farklı şekillerde de olsa karşımıza çıktığını sıradan bir vatandaş olan Bowling’in yaşamı üzerinden okuyucuya sunuyor.

“Sanki muazzam bir makinenin esiri olmuş gibiydik. Kendi özgür irademizle hareket etmeyi aklımıza getirmediğimiz gibi direnmeye çalışalım, diye bir düşüncemiz de yoktu.”
Geçmişi unutmamak, bugünün getirdiklerini alışkanlığa dönüştürmemek dileğiyle, keyifli ve farkındalık yaratacak okumalarınız olsun…

Kitabım da, altını çizdiğim alıntılar!
Hepimiz saygın ev sahipleriyiz; yani muhafazakarlar, dalkavuklar ve kıç yalayanlar. Altın yumurtlayan tavuğu kesmek hangimizin haddine? Ayrıca aslında ev sahipleri olmadığımız, evlere ait taksitlerin henüz ancak yarısını ödemiş olduğumuz ve son taksitten önce başımıza bir şey gelme korkusuyla içimizin içimizi kemirdiği gerçeği hepsinin üstüne tuz biber ekiyor. Hepimizi satın almışlar, hem de kendi paramızla.

Balığa olan şu acayip hissiyatım hiç değişmedi. Bunu gayet aptalca bulacağınıza kalıbımı basarım ama kırk beş yaşıma gelip şişmanladığım, iki çocuğum ve banliyöde bir evimin olduğu şu halimle şimdi bile balık tutmayı içten içe arzuluyorum. Niçin? Çünkü deyim yerindeyse çocukluğuma hala duygusal bakıyorum – kendi çocukluğuma değil aslında, içinde büyüdüğüm ve artık son nefesini vermek üzere olduğunu zannettiğim uygarlığa. Balık tutmak her nasılsa o uygarlığın tam bir temsili gibi duruyor. Balık tutmayı düşündüğünüzde aklınıza ilk gelenler modern dünyaya ait olmayan şeyler. Sakin bir göletin yanındaki bir söğüt ağacının altında bütün gün oturmanın –ve yanında oturacak sakin bir gölet bulmanın- fikri bile savaştan önceki, radyodan önceki, uçaklardan önceki, Hitlerden önceki, bir çağa ait.

Herşeye vakit vardır ama yapmaya değer şeyler hariç. Sahiden önemsediğiniz bir şeyi düşünün. Sonra sadece ona harcadığınız zamanı saat saat toplayın ve hayatınızın ne kadarcık bir bölümünü kapladığını hesaplayın. Sonra bir de tıraş olmak, otobüslerde gidip gelmek, ren istasyonlarında ve kavşaklarda beklemek, edepsiz hikayeler anlatıp dinlemek ve gazete okumak gibi şeyler için harcadığınız zamanı hesap edin.

Savaş çıkmasaydı ben ne olurdum? Bilmiyorum ama şu an olduğumdan farklı biri olacağım kesin. Savaş eğer sizi öldürmüyorsa düşündürmeye başlaması kaçınılmazdı. O tarif edilemez aptalca kargaşadan sonra kimse toplumu piramitler gibi ebedi ve tartışılmaz bir varlık olarak göremezdi. Toplumun sabun köpüğü gibi olduğunu artık herkes biliyordu.

Yapmak istediğimiz şeylerin hep yapılamayacak şeyler olduğunu düşünerek hayatımızı geçirmemiz tuhaf değil mi? O sazanları neden tutmayacakmışım? Öte yandan, daha söyler söylemez bu düşünce size imkansız gibi, olmayacak bir şeymiş gibi gelmiyor mu?

Duygusal olduğumu mu söylüyorsunuz? Antisosyal miyim? Ağaçları insanlara tercih etmemeli miyim? Bence ağacına ve insanına göre değişir.

Gelecekten o kadar korkuyoruz ki, bir tavşan gibi doğruca boa yılanın gırtlağından içeri atlıyoruz.

Bütün eklemleriniz katılaşmıştır ve içinizde bir boşluk vardır, bir daha hiçbir şeye ilgi duyamayacağınız şeklinde bir his.

Geçmiş tuhaf şey. Hep yanınızda taşıyorsunuz. Bana öyle geliyor ki on, yirmi yıl önce olmuş şeyleri düşünmeden geçirdiğiniz bir saat bile yoktur; ama yine de çoğu zaman geçmişin, bir tarih kitabındaki bir sürü bilgi gibi, öğrendiğimiz bir olgular kümesinden ibaret kalması dışında bir gerçekliği olmuyor.

(Zaten "iyi" kitap okumaya niyetli olmadığınız kitaptır.)

"Uyurgezerlerin şehrinde bir tek ben uyanıkmışım gibi hissettim. Yanılsama tabi. Bir yabancılar kalabalığının içinde yürüyorsanız hepsinin balmumu heykel olduğunu düşünmemek neredeyse imkansızdır ama öte yandan onlar da sizin hakkınızda aynısını düşünüyordur."

"Hepimiz niye böyle lanet birer aptalız, merak ediyorum. Insanlar budalalık uğruna onca vakit harcayacaklarına niye dolaşıp etraflarına bakmıyorlar?

Savaşın geldiğini görebiliyorum; savaştan sonraki yemek sıralarını, gizli polisi ve size ne düşünmeniz gerektiğini söyleyecek hoparlörleri de görebiliyorum.

Evlenince bazı kadınların birden bire darmadağın olmaları ne kadar dehşet verici. Sanki her şeylerini evliliğe bağlamışlar gibi, nikahı yapar yapmaz tohumlarını döken bir çiçek misali soluyorlar.

Peki kim savaştan korkuyor? Bir başka deyişle, kim bombalardan ve makineli tüfeklerden korkuyor? “Sen!” diyorsunuz. Doğru, ben korkuyorum; onları görmüş olan herkes korkar. Fakat asıl önemli olan savaş değil, savaştan sonrası. İçine batacağımız dünya;nefret dünyası, slogan dünyası.Paramiliter üniformalar, dikenli teller, kauçuk coplar. Ampullerin gece gündüz yandığı gizli hücreler, sizi uykunuzda izleyen dedektifler. Geçit törenleri, üstünde devasa yüzlerin olduğu posterler ve sağır olana, ona sahiden taptıklarına inanana kadar Lider’e tezahürat yapan milyonlarca kişilik kalabalık…

Sanki muazzam bir makinenin esiri olmuş gibiydik. Kendi özgür irademizle hareket etmeyi aklımıza getirmediğimiz gibi direnmeye çalışalım, diye bir düşüncemiz de yoktu.

Benim gibi böyle şeylere hiç mi hiç heves etmeyenlerin bile bunların hepsini yutmuş olması komik. Çünkü ben ne öyle bir hırs küpüyüm, ne de umutsuz bir vaka; mizaç itibariyle ikisi de olamam. Gelgelelim, çağın ruhu buydu. Hadi! Ne duruyorsun! Biri düştüyse kalkmadan önce ona bir tekme de sen at.

Adam ölmüş. Bir hayalet. Onun gibilerin hepsi ölüydü. Etraftaki bir çok insanın belkide ölmüş olduğu o an kafama dank etti. Bir insanın kalbi durunca öldüğünü söyleriz. Bana biraz keyfi geliyor bu. Sonuçta vücudun bazı kısımları calismaya devam ediyor; mesela saçlar, tüyler daha yıllarca uzuyor. Belki insan asıl beyni durunca ölüyor, yeni bir düşünceyi idrak etme gücünü yitirince.

Sanki muazzam bir makinenin esiri olmuş gibiydik. Kendi özgür irademizle hareket etmeyi aklımıza getirmediğimiz gibi direnmeye çalışalım,diye bir düşüncemiz de yoktu. İnsanlar böyle bir duygu geliştirseler hiçbir savaş üç ay bile sürmez zaten.

Hepsi olacak. Aklınızın köşesinde olan, sizi korkutan ancak bir kabus olabileceğini veya başka ülkelerde yaşanacağını düşündüğümüz her şey. Bombalar, yemek kuyrukları, kauçuk coplar, dikenli teller, renkli gömlekler, sloganlar, korkunç yüzler, yatak odası pencerelerinden etrafı tarayan makineli tüfekler. Hepsi olacak. Biliyorum; ama ona bakarsanız zaten biliyordum. Kaçış yok. İster buna karşı savaşın, ister fark etmemiş gibi başınızı çevirin, ister öbürleriyle birlikte surat dağıtmak için bir somun anahtarı kapıp dışarı koşun. Ama çıkış yok. Öyle de olsa, böyle de olsa bunlar yaşanacak.

Şu aralar tutturduğumuz yol bu. Her şey şık ve modern görünüşlü; herşey başka bir şeyden yapılma. Her yer selüloit, lastik, krom kaplı çelik, gece boyu yanan ark lambaları; başınızın üstünde cam çatılar, hepsi aynı müziği çalan radyolar; yeşil yok, her yer beton kaplı; kısır meyve ağaçlarının altında otlanan yapma tosbağalar
Tek kelimeyle Dev yazar diyorum bu burda bitmez, "Orwell okumaya devam ediyorum. Kitap da, müthis bir yolculuk yaptım. Kesinlikle tavsiye ederim. İyi okumalar...

ms.toprak, Kadınlar Okulu'yu inceledi.
20 Mar 22:35 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kadınlar Okulu’nu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftasında okumak için seçmiştim; bu haftaya nasip oldu, güzel oldu. başka haftalara da başkalarına da güzel olsun diyerek başlamak istiyorum yazıma.
Okurken aklıma Elif Şafak’ın Aşk kitabı geldi, aşk’ı hem kadının hem de erkeğin ağzından dinlemiştik; bu kitapta da önce Eveline sonra Robert ve son olarak kızları Genevieve’nin ağzından olanları ve düşüncelerini okuma fırsatımız oluyor. Birbirinden farklı insanlar, inanıyorum ki siz de benim gibi okurken karakterleri kendi hayatınıza yerleştirmek isteyeceksiniz ve bunu başaracaksınız da. Asıl zevkli olanın bu olduğunu belirtmeden geçmeyeceğim kitabın diğer ayrıntılarına.
Eveline kısmında kitaba adapte olmaya çalışırken Robert’i dinlerken ayrıntıları üst üste koyuyorsunuz ki Genevieve bölümü kitabın altın vuruşu, onu dinleyen her kadının, her kızın ve kız çocuğunun aynı hislere sahip olmasını en azından onun düşüncelerini anlamasını isterim. Defalarca okunabilecek bir kitap, fazla harf ile doldurmak istemiyorum bu sayfayı kitabın ön sözüyle bitiriyorum yazımı:
1 Ağustos 1928
Sayın Bay,
Nice duralamalardan sonra, annemin bana bıraktığı Günlük’ün daktilo edilmiş kopyası olan bu sayfaları size yollamaya karar verdim. 12 Ekim 1916’da, beş aydır salgın hastalıklara tutulmuş kimselere baktığı x hastanesinde öldü.
Yalnız özel adları değiştirdim. Birkaç genç kadına iyi kötü bir yararı dokunacağını düşünürseniz, bu sayfaları yayyınlamakta özgürünüz. Bu durumda, Kadınlar Okulu fena bir ad olmaz sanırım, Moliere’den sonra bir daha kullanmayı uygunsuz bulursanız, o başka. “Birinci bölüm, ikinci bölüm, sonuç” sözcüklerine gelince, bunları sonradan eklediğimi söylemek bile fazla.
Beni tanımaya çalışmayacağınızı ve bu mektubu gerçek adımla imzalamamamı hoş göreceğinizi umarım.
GENEVİEVE D…
Ani bir karar değişikliğiyle, bitirişi bu mısralarla yapmaya karar verdim:
Varsın koca Platon kaşlarını çatsın,
Anlat sen gizini çiçek açmış kızın.(160)

Arda Çolakoğlu, Fahim Bey ve Biz'i inceledi.
20 Mar 21:06 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Değerli okurlar, işte karşımızda bir edebiyat harikası vardır! Bize yabancı gelen eski kelimelere bakmayın, ama süslü dilinin muazzam ifadesine dikkatinizi çekerim. Bu zamanda böyle eserlerin hiç bulunmamasında ve geçmişte de çok az sayıda Cumhuriyet dönemi yazarının kullandığı(Sabahattin Ali gibi) bu nevi söz sanatına rastlamak taktir edersiniz ki çok büyük bir talihtir. Gerçekten de Türk edebiyatına ismini sırf şu incecik eseriyle bile altın harflerle yazdıracak olan yazarımızın bundan sonra diğer kitaplarını da okumaya gayret edeceğim. İncecik dediğime bakmayın, zira herkesin anlayabileceği tarzda bir kitap değildir. Dil ve üslup açısından başta da ifade ettiğim gibi sanatlı ve uzun cümleler, anlaşılması güç eski kelimeler, yoğun mekan ve ruh betimlemeleri içermesi bunun başlıca sebebidir. Şimdi biraz içeriğinden söz edelim.

Konu olarak; babasının arkadaşı olan Fahim Bey'in ölümünden ve onun kimilerine göre ''garip'' ya da ''gülünç'', kimilerine göre ise ''aklını yitirmiş'' ya da ''iyi huylu'' gelen yaşantısından bahseden anlatıcımızın kişisel fikirlerinden ve Fahim Beye olan yaklaşımından söz edilmektedir. Toplumumuzda onun gibi insanlar var mıdır yok mudur tartışması bir yana bırakılırsa, kendisinin gerçekten çözümlenmesi zor bir ruhsal yapıya sahip olduğu ve bu karmaşık yapıyı çözmek maksadıyla kaleme alındığı için de kitapta özellikle tercih edilen bir tip olması önemlidir. Yani yazarın amacı benim kanaatimce yarattığı kişiliğin gerçeklikle ilişkisinden ziyade psikolojik ve ruhsal yapısını irdelemektir. Nitekim gerçekten anlatıcının psikolojik bir takım tahlillere girişmesi bunu ispatlar ve bizim de bu durumda toplumsal gerçekliğe göre değerlendirmemiz doğru olmaz. Fahim Bey'in nasıl bir kişilik olduğunu kitabın sürprizi kaçmasın diye söylemeyeceğim.

Kitap size bir roman değil de daha çok hatıra gibi gelecektir. Zaten yazarın diğer kitaplarına da bakarsak bu türe daha yatkın olduğunu görürüz. Okurken hiç sıkılmayacağınızı ve kendinizi yaşanan olaylar karşısında ara ara Fahim Bey yerine koyacağınızı düşünüyorum. Bence romanların en iyi taraflarından birinin de bize farklı kişilikleri tanıtmasıdır diye düşünüyorum ve bu düşüncelerle iyi okumalar diliyorum.

Muhammer Ünal, bir alıntı ekledi.
 19 Mar 20:12 · Kitabı okuyor · Beğendi

20-30 yıl içinde tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar vahim bir 'bilenler ve bilmeyenler' ayrı mı olacak. Vahim, çünkü bilgi araçları da tıpkı üretim araçları gibi sermayenin, elle tutulamayan, doğa ötesi ama kesinlikle yönlendirici bir şey'in elinde olacak. Bu şey altın yığını değil elmas yığını da değil, bilgi, ilişki, hırs, senet sepet gibi bir şey olduğundan el de konulamayacak. Aradaki uçurum, bir kitap bulup okumakla, malumat edinmekle de kapatılamayacak. Bildiğimiz anlamda 'kitap' da kalmayacak 'okuma' da.

Viva La Muerte! - Yaşasın Ölüm!, Alev Alatlı (Sayfa 175 - undefined)Viva La Muerte! - Yaşasın Ölüm!, Alev Alatlı (Sayfa 175 - undefined)
Karaca, Elli Ünlü Kişi'yi inceledi.
 17 Mar 21:05 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Almış olduğum İLYA yayınlarının mitoloji serisinden pek memnun kalmadım ancak arada böyle güzel bir kitap çıkmasına sevindim. İçinde güzel hikayeler var özellikle son öyküye bayıldım. Denizden çıkan altın sehpanın bilgelerin bilgesine verilmesi gerektiğinin söylenmesi üzerine Bilge olarak bilinen kimselerin ben bilgelerin bilgesi değilim diyerek tanıdığı saygı duyduğu başka bir Bilge’ye yönlendirmesi çok anlamlı. Bir diğer hususta elli ünlü kişi denilmesine rağmen elliden fazla isim geçmesi, aslında bize dünya döndükçe ve tarih yazıldıkça isimlerin sonunun gelmeyeceğini anlatıyor.

serdar şahin, Devlet'i inceledi.
17 Mar 20:00 · Kitabı okudu · 42 günde · Puan vermedi

Evet gelelim Platon'a ve Devlet'e. 15li yaşlardan sonra sürekli bir yerlerde duyduğumuz, sağda solda karşımıza çıkan Platon hakkında çok bir şey bilmiyordum. Lisedeyken şöyle bir duymuş, mağara kelimesi aklımda kalmıştı aklımda. Üniversitedeykense 5 yıl boyunca (1 yıl kalmadım, ingilizce hazırlık :)) hiç aklıma gelmedi, merak etmedim, okumadım. Sonra iş, güç, askerlik, evlilik, çoluk çocuk derken aklımda bir Platon ve onun gibi bazı ilk çağ zatlarının eserlerini latinceden Arapça'ya çeviren İslam aydınları ve İslamiyet'in altın çağı, İbni Sinalar. Neyse konuyu fazla uzattık. Şimdi İstanbul Üniversitesinde Hukuk okuyorum ikinci üniversite olarak. Geçen sene ilk sınıfta ayrıntılı gördük ve Platon gerçekten neden binlerce yıl sonra bile hala hatırlandığı, felsefenin piri olduğunu anladım. Sonra derste de biraz bahsedilen Devlet kitabı elime geçince başladım okumaya.

Kitap öncelikle bize düşünmeyi ve düşünmenin önemini öğretiyor. Genel geçer kabul ettiğimiz şeylerin de aslında neden bu şekilde kabul ediyoruz, aslı nedir, öyle mi olması gerekir diye sorgulamamız gerektiğini telkin ediyor. Evet, kilit kelime sorgulamak. Dibine kadar araştırmak. Kitap size araştırma ufku veriyor. Ortaçağdaki skolastik düşünce altında ezilen Avrupa'nın neden Antik Yunan eserleri ile tanıştığında Rönesans'a, reformlara ve coğrafi keşiflere doğru yol açan gelişmeleri kaydettiğini anlıyorsunuz.

Kitapta Platon Sokrates'ın ağzından ideal bir devlet nasıl olmalıyı karşılıklı konuşma şeklinde aktarıyor. Demokrasi, oligarşi, zorbalık, aristokrasi gibi yönetim şekillerinden tutun, vatandaşlara biçilen role, sosyal yaşantının nasıl olması gerektiğine kadar birçok şey tartışılıyor. Günümüzden baktığımızda bazı önerilerini barbarca bulabilirsiniz. Ama o dönemi kendi zamanıyla değerlendirmek gerekiyor. En azından bir sistematiği var, kendi içinde tutarlı bir çözüm paketi var ve çoğu tespitleri bütün zamanlardaki insanlığa reçete sunabiliyor. Ama biz, özellikle Türkiye olarak, bizden 2000den fazla yıl önce yaşamış birinin tespitlerinin üzerine bir şey koyup da daha iyiye gitmek yerine daha bu kitabı ve kitap gibi medeniyete yön vermiş kitapları insanımızla buluşturamıyoruz. Devlet kitabından tutun, İbni Haldun'un Mukaddimesine, Rousseau'nun Toplum Sözleşmesine mihenk taşı kitaplrı okullarda ders niyetine okutabilsek keşke. İnsanlığın bugüne nasıl geldiğini, hangi aşamalardan geçtiğini, bizim olsun tüm insanlığın olsun geçmişte yaptığımız hataları anlayabilmek, kendimizle tarihimizle yüzleşmek daha adil ve huzurlu bir medeniyet için çok gerekli. Bu yüzden Platon mu bırak şu felsefeciyi demeden okuyalım, okutturalım.

Özlem ERCİN, Kuşlar Yasına Gider'i inceledi.
 17 Mar 15:43 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kuşlar Yasına Gider'in aile özlemini şiddetlendiren, Ege insanını sevdiren, yeni türküler kazandıran, içimize hitap edebilen bir eser olduğu kanaatindeyim. Türkçe kullanımının efsane oluşundan falan bahsetmiyorum, bunu edebiyatçılar yorumluyorlar zaten. Ama ben ilk defa bir kitapta cağıl cuğul ikilemesinin kullanıldığına şahit oldum. "De gidi müslüman de" söz kalıbını gördüm. Bunlar egelilerin dillerinden düşmeyen sözler hep. O yüzden zaman zaman sırıtarak okudum sanki bir hemşerim ile sohbet ediyormuşum gibi. Bunun dışında ilk defa okuduğum hembembe sekmek, hapahap karşılaşmak gibi sözler de vardı. Bunlar güzel ayrıntılar.

Ben çok sevdiğim bazı bölümlerden bahsetmek istiyorum, okumayanlar için küçük bir 'spoiler içerir' uyarısından sonra.

Anlatıcının, gördüğü rüyayı eşine anlattığı bir bölümü hatırlıyorum. Anlattıktan sonra rüya hakkında yorum yapmak da istiyor anlatıcı. Fakat eşinin zekasına ayıp etmemek için susuyor. Yine aynı naiflikle, kendisi hakkında yazılan biyografinin yalan yanlış şeylerle dolu oldugunu görünce sinirleri bozuluyor ve fakat babası "Neyin var?" diye sorunca derdini paylaşmıyor; babasını bunca derdinin arasında yormak istemeyerek ve kendi derdinin önemsizliğine canı sıkılarak. Israr üzerine anlatiyor sonra. Bu sayede "Sana da aldatılmak yakışırdı oğlum." gibi muazzam bir cümle hayatımıza giriyor Aziz sayesinde. Böyle incelikler barındırıyor kitap. Sonra kendi hayatınızda yakınlarınızı düşünerek yaptığınız ya da sizin için yapılan düşünceli ve maneviyatı göklerde olan hadiseleri anımsatıp gülümsetiyor.

Detaylarla dolu bir büyük güzellik bence kitap. Zübeyir ile Cavit arasında geçen sohbette muhatapsız kalmak ile domuzun ölmemesindeki ilişkinin anlatılışı, Ayperi'nin kuyruğu kısa olan Boncuk adlı kedinin adını da Cu olarak kısaltması ve Martesi soyadını vermesindeki tatlılık, Seher'in Denizli-Ankara yolunda eşi yesin diye marketten aldığı torbalar dolusu yiyecek, o yiyeceklerden bir tanesini bile açmadığını çok sonra fark edecek olan anlatıcı, baba -Aziz- yataktan kalkarken tutunabilsin de işi kolaylaşsın diye tavana ip/urgan bağlatan anne, Aziz'in ölüm döşeğindeyken işaret dili ile anlatmaya çalıştığı o güzelim "Tuttuğun altın olsun." cümlesi.

Her şeye benzeyen uluorta duyguları hiçbir şeye benzemeyen cümlelerle anlatmış Hasan Ali Toptaş.

Kimseye tavsiye etmeyeceğim. Zamanı gelince okur insan. Ben tam zamanında buldum bu yazarı. Siz de bir şekilde, belki başka başka zamanlarda ama muhakkak bulacaksınızdır.